Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek: Klimatyczna uliczka z mnóstwem roślin pośród kamiennych budynków

Dawniej, w zamierzchłych czasach, schody do domu były traktowane z większa estymą. Prowadziły gości do środka, zachęcały do złożenia wizyty. Często robiono sobie na nich rodzinne fotografie, rozścielało dywany, dekorowano roślinami w donicach. Dziś traktuje się je jako ważny element architektoniczny, ale nie przywiązuje aż tak wielkiej wagi do wyglądu. Stopnie najczęściej wykłada się tradycyjnym gresem. Tymczasem są inne materiały, które podkreślą ich układ i kształt. Zobacz, co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek i jak zadbać o to, żeby były bezpieczne.

Aranżacja schodów zewnętrznych – ważne tematy

Budując dom, musisz pogodzić się z tym, że będziesz musiał podejmować różne decyzje, nawet w tematach, o których wcześniej nie miałeś pojęcia. Z czasem nauczysz się jak odpowietrzyć podłogówkę, jak odnowić stare drzwi, a uszczelnianie okien nie będzie dla Ciebie żadnym wyzwaniem. Ale na pytanie co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek będziesz musiał odpowiedzieć sobie zanim jeszcze zaczniesz wykańczać wnętrze. Nie bagatelizuj tego tematu, bo od tego, jaki materiał wybierzesz, będzie zależała nie tylko estetyka całego domu, ale również bezpieczeństwo jego mieszkańców. Dlatego spieszymy Ci z podpowiedzią, jaki materiał wybrać, żeby było i ładnie i bezpiecznie.

Jak wybrać materiał na schody zewnętrzne?

Na schody zewnętrzne zazwyczaj wylewa się beton. Najczęściej wykańcza się go płytkami gresowymi, bo są tanie, neutralne i szybko się je kładzie. Ale nie zawsze dobrze wyglądają i niekoniecznie są bezpieczne. Warto już na etapie planowania domu zastanowić się, co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę, bo materiał trzeba zgrać z innymi detalami architektonicznymi, dopasować do koloru elewacji, innych surowców wykończeniowych. Nie zniechęcamy Cię do płytek. Dobrze dobrane mogą nieźle wpasować się w bryłę domu, a jeśli są mrozoodporne i antypoślizgowe zapewnią trwałość i bezpieczeństwo. Warto jednak poznać alternatywy, tak żeby cały budynek tworzył spójną stylistycznie i architektonicznie całość.

Co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek?

Schody zewnętrzne powinny współgrać z domem i jego najbliższym otoczeniem. Przyjrzyj się, z czego zrobione są cokoły, obramówka drzwi, balustrada na tarasie… Często schody zewnętrzne traktowane są nieco po macoszemu, a przecież to one prowadzą do wejścia, które jest wizytówką domu. To jeden z najbardziej rzucających się w oczy elementów. Dobierz je odpowiednio do koloru drzwi wejściowych czy dachówek, tak żeby nie odbiegały pod żadnym względem od reszty otoczenia. Podstawowym i najważniejszym kryterium jest dopasowanie materiału wykończeniowego do stylu domu. Przy nowoczesnej bryle sprawdzą się schody wyłożone okładziną z betonu architektonicznego, matowym kamieniem, czy modną ostatnio blachą cortenowską. Do klasycznego dworku z gontem na dachu i drewnianym gankiem będą pasowały schody z drewna czy klinkieru, a do pałacowej rezydencji z granitu czy piaskowca.

O czym pamiętać wybierając te najpopularniejsze materiały?

Drewno
Schody zewnętrzne są mocno eksploatowane i cały rok wystawione na działanie często kapryśnej pogody. Dlatego dobór odpowiedniego gatunku drewna jest bardzo ważny. Przede wszystkim musi być ono bardzo twarde i wytrzymałe – tu polecane są dąb lub jesion, a z egzotycznych odmian – teak. Popularna sosna czy brzoza są zbyt miękkie i mało podatne na wilgoć – mogą pęcznieć i odkształcać się, uszkadzając nawet konstrukcję schodów. Z iglastych odmian odpowiedni będzie modrzew – ma bardzo wysoką naturalną odporność na warunki atmosferyczne, dlatego często wykorzystywany jest również na posadzki tarasowe a nawet elewacje. Zaleca się, żeby nie kłaść drewnianych desek bezpośrednio na beton, a mocować je do specjalnych legarów – wtedy nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą. Drewno musimy odpowiednio zaimpregnować środkiem głęboko wnikającym w strukturę, a na koniec zabezpieczyć olejem lub woskiem (dodatkowo utwardza).

Kamień
Zastanawiając się, co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek, warto wziąć go pod uwagę. Najczęściej stosowane kamienie to te drobnoziarniste, nieporowate – mniej nasiąkają wodą – oraz twarde, które się nie ścierają. Odpowiedni będzie granit, bazalt, piaskowiec. Nie poleca się stosowania marmuru – chociaż wygląda reprezentacyjnie, jest mało odporny na wilgoć i ścieranie oraz bardzo śliski.

Klinkier
Jest wypalany w wysokich temperaturach a składa się z naturalnych składników – gliny i piasku. Jest więc przyjazny dla środowiska, w pełni odporny na pogodę i trwały, a występuje w wielu odmianach kolorystycznych – z łatwością dobierzesz go do koloru elewacji czy drzwi wejściowych.

Co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek, żeby nie były śliskie?

Wszystko jest dobrze latem, kiedy schody są suche. Problem zaczyna się zimą, kiedy zamarza śnieg, a na powierzchni stopni tworzy się lód. Śliskie schody nieodpowiednio zabezpieczone mogą przyczynić się do wielu nieszczęśliwych w skutkach wypadków. Jak temu zaradzić? Zwracaj uwagę przy wyborze odpowiedniego materiału. Gresowe płytki, oprócz tego, że są mrozoodporne, mają zazwyczaj dość szorstką powierzchnię, niektóre również specjalne stopnice czyli rowki zapewniające lepszą przyczepność obuwia do podłoża.

Ale co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek, żeby się nie poślizgnąć? W przypadku kamienia pamiętaj, żeby był nieszkliwiony i niepolerowany – gładkie powierzchnie sprzyjają oblodzeniom. Najlepiej wybieraj te, które mają niejednolitą strukturę (łupek) lub są szorstkie (granit płomieniowany). Antypoślizgowy jest również piaskowiec, gdyż ma nierówną powierzchnię, której się nie szlifuje. Jeśli chodzi o drewno, dobrym rozwiązaniem mogą być deski z ryflami czyli rowkowane – podobne stosuje się na tarasach. Jeżeli w domu są dzieci lub osoby starsze, warto pokusić się o specjalne antypoślizgowe nastopnice. Może nie wyglądają zbyt estetycznie, ale bezpieczeństwo jest najważniejsze a zakłada się je tylko na okres największych mrozów.

Westwing zaprasza Cię do zapoznania się z innymi ważnymi tematami wiążącymi się z wykończeniem i aranżacją domu. Dowiesz się tu nie tylko, co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek, ale na przykład jak pięknie może prezentować się kuchnia bez górnych szafek. Zarejestruj się, żeby poznać nasze nowe pomysły i inspiracje.