wałek do malowania na ścianie

Kto kiedykolwiek robił remont, ten dobrze wie, jak wiele rzeczy może pójść nie po naszej myśli! Każdego dnia pojawia się większy lub mniejszy problem, z którym musimy sobie poradzić. Wielu z nich możemy jednak uniknąć, jeśli wcześniej zasięgniemy informacji – gruntowanie ścian to idealny na to przykład. Choć zajmują się nim raczej tylko fachowcy, warto wiedzieć, na czym polega! 

Po co wykonuje się gruntowanie ścian? 

Bez odpowiedniego przygotowania nie masz co marzyć o pięknych ścianach! Jeśli zależy ci na braku smug i przebarwień, a także idealnie gładkiej powierzchni, gruntowanie ścian jest konieczne. Co to takiego? To zabieg, który przygotowuje ścianę na położenie kolejnej warstwy, wyrównując jej chłonność oraz odpowiednio ją wzmacniając. Jest także absolutnie niezbędny, jeśli ściana jeszcze nigdy nie była malowana. Dzięki gruntowaniu malowanie ścian jest o wiele łatwiejsze i zajmuje zdecydowanie mniej czasu, ponieważ podłoże nie pochłania zbyt dużej ilości farby, a w przypadku tapetowania ścian bądź aplikowania grafiki na ścianę klej trzyma się porządnie i bez pęcherzyków powietrza. 

Pamiętaj! Gruntowanie jest niezbędne, jeśli planujesz także inne wykończenie ścian, np. fototapetę do kuchni, bądź płytki na ścianę w łazience.  

Czy gruntowanie ścian jest konieczne? 

Tak jak wewnątrz, gruntowanie ścian zewnętrznych również jest potrzebne! Niezależnie od tego, czy jest to ściana betonowa, czy chcesz nałożyć tynk ozdobny, odpowiednie przygotowanie ściany pod nałożenie kolejnej warstwy jest absolutnie niezbędne. Szczególnie na zewnątrz ściana narażona jest na czynniki takie jak pleśń czy wilgoć, które nagromadzone dostają się do głębszych warstw ściany, w efekcie ją uszkadzając i powodując trwałe zniszczenia, których naprawa pochłonie zarówno czas, jak i pieniądze. 

Czy gruntowanie pomalowanych ścian jest potrzebne? 

Jeśli ściany były wcześniej malowane dobrej jakości farbami akrylowymi lub lateksowymi, gruntowanie ścian jest wręcz zabronione – taki zabieg mógłby zmniejszyć przyczepność nowej warstwy i krycie. Często jednak zdarza się, że mimo wcześniejszego malowania ściany wymagają ponownego wyrównania chłonności bądź zmniejszenia pylenia. W takim przypadku trzeba wykonać gruntowanie ścian farbą.  

Gruntowanie trzeba wykonać także w miejscach, które były pomalowane, ale także wystawione na wilgoć. Jeśli na przykład planujesz położyć mozaikę na ścianę w kuchni tam, gdzie znajduje się czajnik, palnik itp., konieczne będzie staranne gruntowanie.  

Nieco trudniej jest, jeżeli ściana ma ubytki bądź uszkodzenia. Wtedy najpierw wypełniamy nierówności masą szpachlową, a następnie wygładzamy ścianę papierem ściernym oraz odpylamy. Na koniec zabezpieczamy ścianę specjalnym wyrobem gruntującym i nakładamy warstwę podkładową. 

Kiedy przeprowadzić gruntowanie ścian? 

Tak jak już wspomnieliśmy, gruntowanie jest konieczne, jeśli ściany malujesz pierwszy raz. Zaleca się je także, gdy ściany są w stanie deweloperskim, co zazwyczaj oznacza pomalowanie podłoża słabej jakości farbą. W końcu lepiej dmuchać na zimne! 

Gruntowanie ścian przeprowadza się po tynkowaniu ścian, co łącznie z zawiązaniem tynku zajmuje około 3-4 tygodnie. Wskazane jest również przed szpachlowaniem czy położeniem gładzi. 

Pamiętaj, że gruntowanie ścian jest niezbędnym etapem, jeśli decydujesz się na okładziny ścienne, a nawet sztukaterię na ścianie. Warto je wykonać nawet na wszelki wypadek, aby uniknąć późniejszych niespodzianek i cieszyć się ładnie zrobionymi ścianami dłużej, niż tylko kilka dni. 

Co jest potrzebne do gruntowania ścian? 

Oto lista produktów, które są potrzebne do gruntowania ścian: 

 • grunt (zwróć uwagę na jego przeznaczenie, nie każdy nadaje się do danej powierzchni) 
 • pędzel lub wałek 
 • znacznik gruntowania 
 • farba do warstwy podkładowej, jeśli podłoże było malowane już wcześniej 

Wszystkie produkty są dostępne w sklepach budowlanych. Warto wybrać te lepszej jakości i od jednego producenta, aby mieć pewność, że grunt będzie wykonany prawidłowo. Dzięki nim gruntowanie ścian będzie wykonane perfekcyjnie, a malowanie ścian nie sprawi żadnych problemów! 

Krok po kroku 

Zależnie od tego, czy ściana była już malowana, czy nie, gruntowanie ścian będzie wyglądało nieco inaczej. Ważne jest jednak kilka zasad: 

 • wybór odpowiedniego sprzętu i produktów 
 • zabezpieczenie mebli oraz podłogi 
 • odpowiednie przygotowanie podłoża 
 • wymieszanie preparatu od razu po otwarciu 

Dzięki tym prostym zasadom praca będzie łatwiejsza i przyjemniejsza, a jej efekty zgodne z oczekiwaniami. Sprawdź, jak powinno przebiegać gruntowanie ścian w zależności od tego, czy były malowane. 

Gruntowanie niemalowanych ścian krok po kroku 

Jeśli ściana nie była jeszcze nigdy wcześniej malowana, należy wykonać następujące kroki: 

 1. Czekamy, aż zakończy się proces tynkowania. 
 2. Odpylamy ścianę lub myjemy ją mydłem malarskim. Czekamy na całkowite wyschnięcie ściany. 
 3. Grunt nakładamy na całe ściany oraz sufit, zaczynając od naniesienia preparatu pędzlem bądź wałkiem malarskim w trudno dostępne miejsca. Pozostałą powierzchnię możemy bez problemu nałożyć wałkiem, zaczynając od naroża i przesuwając w lewo lub w prawo. Farbę nanosimy ruchami góra-dół, pamiętając o tym, aby ostatni ruch wykonać w dół – zapobiegnie to smugom. 
 4. Sprawdzamy chłonność ściany. W razie konieczności nakładamy ponownie grunt. 
 5. Przed nałożeniem farby grunt powinien dokładnie wyschnąć. 

Teraz można nałożyć farbę, tapetę bądź strukturę na ścianę! Podczas gruntowania ścian należy pamiętać, aby nie nałożyć zbyt dużej ilości gruntu, gdyż może to “zeszklić” ścianę, co uniemożliwi dalsze malowanie i wydłuży pracę o kolejne dni. Dzieje się tak, gdy podłoże nie jest chłonne i zasycha na powierzchni. Lepiej więc nałożyć kilka mniejszych warstw, niż jedną za grubą! 

Wskazówka: Aby sprawdzić, czy grunt odpowiednio wysechł, należy przeprowadzić test chłonności. Jak? Na przykład za pomocą mokrej gąbki. Jeśli powierzchnia po wyschnięciu gruntu nadal wchłania wodę, należy powtórzyć gruntowanie ścian. Zazwyczaj dwie warstwy w zupełności wystarczają. 

Gruntowanie ścian malowanych wcześniej krok po kroku 

Kroki przygotowania pomalowanych wcześniej ścian powinny wyglądać następująco: 

 1. Pozbywamy się starej powłoki. 
 2. Ściany dokładnie myjemy, zmywamy tłuste zacieki. 
 3. Usuwamy pleśń i grzyby. 
 4. Uzupełniamy ubytki i wyrównujemy ściany szpachlą lub papierem ściernym, a następnie odpylamy. 
 5. Gruntujemy fragmenty, z których usunęliśmy starą powłokę, a następnie nakładamy warstwę farby podkładowej. 
 6. W przypadku, gdy usunęliśmy poprzednią powłokę malarską w całości, gruntujemy całe ściany. 

Wskazówka: Pamiętaj, że każdy etap należy wykonać starannie i dokładnie, dając podłożu czas na wyschnięcie. Jeśli gruntowanie zostanie wykonane w pośpiechu, nałożona na ściany farba może odpaść! Zazwyczaj wystarcza dzień lub dwa, warto jednak poczekać nawet kilka dni, jeśli jest taka potrzeba. W końcu od odpowiedniego ugruntowania zależy sukces późniejszych kroków! 

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak prawidłowo wykonać gruntowanie ścian! Jeśli szukasz więcej ciekawych porad, dołącz do klubu Westwing. Każdego dnia znajdziesz tam mnóstwo inspiracji do domu, dzięki którym twoja przestrzeń będzie jeszcze piękniejsza!