Zdobiony Biały kominek na czarnej ścianie, obok fotel w wiktoriańskim stylu

Masz lub planujesz kominek w swoim domu? Koniecznie pamiętaj, aby go obudować! Kominki wolnostojące mają wiele uroku, jednak zabudowane stworzą spójną aranżację z twoim wnętrzem i będą o wiele bezpieczniejsze w użyciu. Dzisiaj dowiesz się, dlaczego i jak obudować kominek krok po kroku, a także jakie materiały są do tego najlepsze.

Jak obudować kominek i dlaczego warto to zrobić?

Chociaż wolnostojący kominek jest bardzo estetycznym elementem aranżacji, zdecydowanie lepiej i bezpieczniej wybrać kominek z obudową. Taki kominek łatwiej utrzymać w czystości, a także lepiej gromadzi ciepło, co daje nam dłuższy czas ogrzewania nawet po jego wyłączeniu. Zabudowany kominek jest także bezpieczniejszy – ciężko się nim oparzyć z uwagi na to, że jest obudowany specjalnym materiałem. Jeśli zastanawiasz się, jak obudować kominek, przedstawiamy Ci kompleksowy poradnik.

Jak obudować kominek – materiały

Aby odpowiednio obudować kominek, musisz wybrać stosowne materiały. Zależnie od tego, na czym najbardziej Ci zależy, będą one się różnić – każdy z nich ma inną charakterystykę. Oczywiście wybieramy tylko materiały niepalne, które akumulują ciepło. Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym.

Obudowa kominkowa z płyt G-K

Płyty gipsowo kartonowe to niedrogie rozwiązanie na estetyczny kominek. Najczęściej wykorzystuje się je nad wkładem, dzięki czemu murowany kominek zyskuje wizualnie lekkość i nie przytłacza wnętrza. Pamiętaj, aby płyty miały odpowiednie oznaczenie o podwyższonej odporności na ogień, czyli symbol F. Takie płyty montuje się na stalowych stelażach, aby zachowały swoją formę przez długie lata. Można je pomalować na dowolny kolor, więc świetnie wpiszą się w każdą aranżację.

Płyty gipsowo-kartonowe stosuje się w prostych, gładkich konstrukcjach – kominkach o kształcie prostokąta, trapezu lub walca. W przypadku tego ostatniego zazwyczaj należy zastosować dwie warstwy.

Obudowa z bloczków

Innym ciekawym materiałem są bloczki z betonu komórkowego. Jak obudować kominek w ten sposób? Nie ma tu wielkich wymagań, ponieważ to lekki i łatwy w obróbce materiał. Możesz bez problemu nadać mu różne kształty za pomocą szlifowania i przycinania.

Te standardowe bloczki wykorzystuje się zazwyczaj jako podstawę pod wkład kominkowy, cieńsze zaś można użyć właśnie do obudowy kominka. Zaletą obudowy z bloczków jest również możliwość wykończenia ich w dowolny sposób, na przykład płytkami lub tynkiem. Dzięki temu Twój kominek może być w stylu statement, lub nie zaburzać aranżacji, jednocześnie dodając jej wyjątkowego uroku.

Kominek z cegieł

Klasyczna, solidna i trwała obudowa z kominka zazwyczaj skupia się na cegłach. To materiał, który możesz zastosować nie tylko w zabudowie kominka, ale także, gdy nie wiesz, co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek, albo jak oryginalnie wykończyć ścianę w salonie. W przypadku obudowy kominkowej cegłę stosuje się najczęściej w detalach, np. półkach czy belkach nad paleniskiem, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać cały element z tego materiału. Będzie wyglądać szczególnie uroczo podczas Świąt.

Cegła ma wiele zalet – doskonale akumuluje ciepło, a jej chropowata powierzchnia jest odporna na zabrudzenia – pamiętaj jednak o jej impregnacji, aby się nie starła.

Kamienna obudowa kominka

Jak obudować kominek na lata? Oprócz wcześniej wspomnianej cegły równie dobrze sprawdza się kamień – ma podobne właściwości, ale większy wybór jeżeli chodzi o rodzaj wykończenia, wzór, kolor itd. Dzięki temu łatwiej wkomponujesz go w aranżację. Najpopularniejsze kamienie to:

 • wapień – miękki i łatwy w obróbce, jednak podatny na zabrudzenia
 • marmur – wyjątkowo odporny na uszkodzenia, podkreśli wnętrza w stylu glam i modern
 • piaskowiec – łatwy w obróbce i dobrze dostępny
 • granit – wyjątkowo odporny na zabrudzenia, jednak niezbyt łatwy w obróbce

Każdy z nich posiada unikalne cechy, jednak wybierając kamień masz pewność jakości na lata.

Wskazówka: twoja instalacja kominkowa jest połączona z ogrzewaniem podłogowym? Pamiętaj, aby co kilka lat robić gruntowny przegląd! Czasem dochodzi do zapowietrzenia instalacji i ciepło przestaje działać, co prowadzi do powstawania wysp ciepła i zimna. Aby temu zapobiec dowiedz się, jak odpowietrzyć podłogówkę!

Jak obudować kominek – bezpieczeństwo i estetyka

Jeśli nie wiesz, jak obudować kominek, najlepiej poradzić się fachowców lub zlecić im taką pracę. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na estetykę, ale rzede wszystkim na bezpieczeństwo – kominek ma bezpośredni kontakt z ogniem, dlatego zachowanie zasad jest tu wyjątkowo ważne.

Obudowa chroni wkład przed nagrzaniem, dlatego wybór materiału i odpowiednia instrukcja, jak obudować kominek są tutaj kluczowe. Jeśli kominek ma być głównym źródłem ogrzewania w domu, wybierzmy materiał o gładkiej, jednolitej powierzchni, który będzie odporny na zabrudzenia i przede wszystkim trwały mimo częstej eksploatacji. Jeśli jednak kominek będzie pełnił głównie funkcję estetyczną, może mieć obudowę z mniej trwałych, a bardziej pasujących do aranżacji materiałów.

Wskazówka: Jeśli świetnie Ci idą samodzielne remonty, koniecznie naucz się, jak odnowić stare drzwi lub jak położyć tapetę. Prace w domu dają ogromną satysfakcję, nie zatrzymuj się więc wyłącznie na obudowie kominka!

Jak obudować kominek krok po kroku

Jak obudować kominek? Oto instrukcja krok po kroku. Niezależnie od tego, czy podejmujesz się zadania samodzielnie, czy zatrudniasz fachowców, warto wiedzieć, jak przebiega ten proces.

 1. Zacznijmy od tego, że najważniejszą częścią kominka jest wkład. Zorientuj się, jaki będzie najbardziej odpowiedni do Twojego pomieszczenia. W zależności od przestrzeni, którą chcesz ogrzać, będzie się różnił mocą.
 2. Teraz wybierz materiał, którym chcesz obudować kominek.
 3. Następnie w zależności od materiału przejdź do metody obudowania.

Jak obudować kominek krok po kroku

W tym przykładzie omówimy, jak obudować kominek z płyty G-K, aby pokazać Ci uniwersalny przykład.

 1. Wytrasuj w podłodze i w suficie miejsca montażu rury oraz profili.
 2. Teraz przygotuj podłoże. Wykonaj podmurówkę lub użyj stojaka. Możesz też skorzystać z gotowej podstawy do kominków.
 3. Teraz osadź wkład lub kasetę kominkową i przyłącz czopuch.
 4. Teraz podłącz rury odprowadzające powietrze.
 5. Pamiętaj o zabezpieczeniu ściany i wkładu. Teraz przejdź do obudowy.
 6. Skręć profile, aby stworzyły szkielet.
 7. Przymocuj do profili płyty G-K.
 8. Sfazuj połączenia i wygładź je szpachlą.
 9. Wykończ łączenia i krawędzie.
 10. Po wyschnięciu wyszpachluj równo całą powierzchnię.
 11. Zamontuj niezbędne kratki wentylacyjne.
 12. Całość zagruntuj, a następnie pomaluj farbą.

Wskazówka: Pamiętaj o sprawdzeniu izolacji – uszczelnianie okien oraz drzwi pozwoli Ci na zatrzymanie maksymalnej ilości ciepła wewnątrz.

Samodzielna nauka, jak obudować kominek może być powodem do dumy, ale też dosyć ciężkim i czasochłonnym procesem, wymagającym dużo uwagi i techniki. Warto jednak zastosować zabudowę, aby czuć się bezpiecznie, a jednocześnie mieć przyjemność korzystania. Jeśli szukasz więcej pomysłów do domu i nie tylko, dołącz do klubu Westwing i otrzymaj całkowicie za darmo codzienną dawkę inspiracji!