Różowe drzwi w białym budynku przed którym stoją dwie doniczki z drzewkami

Drzemie w tobie majsterkowicz? Chcesz coś samodzielnie zmienić w domu? Świetnym pomysłem będzie odnowienie drzwi! Malowanie, oklejanie lub wymiana elementów to szybki sposób na odnowienie nudnej aranżacji i nadanie jej świeżego stylu. Jeśli nie wiesz, jak odnowić stare drzwi, koniecznie sprawdź nasze pomysły.

Dlaczego warto odnawiać drzwi?

Drzwi to element aranżacji, na który wydaje się, że nikt nie zwraca uwagi. To nieprawda! Drzwi frontowe czy pokojowe są ważnym elementem, który tworzy spójne wnętrze i jest równie istotny, co meble czy dekoracje. Zadbanie o ich wygląd i funkcjonalność jest więc kluczowym zadaniem.

Pomyśl sobie, czy nie denerwują Cię skrzypiące zawiasy, rozregulowana klamka albo nieestetyczne rysy na drewnie? Dzisiaj pozbędziemy się tego problemu, a dodatkowo nadamy twoim drzwiom wyjątkowego charakteru. Nawet drobne renowacje, takie jak świeża farba czy okleina mogą sprawić, że Twoje wnętrze będzie wyglądać zupełnie inaczej! Jeśli wiesz już, dlaczego warto odnawiać drzwi, przejdźmy do punktu, jak odnowić stare drzwi.

Czego będziesz potrzebować do odnowienia starych drzwi?

Aby rozpocząć odnawianie drzwi, potrzebne Ci będzie kilka narzędzi. Z pewnością przyda się farba do impregnacji drewna, zwykła farba, papier ścierny, okleina, listwy dekoracyjne, tapeta lub inny materiał, którego użyjesz do zmiany wyglądu drzwi. Nie zapomnij także o młotku, ołówku, linijce, kleju, acetonie czy nowej klamce. Jeśli twoje drzwi skrzypią, kup dodatkowo smar lub użyj domowych sposobów – tłuszczu. Z takimi narzędziami łatwiej będzie Ci rozpocząć odnawianie.

Jak odnowić stare drzwi krok po kroku

W tym akapicie dowiesz się, jak odnowić stare drzwi krok po kroku. Zależnie od tego, jak ma wyglądać finalny efekt, omówimy malowanie, oklejanie, a także dekorację lub wymianę szkła.

Na początku jednak pomyśl o koncepcji całego pomieszczenia, w którym chcesz dokonać renowacji. Czy to styl glam, a może rustykalny? Chcesz, żeby Twoje drzwi były po prostu jak nowe, a może z efektem postarzania, dekoracyjnymi panelami lub w stylu statement? Czy zmiana ma być duża i widoczna, czy raczej niewielka? Zastanów się, w jaki sposób chcesz odnowić swoje drzwi i przejdź do działania.

Wskazówka: odnawianie drzwi to świetny czas na sprawdzenie stanu domu! Sprawdź, czy nie trzeba przy okazji przy okazji zająć się uszczelnianiem okien, a jeśli coś jest nie tak z Twoim ogrzewaniem podłogowym, koniecznie dowiedz się, jak odpowietrzyć podłogówkę – warto, żeby nie tylko drzwi, ale także wszystkie elementy w domu działały sprawnie!

Drzwi jak malowane

Jeśli chcesz szybko i bez wysiłku zmienić drzwi, polecamy je pomalować. Możesz wybrać klasyczny kolor, pomieszać barwy lub użyć farby kredowej, aby drzwi miały też funkcję tablicy.

 1. Zdejmij okucia z drzwi lub zabezpiecz je folią.
 2. Uzupełnij ubytki w drzwiach szpachlówkami i przetrzyj je papierem ściernym, aby zdjąć starą farbę.
 3. Oczyść drzwi z pyłu i kurzu,
 4. Sprawdź, czy drzwi nie należy dodatkowo odtłuścić.
 5. Jeśli drzwi są drewniane, zaimpregnuj je.
 6. Teraz przejdź do malowania specjalną farbą. Możesz użyć jaskrawych kolorów, neutralnych barw lub farby kredowej. Poczekaj do wyschnięcia.
 7. Jeśli jest to potrzebne, nałóż kolejną warstwę, aby dokładnie pokryć powierzchnię drzwi.
 8. Gotowe! Załóż ponownie okucia i włóż drzwi w zawiasy.

Oklejanie drzwi

Wykorzystanie tapety lub grafiki to również ciekawy sposób jak odnowić stare drzwi, zwłaszcza, jeśli są mocno zniszczone. Taka szybka metamorfoza wymaga jednak większej dokładności, niż farba.

 1. Krok

  Drzwi przygotuj tak, jak do malowania – wyczyść i odtłuść powierzchnię.
 2. Krok

  Teraz wybierz tapetę – ważne, aby była odporna na rozdarcia. Może to być także grafika lub materiał. Kup gotowy wzór w sklepie lub zaprojektuj go samodzielnie.
 3. Krok

  Oklej drzwi specjalnym klejem lub użyj dwustronnej folii klejącej.
 4. Krok

  Pamiętaj, aby okleić dokładnie wszystkie elementy, także boki i doły.
 5. Krok


  Pamiętaj, aby całość zabezpieczyć, np. lakierem.
 6. Krok


  Teraz możesz znowu włożyć drzwi w zawiasy i cieszyć się nowym wyglądem.

Dekoracja lub wymiana przeszkleń w drzwiach

Znudziło Ci się żółte szkło? Mamy na nie sposób. Na gładkie powierzchnie możesz bez problemu przylepić folię – w sklepach znajdziesz dużo wzorów i kolorów, możesz ją także zaprojektować samodzielnie. Jeśli jednak chcesz wymienić całą szybę, zamów dokładny wymiar u szklarza. Ciekawym rozwiązaniem jest także wstawienie luster dwustronnych, zamiast szkła – małe pomieszczenia zyskają wizualnie więcej przestrzeni.

Wskazówka: Twoje drzwi skrzypią? Jest na to prosty sposób! Wystarczy spray albo pędzelek i tłuszcz – masło, oliwa, smar itp. Wystarczy, że spryskasz lub “pomalujesz” zawiasy i gotowe! Pamiętaj, żeby poruszać drzwiami i upewnić się, że środek dostał się do trudno dostępnych zakamarków.

Zmiana detalu w drzwiach

A może twoje drzwi mimo upływu lat wyglądają dobrze, ale po prostu ci się znudziły? Zmień w nich drobny detal. Może to być np. mosiężna klamka, albo listwy ozdobne. A może zamocuj śmieszną tablicę lub kolorowy łańcuch? Dzięki takim niewielkim zmianom w szybki sposób zyskasz świeże spojrzenie. Co więcej, drobne detale łatwo jest zmienić, więc minirenowację możesz przeprowadzać nawet co sezon.

Jak odnowić stare drzwi – dodatkowe wskazówki

Jeśli wiesz już, jak odnowić stare drzwi, przeczytaj także kilka dodatkowych wskazówek, o czym pamiętać podczas renowacji.

 1. Przede wszystkim zweryfikuj, czy drzwi faktycznie nadają się do renowacji. Jeśli są w nich szkodniki lub drzwi mają znaczne uszkodzenia, nie ma sensu ponownie ich montować.
 2. Dobierz metodę renowacji do swoich umiejętności.
 3. Pamiętaj o bezpieczeństwie! Szklane elementy chwytaj w rękawiczkach, uważaj też na zadry i gwoździe.
 4. Jeśli zdecydujesz się na renowację drzwi wejściowych, upewnij się, że masz pozwolenie, aby ją wykonać – czasem w blokach jest wymóg takich samych drzwi. Wtedy możesz je odnowić, ale wyłącznie od wewnętrznej strony.
 5. Zastanów się, czy styl twoich drzwi nie będzie zależny od innych zaplanowanych metamorfoz. Jeśli w planach masz kilka DIY, najpierw zaplanuj, jak obudować kominek, pomalować ściany i ozdobić sufity, a dopiero później zastanów się, jak odnowić stare drzwi.
 6. Nie śpiesz się – daj farbie wyschnąć, okleinie się skleić, a szyby umieszczaj powoli i ostrożnie, aby nie zrobić sobie krzywdy.
 7. Pamiętaj, że tę metodę możesz zastosować nie tylko w dużych drzwiach, ale także np. frontach szafek! Podczas odnawiania kuchni twoją rewolucją może być nie tylko kuchnia bez górnych szafek, ale także oryginalne fronty w dolnych szafkach.

To już wszystko na dziś! Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak odnowić stare drzwi. Jeśli szukasz więcej inspiracji, koniecznie dołącz do klubu Westwing – czeka tam na ciebie mnóstwo pomysłów na dom. Zapisz się już dziś i korzystaj całkowicie za darmo.