Podłoga w salonie przed kominkiem

Spis treści

Wraz z użytkowaniem ogrzewania podłogowego zdarza się, że będziesz musiał wykonać kilka drobnych prac konserwacyjnych. Problem jak odpowietrzyć podłogówkę zmywa Ci sen z powiek? Nie chcąc tracić na wydajności, działaj bez zbędnej zwłoki – to naprawdę proste. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek jak prawidłowo się za to zabrać.

Jak poznać, że ogrzewanie podłogowe jest zapowietrzone?

Podłogówka to nic innego jak skrót od ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie tego typu jest coraz bardziej popularne w polskich domach. Niska temperatura, deszcz, pochmurna pogoda, opadające liście – w takim klimacie wchodzimy w sezon ogrzewania, a ogrzewanie podłogowe to instalacja, która posiada wiele zalet. Pierwszą, oczywistą, jest ogromny komfort termiczny, który odczuwamy, stąpając po podgrzewanej podłodze, dodając do tego uszczelnianie okien – zyskujemy przytulny i ciepły klimat w domu na zimę. Co więcej, potocznie zwana podłogówka, może być jedynym źródłem ciepła w domu. Nie ma konieczności instalacji dodatkowych kaloryferów. Kiedy i jak odpowietrzyć podłogówkę? Zauważyłeś ostatnio spadek wydajności ogrzewania podłogowego w Twoim mieszkaniu? Niektóre obszary w pomieszczeniu są niedogrzewane? W tle słychać drobne buczenie, szum i bulgotanie z instalacji? To czas na konserwację!

Jak często należy odpowietrzać podłogówkę?

Zanim odpowiesz na pytanie, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe, należy się zastanowić, kiedy trzeba to zrobić. Każda instalacja ogrzewania podłogowego musi być odpowietrzona. Instalacje zaprojektowane i wykonane prawidłowo są odpowietrzane przy pierwszym uruchomieniu. A dokładniej, proces ten należy przeprowadzić na samym początku: po ułożeniu całej instalacji, ale jeszcze przed pierwszym rozruchem. Przy typowej eksploatacji odpowietrzenie podłogówki warto przeprowadzać raz na 3-4 lata. Powietrze wewnątrz instalacji negatywnie wpływa na funkcjonowanie ogrzewania podłogowego. To jednak nie wszystko. Pamiętaj, że powietrze w instalacji może doprowadzić również do korozji. W efekcie produkty korozji mogą pojawiać się w różnych miejscach wewnątrz instalacji, co z kolei może doprowadzić do znacznego utrudnienia w przepływie wody. Stąd też, gdy tylko pojawiają się symptomy zapowietrzenia, trzeba od razu działać.

Jak odpowietrzyć podłogówkę krok po kroku

Pierwsze co przychodzi Ci do głowy na myśl o tym jak odpowietrzyć podłogówkę to skuwanie podłogi? Spokojnie, nic bardziej mylnego! Jak się za to zabrać?

 1. Krok

  Rozkręć pompę ciepła, tak by działała na pełnej mocy. Zakręć wszystkie zawory odcinające, które znajdują się na belce. Otwarty zostaw jedynie jeden z nich.
 2. Krok

  Odkręć wodę i zaczekaj aż powietrze ujdzie z rur. Nie martw się, jeśli usłyszysz silne szumy i zobaczysz krople wody. Proces może potrwać około 10 minut.
 3. Krok

  Wcześniejsze czynności powtórz na kolejnych obwodach. Nie przeocz żadnego.
 4. Krok

  Po odpowietrzeniu wszystkich pętli możesz odkręcić zawory regulacyjne, a tym samym – wznowić działanie swojej podłogówki. Pamiętaj także o tym, by pilnować temperatury wody. Jeśli ustawisz zbyt wysoką, może pojawić się w niej powietrze, a elementy instalacji będą bardziej narażone na korozję i cały proces będziesz musiał rozpocząć od nowa.

Może zdarzyć się tak, że rozdzielacz znajduje się na innym poziomie (jeśli ogrzewanie jest na piętrze) lub w piwnicy. Wówczas schemat pracy jest nieco inny. Na sam początek włącz, zamiast wyłączać pompę. Następnie zamknij wszystkie zawory i automatyczne odpowietrzniki. Kolejnym krokiem jest przymocowanie wężyków do zaworów spustowych. Przewód odchodzący od belki zasilającej połącz z instalacją wodociągową, a z belki powrotnej z kanalizacją. Otwórz jeden przewód i zakręć go dopiero wtedy, gdy przepływająca woda będzie pozbawiona powietrza. Cały proces, tak samo jak wcześniej, powtórz na pozostałych obwodach. Nim uruchomisz ponownie instalację, sprawdź jeszcze, czy powietrze nie zostało w rozdzielaczu.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe się zapowietrza?

Odpowiedzialnym za zapowietrzeniem podłogówki jest… sama instalacja. Podobnie jak zastanawiając się, co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek, wybieraj producentów posiadających produkty wysokiej jakości wraz z instalacją prowadzoną przez prawdziwych fachowców. Niestety najczęściej dochodzi do zapowietrzenia przez błędy ludzkie, takie jak nie dokręcenie śrub oraz błędy użytkowania jak napełnienie instalacji zbyt dużą lub zbyt małą ilością wody bądź też napełnienia jej zbyt szybko. Innym błędem jest np. zbyt szybkie napełnianie instalacji, warto zapamiętać, że im większa instalacja, tym wolniej musi być napełniana, w przeciwnym wypadku powietrze dostarczone z wodą utrzymuje się w instalacji, co więcej podłogówka zapowietrza się w związku z przenikaniem powietrza z zewnątrz, jeśli w instalacji zastosowano rury z tworzywa sztucznego bez wkładki antydyfuzyjnej.

Jak zapobiegać zapowietrzaniu podłogówki?

W większości instalacji c.o. krąży woda w układzie otwartym lub zamkniętym. Do instalacji tych może dostawać się zarówno powietrze, jak i inne gazy (wodór, siarkowodór, metan). Niestety nie ma sposobu na całkowite zabezpieczenie instalacji przed zapowietrzaniem oraz zgazowywaniem, ponieważ w trakcie jej eksploatacji powietrze może być zasysane przez mikroskopijne nieszczelności przy zaworach, śrubunkach oraz na połączeniach rur. Niezależnie od tego czy zastanawiasz się jak obudować kominek oraz wszelkie jego instalacje, czy jak odnowić stare drzwi, tak w przypadku podłokówki – bazuj na produktach znanych i polecanych. Korzystaj z renomowanych firm i wysokiej klasy fachowców. Oraz najważniejsze – wykonuj sezonowe konserwacje oraz nie bagatelizuj problemów. Jeśli wiesz, że instalacja może być zapowietrzona – reaguj od razu.

Odpowietrzanie instalacji ogrzewania podłogowego jest czynnością bardzo pracochłonną, ale niezbędną do prawidłowego działania instalacji. Mamy nadzieję, że jeśli posiadałeś problem jak odpowietrzyć podłogówkę, udało nam się chociaż w małym stopniu zagłębić Cię w ten temat. Szukając dalszych porad, zarejestruj się na Westwing, gdzie czekają na Ciebie dedykowane kampanie i inspiracje do stworzenia pięknego domu!