kuchnia w kształcie litery L w białych kolorach

Kuchnia to dusza każdego domu. Ciepła, pełna zapachów, zachęca przytulną atmosferą do wspólnego gotowania i rodzinnych pogaduszek. Dlatego tak ważne jest odpowiednia aranżacja i rozplanowanie mebli. Jednym z najbardziej popularnych wariantów, zarówno w kuchni zamkniętej, jak i otwartej na salon, jest ustawienie ciągu mebli kuchennych tak, aby tworzyły one ze sobą kąt prosty. Z  obserwacji architektów wnętrz wynika, że kuchnia w kształcie litery L to bardzo popularny układ. Oto co powinieneś wiedzieć o takim sposobie aranżacji.

Kuchnia w kształcie litery L w Twoim wnętrzu

kuchnia w kształcie litery L w jasnych odcieniach

Dlaczego chętnie wybieramy taki wariant? Poznaj zalety, ale też wady jakie niesie ze sobą kuchnia w kształcie litery L.

Zalety:

  • Możliwość zaaranżowania meblami niewielkich przestrzeni
  • Idealne rozwiązanie do kuchni zamkniętych i otwartych na salon
  • Optyczne powiększenie pomieszczenia i lepsze oświetlenie
  • Wykorzystanie blatu jako barek lub stół
  • Uniknięcie powstawania zatorów komunikacyjnych

Wady:

  • Kłopoty z precyzyjnym rozplanowaniem miejsca do przechowywania
  • Taki układ nie sprawdzi się w kuchniach długich i wąskich
  • Mniej przestrzeni do przechowywania niż np. w przypadku układu w kształcie litery U

Kuchnia w kształcie litery L: wszystko co musisz wiedzieć

kuchnia w kształcie litery L z czarnymi matowymi meblami

W dobrze zaprojektowanej kuchni wszystko powinno być w zasięgu ręki, a szafki ustawione tak, żeby komfort pracy i poruszania się był jak największy. Oba te zalecenia spełnia kuchnia w kształcie litery L, uważana za jedno z najbardziej optymalnych rozwiązań. Jeśli natomiast Twój projekt mieszkania pasuje bardziej do kuchni w kształcie litery U, rozważ ten drugi wariant.

Ergonomia w kuchni

Pamiętaj, że do tego, aby wydać większe przyjęcie, albo choćby rodzinny obiad, potrzebna jest niczym nieograniczona przestrzeń. Jako główny ciąg roboczy wyznacz dłuższy odcinek kuchennej zabudowy. Krótszy niech będzie blatem pomocniczym. W pobliżu powinny się znaleźć: płyta grzewcza, piekarnik, kuchenka mikrofalowa oraz akcesoria służące do przyrządzania posiłków, takie jak garnki, patelnie, formy do pieczenia. Tak zorganizuj strefę do gotowania, żeby zawsze mieć je pod ręką. Oczywiście pochowane w szafkach i szufladach.

Żeby wzorowo zaaranżować ciąg główny, najlepiej kierować się zasadą tzw. trójkąta roboczego. Według tego modelu od strony lewej powinny kolejno znajdować się: strefa zapasów (lodówka, zamrażarka, szafa do przechowywania żywności), strefa przechowywania naczyń, strefa zmywania (zlew, zmywarka, suszarka na naczynia, kosz na śmieci), strefa przygotowywania potraw (blat roboczy, deski do krojenia, noże, przyprawy) oraz strefa gotowania. Dzięki takiemu układowi będziesz sprawniej poruszał się po kuchni, a to ułatwi przygotowywanie posiłków. 

Organizacja przestrzeni

kuchnia w kształcie litery L w bieli z szarą podłogą i drewnianymi półkami

Należy zawsze dostosować ją do zasady „przechowywanie – mycie – gotowanie”. Na jednym końcu blatu ustaw lodówkę, obok szafkę na produkty do jedzenia – razem stworzą kąt do przechowywania żywności. Blat przy lodówce i szafce przeznacz do odkładania i wyjmowania produktów służących do gotowania. Dalej powinien znaleźć się zlew i sporej długości blat roboczy. Za płytą grzewczą umieść kolejną część blatu przeznaczoną do odkładania gorących garnków lub gotowych potraw. Pamiętaj, że kuchnia w kształcie litery L to także organizacja pionowa. Najwyżej ułóż rzeczy, z których korzystasz stosunkowo rzadko, a na wysokości wzroku, te które są Ci potrzebne na co dzień.

Odkryj nasze inne projekty wnętrz: projekt poddaszaprojekt salonu oraz nasz pomysł na taras!

Systemy narożne

Róg, w którym łączą się blaty, jak najbardziej może być wykorzystanym miejscem. Wystarczy, że odpowiednio i pomysłowo go zagospodarujesz. Producenci szafek kuchennych z myślą o takich właśnie miejscach produkują systemy, które pozwalają na zastosowanie szuflad z pełnym wysuwem również w narożniku. Fronty składają się jak harmonijka, a zza nich cicho i lekko wysuwają się półki, na których możesz przechowywać zapasy lub naczynia. W ten sposób przestrzeń w rogu pod blatem jest optymalnie wykorzystana. Dodatkowo również nad blatem możesz powiesić narożną półkę kilkupoziomową na przyprawy czy kuchenne akcesoria. W rogu możesz także zamontować zlew. Na rynku jest wiele modeli odpowiednio wyprofilowanych do tego typu miejsc. Wtedy róg szafki powinien być zaokrąglony, żeby korzystanie ze zlewu było łatwiejsze.

Górne szafki: kiedy najlepiej je wykorzystać

Czasem zabudowa kuchenna sięga aż do sufitu. W takich pojemnych szafach najlepiej przechowywać naczynia i sprzęty, z których nie korzystasz na co dzień: bardzo duże garnki, w których gotujesz tylko okazjonalnie, sokowirówka, maszynka do mielenia i robienia makaronu, mikser… Góra może służyć jako spiżarnia – weki z przetworami, zapasy kasz, makaronów i innych sypkich produktów znajdą tam swoje miejsce.

Kuchnia w kształcie litery L z wyspą

kuchnia w kształcie litery L w bieli z wyspą z drewnianym blatem

To świetny pomysł, zwłaszcza do dużych kuchni otwartych na mieszkanie. Zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, zastanów się, czy masz wystarczająco dużo miejsca. Wyspa ulokowana na małej przestrzeni sprawi, że miejsca wyda się jeszcze mniej niż jest w rzeczywistości, a Ty będziesz musiał się przeciskać między meblami. Na większym metrażu możesz pozwolić sobie na oddzielenie strefy do gotowania, stawiając wyspę równolegle do dłuższego boku zabudowy. Na wyspę możesz przenieść strefę do gotowania, tak, żebyś przygotowując dania był odwrócony przodem do reszty domowników. Możesz dowolnie ją zaaranżować – w postaci otwartych półek, na których ustawisz piękne naczynia lub zamkniętych szafek do przechowywania kuchennych sprzętów czy zapasów. Nad wyspą powieś efektowne lampy, które będą ją w całości oświetlać a przy okazji zdobić całe wnętrze.  

Półwysep kuchenny w kuchni L

Jasna przestronna kuchnia z białymi meblami, blatem z hokerami i oknem

Jeśli chcesz otworzyć kuchnię na salon dłuższy blat roboczy zaaranżuj według zasad trójkąta roboczego, a krótszy „zakręć” tworząc z niego rodzaj półwyspu. Jeśli nie masz wystarczająco miejsca na stół jadalniany, doskonale sprawdzi się on w tej roli. Ustaw przy nim hokery – z powodzeniem zjedzą przy nim posiłek dwie osoby. Taki półwysep może służyć jako barek do wydawania dań lub po prostu jako dodatkowy blat roboczy.

Kuchnia w kształcie litery L otwarta na salon

kuchnia w kształcie litery L otwarta na salon w szarych kolorach

Z pewnością powinna stylistycznie wpisywać się w wystrój salonu. Przemyśl zatem projekt pokoju, który będzie przylegał do kuchni. Postaw na sprzęty AGD w zabudowie – ukryte za kuchennymi frontami nie będą wizualnie dominować. Kuchnia w kształcie litery L może być wizualnie oddzielona od reszty pomieszczenia na przykład pasem ceramicznych kafli w efektowny wzór, albo chodnikiem położonym na parkiecie wzdłuż szafek.

Kuchnia w kształcie litery L z oknem

kuchnia w kształcie litery L z czarnymi meblami i jasnobrązową posadzką

Pod oknem możesz zaaranżować barek, przy którym będziesz mógł wypić poranną kawę lub zjeść posiłek w ciągu dnia. Wystarczy zrezygnować z dolnych szafek i dostawić do blatu hokery. Taki szeroki kontuar będzie przedłużeniem okiennego parapetu. Może też służyć jako kuchenny blat roboczy. Dobrym pomysłem jest umieszczenie pod oknem zlewu. Zmywanie naczyń może być przyjemniejsze jeśli będziesz mógł zerkać za okno. Pamiętaj, żeby umieścić baterię na odpowiedniej wysokości – w przeciwnym razie możesz mieć kłopot z otwarciem okna. 

Jak widzisz kuchnia w kształcie litery L może być nie tylko zaaranżowana na kilka sposobów, ale i efektownie urządzona. Wszelkie dodatki, akcesoria kuchenne i dekoracyjne naczynia znajdziesz na Westwing. Zarejestruj się, żeby cieszyć się piękna kuchnią.