Biała kuchnia z ciemnym blatem i różnordnymi akcesoriami kuchennymi

To uniwersalne rozwiązanie aranżacyjne to nic innego jak dwa rzędy szafek ustawione naprzeciw siebie i połączone trzecim na kształt tradycyjnej podkowy. Doskonale się sprawdza w większości przestrzeni – małych, dużych, kwadratowych i prostokątnych, zamkniętych i otwartych na resztę mieszkania. Wykorzystuje w stu procentach metraż czyniąc pomieszczenie funkcjonalnym i wygodnym. Kuchnia w kształcie litery U to jeden z najczęściej wybieranych układów meblowych. Przekonaj się dlaczego.

Kuchnia w kształcie litery U: podstawy aranżacji

Zabudowanie kuchni meblami z trzech stron oferuje sporo przestrzeni roboczej na blatach oraz dużo miejsca do przechowywania. To sprawia, że kuchnia w kształcie litery U jest chętnie wybierana jako najbardziej optymalny układ. Popularna jest także kuchnia w kształcie litery L.

Zanim się na taki zdecydujesz, przemyśl dokładnie wszystkie za i przeciw. Przyjrzyj się swojemu pomieszczeniu i dokładnie wymierz. Aranżacja z dwoma dłuższymi rzędami mebli i jednym krótszym nadaje się zarówno do kwadratowych jak i prostokątnych pomieszczeń. Weź jednak pod uwagę wielkość kuchni. W bardzo małej i wąskiej lepiej zrezygnować z górnych szafek i zastąpić je lżejszymi półkami i relingami. Pamiętaj, że pomiędzy rzędami szafek powinna być zachowana minimalna odległość 90 cm, choć za najbardziej optymalną przyjmuje się 120 cm.

Ergonomia w kuchni U

Biała kuchnia z białym, drewnianym blatem oraz robotem kuchennym

Podobno właściwa ergonomia w kuchni może skrócić czas na przygotowywanie posiłku o ponad 60 procent! Przyrządzając je powtarzasz codziennie te same czynności – wyjmowanie zapasów z szafek i lodówki, mycie, krojenie, gotowanie… Warto już na etapie planowania kuchni zadbać o właściwe rozmieszczenie sprzętów, tak żeby prace przebiegały sprawnie, szybko i wygodnie. Według przyjętych zasad ergonomii powinny się one układać w tzw. trójkąt roboczy.

Odkryj nasze inne projekty wnętrzprojekt poddasza i projekt salonu!

Trójkąt roboczy w kuchni o kształcie U

Sprzęty, z których najczęściej korzystasz powinny tworzyć jego wierzchołki. A więc lodówka, kuchenka i zlewozmywak. Eksperci wyodrębniają w kuchni 5 najważniejszych stref: zapasów (lodówka i szafa na żywność), przechowywania (szafki lub szuflady na naczynia, garnki i drobne AGD), zmywania (zlew, kosz na śmieci i zmywarka), przygotowywania (blaty robocze), gotowania (kuchenka lub płyta grzewcza, piekarnik, mikrofalówka).

Najwygodniej jeśli są one rozmieszczone zgodnie z biegiem wskazówek zegara. A więc najbliżej wejścia do kuchni powinna znaleźć się lodówka, tuż obok niej szafa na suche produkty i blat do ich wykładania. Dalej zlewozmywak a pod nim kosz do segregowania odpadów. Za zlewem dłuższy blat służący do krojenia i przyrządzania potraw, kuchenka lub płyta do gotowania, a poniżej piekarnik. Jeśli korzystasz z mikrofali możesz umieścić ją powyżej w górnym rzędzie szafek lub postawić na blacie. Nad strefą do gotowania dobrze jest zainstalować okap, tak aby zapachy nie rozchodziły się po całym pomieszczeniu. Pamiętaj, że urządzenia powinny być oddzielone od siebie blatami o szerokości minimum 40 cm.

Kuchnia w kształcie litery U z wyspą: pomysł na aranżację

Jeśli właśnie przygotowujesz projekt mieszkania, w którym jest dużo przestrzeni, możesz spełnić swoje marzenie o kuchni z wyspą. Kuchnia w kształcie litery U z przyjemnością przyjmie taki dodatkowy mebel, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest otwarte na salon. Wyspa to doskonały patent na dodatkową przestrzeń do przechowywania i do pracy. Jeśli ustawisz ją naprzeciwko krótszego rzędu szafek otrzymasz optyczne „domknięcie” przestrzeni, a w tak zwanych aneksach kuchennych oddzielisz nią kuchnię od reszty mieszkania. Odległość między wyspą a pozostałymi meblami nie powinna być mniejsza niż 90 cm z każdej strony. Dzięki temu będziesz mogła wygodnie się poruszać po kuchni a wyspa nie będzie „zawalidrogą”, o którą będziesz się potykała.

Zastanów się, do czego będziesz wykorzystywała wyspę, bo od tego zależy jej wysokość. Jeśli ma służyć jako dodatkowy blat roboczy, powinna ona wynosić 80—90 cm. Jeżeli planujesz przy niej ustawić hokery i jadać posiłki – 110 cm. Na wyspie możesz umieścić również płytę grzewczą, ale wtedy dobrze przemyśl rozlokowanie pozostałych urządzeń, tak żeby razem wpisywały się w trójkąt roboczy. I nie zapomnij o podłączeniu nad wyspą okapu – to bardzo ważne, zwłaszcza w kuchniach otwartych na salon.

Kuchnia w kształcie litery U: otwarta na salon

„U” otwarte kocha otwarte przestrzenie i daje im wiele możliwości aranżacyjnych. Jak pisaliśmy wcześniej, na wprost krótszego blatu możesz ustawić wyspę albo wykorzystać jeden z dłuższych boków jako odgradzacz od reszty pomieszczenia. Wykorzystaj go jako miejsce do jedzenia. Jeśli ustawisz przy nim hokery, doskonale sprawdzi się w roli barku, przy którym zjesz rano śniadanie i wypijesz kawę. Jeśli jest odpowiednio długi zje przy nim obiad nawet kilkuosobowa rodzina. Dłuższe ramię możesz wykorzystać też do przechowywania. Jeśli masz sporo sprzętów, zabuduj je szafkami z obu stron, albo od strony salonu zrób półki. Kuchnia w kształcie litery U nie musi mieć wszystkich rzędów wypełnionych szafkami. Jeden, najlepiej ten przy salonie, możesz zaprojektować w formie ażurowej. Na takim niższym lub wyższym regale ustaw to, czym chcesz się pochwalić – piękne naczynia, szkło, albo książki. Wskazówka: także przy projekcie pokoju, który będzie przylegał do kuchni, musisz wziąć pod uwagę, jak te dwa pomieszczenia będą się łączyć.

Kuchnia w kształcie litery U z oknem

Pod oknem możesz zaaranżować miejsce do zmywania. Zlew osadzony w blacie, w zależności od potrzeb z jedną lub dwiema komorami, zajmuje określoną ilość miejsca, resztę wykorzystaj na blat roboczy. Po jednej stronie przeznacz miejsce na suszarkę do naczyń – nie wszystkie drobne naczynia myjesz przecież w zmywarce. Zlew przy oknie to dobre rozwiązanie – przyjemniej zmywa się naczynia lub płucze warzywa zerkając przez okno. Ale pod oknem możesz też zorganizować miejsce do prac kuchennych lub barek. Wystarczy, że zrezygnujesz w tym miejscu z szafek a przy blacie, postawisz hokery i możesz delektować się pyszną kawą w promieniach porannego słońca.

Kuchnia w kształcie litery U w małym mieszkaniu

Jeśli przestrzeń jest zbyt mała, a do tego wąska, lepiej ograniczyć się jedynie do dolnych rzędów szafek. Górna zabudowa sprawi, że przestrzeń jeszcze bardziej się zacieśni, a kuchnia wyda się przytłoczona meblami. Pełne szafki lepiej zastąpić półkami, a jeśli nie możesz z nich zrezygnować postaw na przeszklone witryny – będą wyglądać dużo lżej. Dodatkowo możesz je podświetlić – rozświetlone punktowo wnętrze wyda się optycznie większe. Wykorzystaj każdy kąt – nie zapomnij o narożnikach – zamontuj w nich szafki z wysuwanymi koszami na zapasy i duże naczynia typu patelnie czy garnki. Podobne zasady warto wykorzystać przy projekcie przedpokoju – tutaj też będzie się liczyła każda wolna przestrzeń.

Stół w kuchni w kształcie U

Często zastępuje go wyspa kuchenna lub półwysep. W kuchniach otwartych jest zbyteczny – zazwyczaj blisko kuchni urządza się jadalnię z dużym stołem jadalnianym. Natomiast przy dłuższym blacie zabudowy aranżuje miejsce z hokerami – idealny patent na szybką kawę przed wyjściem do pracy. W kuchni zamkniętej stół jak najbardziej się przydaje – choćby niewielki. W końcu tu często koncentruje się życie rodzinne na wspólnych pogaduszkach. Najbardziej ustawny jest stół okrągły – możesz postawić go na przykład we wnęce. Nie będzie tam przeszkadzał a nad blatem i możesz powiesić efektowną lampę dającą ciepłe światło. Zrobi się przytulnie i swojsko. Duży wybór pięknych lamp w różnych stylach znajdziesz na Westwing. Zarejestruj się, żeby móc wybrać idealny model do swojej kuchni.

Kuchnia to ważne miejsce w domu. To, jak będzie wyglądać to często wybór na lata. Dlatego podejmuj decyzje rozważnie i bez pośpiechu. Mody przemijają a kuchnia zostaje. Kuchnia w kształcie litery U jest ponadczasowym rozwiązaniem do wnętrz w różnych stylach i metrażach. Odkryj Westwing , a wraz z nim uniwersalne i sprawdzone produkty.