Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Lamperia na miętowej ścianie, na niej ustawione antyramy

Lamperia była do niedawna niedoceniana. Jej estetyka kojarzyła się ze szkolnymi klasami, klatkami schodowymi lub szpitalami. Od kilku sezonów lamperie zawładnęły jednak światem wnętrzarskim i na nowo znalazły zastosowanie wśród różnych stylów aranżacji wnętrz! Jak i gdzie wprowadzić tę dekorację ścian? Mamy Dla Ciebie kilka podpowiedzi!

Co to jest lamperia?

Lamperia, czyli poziomy podział ściany, wraca do łask! Lamperia to wykończenie ścian pozwalające na utrzymanie jej w czystości, szczególnie w pomieszczeniach, gdzie są one narażone na zabrudzenia – jak korytarze i klatki schodowe. Z powodzeniem można je wprowadzić także do salonu, kuchni czy pokoju dziecięcego. Lamperię często stosowano w pałacach, a także ekskluzywnych hotelach. W eleganckich wnętrzach pojawiała się sztukateria na ścianie, marmur oraz drewniane dodatki, które pełniły funkcję głównie dekoracyjną.

W okresie PRL-u wykorzystano praktyczny aspekt lamperii i farbą olejną malowano dolne fragmenty wewnętrznych wnętrz użyteczności publicznej. Ułatwiło to utrzymanie czystości, bo ścianę chroniła odporna powłoka, z której z łatwością można było zmyć zabrudzenia. Pod tym względem pomysł był genialny, jednak estetyka pozostawiała wiele do życzenia. Obecnie lamperia, podobnie jak tapetowanie ścian, zyskała jednak bardziej nowoczesny charakter i całą gamę różnych kombinacji i możliwości!

W jakich wnętrzach sprawdzi się lamperia?

Nowoczesne lamperie nie mają już nic wspólnego z ich peerelowskimi poprzednikami. Dodają wnętrzom szyku i oryginalności. Co prawda lamperia kojarzona jest z wnętrzami klasycznymi, pełnymi angielskiej wytworności, aranżacją vintage oraz glamour, ale coraz częściej można ją zobaczyć także w nowoczesnych wnętrzach.

Lamperia stanowi świetną dekorację, która pozwala zbudować niepowtarzalny klimat wnętrza lub całkowicie odmienić aranżację pokoju. Poza walorem estetycznym, może również spełniać funkcję praktyczną. Lamperia sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego przeznaczenie. Wystarczy tylko przemyśleć, jaki efekt chcemy osiągnąć.

Jak można wykonać lamperię?

W starych, od dawna nieremontowanych mieszkaniach wciąż możemy jeszcze spotkać starą, zwykle drewnianą lamperię. Jej pociemniały przez lata kolor prezentuje się niezbyt ładnie, często również czyni wnętrza ciemnymi i ponurymi.

Nie oznacza to jednak, że należy z lamperii zupełnie zrezygnować. Błyszczące farby olejne o nijakim kolorze można zastąpić dziś wieloma innymi rozwiązaniami. Nowoczesna lamperia nie tylko będzie spełniała swoją pierwotną funkcję chroniącą przed zabrudzeniami, ale będzie również elementem dekoracyjnym. Współcześnie możemy wykonać ją z wykorzystaniem różnych materiałów. W głównej mierze należą do nich farby, boazerie oraz tapety, ale mamy na to też kilka innych sposobów.

Podział kolorystyczny z zastosowaniem dwóch różnych farb

Najpopularniejsze, najszybsze, najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Poza pomalowaniem ściany, możesz też miejsce łączenia kolorów wykończyć ozdobną listwą.

Połączenie farby i tapety

Zamiast używać dwóch różnych farb, możesz jedną z nich zastąpić tapetą. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, najpierw pomaluj część ściany na wybrany kolor, a dopiero później zajmij się położeniem tapety. Koniecznie na łączeniu zastosuj maskującą listwę dekoracyjną.

Lamperia i farba

To rozwiązanie świetnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu angielskim, klasycznych, vintage oraz glamour. Taka lamperia wygląda bardzo elegancko i stylowo.

Tapeta i deski

Połączenie tapety i desek to oryginalny pomysł na wykonanie lamperii np. w pokoju dziecięcym. Wykorzystać można go także w sypialni, na przykład na ścianie z wezgłowiem łóżka. Możesz wykorzystać tu również tynki ozdobne.

Tapeta i płytki

To rozwiązanie stosuje się przede wszystkim w łazienkach. Nie tylko ze względów finansowych, ale także estetycznych. Dzięki lamperii możesz wprowadzić do łazienki dowolny kolor, który w prosty sposób zastąpisz innym, gdy tylko Ci się znudzi.

Odnawianie lamperii

Renowację starej lamperii możemy przeprowadzić na dwa sposoby: całkowicie usunąć starą – jednak tutaj musimy pamiętać, że jest to proces trudny, gdyż farby olejne mocno związują się z podłożem. Dlatego lepiej sięgnąć po prostsze, równie skuteczne rozwiązanie, jakim jest pomalowanie starej lamperii.

Lamperia musi być odpowiednio przygotowana do malowania:

  1. Zmatowienie ściany

    Na śliskim podłożu produkty malarskie nie będą się dobrze trzymać. Dlatego ściany pokryte lamperią należy najpierw zmatowić. W tym celu szlifujemy powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym.
  2. Odpylenie i odtłuszczenie

    Następnie ściany należy odpylić i odtłuścić – myjąc je wodą z dodatkiem mydła. W ten sposób usuniemy wszystkie zanieczyszczenia i poprawimy przyczepność podłoża. Jeżeli na powierzchni znajdują się ubytki – wypełniamy je odpowiednią masą naprawczą. W przypadku podłoży odsłoniętych, należy je zagruntować. Po wyschnięciu ściany są gotowe do malowania.
  3. Malowanie

    Przed aplikacją, farbę olejno-ftalową należy dokładnie wymieszać. Jeżeli jest to konieczne, można ją rozcieńczyć rozpuszczalnikiem do wyrobów olejno-ftalowych lub benzyną bez aromatyczną do lepkości roboczej. Na koniec pozostaw do dokładnego wyschnięcia i gotowe!

Wiele nowoczesnych aranżacji wnętrz udowadnia, że lamperia jest wciąż (a może znów?) modnym elementem wykończeniowym. W niczym nie przypomina błyszczącej olejnej lamperii, z jaką spotykamy się wielu miejscach. To idealna dekoracja wnętrza! Szukając inspiracji i porad, zarejestruj się na Westwing, gdzie czekają na Ciebie dedykowane kampanie i cała gama pomysłów do stworzenia wyjątkowego domu!