Pomysł na sufit podwieszany we wnętrzach Twojego domu
Idealnym rozwiązaniem dla wprowadzenia kuszącej bajkowości i nastrojowości do naszego domu jest sufit podwieszany. To niezwykle modne ostatnio rozwiązanie nie tylko ubogaci aranżację przestrzeni, ale także pozwoli łatwo ukryć wszelkie niedogodności związane ze stropem czy wyznaczyć poszczególne strefy w mieszkaniu. Podpowiadamy, jak wprowadzić to niezwykłe rozwiązanie do Twojego domu!

Idealnym rozwiązaniem dla wprowadzenia kuszącej bajkowości i nastrojowości do naszego domu jest sufit podwieszany. To niezwykle modne ostatnio rozwiązanie nie tylko ubogaci aranżację przestrzeni, ale także pozwoli łatwo ukryć wszelkie niedogodności związane ze stropem czy wyznaczyć poszczególne strefy w mieszkaniu. Podpowiadamy, jak wprowadzić to niezwykłe rozwiązanie do Twojego domu!
Z czego najczęściej wykonuje się sufit podwieszany?
Istnieją trzy główne materiały, z których wykonuje się sufity podwieszane. Są nimi: płyty gipsowo – kartonowe, tak zwany sufit kasetonowy oraz płyty gipsowo – włóknowe. Sprawdź poniżej, który z nich będzie dla Ciebie najodpowiedniszym materiałem.
- Płyta gipsowo – kartonowa. Jest to najczęściej wykorzystywany materiał w suficie podwieszany. Dzięki swojej łatwej dostępności, stosunkowo niewielkiej cenie i wysokiej plastyczności nadaje się idealnie – z łatwością można wyciąć w nim otwory, wgłębienia i dostosować wysokość tak, by jak najlepiej dopasował się do aranżacji przestrzeni.
- Sufit kasetonowy. Jego zaletą jest przede wszystkim montaż – jego instalacja przebiega na sucho i wymaga jedynie kilku kołków mocujących go do stropu. Co ważne, z łatwością zdejmiesz poszczególne kasetony bez uszkadzania sufitu, na przykład do pielęgnacji czy konserwacji któregoś z nich. W przypadku płyty gipsowo-kartonowej nie będzie to takie łatwe.
- Płyta gipsowo-włóknowa. Jest bardziej odporna na obciążenia niż jej kartonowa kuzynka i w dużej mierze pochodzi z surowców wtórnych, więc jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej ekologicznym. Lepiej też toleruje wilgoć i charakteryzuje się wyższą ognioodpornością.
To nie wszystkie rodzaje – do bardziej ekstrawaganckich rozwiązań należą również te wykonane z boazerii czy klocków drewnianych. Takie zastosowanie wymagać będzie szczególnie pieczołowitego zaplanowania!
Montaż sufitu podwieszanego
Sufit podwieszany zyskuje rzesze fanów na całym świecie. Nic dziwnego! To proste, niezwykle ciekawe rozwiązanie aranżacyjne, które posiada wiele zalet. Nie dość, że sprawia, że wnętrze staje się dużo bardziej interesujące, to również pozwala ukryć wszelkie niedogodności związane z sufitem, takie jak trudna do naprawienia powierzchnia stropu. Po zamontowaniu w nim oświetlenia prezentować się będzie bardzo nastrojowo! Niestety, zmniejsza on oczywiście wysokość pomieszczenia minimalnie o około 5 centymetrów.
Decydujesz się na remont mieszkania? Odkryj nasze porady:
W jakim wypadku zdecydować się na to rozwiązanie?
Gdy nie chcemy męczyć się z naprawą spędzającego nam sen z oczu sufitu, sufit podwieszany przychodzi w sukurs. Pozwoli również ukryć przebiegającą w niefortunnym miejscu instalację. Nie bez znaczenia są również jego zdolności izolowania ciepła i hałasu – to szczególnie przyda się, jeśli nie chcemy zakłócać spokoju sąsiadów. Spokojnie – w drugą stronę działa równie dobrze. To również świetne rozwiązanie, gdy chcemy wprowadzić do domu nieco aranżacyjnej pikanterii.
Jak zdecydować się na dany materiał?
Płyty gipsowo-kartonowe to łatwo dostępny, elastyczny materiał, ale również podatny na wilgoć czy zmiany temperatury – w przypadku instalowania go w pomieszczeniu, w którym nie ma jeszcze ogrzewania, może on łatwo ulec zniszczeniu. Z drugiej strony, zastosowanie go daje nam większe pole do popisu w aranżacji – z łatwością dostosujemy go do naszych wymagań. W przypadku kasetonów, ich ściśle określone wymiary będą sztywną, stalową ramą przebiegającą symetrycznie w stosunku do ścian.
Jak zaplanować projekt sufitu?
Przede wszystkim znajdź przestrzeń, w której potrzebujesz go zainstalować. Następnie zadaj sobie pytanie – do czego ma służyć Ci sufit podwieszany? Ma być ozdobą, nastrojową dekoracją ozdobioną lampkami LED, które umilą Ci romantyczne wieczory? A może sposobem na zakrycie przykrego, nierównego stropu? Szykujesz przestrzeń biurową, a głównym zadaniem sufitu będzie umieszczenie w nim mnogości pałętającego się pod nogami okablowania? Dzięki odpowiedzi na tego typu pytania z łatwością zaplanujesz i podejmiesz decyzję do idealnego projektu sufitu podwieszanego.
Podwieszany sufit we wnętrzach – pomysły na aranżację
Zalety, wady… nie samą praktycznością człowiek jednak żyje! Równie ważnym elementem sufitów podwieszanych jest ich cudowny wpływ na aranżację pomieszczenia i to, co możemy za ich pomocą osiągnąć. Oto nasze pomysły na zastosowanie ich w Twoim domu!
Sufit podwieszany w salonie
Stosując to niezwykłe rozwiązanie w najbardziej reprezentacyjnym miejscu domu – w salonie, zyskujemy szereg możliwości aranżacyjnych. Pierwszą i najważniejszą jest wydzielenie odpowiedniej strefy. Ma to szczególne znaczenie w tych przestrzeniach, w których salon łączy się płynnie z kuchnią – sufit podwieszany pozwoli oddzielić część relaksacyjną od kuchennej i stworzyć w niej przytulny klimat. Zastosowane w nim nastrojowe oświetlenie może posłużyć jako dodatkowe doświetlenie salonu lub jako lekki świetlik podczas romantycznych nocy czy kinowych wieczorów. Umieszczone na jego skrajach jako lampki skierowane do podłogi lub wręcz przeciwnie – na jego bokach, rozsiewając delikatne, rozproszone światło na ściany dodadzą salonowi niezbędnej magii! Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w jego wgłębieniu płyty lustrzanej, która optycznie powiększy pokój i doda mu niepowtarzalnej elegancji.
Sufit podwieszany w kuchni
Tak jak w przypadku salonu, tak i tutaj sufit podwieszany nada się idealnie do wydzielenia poszczególnych stref – na przykład, gdy Twoja kuchnia łączy się z jadalnią. W kuchni szczególnie przydatna może okazać się możliwość przesłonięcia nim kablowej instalacji, dotychczas pozostającej na widoku. Sufit w kuchni musi być dobrze oświetlony – gęsto okraszony lampkami LED pozwoli oświetlić zakamarki szafek, blaty i przez to ułatwić codzienną pracę. Szczególnie dobrze sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, ale i w innym stylu aranżacji się sprawdzi. Może być gładki i biały, posiadać ciekawy kolor czy strukturę – wybór należy do Ciebie!
Jak sufit podwieszany wpływa na aranżację wnętrz?
Dzięki swojej niebywałej zdolności w kwestii kreowania estetyki wnętrza, sufit podwieszany pozwoli w mgnieniu oka ubogacić niemal każdą aranżację. Wspomnieliśmy już o dzieleniu przestrzeni na poszczególne strefy – to jego nieoceniona zdolność, która pozwoli w mig odmienić każde pomieszczenie. Pamiętaj, że przez obniżenie stropu może optycznie nieco zmniejszyć pomieszczenie, dlatego nie we wszystkich wnętrzach się sprawdzi. Dzięki różnorodności możliwych kształtów, materiałów, faktur i rodzajów oświetlenia możesz stworzyć dzięki niemu niepowtarzalną dekorację, która sprawdzi zarówno w modernistycznych wnętrzach, jak i w tych stawiających na klasykę.
Mamy nadzieję, że sufit podwieszany zagości w Twojej przestrzeni, wspaniale ją wzbogacając! Relaksując się w dostarczanym przez niego delikatnym oświetleniu koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić kolejnych inspirujących poradników, najlepszych ofert i promocji dla pięknego domu!