Przestronne wnętrze ze ścianami pokrytymi sztukaterią

Przestronny apartament w kamienicy z widokiem na Sekwanę – to właśnie tam sztukateria pasuje jak ulał. Jednak dziś udowodnimy Ci, że sprawdzi się także w polskich wnętrzach! Sztukateria na ścianie to piękny element dekoracyjny, jeśli tylko stosowany jest zgodnie z zasadami dobrego smaku. Przeczytaj porady naszych ekspertów i przekonaj się, że tę ozdobę możesz zaprosić również do swojego mieszkania.

Gdzie sprawdzi się sztukateria na ścianie?

Sztukateria na ścianie, czasem mylona z lamperią (czyli poziomym podziałem ściany) jest bez dwóch zdań bardzo zdobnym i niezwykle charakterystycznym elementem wystroju wnętrza. Kojarzy się przede wszystkim z pałacowymi komnatami i barokowym przepychem, dlatego często jest odrzucana przy aranżacji współczesnych wnętrz. Zupełnie niesłusznie! Sprawdź, jakie pomieszczenia ją pokochają i do jakich stylów pasuje najbardziej.

Warto pamiętać, że sztukateria najlepiej sprawdzi się w wysokich wnętrzach, szczególnie tych znajdujących się w kamienicach czy nowoczesnych apartamentach. Niewysokie, ciasne pomieszczenia ozdobione sztukaterią, na przykład w blokach, mogą sprawiać wrażenie chaotycznych i przeładowanych, dlatego lepiej unikać w nich tak charakterystycznych ozdób. Zamiast niej, lepszym wyborem będą z pewnością tynki ozdobne, zapewniające równie ciekawy efekt.

Sztukateria będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli lubisz klasyczne wnętrza z francuską nutą. Doskonale sprawdzi się także w mieszkaniach urządzonych w stylu glamour, a także modern. Świetnie pasuje do stylu Hamptons, w którym elegancja łączy się z nadmorską nonszalancją. Jednego jesteśmy pewni – dzięki sztukaterii Twoja aranżacja nabierze jeszcze więcej szyku i oryginalności! Możesz postawić także na przełamanie konwencji wnętrza i  świadomie zderzyć ze sobą dwa style, na przykład łącząc sztukaterię ze ścianą betonową. To niecodzienna propozycja dla tych, którzy lubią wnętrzarskie eksperymenty i marzą o eklektycznym lofcie.

Pełna dowolność panuje z kolei w przypadku wyboru pomieszczenia, w którym znajdzie się sztukateria. Ten sposób wykończenia ścian sprawdzi się w salonie, w sypialni, a także w holu czy kuchni. Nie bój się także zaprosić sztukaterii do łazienki. Tutaj jednak warto zadbać o wybranie wodoodpornego materiału. Ważne, żeby sztukateria na ścianie pasowała do charakteru całego wnętrza i nie była oderwanym elementem, który sprawia wrażenie przypadkowego. Mieszkania, które robią największe wrażenie, zawsze są utrzymane w jednakowym stylu.

Rodzaje sztukaterii wewnętrznej

Chociaż sztukateria kojarzy się przede wszystkim z umieszczonymi na ścianie panelami i alternatywą dla tapetowania ścian, to nie wszystkie jej zastosowania. Ta elegancka dekoracja może występować także na suficie i podłodze. Uwielbiamy ją za ogromną liczbę możliwości aranżacyjnych.

Najbardziej popularnym rodzajem sztukaterii na ścianie są ozdobne listwy, przyklejane na ścianie w formie prostokątów lub kwadratów. Oprócz nich, interesującą opcją są gotowe boazerie, ułatwiające zakrywanie niedoskonałości ścian. Bardzo wyrafinowaną wersją są wszelkiego rodzaju ornamenty, które śmiało mogą zastąpić we wnętrzu obrazy lub udekorować przestrzeń nad drzwiami lub oknami.

Z kolei rozety lub listwy przysufitowe to przykłady sztukaterii umieszczonej na suficie. Uwaga! Te elementy cechują się bardzo dużą elegancją, więc muszą być stosowane z dużym wyczuciem, żeby wnętrze nie wyglądało na przerysowane.

Sztukateria sprawdzi się również w formie listew przypodłogowych, które zgrabnie zamaskują punkt styku ściany z parkietem.

Sztukateria na ścianie – jak się ją robi?

Samodzielne wykonanie sztukaterii na ścianie nie należy do najprostszych zadań, dlatego wiele osób korzysta z pomocy fachowców. Jeśli jednak chcesz podjąć to wyzwanie, a cierpliwość i precyzja to Twoje cechy rozpoznawcze, przeczytaj nasz poradnik! Dzięki temu cały proces przebiegnie dużo sprawniej. Do tego zadania z pewnością przyda Ci się ołówek, nożyk, poziomica, klej, skrzynka uciosowa i miara.

  • Najpierw warto dowiedzieć się, z czego wykonana jest zakupiona przez nas sztukateria. Jednym z najbardziej polecanych materiałów jest poliuretan. To tworzywo sztuczne, które cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia i zabrudzenia, a także jest wodoodporne. 
  • Co jeszcze warto wiedzieć, zanim zaczniemy mocować sztukaterię na ścianie? Przede wszystkim, ta dekoracja musi być położona na wcześniej przygotowanej ścianie: najpierw czeka Cię więc gruntowanie ścian, tynkowanie ścian, a także malowanie. Jeśli te działania masz już za sobą, możesz przejść do kolejnego kroku: mierzenia ścian!
  • Wykonanie pomiarów jest w przypadku sztukaterii kluczowe. Ta ozdoba uwielbia symetrię i musi być położona doskonale równo. Zdecyduj, jakiej wielkości mają być poszczególne listwy i w jakiej odległości od siebie powinny się znajdować, biorąc pod uwagę znajdujące się na ścianie gniazdka i włączniki.
  • Przytnij listwy do ustalonych wymiarów, pamiętając, żeby ich końce ścinać pod kątem 45 stopni. Pomoże Ci w tym skrzynka uciosowa. Tylko w ten sposób uzyskasz dobry punkt łączenia ze sobą czterech listew.
  • Listwy przyklej do ściany za pomocą kleju akrylowego, upewniając się, że dobrze przylegają do ściany zarówno od góry, jak i od dołu.

Jeśli czujesz, że to wyzwanie może Cię przerosnąć, poproś o pomoc profesjonalistów.

Malowanie sztukaterii na ścianie

Elementy sztukaterii zakupione prosto od producenta są zazwyczaj białe lub beżowe, dlatego to do Ciebie należy pomalowanie ich na wybrany kolor. Przygotowaliśmy prawdziwą pigułkę wiedzy, dzięki której przekonasz się, że ten proces wcale nie jest trudny.

Po pierwsze, do pomalowania sztukaterii na ścianie wykonanej ze styropianu możesz użyć zwykłych farb do wnętrz. Pamiętaj jednak, żeby wcześniej sprawdzić ich skład, ponieważ nie powinny zawierać rozpuszczalników. W innym wypadku istnieje ryzyko, że powłoka sztukaterii ulegnie zniszczeniu.

Kolejną kwestią jest wybór koloru. Spieszymy z podpowiedzią! Częstą praktyką jest malowanie sztukaterii na ten sam kolor, na jaki pomalowane są ściany. W ten sposób osiągniesz elegancki efekt we francuskim stylu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć innego odcienia lub nawet innego koloru. Pamiętaj jednak, że barwy muszą ze sobą współgrać, dlatego przy ich wyborze warto skorzystać z koła barw.

Na koniec zostawiliśmy sam proces malowania. Należy wiedzieć, że sztukaterię zazwyczaj maluje się już po jej zamontowaniu na ścianie. Pamiętaj o wcześniejszym wytarciu sztukaterii z kurzu i zabezpieczeniu ścian i podłogi za pomocą folii budowlanej. Przygotuj pędzle w odpowiednich rozmiarach i… do dzieła! Prawdopodobnie po wyschnięciu pierwszej warstwy proces malowania będzie trzeba powtórzyć, aż do uzyskania zadowalającego efektu.

Gwarantujemy, że z malowaniem sztukaterii na ścianie poradzą sobie nawet zupełnie początkujący. Tylko spróbuj!

Wiesz już, że sztukateria na ścianie sprawdzi się nie tylko w pałacowych wnętrzach! Ta niebanalna ozdoba może wprowadzić mnóstwo elegancji również do Twojego mieszkania. Zarejestruj się na Westwing i odkryj klasyczne meble, które doskonale uzupełnią taką aranżację.