Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
przerwa w ścianie

Tynkowanie ścian to must have wykończenia praktycznie każdego mieszkania. Jeśli zależy Ci na gładkich i prostych ścianach, proces ten jest nieunikniony. Najczęściej do tego rodzaju zadań, wyszukujemy wyspecjalizowanych ekip remontowych. My uważamy, jednak że warto wiedzieć chociaż trochę na czym ta praca polega, stąd przygotowaliśmy dla Ciebie małe kompendium wiedzy! Zainspiruj się z Westwing!

Tynkowanie ścian – podstawowe informacje

Tynkowanie sprawdza się jako doskonałe podłoże pod wykończenie ścian –  tapetowanie ścian, malowanie, płytki, panele drewniane na ścianę, tynk ozdobny, okładziny ścienne i lamperie czy inne warstwy wierzchnie. Wystarczy tylko zadbać o odpowiednie materiały tynkarskie (zaprawy), jak i ich właściwe zastosowanie. Zadaniem tynku jest zabezpieczenie murów, wygładzenie ich oraz przygotowanie do wykonywania kolejnych robót.

Tynkowanie ścian to niezwykle istotny etap prac budowlanych lub remontowanych, tynki spełniają bowiem kilka ważnych funkcji: chronią przed ogniem i szkodliwym działaniem wilgoci, gwarantują przyjazny mikroklimat.

Tynkowanie ręczne i maszynowe

Istnieją dwie techniki umożliwiające tynkowanie ścian: ręczna i maszynowa. Z racji, że tynkowanie jest bardzo pracochłonne i wbrew pozorom wymagającą, coraz rzadziej jest stosowana metoda ręczna, zdecydowanie bardziej sprawdza się tutaj metoda maszynowa. Ponieważ tynkowanie metodą maszynową ścian jest dużo prostsze i co najważniejsze w dzisiejszych czasach jest dużo szybsze.

Do agregatu tynkarskiego wystarczy wsypać gotową suchą zaprawę. Pozostaje dodać odpowiednią ilość wody (należy ściśle przestrzegać podanych przez producenta proporcji) i można zaczynać pracę!  By skutecznie zadbać o tynk warto jest pozostawienie zaprawy do samego wyschnięcia i jest to najbardziej właściwa i jednocześnie ekonomiczna metoda pielęgnacji tynków ściennych. Jeśli oczywiście zależy nam o szybkim wykorzystaniu budynku i wnętrz i zależy nam na przyspieszeniu procesu schnięcia ścian to możemy wykorzystać wszelkie wentylatory, jak i grzejniki elektryczne, które pozwolą nam przejść do kolejnych etapów wykończenia takich jak np. gruntowanie ścian. 

Tynkowanie ręczne polecane jest w przypadku małych pomieszczeń oraz takich, w których występują trudno dostępne powierzchnie do otynkowania. Prace wykonuje się przy użyciu łaty, pacy i kielni. Do rozrobienia zaprawy potrzebna będzie również betoniarka lub wiertarka z mieszadłem. Jest to jednak proces długi i czasochłonny.

Rodzaje tynków

Zanim zabierzesz się do pracy, musisz wybrać odpowiedni tynk, dostosowany do podłoża, które chcesz nim pokryć. Inny tynk będzie bowiem polecany do ścian znajdujących się we wnętrzach budynków, a inny do tych na zewnątrz. Podczas prac wykończeniowych w przeważającej mierze stosuje się tynki gipsowe i cementowo-wapienne.

Jeśli zależy Ci na najbardziej ekologicznym i bezpiecznym dla zdrowia rozwiązaniu, warto wybrać materiał ze spoiwem wapiennym. To oddychająca zaprawa, która pochłania wilgoć, gdy w pomieszczeniu jest jej za dużo i oddaje, gdy wewnątrz robi się zbyt sucho. Pomaga więc utrzymać optymalny mikroklimat, co pozytywnie wpływa na samopoczucie mieszkańców.

W pomieszczeniach suchych jak salon, sypialnia, pokoje dziecięce, stosuje się najczęściej tynki gipsowe. Mogą być one nakładane zarówno na beton komórkowy, jak i pustaki czy cegłę. To dobry wybór ze względu na fakt, że gips, na bazie którego powstają tynki gipsowe, ma właściwości higroskopijne, przez co przejmuje funkcję naturalnego regulatora wilgotności powietrza. Dlatego nie musisz martwić się, że Twoja wymarzona mozaika na ścianie, ściana betonowa, struktura na ścianę czy tynk ozdobny po kilku miesiącach pęknie od wilgoci. Z kolei w wilgotnych pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka sprawdzają się tynki cementowe lub cementowo-wapienne, które nadają się także jako podkład pod płytki ceramiczne.

Narzędzia i materiały

Niezależnie od tego jaki rodzaj tynku wybierasz i jaką metodę na tynkowanie ścian – musisz zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i materiały. Będzie to przede wszystkim odpowiedni tynk w zależności od pomieszczenia, grunt dopasowany do podłoża i tynku, mieszarka lub wiertarka z mieszadłem, gładka paca (najlepiej wykonana z nierdzewnego metalu), łata tynkarska do zacierania i wygładzania zaprawy, a ponadto paca gąbkowa, filcowa lub styropianowa do zacierana oraz wałek lub pędzel.

Tynkowanie ścian – krok po kroku

 1. Przygotowanie podłoża

  Usuń wszystkie zanieczyszczenia, tłuste plamy, resztki farby oraz wykruszone fragmenty ściany.
 2. Zabezpieczenie

  Zamontuj na narożniki specjalne profile ochronne (wykonane z nierdzewnego tworzywa). Dobrze będzie też zamontować listwy tynkarskie, które pomogą w dokładnym pionowaniu ściany.
 3. Przygotowanie podłoża

  Usuń wszystkie zanieczyszczenia, tłuste plamy, resztki farby oraz wykruszone fragmenty ściany.
  Zabezpieczenie. Zamontuj na narożniki specjalne profile ochronne (wykonane z nierdzewnego tworzywa). Dobrze będzie też zamontować listwy tynkarskie, które pomogą w dokładnym pionowaniu ściany.
 4. Zaciąganie

  Polega na wstępnym wyrównaniu całej tynkowanej powierzchni. Przeprowadzamy je zaraz po nałożeniu zaprawy tynkarskiej. Do zaciągania tynku używamy łaty tynkarskiej stosują posuwiste, proste i zdecydowane ruchy.
 5. Wyrównanie ścian

  Przeprowadzamy po lekkim związaniu się tynku. Dokładnie oglądamy ściany z każdej ze stron, następnie usuwamy wszystkie zagłębienia i nierówności.
 6. Gładzenie powierzchni

  Nawilżamy powierzchnię i delikatnie przecieramy ją pacą gąbkową. Po kilku chwilach na ścianach powinno pojawić się mleczko gipsowe. Czekamy aż lekko matowieje, a następnie kończymy proces wygładzania szpachlą.

Tynkowanie ścian – dodatkowe informacje

Jak sam widzisz, tynkowanie ścian wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Nakładanie tynku i wyrównanie wymaga precyzji, a zarazem zastosowania odpowiednich materiałów i narzędzi. Odpowiednia wytrwałość i wprawa również sprawia, że udaje się idealnie tynkować. Jeśli więc dopiero rozpoczynasz przygodę z tynkowaniem, to najlepiej, gdy zaczniesz od mniej atrakcyjnych pomieszczeń jak np. piwnica. Jeśli jednak zależy Ci na wyjątkowej precyzji i czasie – skorzystaj z pomocy ekip remontowych w Twojej okolicy. Uważaj jednak – dobrzy fachowcy mają terminarz zarezerwowany na kilka tygodni do przodu. Nie czekaj na ostatnią chwilę! Jeśli zastanawiasz się jakie koszty będziesz musiał ponieść, chcąc uniknąć niespodzianek, skorzystaj z dostępnych za darmo w sieci kalkulatorów. Potrzebne będą – wysokość ściany, długość ściany, rodzaj tynku,grubość jego warstwy.

Tynkowanie ścian wewnętrznych robi się przy budowie, jak i generalnym remoncie domu lub mieszkania. Możesz pokusić się na samodzielną pracę lub poszukać gruby fachowców. Niemniej jednak jest to bardzo ważny element remontu wnętrza. To finalnej wersji już coraz bliżej, a więc pomyśl o wyposażeniu i dekoracjach. Szukając inspiracji – zarejestruj się na Westwing i poznaj nasze dedykowane kampanie oraz cały szereg porad i pomysłów do stworzenia pięknego domu!