Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
drewniany stolik na środku pokoju, fotel z zielonym kolorze, czerwona sofa,

We wnętrzu cenisz przytulność oraz atmosferę utrzymaną w kojącej, optymistycznie nastrajającej kolorystyce. Podziwiasz znakomite stolarstwo i eleganckie wykończenie? Styl biedermeier ma Ci zatem wiele do zaproponowania. Sprawdź czym jest i w jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej!

Biedermeier – co to oznacza?

Jest to niejednolity styl w sztuce, który rozwinął się w Europie Środkowej, głównie w Niemczech i Austrii, a także krajach z nimi powiązanych w okresie pomiędzy 1815 a 1848 rokiem. Szybko zyskał popularność w innych krajach zwłaszcza w Rosji, Polsce, Czechach i na Węgrzech. Co ciekawe, nazwa stylu biedermeier wywodzi się od nazwiska bohatera z „Biedermeiers Liederlust” — zbioru wierszy autorstwa Ludwiga Eichrodta.

Główne założenie tej stylistyki określało ją jako sztukę mieszczan dla mieszczan, wyrażającą ich upodobanie do wygody i przytulności – „styl rodzinnego ogniska”. Dlaczego styl ten nazywany jest niejednolitym? W czasie rozkwitu stylu dokonywały się różne przemiany. Na początku to klasyczne wnętrze (przez pierwsze 15–20 lat) i meble często miały postać uproszczonych i pozbawionych dekoracji mebli empirowych. Z czasem (po ok. 1830 roku, gdy we Francji wyłonił się styl Ludwika Filipa) niemiecki i rosyjski biedermeier zaczął ewoluować ku formom bogatszym niczym styl wiktoriański, meble zyskały linię bardziej swobodną, a dekorację – znacznie obfitszą.

Charakterystyka stylu biedermeier

Jego wyznacznikami są przede wszystkim meble o często masywnej konstrukcji, podkreślającej solidne wykonanie i ponadczasowość, wykonane z litego drewna, często dyskretnie intarsjowane. Są szalenie wygodne, wyposażone w sprężyny zamontowane w siedziskach, o ergonomicznych kształtach. Biedermeierowi zarzucano brak wartości artystycznych, jednak to właśnie ta „zwyczajność” jest jego największym atutem. Styl biedermeier wymyślili mieszczanie jako odpowiedź na styl empire. Meble mahoniowe dla wielu osób były poza zasięgiem z uwagi na wysoką cenę. Dlatego w tym przypadku zaczęto stosować rodzime gatunki drewna – orzech, gruszę czy wiśnie.

Meble

Meble biedermeierowskie miały być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne. Użyteczności sprzętów podporządkowywano ich formę. Zdecydowana większość mebli w stylu biedermeier to sprzęty o prostym, ale eleganckim kształcie i gładkiej, polerowanej na wysoki połysk powierzchni. Zgodnie z ówczesną modą meble biedermeier wykańczano fornirem. Ponadto fronty niektórych mebli wyposażone były w ciągadła i kluczyny z mosiądzu. Czasem całość malowano na kolor czarny, aby uzyskać nawiązanie do drogiego drewna hebanowego. Projektanci czerpali wiele pomysłów i inspiracji z innych stylów wnętrz, jak empire, nieobojętny jest też teraz styl vintage, jednak dość znacząco go upraszczali. Eliminowano nadmiar zdobień, ale pozostawiono samą formę. Niektórzy uważają, że jest to biedniejsza wersja mebli arystokratów z XVIII i XIX wieku, inni odnajdują w niej pierwsze przejawy minimalizmu łączącego styl rustykalny.

Dekoracje

Dobierając przedmioty w tym stylu, należy pamiętać, że najlepiej prezentują się we wnętrzach przestronnych. Niewielką przestrzeń kompletny „biedermeierowski garnitur” może niepotrzebnie przytłoczyć. We wnętrzach biedermeier na próżno szukać licznych dekoracji. Stawiano na prostotę, użyteczność połączoną z przytulnością. Dekorację samą w sobie stanowią tutaj meble. Znakomitym dopełnieniem wyposażenia będzie portret w owalnej ramie bądź kilka niewielkich obrazów, najlepiej pejzaży, oprawionych w ramy zaokrąglone na rogach i zawieszonych na ścianie w osiowym układzie. Sprawdzi się tu również elegancko oprawione lustro.

Paleta barw w stylu biedermeier

Wnętrza w stylu biedermeier miały być eleganckie, ale jednocześnie przytulne. Pożądana była jasna i pogodna kolorystyka, z przewagą ciepłych żółci oraz delikatnych zieleni i błękitów. Ściany zdobiły tapety w motywy kwiatowe albo pasy, podobnie wyglądały tkaniny dekoracyjne. Również bogata kolorystyka materiałów przeznaczonych na pokrycia siedzisk krzeseł czy całych obić mebli tapicerowanych skupiała się raczej na barwach jasnych z ewentualnym printem.

Jak nowocześnie urządzić dom w stylu biedermeier?

Styl modern classic czy po prostu styl nowoczesny, może mieć sobie co nieco z dawnej klasyki. Proste, praktyczne, ergonomiczne, skromnie zdobione, a zarazem harmonijne i eleganckie wnętrza, przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym. Jako pojedyncze antyki wprowadzane do mieszkań czy domów z akcentem nowoczesnym tworzą eklektyczne, wyjątkowe wnętrza. Ze względu na majestatyczny i ozdobny (z dzisiejszego punktu widzenia) wygląd, prezentują się najlepiej w dużych, przestronnych wnętrzach. Sięgając po elementy stylu biedermeier, warto zachować umiar. Aranżując nowoczesny dom z elementami biedermeier postaw na kilka akcentów w postaci typowych dla stylu mebli jak np. sofa czy komoda.

Zainteresowanie stylem biedermeier wynika z rosnącego zainteresowania dobrym designem. W tym ostatnim, prócz czystej estetyki, istotne są także ergonomia oraz zastosowanie dobrych jakościowo, choć nieprzesadnie luksusowych surowców. Dołącz do klubu Westwing, a otrzymasz dostęp do kampanii tematycznych z wyselekcjonowanymi produktami w świetnych cenach!