Salon w stylu barokowym z turkusową komodą i sofą narożną w zielonym kolorze

Złote meble wypoczynkowe, stiuk na suficie i wiele luster – to wszystko symbolizuje styl barokowy. Jeśli chcesz nadać swojemu wnętrzu niepowtarzalny charakter, oddając jednocześnie blask tej epoki, będziesz mogła to zrobić dzięki barokowym meblom.

Styl ten charakteryzuje się przepychem, tak jak miało to miejsce za czasów Ludwika XIV. Wcieleniem barokowego piękna jest oczywiście Wersal. Jeśli chcesz wprowadzić odrobinę Wersalu do swojego własnego domu, barokowe meble i inne elementy dekoracyjne pomogą Ci w stworzeniu swojego małego królestwa. Nasi eksperci od wnętrz pokażą Ci jak to zrobić!

Powtórka z historii – czym jest styl barokowy?

Okres Baroku rozpoczął się we Włoszech, a słowo “barocco” pierwotnie oznaczało coś krzywego i nieregularnego. W trakcie kontrreformacji Kościół zlecił artystom podkreślenie splendoru wiary katolickiej. Wyraźne formy poprzedniej epoki zostały wyolbrzymione i upiększone. Choć symetria została w dużej mierze zachowana, to emocje i ruch na dobre wpisały się w nowe dzieła sztuki. W ten sposób narodziła się dynamiczna i wystawna sztuka barokowa.

Czym charakteryzuje się styl barokowy?

Niezależnie od dziedziny, czy to w malarstwie, rzeźbie, architekturze, modzie czy makijażu, styl barokowy wzbudza emocje, prowokuje rzuca się w oczy i jest nad wyraz przesadny. Dekorowanie, ozdabianie oznacza również rozkoszowanie się. W końcu życie i tak jest pełne cierpienia i śmierci. Pogoń za ziemskimi przyjemnościami znajduje odzwierciedlenie w drogocennych materiałach i dbałości o szczegóły. Każdy, kto kiedykolwiek był w Wersalu, poznał cechy charakterystyczne epoki.

 • Stiuk i wysokie sufity
 • Złoto
 • Światło
 • Wyraziste kolory
 • Zaokrąglone kształty z jednoczesnym zachowaniem symetrii, charakterystyczne również dla stylu biedermeier
 • Zdobienia, pozłacane popiersia i figury
 • Szlachetne dywany i drogocenne wieszaki ścienne
 • Lustra 

Lustra są nie tylko symbolem przemijającego piękna. Podobne jak w stylu rokoko, były one wówczas bardzo drogie i uznawane za luksus. Ponadto sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i jaśniejsze. A to wszystko dzięki temu, że odbijają światło. Wspaniale zdobione złote ramy dopełniają całość aranażacji. 

Jak umeblować dom w stylu barokowym?

Jeśli chcesz wnieść trochę bogactwa do swojego własnego domu i poczuć się jak na dworze królewskim, teraz możesz to zrobić. Wystarczy parę drobiazgów a mieszkanie urządzone w nowoczesnym stylu nabierze splendoru i blasku.

Aranżacja w stylu barokowym

 1. Barokowe tapety

  Charakteryzują się niesamowitą głębią koloru tła, najczęściej jest to krwisto-czerwony lub fioletowy. Na pierwszym planie są wzory w metalicznym odcieniu, zazwyczaj złotym.
 2. Dekoracyjne meble

  Komplety wypoczynkowe wykonane ze szlachetnego drewna mahoniowego o zakrzywionych kształtach i wielu detalach. Wyłożone grubymi poduchami ze szlachetnych materiałów, takich jak: aksamit, brokat czy żakard.
 3. Barwy

  Kolory barokowego stylu wahają się pomiędzy kremowo-białym a waniliowo-żółtym. Zasłony, tapicerki i dywany w tych odcieniach sprawiają, że pomieszczenie wydaje się jasne i eleganckie. Barok kojarzony jest również z mocnymi kolorami kamieni szlachetnych: purpurą, czerwienią i buetlkową zielenią.
 4. Efektowne żyrandole

  Żyrandole są nieodzownym elementem stylu barokowego. Kawałki szkła lub kryształu połączone z połyskującym metalem wspaniale gloryfikują piękno ziemskiej egzystencji. Nowoczesne żyrandole LED o różnorodnych wzorach zapewniają optymalne oświetlenie. 
 5. Złote ramy

  Zwróć uwagę na wyrafinowane obramowania. Ściany i podłogi również mogą błyszczeć.
 6. Bogate dekoracje

  Na styl barokowy składa się wszystko to, co świecące i kosztowne. Między innymi złote figury i popiersia, a także materiały takie jak aksamit i jedwab. Zegary z pozytywką, kamienie szlachetne lub bogato zdobione wazony idealnie dopełniają całości.  

Pomysł na nieprzeciętne wyposażenie wnętrza w barokowym stylu

Chcesz poczuć się jak w barokowej komnacie, ale nie chcesz pozwolić, aby kicz zdominował Twoje cztery ściany? Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu jednolitego wyglądu wnętrza. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie jednobarwnych mebli z wzorzystymi tapetami. W ten sposób można stworzyć inspirowane stylem barokowym nowoczesne pomieszczenie.

Duże lustrzane powierzchnie doskonale łączą się z delikatnymi dekoracjami. Odzwierciedleniem stylu mogą być również czarno-białe zdobienia. Dopasowana barokowa tapeta perfekcyjnie współgra z czarnymi barokowymi meblami. Styl barokowy jest pięknie prezentuje się również w jadalni, zwłaszcza w okresie świątecznym. Suto zastawione stoły w wyrazistych kolorach i złote dekoracje świetnie pasują do tego stylu i szczególnej okazji jakie jest Boże Narodzenie.

Lubisz imponujący styl barokowy i chcesz nadać swojemu wnętrzu królewski wystrój? Na Westwing znajdziesz odpowiednie meble oraz akcesoria domowe. Dzięki ekskluzywnej gamie produktów masz gwarancję, że znajdziesz to, o czym zawsze marzyłaś, aby później móc je podziwiać w swoich czterech ścianach. Pompatyczne żyrandole i ekstrawaganckie tapety czekają na Ciebie –  daj się zainspirować nadzwyczajnym  barokowym stylem!