Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Zbliżenie na łóżko z kolorową narzutą oraz rośliną w doniczce

Styl kolonialny to styl aranżacji wnętrz odpowiedni dla każdego, kto marzy o podróżach. Ciężkie, ciemne drewno, tropikalne rośliny i motywy etnograficzne w harmonijnym połączeniu z jasnymi i lekkimi materiałami naturalnymi charakteryzują wspaniały styl kolonialny. Dołącz do naszej wyprawy i podążaj za nami śladami Krzysztofa Kolumba. Odkryj egzotyczny styl życia i pozwól, aby styl kolonialny zawitał w Twoim domu. Wnętrze w stylu kolonialnym sprawi, że poczujesz się jakbyś odwiedzał odległe zakątki bez wychodzenia z domu. Podpowiadamy, jakie meble, akcesoria i dodatki wybrać do wnętrz w stylu kolonialnym. Daj się zainspirować!

Styl kolonialny we wnętrzach

Styl kolonialny to styl aranżacji wnętrz odpowiedni dla każdego, kto marzy o podróżach. Naturalne materiały, takie jak egzotyczne drewno i ciemne skóry, w połączeniu z pamiątkami z różnych zakątków świata tworzą wyjątkową atmosferę i pozwalają przenieść się myślami do Afryki lub Indii. 

Wnętrza w stylu kolonialnym łączą w sobie wpływy kultur afrykańskich, indyjskich, południowoamerykańskich, a nawet polinezyjskich. Klasyczne elementy brytyjskiego stylu wiktoriańskiego pozwalają natomiast wszystkie te wpływy złączyć w spójną i harmonijną aranżację. 

Kolonialne akcenty wnoszą do klasycznych wnętrz powiew świeżości. Styl kolonialny to doskonała wymówka, by wykorzystać w aranżacji elementy boho i etno, i nie zaburzyć harmonii wnętrza.

Styl kolonialny: krótka historia

Styl kolonialny wykształcił się w XIX wieku przede wszystkim w koloniach brytyjskich. Poddani królowej Wiktorii stanowili wówczas prawie jedną czwartą mieszkańców Ziemi. Nad imperium brytyjskim, obejmującym między innymi Australię, Kanadę, Indie i ogromną część Afryki, słońce nigdy nie zachodziło. Zarządzanie ogromnymi terenami wymagało od Brytyjczyków zamieszkania we wszystkich odległych częściach świata. Konieczność urządzenia domów w Indiach czy w Afryce zmuszała ich z kolei do korzystania z dostępnych materiałów i umiejętności lokalnych rzemieślników. W ten sposób powstał styl kolonialny, łączący w sobie elementy stylu wiktoriańskiego z wpływami kultur afrykańskich czy indyjskich.

Wnętrza w stylu tropikalnym

Styl kolonialny pokochają wszyscy, którzy uwielbiają egzotyczne przygody. Podpowiadamy, jak urządzić sypialnię oraz salon w tym stylu aranżacji wnętrz.

Sypialnia w stylu kolonialnym

Styl kolonialny bardzo dobrze nadaje się do aranżacji sypialni. Metamorfozę warto zacząć od pokrycia ścian świeżą, białą farbą i udekorowania ich orientalnymi ozdobami z drewna lub metalu. Kolejnym krokiem powinien być wybór mebli – szafa, komoda i łóżko wykonane z ciemnego, egzotycznego drewna będą pięknie wyglądać na tle jasnych ścian. Warto zdecydować się na rzeźbione, indyjskie meble. W centrum aranżacji powinno stanąć łoże z muślinowym baldachimem.

Sypialnia w stylu kolonialnym nie może obejść się bez dodatków i dekoracji. Jasne poduszki, orientalny dywan lub figurki indyjskie z drewna sandałowego uzupełnią aranżację i nadadzą jej kompletny wygląd. Jeśli dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, warto w sypialni ustawić ażurowy, indyjski parawan!

Salon z tropikalną nutą

Aranżacja salonu w stylu kolonialnym będzie zachwycać elegancją i świeżością. Klasyczne kolonialne meble z egzotycznego drewna oraz motywy zwierzęce warto połączyć z szalenie popularnym trendem tropikalnym, decydując się na ekstrawagancką tapetę ozdobioną motywami egzotycznych roślin i ptaków. Meble w stylu kolonialnym zaprezentują się na takim tle niezwykle efektownie!

Kolory w salonie tropikalnym

Aranżując salon w stylu kolonialnym, trzeba zachować harmonię pomiędzy kolorami ścian i podłogi. Dobór barw jest kwestią indywidualnego gustu – nawet w przypadku drewnianej podłogi i białych ścian można bez problemu zaaranżować wnętrze kolonialne. Oto trzy podstawowe zasady:

  • Warto pamiętać, że jeśli podłoga jest ciemna, dobrym pomysłem jest wybór jasnego koloru na ściany – i odwrotnie.
  • Do salonu kolonialnego pasują takie barwy, jak brązy w każdym odcieniu, beże, kremy, a także zieleń, żółcień, pomarańcz, kolor morelowy i bordo. Na takim tle wspaniale prezentują się meble z ciemnego drewna, które najczęściej pojawiają się w aranżacji kolonialnej.
  • Aby wprowadzić do wnętrza nutkę egzotycznej przytulności, warto kupić klasyczny dywan inspirowany orientalnym wzornictwem.

Inne wnętrza w stylu kolonialnym

W stylu kolonialnym można zaaranżować nie tylko salon lub sypialnię – warto poeksperymentować również z innymi pomieszczeniami w domu! Oto kilka podpowiedzi:

  1. Kuchnia w stylu kolonialnym:

    postaw na białe, drewniane szafki i ciemne blaty. Kolonialny charakter podkreślą białe płytki podłogowe oraz indyjskie lub afrykańskie grafiki na ścianach.

  2. Przedpokój w stylu kolonialnym:

    żeby wywołać naprawdę silne pierwsze wrażenie, wybierz do przedpokoju duże, biało-czarne płytki i ustaw w pomieszczeniu kilka drzewek palmowych. W mniejszym przedpokoju warto umieścić indyjską konsolę lub wąską komodę, a na ścianie powiesić afrykańskie maski.

  3. Łazienka w stylu kolonialnym:

    palmy i paprotki na parapecie to najprostszy sposób na stworzenie kolonialnego wystroju w łazience. Warto również zainstalować w pomieszczeniu wiatrak sufitowy i zaopatrzyć się w drewniane meble – egzotyczne gatunki drewna szczególnie dobrze sprawdzą się w łazience, ponieważ są bardziej odporne na działanie wilgoci niż gatunki rodzime!

Meble w stylu kolonialnym  

Czy to sofa, biurko, komoda czy krzesła – każdy mebel może wprowadzić do naszego salonu styl kolonialny. Jeśli chcesz otoczyć się w swoim własnym mieszkaniu duchem Afryki, Karaibów, Indii lub Ameryki Południowej, trafiłeś we właściwe miejsce! 

Wysokiej jakości drewno tekowe, mahoniowe czy mango jest często wykorzystywane do produkcji mebli kolonialnych. Nadają one stołom, krzesłom, ławom lub skrzynkom typowy ciemny kolor. Jednak nie tylko meble kolonialne wykonane z drewna odwołują się do natury. Sofy i fotele również pozostają naturalne. Dekorowane gwoździami lub nitami meble kolonialne stają się szlachetne i jednocześnie bardzo rustykalne. 

Jeśli nie chcesz wybierać skóry, znajdziesz również meble tapicerowane innymi naturalnymi materiałami w naturalnych odcieniach, takich jak beż, brąz lub koniak. W sypialni atmosferę wyczarują rustykalne sekretarzyki, ciemne szafki i drewniane łóżka z jasnymi płóciennymi baldachimami. U podnóża łóżka znajduje się mała tapicerowana ławka. Jeśli nie możesz znaleźć idealnej szafki nocnej, po prostu umieść kilka starych książek na sobie. Oczywiście powinny być stabilne, tak aby można było na nich umieścić lampę.

Prosty pomysł DIY: możesz przekształcić małą drewnianą skrzynię w wyrafinowany mebel w stylu kolonialnym. Jeśli nadal masz stare zabytkowe walizki w piwnicy, użyj ich również w swojej aranżacji. Ułożone na sobie stanowią doskonałą dekorację w stylu kolonialnym! 

Dekoracje w stylu kolonialnym 

Dekoracja stylu kolonialnego również wydaje się naturalna i jakby z dawnej epoki. W przeciwieństwie do ciemnych mebli, powinniśmy używać jasnej dekoracji, która tworzy harmonijne połączenie. Elementy ozdobne powinny więc być lekkie i wykonane z jasnych materiałów. Drewniane misy, liście bambusa i bananowca są popularne w dekoracji w stylu kolonialnym i odgrywają w nim swoją rolę. Jasne i lekkie elementy rozjaśnią ciemne wnętrze.

Aby dom nie stał się magazynem osobliwości, wybieraj takie dodatki i dekoracje, które przyciągają uwagę, ale nie zepsują stonowanej stylizacji. Nasze ulubione dodatki to:

  • Parawany
  • Porcelanowe figurki
  • Zwierzęce skóry (w tym roku króluje zebra!)
  • Ręcznie tkane dywany
  • Orientalne lampy z abażurami
  • Haftowane poszewki na poduszki
  • Drewniane rzeźby
  • Podpórki do książek
  • Przyciski do papieru
  • Nożyki do listów
  • Duże mapy w stylu vintage
  • Stare globusy czy
  • Pamiątki przywiezione z podróży!

Dekoracje kolonialne, czyli inspiracje odległymi krainami

  • Chiny – bogata kultura o starożytnym rodowodzie. Dekoracje w stylu kolonialnym inspirowane Chinami to przede wszystkim barwna porcelana, figurki, papierowe lampiony i wyobrażenia smoków.
  • Tybet – mimo chińskiej dominacji wciąż kultywuje swoją wspaniałą kulturę. Tybet kojarzy się głównie z buddyjską duchowością. Polecane dekoracje to wizerunki Buddy, dzwonki wietrzne i kominki do aromaterapii.
  • Persja – dziś znana jako Iran, jest jedną z najstarszych historycznych krain Orientu. Do dziś perskie dywany stanowią synonim bliskowschodniej klasy i elegancji. Z Persji wywodzi się znany motyw dekoratorski wykorzystujący kształt kropli – paisley.
  • Afryka – jako dekoracje w stylu kolonialnym świetnie sprawdzą się słynne afrykańskie maski wykonywane z drewna egzotycznego.
  • Ameryka – ale w wydaniu najstarszym, czyli kultury Indian. Z Nowego Świata pochodzi na przykład łapacz snów. To efektowna i lekka optycznie dekoracja. Warto też zwrócić uwagę na szamańskie totemy.

10 najpopularniejszych roślin dla stylu kolonialnego:

Najprostszym sposobem na stworzenie kolonialnej atmosfery w domu jest wybór roślin o soczystych, zielonych liściach. Zobacz nasze ulubione gatunki i wykorzystaj je w swoich wnętrzach!

  • Strelicja
  • Jaśmin lekarski 
  • Liwistona chińska
  • Monstera dziurawa
  • Palma Dypsis lutescens
  • Bambusy
  • Palmy
  • Cytryny
  • Kawowce i
  • Juki

Nasza wskazówka: ciekawym, egzotycznym dodatkiem będą także terraria z orchideami lub sukulentami.

Materiały w stylu kolonialnym

Styl kolonialny koncentruje się na naturalności! Materiały w stylu kolonialnym powinny podkreślić związek wnętrza z naturą. Harmonijna i stylowa mieszanka tych naturalnych surowców tworzy wspaniałą atmosferę.

11 materiałów, które kocha styl kolonialny

  1. Tropikalne, ciemne drewna, takie jak tekowe, mahoń, palisander i akacja. A do tego meble wykonane z takiego drewna to dobra inwestycja, ponieważ nie stracą swojego czaru mimo upływu lat.
  2. Tkaniny wykonane z materiałów naturalnych, takich jak len, jedwab i bawełna.
  3. Włókna naturalne, takie jak sizal, rattan, włókno kokosowe lub bambus.

W przypadku aranżacji zewnętrznych w ogrodzie, na tarasie i balkonie, materiały te są uzupełniane o akcesoria z brązu, mosiądzu i srebra.

Wskazówka aranżacyjna: w przypadku mebli tapicerowanych najlepiej sprawdzą się aksamit, bawełna, len, zamsz, wełna i jasna skóra.

Kolory stylu kolonialnego

Paleta kolorystyczna stylu waha się od brązowych do zielonych odcieni i charakteryzuje się przede wszystkim jasnymi barwami ziemi i piasku. Ogólna koncepcja jest utrzymana w kanonie bardzo naturalnym i koncentruje się na wizualnej równowadze. 

Styl kolonialny kocha również takie barwy jak: biel, wanilię i beże. Jednak to kolory ziemi powinny dominować we wnętrzach. Duże powierzchnie w jednym kolorze są doskonałym uzupełnieniem aranżacji: białe zasłony z muślinu albo lekki, kremowy baldachim stworzą wyjątkowe połączenie z meblami z ciężkiego, ciemnego drewna.

Jedyne takie wzory: jak działa styl kolonialny

Ten wspaniały styl umeblowania łączy kolory i wzory różnych stylów, na przykład:

  • wzór Toile de Jouy z azjatyckimi motywami kwiatowymi i roślinnymi. Ważną rolę odgrywają tu również graficzne afrykańskie ornamenty i kwiatowe wzory paisley. O tych dowiesz się poniżej.
  • paisley to pochodzący ze starożytnej Persji wzór, który wykorzystuje charakterystyczny kształt kropli. Wzór ten był wyjątkowo popularny w Europie w XVIII i XIX wieku za sprawą Brytyjczyków, którzy sprowadzali dekorowane nim tkaniny z Indii. Jest to idealny motyw, żeby ozdobić nim narzuty lub poduszki w stylu kolonialnym.
  • wzory zwierzęce – materiały imitujące skóry dzikich zwierząt są bardzo popularne we wnętrzach w stylu kolonialnym. Szczególnie dobrze pasują do nich motywy naśladujące paski tygrysów lub zebr, czasami można spotkać się również z cętkami lamparta. Wzory zwierzęce to oczywiście doskonały pomysł na dywan lub poduszki, pięknie zaprezentują się też na abażurach.
  • kwiatystylizowane, azjatyckie wzory kwiatowe dodadzą lekkości wnętrzom w stylu kolonialnym. Inspiracją może być chińskie lub japońskie malarstwo – dalekowschodnie motywy pięknie będą prezentowały się na poduszkach lub zasłonach.

Uważaj jednak, aby nie stracić tropu, mieszając różne style z całego świata. Decydując się urządzenie wnętrz w stylu kolonialnym, trzeba pamiętać, że jego podstawę stanowią harmonia i naturalność. Dlatego, upewnij się, że dołączasz element łączący do wystroju w stylu kolonialnym, który konsekwentnie przebiega przez całe wnętrze. Może to być konkretna paleta kolorów lub określony wzór, który powtarza się w różnych miejscach Twojego domu, nie powinny jednak zdominować całości aranżacji.

Pomysły na styl kolonialny na świeżym powietrzu 

Życie w stylu kolonialnym nie ogranicza się do wnętrza. Taras lub ogród mogą również nabrać szczególnego uroku dzięki odpowiednim meblom kolonialnym. Meble rattanowe lub zestaw ogrodowy z bambusa nadają się szczególnie do użytku na zewnątrz. Materiały te są mniej wrażliwe na warunki atmosferyczne niż skóra, drewno czy bawełna. 

Ci, którzy mają zadaszony taras, mogą zamienić dużą, rustykalną drewnianą komodę w ławkę i ozdobić ją lekkimi lnianymi poduszkami.  Odpowiednio dobrana markiza z lnu nad zestawem wypoczynkowym zamieni Twój taras w raj wakacyjny. 

Czy to wewnątrz, czy na zewnątrz: styl kolonialny pozwala rozmyślać o minionych czasach i marzyć o odległych podróżach. Wejdź do skelpu internetowego Westwing i zainspiruj się!