Zbliżenie na łóżko z kolorową narzutą oraz rośliną w doniczce

Ciężkie, ciemne drewno, tropikalne rośliny i motywy etnograficzne w harmonijnym połączeniu z jasnymi i lekkimi materiałami naturalnymi charakteryzują wspaniały styl kolonialny. Dołącz do naszej wyprawy i podążaj za nami śladami Krzysztofa Kolumba. Odkryj egzotyczny styl życia i pozwól, aby styl kolonialny zawitał w Twoim domu. Wnętrze w stylu kolonialnym sprawi, że poczujesz się jakbyś odwiedzał odległe zakątki bez wychodzenia z domu.

Meble w stylu kolonialnym  

Czy to sofa, biurko, komoda czy krzesła – każdy mebel może wprowadzić do naszego salonu styl kolonialny. Jeśli chcesz otoczyć się w swoim własnym mieszkaniu duchem Afryki, Karaibów, Indii lub Ameryki Południowej, trafiłeś we właściwe miejsce! 

Wysokiej jakości drewno tekowe, mahoniowe czy mango jest często wykorzystywane do produkcji mebli kolonialnych. Nadają one stołom, krzesłom, ławom lub skrzynkom typowy ciemny kolor. Jednak nie tylko meble kolonialne wykonane z drewna odwołują się do natury. Sofy i fotele również pozostają naturalne. Dekorowane gwoździami lub nitami meble kolonialne stają się szlachetne i jednocześnie bardzo rustykalne. 

Jeśli nie chcesz wybierać skóry, znajdziesz również meble tapicerowane innymi naturalnymi materiałami w naturalnych odcieniach, takich jak beż, brąz lub koniak. W sypialni atmosferę wyczarują rustykalne sekretarzyki, ciemne szafki i drewniane łóżka z jasnymi płóciennymi baldachimami. U podnóża łóżka znajduje się mała tapicerowana ławka. Jeśli nie możesz znaleźć idealnej szafki nocnej, po prostu umieść kilka starych książek na sobie. Oczywiście powinny być stabilne, tak aby można było na nich umieścić lampę.

Wskazówka: Możesz przekształcić małą drewnianą skrzynię w wyrafinowany mebel w stylu kolonialnym. Jeśli nadal masz stare zabytkowe walizki w piwnicy, użyj ich również w swojej aranżacji. Ułożone na sobie stanowią doskonałą dekorację w stylu kolonialnym! 

Dekoracje w stylu kolonialnym 

Dekoracja stylu kolonialnego również wydaje się naturalna i jakby z dawnej epoki. W przeciwieństwie do ciemnych mebli, powinniśmy używać jasnej dekoracji, która tworzy harmonijne połączenie. Drewniane misy, liście bambusa i bananowca są popularne w dekoracji w stylu kolonialnym i odgrywają w nim swoją rolę. Jasne i lekkie elementy rozjaśnią ciemne wnętrze.

Drewniane ławki i skórzane sofy mogą być lżejsze dzięki odpowiednim akcesoriom. Do tego polecamy dekorowanie mebli kolonialnych bawełnianymi lub lnianymi poduszkami. Zarówno modele monochromatyczne, jak i tkaniny z nadrukami zwierzęcymi i etnicznymi stanowią wspaniałą dekorację. Oczywiście, w stylu kolonialnym dekoracje nie muszą być drobne, nawet duże elementy, takie jak walizka w stylu vintage czy piękne parawany w ciekawy sposób dopełniają egzotyczną aranżację.

Aby twój wewnętrzny podróżnik czuł się doskonale w nowej aranżacji, możesz udekorować swoje pokoje dużymi mapami, starymi globusami i pamiątkami z całego świata. To właśnie te drobne detale sprawiają, że wystrój wnętrza jest tym, czym ma być – egzotyczną mieszanką najbardziej odległych krajów i kultur świata. 

Nie zapomnij o roślinach i kwiatach, które stworzą przytulną atmosferę.

Najbardziej popularne rośliny dla stylu kolonialnego:

  • strelicja
  • jaśmin lekarski 
  • liwistona chińska
  • monstera dziurawa
  • palma Dypsis lutescens

Materiały w stylu kolonialnym

Styl kolonialny koncentruje się na naturalności! Harmonijna i stylowa mieszanka tych naturalnych surowców tworzy wspaniałą atmosferę. 

Poniższe materiały są typowe dla stylu kolonialnego:

  1. Tropikalne, ciemne drewna, takie jak tekowe, mahoń, palisander i akacja 
  2. Tkaniny wykonane z materiałów naturalnych, takich jak len, jedwab i bawełna
  3. Włókna naturalne, takie jak sizal, włókno kokosowe lub bambus 

W przypadku aranżacji zewnętrznych w ogrodzie, na tarasie i balkonie, materiały te są uzupełniane o akcesoria z brązu, mosiądzu i srebra.

Wzory i kolory – jak działa styl kolonialny

Ten wspaniały styl umeblowania łączy kolory i wzory różnych stylów, na przykład francuskie wzór Toile de Jouy z azjatyckimi motywami kwiatowymi i roślinnymi. Ważną rolę odgrywają tu również graficzne afrykańskie ornamenty i kwiatowe wzory paisley. 

Paleta kolorystyczna stylu waha się od brązowych do zielonych odcieni i charakteryzuje się przede wszystkim jasnymi barwami ziemi i piasku. Ogólna koncepcja jest utrzymana w kanonie bardzo naturalnym i koncentruje się na wizualnej równowadze. 

Uważaj jednak, aby nie stracić tropu, mieszając różne style z całego świata. Upewnij się, że dołączasz element łączący do wystroju w stylu kolonialnym, który konsekwentnie przebiega przez całe wnętrze. Może to być konkretna paleta kolorów lub określony wzór, który powtarza się w różnych miejscach Twojego domu.

Pomysły na styl kolonialny na wolnym powietrzu 

Życie w stylu kolonialnym nie ogranicza się do wnętrza. Taras lub ogród mogą również nabrać szczególnego uroku dzięki odpowiednim meblom kolonialnym. Meble rattanowe lub zestaw ogrodowy z bambusa nadają się szczególnie do użytku na zewnątrz. Materiały te są mniej wrażliwe na warunki atmosferyczne niż skóra, drewno czy bawełna. 

Ci, którzy mają zadaszony taras, mogą zamienić dużą, rustykalną drewnianą komodę w ławkę i ozdobić ją lekkimi lnianymi poduszkami.  Odpowiednio dobrana markiza z lnu nad zestawem wypoczynkowym zamieni Twój taras w raj wakacyjny. 

Czy to wewnątrz, czy na zewnątrz: styl kolonialny pozwala rozmyślać o minionych czasach i marzyć o odległych podróżach. Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert.