Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Salon w neutralnych kolorach i z minimalistycznymi dekoracjami

Obecnie styl minimalistyczny fascynuje wielu miłośników wnętrz. Nic dziwnego! Minimalistyczne meble – wbrew pozorom – należą do najciekawszych i najbardziej ponadczasowych. Nie tylko we wnętrzach minimalizm zyskuje na popularności! Minimalizm króluje również w modzie – subtelność i eleganckie niedomówienie są absolutnie na topie. Pozycja minimalistycznego designu rośnie coraz bardziej. Co sprawia, że ten styl jest tak wyjątkowy? Nasi eksperci spróbują odpowiedzieć na to pytanie! To nie wszystko, udzielą Ci również kilku wskazówek dotyczących aranżacji Twoich czterech ścian w stylu minimalistycznym oraz pomogą dobrać stylowe dekoracje w duchu less is more. 

Minimalizm w aranżacji Twojego wnętrza

Różowe tapety z motywem krokodyla, ekscentryczne poduszki i mnóstwo dekoracji? Te akcenty będą pasowały bardziej do stylu ekscentrycznego niż do minimalistycznego wnętrza raczej nie znajdą miejsca. To spokojniejszy i bardziej dojrzały styl aranżacji.

Ciekawostka: Czy wiesz, że minimalizm ma swoje korzenie w stylu japońskim? Czerpie on głównie z filozofii zen, gdzie najważniejsza jest spokój i harmonia.

Na urządzenie domu w minimalistycznym stylu nie potrzeba wiele czasu. Wręcz przeciwnie! Minimalizm w domu to nie tylko sposób aranżacji wnętrz, ale także podejście do życia. Szczególnie, gdy nasze codzienne życie pełne jest stresu, marzymy o tym, żeby schronić się w domu, który jest wygodny, nowoczesny i uporządkowany. Koniec z magazynowaniem rzeczy, których nikt i tak nie potrzebuje. Tutaj wszystko ma swoje miejsce. Nie traktuj jednak minimalizmu zbyt dosłownie – oczywiście, możesz pozbyć się ze swojego wnętrza wszystkich mebli i dekoracji, ale oznaczałoby to również utratę dobrego samopoczucia. Sztuka minimalizmu nie polega więc na tym, by posiadać bardzo mało, ale by wybrać właściwe rzeczy. Aby Twój salon lub sypialnia nie wyglądały zbyt ponuro lub zbyt pusto, warto polegać na harmonijnej współpracy geometrycznych linii, dyskretnych kolorów i funkcjonalnego wyposażenia. 

Podstawy minimalistycznej aranżacji

  1. Ponadczasowe materiały

    Postaw na wysoką jakość wykonania. Dzięki zastosowaniu konkretnych tkanin nadasz minimalistycznemu wnętrzu głębię, elegancję i ponadczasowy styl. Wybierz naturalne materiały, takie jak bawełna czy len. Uzupełnij je kaszmirem i jedwabiem.
  2. Prostota projektowania

    Klasyczny język wzornictwa jest bazą dla minimalizmu. Ten styl opiera się na ponadczasowości w projektowaniu wnętrz. Zaufaj meblom, które są ponad trendami i będą towarzyszyć Ci przez długi czas. Ponadczasowość nie oznacza przewidywalności ani nudy – a raczej to, że cenisz coś, co nie wychodzi z mody. Skupiamy się na ponadczasowości i prostocie!
  3. Dekoracje z charakterem

    Dekoracje? Oczywiście! Ale nie za dużo. W tym stylu mniej oznacza więcej! Pamiętaj, że w przypadku minimalizmu konieczna jest ścisła selekcja ozdób. Zamiast szaleć z dekoracjami, użyj wybranych ozdób z charakterem i wymieniaj je co jakiś czas.
  4. Jasne kolory

    Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich wybrednych miłośników wnętrz: paleta barw w stylu minimalistycznym składa się nie tylko z odcieni szarości, czerni i bieli. Jeśli lubisz kolory, możesz również wybrać jeden wyraźny akcent, który doskonale wybrzmi na neutralnym tle. Ponieważ elegancja i minimalizm są ze sobą powiązane, możesz zdecydować się także na inną wersję tego stylu, w której paleta kolorów opiera się na subtelnych odcieniach szarości, karmelu i beżu.
  5. Rola oświetlenia

    Źródła światła we wnętrzach minimalistycznych powinny być przede wszystkim prostą formę. Dodatkowo, w takich pomieszczeniach bardzo ważną rolę gra światło naturalne, które wydobywa z wnętrza to co najlepsze.

Efekt minimalistycznego wnętrza

Nie należy lekceważyć efektu, jaki może wywołać minimalizm! Ten styl urzeka swoją atmosferą, jednocześnie subtelną i tajemniczą, powściągliwą i optymistyczną. Równowaga pomiędzy elegancką prostotą i wyrafinowanymi akcentami jest kluczem do tego stylu! Uwierz, że minimalizm jest piękny! 

W jakich wnętrzach stosować minimalizm?

Minimalizm będzie dobrze wyglądał w każdym wnętrzu. W mieszkaniach loftowych świetnie połączy się ze stylem industrialnym, a w małych mieszkaniach jasne kolory optycznie powiększą wnętrze. W stylu minimalistycznym najlepiej odnajdą się perfekcjoniści i osoby dobrze zorganizowane.

Minimalistyczny salon: centrum domu

Proste meble i monochromatyczna paleta barw sprawiają, że salon jest centralnym, najbardziej charakterystycznym punktem Twojego domu. Jego podstawą są białe ściany i niewielka ilość dekoracji. Jeśli brzmi to dla Ciebie zbyt rewolucyjnie, możesz złagodzić wnętrze barwą: wybierz kolory ziemi lub chłodny róż. Barwne akcenty mogą znaleźć się na przykład na poduszkach dekoracyjnych, które dodadzą Twojemu salonowi szyku. Proste, geometryczne linie są motywem przewodnim minimalistycznego salonu. Styl minimalistyczny nie wymaga dekoracji i ozdób. Zamiast nich, fani minimalizmu stawiają na błyszczący chrom i smukłe meble, które sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. 

Minimalistyczna kuchnia: liczy się funkcja

Styl minimalistyczny w kuchni sprowadza się przede wszystkim do prostego wzornictwa i dużej ilości miejsca do gotowania i pieczenia. To pomieszczenie powinno być zawsze funkcjonalne i praktyczne – wtedy sprzyja wyczarowywaniu najsmaczniejszych potraw! Dzięki filozofii minimalizmu, która skupia się na geometrycznych kształtach, nowoczesnych materiałach i zredukowanej bazie kolorów, możesz szybko nadać swojej kuchni nowy wygląd. Skoncentruj się na tym, co najważniejsze i na pierwszym miejscu postaw na funkcjonalność! Gładkie, pozbawione wzorów powierzchnie w połączeniu z prostym wzornictwem i małą ilością dekoracji zagwarantują wnętrzu wrażenie przestrzenności i świeżości. 

Szukasz inspiracje na aranżację swojego wnętrza? Sprawdź nasze pomysły na:

Zobacz nasze artykuły dotyczące styli wnętrz i znajdź swój ulubiony styl aranżacji pomieszczeń!

Sypialnia w duchu less is more

Jak już wiesz, we wnętrzach minimalistycznych możesz bez problemu wybrać jeden, wyraźny akcent. Co powiesz na spokojny oliwkowy połączony z klasyczną bielą stylu minimalistycznego? Jest to subtelne, ale i eleganckie rozwiązanie. A do tego dobierz meble o prostych, geometrycznych kształtach oraz małe akcesoria dekoracyjne w postaci poduszek.

Nowoczesna jadalnia

Styl minimalistyczny świetnie łączy się ze stylem industrialnym, który również wykorzystuje designerskie elementy wystroju wnętrz. W przypadku jadalni, niech będzie to wisząca lampa nad stołem, która jest dobrana kolorystyczne do innych dodatków we wnętrzu. Dekoracji w pomieszczeniu jest niewiele, ponieważ minimalizm opiera się na funkcjonalnym wyposażeniu.

Nowoczesny minimalizm: zasady aranżacji wnętrz

Wiesz już, jak zaaranżować poszczególne pomieszczenia we wnętrzu. Jednak decydując się na taką stylizację wnętrza, pamiętaj o kilku zasadach:

  • Mniej znaczy więcej – we wnętrzu powinno znaleźć się tylko to, co niezbędne.
  • Odejmuj – rezygnuj ze wszystkiego, co dodatkowe, skup się na „esencji”, staraj się stworzyć harmonijne pomieszczenia, których nie zaśmiecają gadżety i drobne elementy wyposażenia wnętrz.
  • Każdy detal ma znaczenie – wnętrze minimalistyczne to proste wręcz ascetyczne formy pozbawione ozdób. Jeśli gdzieś pojawia się jakiś dodatek, musi mieć znaczenie. Minimalizm wnętrza może stać się doskonałym tłem do wyeksponowania jakiejś dominanty: obrazu, ceramiki, niezwykłego mebla lub ciekawej tkaniny. Pojedynczy detal może definiować charakter pomieszczenia – jako elegancki, nowoczesny, industrialny, etc.
  • Kolory ograniczone do minimum – kolory powinny być stonowane, stosuj tylko te barwy, które ze sobą współgrają. Ogranicz paletę barw. Minimalizm przestrzega przed zbyt dużym nagromadzeniem wzorów.
  • Całość, nie część – liczy się końcowe, ogólne wrażenie, jakie wywiera wnętrze, a nie jego poszczególne elementy.
  • Postaw na przestrzeń – minimalizm we wnętrzach daje efekt dużej przestrzeni.
  • Linie i bryły – we wnętrzu powinny dominować kąty proste i geometryczne formy sprzętów.
  • Nowoczesne materiały – postaw na stal, beton, drewno, ekologiczne skóry, plastik. Niezwykle istotne jest użycie materiałów i sprzętów wysokiej jakości.
  • Porządek – w tym stylu ważne jest odczucie przestronności i porządku.

Twoje minimalistyczne wnętrze

Jeśli chcesz zmienić Twój dom w minimalistyczną oazę dobrego samopoczucia, wszystko, czego potrzebujesz to funkcjonalne dekoracje. Modna lampa ustawiona na stoliku kawowym lub designerski wazon może być wisienką na torcie w aranżacji minimalistycznej!

Dołącz do klubu Westwing, a otrzymasz dostęp do kampanii tematycznych z wyselekcjowanymi produktami w świetnych cenach! Wybraliśmy dla Ciebie najpiękniejsze meble i dodatki, które pomogą Ci stworzyć idealną aranżacje w stylu minimalistycznym.