Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Salon z niebieskimi fotelami w stylu zielenią vintage

Styl vintage zainspiruje każdego, kto kocha historię, poszukuje własnych korzeni i lubi je podkreślać w swoim otoczeniu. Wybierają go osoby, które chcą mieszkać nowocześnie, ale jednocześnie zależy im, aby wnętrza miały duszę, a przeszłość efektownie wtapiała się w teraźniejszość. Vintage na to pozwala, a wręcz wymaga takiego efektu. Najczęściej zestawia się meble lub dekoracje z lat 50. i 60. minionego wieku. Natomiast nawiązania do innych okresów w historii też są dopuszczalne. Cała „zabawa” polega na tym, by stworzyć oryginalną mieszankę, a nie pomieszczenie z dawnych lat. Jeśli myślisz o wprowadzeniu elementów vintage do wnętrz – dobrze trafiłeś. W tym artykule podpowiemy ci, czym się kierować i gdzie szukać inspiracji do wykreowania stylu vintage w mieszkaniu.

Styl vintage, czyli jaki?

Słowo vintage oznacza wino. Wino w dodatku nie byle jakie, bo najlepszego gatunku, wytworzone z winogron zebranych podczas jednego sezonu. We wnętrzarstwie skojarzenia są podobne – vintage kojarzy się z czymś stylowym, szlachetnym, w bardzo dobrym gatunku. Jest to styl dojrzały i ze smakiem, mimo że nawiązuje romans z meblami i dodatkami pochodzącymi z różnych epok.

Słowo vintage nie odnosi się do konkretnego okresu w historii. Jednak najczęściej jego zwolennicy sięgają do wzornictwa XIX i XX wieku – aż po lata 70.

Tak więc słowem vintage można określić meble, dodatki, dekoracje, których metryka sięga minimum 20-25 lat wstecz. Dotyczy to również ubrań i akcesoriów modowych, bowiem, co istotne, styl vintage najpierw ukształtował się w modzie.

Jeśli chcesz stworzyć wnętrze z duszą, już teraz zacznij szukać starych mebli i dodatków. Nie muszą to być antyki w niebotycznych cenach, wystarczą przedmioty z historią, oryginalne wzorniczo, albo wykonane w ciekawy sposób. Pchle targi, komisy meblowe, antykwariaty, aukcje – tam zdobywaj „perełki”, które nadadzą wnętrzu spektakularny wygląd. 

Styl retro a styl vintage: czy są jakieś różnice?

Często te dwa określenia stosowane są zamiennie. Niesłusznie! Oba style, choć na pierwszy rzut oka podobne, zasadniczo się różnią.

Vintage dotyczy wnętrz urządzonych z użyciem autentycznych starych mebli lub akcesoriów, które wprowadza się do współczesnych mieszkań. Natomiast terminem retro określa się wszelkie rzeczy, które są wytworzone obecnie, lecz stylizowane na stare. Tym samym stanowią interesującą wariację na temat przeszłości.

We wnętrzu w stylu vintage nasza uwaga kieruje się na piękne, wiekowe rzeczy, które w naszych czasach są rzadkie i wyjątkowe. Dzięki czemu nadają pomieszczeniu szlachetny, wysublimowany charakter. Wnętrze retro wygląda ciepło i stylowo, jednak baczne oko dostrzeże, że meble tylko sprawiają wrażenie starych. „Ślady upływu czasu” zostały zrobione ludzką ręką (przedmioty są postarzane np. za pomocą przecierki, malowane specjalnymi farbami dekoracyjnymi, które nadają im efekt starości).

Retro to rodzaj wnętrzarskiej zabawy opartej na inspiracji i stylizacji. To także rozwiązanie, które często wybierają osoby zafascynowane minionymi epokami, lecz z różnych względów nie mogą pochwalić się autentycznymi sprzętami z danego okresu. Z kolei we wnętrzu vintage panuje klimat typowy dla pomieszczeń z określonego okresu. Nierzadko są one poważne, nieco tajemnicze, mimo że elementy dawne są w towarzystwie nowoczesnych.

Charakterystyka stylu vintage

Styl vintage ma różne oblicza, jego wykończenie, kolory, wzory zależą od epoki, którą wprowadzamy do wnętrza. W Polsce jest to zazwyczaj okres lat 50., 60., 70., kiedy królowały w pomieszczeniach wzory geometryczne, wielobarwne z przewagą zieleni, żółci, elementami czerwieni, pomarańczy i odcienia musztardowego. Styl vintage lubi też połączenia bieli i czerni, zwłaszcza w kuchniach i łazienkach.

Mieszkanie vintage może być pomalowane na jasne kolory, np biel, beże i szarości- będą stanowić dobre tło dla barwnych dodatków. Sprawdzają się również tapety w retro wzory. Dobrym początkiem aranżacji vintage jest ściana pokryta cegłą.

Na podłogach preferowane jest drewno, zwłaszcza parkiet układany w jodełkę albo klasyczne deski. W dodatkach pojawia się piękna porcelana, kryształowe naczynia i wazony, srebrne świeczniki, stare zegary.

Meble także są drewniane, bardzo porządnie wykończone, co widać nawet jeśli zostały nadgryzione zębem czasu. Takie przedmioty budzą refleksje, że to co zostało dobrze wykonane, z wysokogatunkowych materiałów nie starzeje się i bez trudu odnajduje we współczesności.

Chcesz dowiedzieć się więcej o różnych stylach wnętrz? Odkryj:

Kultowe kształty z lat 50 i 60.

Chyba najbardziej ze stylem vintage kojarzymy kultowe kształty z lat 50. i 60. Mowa tu miękkich liniach i organicznych formach naśladujących florę i faunę. Meble w kształcie nerki, takie jak sofa lub stolik to chyba najbardziej charakterystyczny element wystroju z tego okresu. Co ciekawe stolik-nerka wspierał się tradycyjnie na trzech nóżkach i pokryty był charakterystycznym blatem, pokrytym zwykle kolorowym laminatem. Lata 60. to też wzorzyste tapety w geometryczne wzory w odcieniach czerwieni i oranżu oraz wazony, szklanki w mocnych kolorach, zarówno te ze szkła, jak i ceramiki.

Styl vintage we wnętrzach

Są dwa sposoby na stworzenie atmosfery vintage w pomieszczeniu. Pierwszy, dość trudny, polega na wprowadzeniu do starego wnętrza, np. w kamienicy, czy w domu po dziadkach nowoczesnych elementów. Wówczas należy zachować wszelkie rozwiązania architektoniczne, wykończeniowe i detale we wnętrzu, takie jak np. dekoracyjne listwy sufitowe, rozety przy żyrandolach, stare drzwi, okna, okiennice, podłogi, okucia, włączniki itp. Trudność tego rozwiązania polega na tym, że zwykle trzeba przeprowadzić we wnętrzu remont powiązany z odrestaurowaniem starych rzeczy. Potem już droga jest prostsza – urządzasz wnętrze, wstawiając nowoczesne meble. Możesz je ozdobić dekoracjami vintage, np. starym świecznikiem, lampą. Takie łączenie starego z nowym daje zazwyczaj wspaniałe efekty.

Drugi sposób polega na wprowadzeniu vintage do współczesnego wnętrza. Zacznij od wybrania epoki, którą chcesz wprowadzić do pomieszczenia. Rozejrzyj się wokół, porozmawiaj z bliskimi i ze znajomymi, może pozwolą ci poszperać w piwnicy, na strychu? Dobrą bazą dla wykreowania aranżacji w klimacie vintage może być np. stara komoda, niski stolik kawowy, szafka czy sekretarzyk na wysokich nóżkach czy przepastny fotel po dziadku. Nie zniechęcaj się tym, że mebel nie najlepiej zniósł upływ czasu. Warto oddać go do renowacji, wymienić stare obicia na nowe, nawiązujące do dawnych wzorów i kolorów. Wokół mebla możesz już budować aranżację.

Poszukaj dodatków i drobiazgów w antykwariatach, na pchlich targach, na bazarach i w internecie. Sprawdź, czy nie mają ich rodzice i dziadkowie – może zechcą ci je przekazać. Drobiazgi zawsze łatwiej zdobyć niż meble, a to one w dużej mierze odpowiadają za klimat pomieszczenia. Podobne możliwości stwarzają tkaniny. Chodzi zarówno o te obiciowe, jak i o materiały na zasłony, obrusy, narzuty, poduszki dekoracyjne. W tym przypadku musisz korzystać ze współczesnych wyrobów, które strukturą, kolorem i wzorem nawiązują do dawnych czasów.

Must-have stylu vintage

Trudno wymieniać konkretne perełki designu, bo wyposażenie wnętrza zależy od tego, do jakiego okresu chcemy nawiązać. Niemniej jednak można wskazać kilka zasad, których warto się trzymać, wybierając wyposażenie wnętrza.

  1. Stawiaj na jakość, czyli oryginalne meble z epoki. Lepiej mieć mniej designerskich przedmiotów, niż urządzić pokój tanimi podróbkami.
  2. Meble powinny przyciągać uwagę oryginalnym kształtem i jakością. Postaw na sprzęty z drewna, np. komody, stoły i krzesła. Konieczne będą też witryna bądź kredens, w których wyeksponujesz dekoracyjne dodatki.
  3. Pożądane są też meble z twardego tworzywa sztucznego, np. wysokiej jakości plastiku (jak fotel RM58 projektu Romana Modzelewskiego).
  4. Jeśli chodzi o sofy, stawiaj na klasyczne formy, choćby sofy Chesterfield. Sprawdzą się też tzw. amerykanki i kanapy na wyższych, drewnianych bądź chromowanych nóżkach, tapicerowane np. skórą lub kolorową tkaniną w wyraziste wzory.
  5. Szukaj porcelanowych figurek z lat 60. i 70. Sprawdzi się wielobarwne szkło użytkowe czy porcelitowe wazony i talerze w geometryczne wzory. Kłaniają się też wczesne wyroby z Bolesławca i Włocławka, porcelana z Ćmielowa (np. tzw. pikasiaki), Chodzieży. Zainteresuj się starymi zegarami, żyrandolami, lampami podłogowymi i stołowymi, mogą być np. metalowe, z abażurami z tkaniny.
  6. Klasyką są plakaty, afisze i pierwsze reklamy perfum, mydeł czy spektakli. Przydają się wszelkiego rodzaju walizki rodem z dyliżansu czy obite skórą kufry. Te ostatnie można wykorzystać jako stoliki kawowe lub pomocnicze.

Polski styl vintage

W Polsce styl vintage przeważnie nawiązuje do lat 50. i 60. XX wieku. To wspaniały okres dla polskiego designu, można z niego czerpać inspiracje pełnymi garściami, a wnętrzarskie designerskie perełki są wciąż do zdobycia. Design ówczesnych lat jest funkcjonalny, prosty i ciekawy, a przez to ponadczasowy. Projekty mebli i dodatków, które do dziś cieszą się powodzeniem powstawały np. w założonym wówczas Instytucie Wzornictwa Przemysłowego czy w Spółdzielni Artystów Ład.

Tamten czas obfituje we wspaniałe meble, zwłaszcza krzesła i fotele, np.: model 366 projektu Józefa Chierowskiego, krzesło Muszelka Teresy Kruszewskiej, fotel RM58 Romana Modzelewskiego (ponownie wprowadzony do produkcji), krzesła Płucka i Pająk Marii Chomentowskiej, która stworzyła również tzw. amerykankę, czyli kultowy mebel do spania. Nawet pojedyncze moduły tzw. meblościanki Kowalskiego, a także PRL-owskie komody i szafki na wysokich nóżkach i stoliki kawowe również dają się łatwo wtopić w wystrój współczesnych mieszkań.

Oprócz mebli warto zadbać o dodatki, które upiększą i uprzyjemnią codzienne życie. W cenie są wazony i zastawy stołowe z porcelany produkowane w Ćmielowie, porcelanowe figurki projektowane w IWP. Warto mieć ceramikę z Bolesławca i Włocławka, szkło z Krosna, szklanki-musztardówki, wysokie kubki barowe itp.

Takie meble i drobiazgi z pewnością wprowadzą do wnętrza atmosferę minionych lat. Wprawdzie styl vintage stawia na piedestale to co stare, to paradoksalnie wybierają go ludzie młodzi. Wyszukane na strychach meble, przedmioty codziennego użytku od rodziców czy dziadków budzą ich emocje i większe zainteresowanie niż nowe, powtarzalne meble ze sklepów.

Jeśli chcesz stworzyć wnętrze w stylu vintage, już teraz zacznij szukać starych mebli i dodatków. Zajrzyj do inspirującego świata Westwing, zarejestruj się i zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy!