Zbliżenie na mech

Mech kojarzy się z zapachem lasu, jesiennymi spacerami i sezonem grzybobrania. I choć już od jakiegoś czasu tworzy się z niego dekoracyjne stroiki, dopiero od niedawna zagościł on we wnętrzach jako wiodący element dekoracyjny. Dekoracja z mchu będzie oryginalnym elementem, który sprawdzi się w każdym wnętrzu. Mech można wykorzystać zarówno jako dekoracja na ścianie, ale również położony na półkach czy szafce. W okresie świątecznym będzie on pasować dekoracja w stoiku bożonarodzeniowym lub jako zwykła, zimowa dekoracja. Nie ograniczaj się do korzystania z mchu, tylko w okresie ziomowym, ponieważ pasuje on również do wystrojów wiosennych czy jesiennych. Co jeszcze można wyczarować z mchu? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, jak stworzyć dekoracje z mchu!

Na co musisz zwrócić uwagę, tworząc dekorację z mchu

 • Pielęgnacja: Planując dekorację z mchu, musisz pamiętać o jego regularnj pielęgnacji. W tym celu, sporządź roztwór 2:1 z gliceryny i denaturowanego alkoholu. Jednak, przed skorzystaniem z niego, umyj mech chłodną woda i zamocz go w mieszaninie na kilka minut. Następnie, przetrzyj mech papierowym ręcznikiem i pozostaw w misce do wyschnięcia. By mieć pewność, że mech jest w pełni suchy, proces ten może potrwać nawet kilka dni.
 • Żywy mech: Podczas jesiennego spaceru zebrałeś mech i chcesz go zasadzić? Umieść go na tekturowym podłożu przysypanym ziemią, lekko dociśnij położony na tekturze mech, a następnie podlej.
 • Zachowanie koloru: Aby zachować żywą i intensywną zieleń zebranego przez siebie mchu, upewnij się, że zasadziłeś go na glebie bogatej w składniki odżywcze. W przeciwnym razie roślina przeżyje maksymalnie kilka dni.

Kiedy dekoracje z mchu wyglądają szczególnie pięknie?

Wiosna i zima to naszym zdaniem najlepsze pory roku na przygotowanie dekoracji z mchu. Wiosną, szczególnie okazale prezentuje wraz z dekoracjami wielkanocnymi. Doniczka pełena intensywnej zieleni wraz z żółtymi tulipanami i żonkilami, wniesie do Twojego domu wiosenny powiem oraz zachwyci wszystkich zaproszonych gości! Z kolei zimą, mech pasuje do rustykalnej dekoracji stołu bożonarodzeniowego, w połączeniu z szyszkami i gałązkami choinki lub bombkami. Świetnie sprawdzi się także jako świąteczny wieniec lub stroik jako wokół eleganckich świec. Będzie też niezbędny do wykonania tak modnego ostatnio lasu w słoiku.

Nasze 3 pomysły na dekoracje z mchu

 1. Dekoracja ścienna z mchem

  Jest to stosunkowo niedroga, ale bardzo oryginalna dekoracja ściany w Twoim mieszkaniu. Warto wiedzieć, że mech dekoracyjny znajdujący się na ścianach jest zazwyczaj sprowadzany z Norwegii i zasadniczo różni się od swoich polskich odpowiedników. Mech norweski, inaczej nazwany również chrobotkiem reniferowym, jest specjalnie preparowany przez co nie wymaga nawadniania czy przycinania. Do stworzenia ściennej dekoracji, będziesz potrzebować ramy, śrub razem z wkrętami oraz kleju do rozprowadzania na gorąco. Nałóż gorący klej w równych odstępach, po całej szerokości płyty na której chcesz stworzyć dekorację. Następnie przyczep do niej mech i pozostaw do wyschnięcia przez kilka godzin. Tak stworzoną płytę możesz śmiało wieszać na ścianie!
 2. Dywan z mchu

  Podstawą do tej dekoracji z much jest mata z gumy piankowej, w której wycinamy delikatne wgłębienia. Umieść w nich mech i delikatnie skryskaj go wodą. Taka dekoracja świetnie sprawdzi się jako mata łazienkowa. Ponieważ wilgoć zawarta w łazience powinna wystarczyć do nawadniania naszej rośliny.
 3. Dekoracja stołu z użyciem mchu

  Do wykonania tej dekoracji, potrzebujesz tylko miski! Wypełnij ją ziemią i dociśnij do niej kępki mchu. I gotowe! Możesz do niej również dołożyć wybrane przez Ciebie akcesoria dekoracyjne na przykład szyszki czy wiosenne kwaity.

Czy to dekoracja ściany czy stołu, mech nada Twojemu wnętrzu świeżości i energii, poprawiając tym samym samopoczucie. Zadbaj o odpowiednią oprawę naturalnej dekoracji. Co powiesz na wiszącą, szklaną donicę? Jako dekoracja znajduje się ona na pierwszym planie, a nie zajmuje dużo miejsca. Świetnie sprawdzi się jako element wykończenia łazienki.

Donice w naturalnych kolorach stanowią harmonijną kompozycję wraz z intensywną zielenią mchu. To dodatek nie tylko dla wnętrz w stylu retro, ale także pośród nowoczesnych wykończeń lub chłodnego motywu skandynawskiego. Zakochaj się w dekoracjach z mchu!