Draceny we wnętrzach: 16 najprzydatniejszych porad
Draceny to niezwykle wdzięczne rośliny – nie dość, że kuszą ciekawym, egzotycznym wyglądem, to jeszcze ich uprawa jest bardzo prosta, a one same wybaczają wiele błędów domorosłym hodowcom. Świetnie sprawdzają się w domowych warunkach! Dzisiaj dowiesz się, co zyskasz dzięki zaproszeniu ich do swojego domu, jak je pielęgnować i jakie są nasze ulubione odmiany. Zaczynajmy!

Draceny to niezwykle wdzięczne rośliny – nie dość, że kuszą ciekawym, egzotycznym wyglądem, to jeszcze ich uprawa jest bardzo prosta, a one same wybaczają wiele błędów domorosłym hodowcom. Świetnie sprawdzają się w domowych warunkach! Dzisiaj dowiesz się, co zyskasz dzięki zaproszeniu ich do swojego domu, jak je pielęgnować i jakie są nasze ulubione odmiany. Zaczynajmy!
Draceny: dlaczego warto?
Rośliny w donicach umieszczone w kluczowych miejscach wnętrza nie tylko je upiększają i dodają elektryzującej energii, ale również wpływają pozytywnie na samopoczucie! Badania wykazały, że dracena wpływa na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu. Neutralizuje ona zanieczyszczenia i absorbuje szkodliwe związki, takie jak formaldehydy, dlatego jest to idealna kwiaty do sypialni. To mało? Wystarczy rzut oka na jej ozdobne, wyjątkowe liście i ładny pokrój, by z miejsca się w niej zakochać!
Draceny – najpopularniejsze odmiany do domu
Draceny to sukulenty, które w naturze spotkać można w Azji, Afryce, Australii czy Ameryce Północnej. Jej poszczególne odmiany różnią się między sobą wyglądem, wielkością, kolorem czy upodobaniami. Które z nich to nasze ulubione rośliny do domu?
-
Dracena smocza
Nazywana także drzewem smokowym, wyróżnia się grubym, wysokim, zdrewniałym pniem zwieńczonym całym wachlarzem zielonych liści. To jeden z naszych zdecydowanych faworytów, który świetnie sprawdza się większych wnętrzach i jest łatwy w uprawie. Starsze draceny smocze potrafią nawet zakwitnąć dużymi, białymi kwiatami! -
Dracena odwrcona
Figurująca również pod łacińską nazwą dracaena reflexa to idealny do domu gatunek draceny dorastający do około metra wysokości. Charakteryzuje się nieco podwiniętymi, bardzo efektownymi i niezwykle gęstymi liśćmi o szerokości około 2-3 centymetrów. To ciepłolubna roślina, której jednak nie powinno wystawiać się na bezpośrednie nasłonecznienie. -
Dracena odwrócona
Figurująca również pod łacińską nazwą dracaena reflexa to idealny do domu gatunek draceny dorastający do około metra wysokości. Charakteryzuje się nieco podwiniętymi, bardzo efektownymi i niezwykle gęstymi liśćmi o szerokości około 2-3 centymetrów. To ciepłolubna roślina, której jednak nie powinno wystawiać się na bezpośrednie nasłonecznienie. -
Dracena wonna
Czyli draceana frangrans, to afrykańska odmiana draceny kusząca swoimi grubymi, mięsistymi wręcz pędami. Jej szerokie, kremowo-zielone liście dorastają nawet do metra długości, a sama roślina w domowej uprawie dorasta po wielu latach nawet do 2 metrów wysokości. Swoją nazwę zawdzięcza zielonawym, intensywnie pachnącym kwiatom. Niestety, te wyrastają głównie na dracenach dziko żyjących. -
Dracena Sandera
Ten gatunek często bywa nazywany „Lucky Bamboo” i chociaż bambusem de facto nie jest, to wystarczy się jej przyjrzeć, by zrozumieć ten osobliwy przydomek. Jej grube, sztywne, wyraźnie złożone z wielu części pędy zwieńczone są wachlarzem złożonym z soczyście zielonych liści. Uprawia się ją albo w doniczce, albo tak zwanie hydroponicznie – czyli zanurzając zielony, sztywny i skręcony spiralnie pęd w wodzie. To z pewnością najbardziej osobliwa z prezentowanych dracen! -
Dracena obrzeżona
To jeden z najpopularniejszych gatunków, czyli Draceana marginata. Jego charakterystyczną cechą są ostre, cieniutkie liście, które rozkładają się pióropuszem ze sztywnych pędów. To właśnie ten zdrewniały, rozgałęziający się dwu-czterokrotnie jest najbardziej charakterystycznym z jej elementów. W warunkach domowych może urosnąć nawet do 5 metrów wysokości!
Szukasz idealnej rośliny do Twoich wnętrz? Dowiedz się więcej o:
- monsterze deliciosie,
- fikusach,
- pieniążku,
- modne rośliny w mieszkaniu z Instagrama.
Draceny: warunki domowej uprawy

Masz już swoją dracenę? Mimo, że roślina ta wiele wybacza, to jest kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę planując jej domową hodowlę. O czym należy pomyśleć?
Nasłonecznienie
Draceny lubią jasne miejsca, ale nie mogą stać w ostrym słońcu, które może poparzyć ich liście. Pamiętaj jednak, że w cieniu nie będą zdrowo rosnąć. Uwaga! Najwięcej słońca potrzebują odmiany o barwnych liściach!
Temperatura
Ciepło zdecydowanie jest żywiołem dracen. Temperatura w pomieszczeniu, w którym są uprawiane, nie powinna nigdy spadać poniżej 13 stopni Celsjusza, a latem wynosić optymalną temperaturę zapewniającą jej wzrost, czyli 21 stopni.
Doniczki dla draceny
Rośliny te nie mają specyficznych wymagań dotyczących doniczek, ale z zasady powinno się je przesadzać do większych co rok – przynajmniej młode osobniki. Każda nowa doniczka powinna być tylko odrobinę większa od poprzedniej.
Stanowisko
Draceny lubią dobrze oświetlone stanowisko, dlatego świetnie sprawdzą się jako rośliny do biura lub sypialni – szczególnie z dobrym dostępem do słońca przez cały dzień. Ich niezwykła uroda doda wnętrzu elektryzującej energii, nie przytłaczając jednocześnie pomieszczenia
Podlewanie
Twoja dracena z pewnością będzie Ci wdzięczna za wilgotne podłoże. Warto pamiętać, że nie oznacza to jednakże „mokrych stóp”, czyli stania w wodzie. Najlepszym rozwiązaniem będzie obfite jej podlanie, odczekanie około pół godziny i następnie odlanie nadmiaru wody z podstawki. Tym sposobem będziesz wiedzieć, że przyjęła dostatecznie dużo wody!
Nawożenie i przesadzanie
Do nawożenia dracen wystarczy użyć nawozu uniwersalnego do roślin ozdobnych. Dobrze sprawdzi się ten w formie płynnej, który wystarczy zastosować podczas podlewania. Oczywiście, możesz też użyć nawozu w tradycyjnej formie. Latem i wiosną powinno nawozić się ją co 6 tygodni, podczas jesieni i zimy zaś wcale. Jeśli chodzi o przesadzanie, to powinno się to robić co rok w przypadku małych dracen, a co 2-3 lata w przypadku starszych osobników. Pamiętaj również, by przesadzić ją bezpośrednio po zakupie, by dopasować doniczkę i ziemię. Na przesadzanie najlepszą porą jest wiosna.
Najczęstsze choroby draceny

Chociaż jest bardzo odporna i dracenie zdarza się zachorować. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych przypadłości, które mogą dotknąć Twoją roślinę.
- Zrzucanie liści – Jeśli zauważysz, że wiele liści żółknie i odpada, może to być skutkiem niedostatecznie wilgotnego powietrza. Do innych możliwych przyczyn należą zbyt niska temperatura lub narażenie rośliny na gwałtowne jej zmiany.
- Brązowiejące krawędzie – Zasychanie końcówek liści, które stają się brązowe, suche i kruszące się mogą być spowodowane niedostatecznym dostarczeniem wody. Spróbuj nieco bardziej obficie ją podlewać lub dodatkowo zraszać liście.
- Małe i zniekształcone liście – Niewielkie, blednące, słabo wybarwione liście mogą być skutkiem tego, że stopień nasłonecznienia rośliny jest niewystarczający. Przestaw ją w miejsce, gdzie będzie miała większy kontakt ze słońcem.
- Brązowe plamy z szarym nalotem – Występowanie plam na liściach draceny może mieć związek z grzybem, który zaatakował jej liście. Masz ten problem, jeśli na dolnych liściach rośliny pojawiły się brązowiejące, nieregularne plamy z widocznym szarym nalotem zarodników grzyba. Usuń wszystkie zainfekowane liście i wstrzymaj się jakiś czas ze zraszaniem rośliny.
Codzienna pielęgnacja draceny
Zapewniłeś swojej dracenie idealne warunki do wzrostu? To świetnie! Warto jednak pamiętać o jej codziennej pielęgnacji, która pozwoli jej zdrowo rosnąć i cieszyć się ze środowiska, które jej wytworzyłeś. Chociaż draceny jako takie zwykle dobrze znoszą trudne warunki, to warto co jakiś czas spryskać liście rośliny.
Z pewnością odwdzięczy się ona za to soczyście zielonymi liśćmi i jeszcze zdrowszym wyglądem. To szczególnie ważne zimą, gdy sezon grzewczy w pełni. Pamiętaj również o jej higienie – szerokie liście warto co jakiś czas przetrzeć wilgotną szmatką z kurzu.
Draceny nie mają przed Tobą tajemnic, a jedna z nich z pewnością niedługo zagości w Twoim domu. A może już jesteś szczęśliwym jej posiadaczem? Koniecznie daj nam znać i zarejestruj się na Westwing, byśmy mogli pozostać w kontakcie! Dzięki temu nie przegapisz naszej codziennej dawki aranżacyjnych inspiracji, najlepszych poradników i ofert dla pięknego domu. A teraz… niech się zieleni!