Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Salon w stylu boho z komodą z jasnego drewna i fikusem w doniczce

Zielone rośliny doniczkowe są niekwestionowanie najgorętszym trendem nowoczesnych wnętrz. Szczególnie zachwycają całe ich gromady złożone z mniejszych lub większych egzemplarzy, tworząc prawdziwą domową dżunglę. W żółtej koszulce lidera bezustannie brylują fikusy, czyli zawsze modne rośliny doniczkowe. Jak się z nimi obchodzić? Jakie są nasze ulubione odmiany? Dzisiaj przed państwem kompendium wiedzy o tych niezwykłych roślinach!

Fikusy we wnętrzach

Jak wszystkie rośliny w donicach, fikusy potrafią błyskawicznie wpłynąć na nastrój. Obecność zieleni w mieszkaniu potrafi zarówno pobudzić nas do życia o poranku, jak i uspokoić wieczorem. Umiejętnie wyeksponowane z pewnością ubogacą wnętrze i dodadzą niepowtarzalnego czaru i kolorytu. Piękno to nie wszystko – nie bez znaczenia są również ich właściwości prozdrowotne, bo przecież doskonale nawilżają powietrze, produkują tlen i pozbywają się niekorzystnych związków. To prawdziwi wojownicy!

Fikusy: najpopularniejsze odmiany do domu

Fikusy skradły Twoje serce? Zapragnąłeś wzbogacić się o nowego, zielonego przyjaciela? To świetnie! Z pewnością zyska na tym zarówno Twoje samopoczucie, jak i aranżacja wnętrza. Na jakie gatunki najlepiej się zdecydować? Jest ich przecież ponad tysiąc! Chociaż wszystkie z nich potocznie nazywa się figowcami, a samą roślinę zalicza się do morwowatych, to różnią się one między sobą wyglądem, wymaganiami i ogólną charakterystyką. Oto lista najpopularniejszych odmian fikusów, które warto mieć w swoim domu!

Fikus benjamina

Sypialnia z białą pościelą w niebieskie kwiaty, szarym pledem i drzewem fikusa

To jedna z najpopularniejszych odmian – charakteryzuje się skórzastymi, błyszczącymi liśćmi o wielkości około 8 centymetrów. Ich „płacząca” postura dodaje nostalgicznego uroku każdemu wnętrzu! W naturze występuje zwykle pod postacią potężnych drzew, więc w doniczce rośnie bardzo szybko – w ciągu kilku lat może osiągnąć nawet 5 metrów wysokości! Nie jest rośliną wymagającą – dobrze radzi sobie w suchych pomieszczeniach, lubi stanowiska jasne, ale nie bardzo nasłonecznione.

Fikus sprężysty

Jasny salon z szarą sofą, różowymi tekstyliami, złotym stolikiem pomocniczym i fikusem

Ten gatunek kusi swoimi dużymi liśćmi. Mają one około 20 centymetrów i szczycą się charakterystycznymi przebarwieniami w kolorach czerwieni i brązu. Szybko przyrastają, więc jeśli zależy Ci na rozgałęziającej się roślinie, wymagać będzie systematycznego podcinania. Co do stanowiska, to zasada jest prosta – im bardziej barwna jest odmiana fikusa sprężystego, tym więcej słońca będzie ona potrzebować. Te niesamowicie modne rośliny w mieszkaniu świetnie prezentują się w doniczkach!

Fikus bonsai

Rośliny doniczkowe, fikusy i monstera

Fikus „Ginseng” to jedna z najpopularniejszych odmian nadających się do formowania w drzewko bonsai. Te miniaturowe drzewka w dalekowschodnim stylu są niegasnącymi gwiazdami popularności wśród domowych roślin doniczkowych! Fikus ten tworzy zgrubiałe u podstawy, powyginane i poskręcane pędy oraz potężne korzenie ze spękaną korą, stanowiąc idealną podstawę dla drzewka bonsai. Dzieła dopełniają lancetowate liście, błyskające gdzieniegdzie ciemną zielenią. Jego wymagania nie są duże – swoimi upodobaniami przypomina nieco fikusa benjaminę.

Fikus lirolistny

Salon wypełniony światłem w neutralnych kolorach i dużym drzewem fikusa

Jak nietrudno się domyślić, fikus lirolistny charakteryzuje się dużymi liśćmi o kształcie… a jakże, liry! Dorastają one nawet do 30-50 centymetrów długości i mienią się ciemną zielenią. Z racji swoich rozmiarów gatunek ten potrzebuje sporo światła (chociaż nie bezpośredniego), sporej ilości wilgoci i ciepła. Liściom mogą być potrzebne podpory!

Fikus bengalski

Drzewo fikusa bengalskiego

Ten gatunek ciężko przegapić! W przeciwieństwie do swoich kuzynów charakteryzuje się szorstkimi i owłosionymi liśćmi, pod którymi gdzieniegdzie odnaleźć można małe owoce podobne do niewielkich fig. Fikus ten intensywnie się rozgałęzia, więc potrzebuje sporo przestrzeni.

Fikus pnący

Czarny regał w jasnym salonie z dekoracjami, konewką i roślinami

Uwielbiasz wiszące kompozycje rodem z prawdziwej dżungli? Fikus pnący jest rozwiązaniem wprost dla Ciebie! W charakterystyce przypomina nieco bluszcz, ale jest od niego dużo szlachetniejszy – jego jajowate liście mają często jasne obwódki. Nie sposób go z niczym pomylić i jest naszych zdecydowanym faworytem, jeśli chodzi o samoczepne pnącza. Pamiętaj, że wymagają sporej wilgotności, ale świetnie radzą sobie nawet z temperaturą niższą niż 10 stopni Celsjusza.

Fikusy: warunki domowej uprawy

Wybrałeś już swój ulubiony gatunek? Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, warto zapoznać się z ogólnymi warunkami domowej uprawy roślin, które wspólne są dla większości gatunków fikusów. Na co w szczególności należy zwrócić uwagę?

Nasłonecznienie

Fikusy najlepiej czują się w obecności rozproszonego światła. Odmiany o nieco bardziej kolorowych liściach potrzebować będą go nieco więcej, a te ciemnozielone – nieco mniej. Pamiętaj, żeby unikać umieszczania ich na parapetach południowych okien, gdzie mogą być narażone na bezpośrednie promienie.

Temperatura

Optymalna temperatura dla fiksów mieści się w przedziale 18-24 stopni. Zimą jednakże, w okresie spoczynku tych niezwykłych roślin, może oscylować nawet w okolicach 15 stopni. Największym „morsem” jest fikus benjamina, który znosi nawet temperaturę 10 stopni Celsjusza. Pamiętaj, żeby wystrzegać się nagłych zmian temperatury.

Doniczki

By fikus czuł się dobrze, potrzebuje również odpowiedniej donicy, by mógł w spokoju rosnąć. Figowiec nie ma na szczęście wielkich wymagań – za jego pierwszą doniczkę służyć może tak naprawdę każde większe naczynie, które posiada otwór odpływowy na dnie. Pamiętaj jednak, by doniczka nie była zbyt duża. Przesadź swojego fikusa dopiero wtedy, gdy doniczka okaże się bardzo ciasna, a korzenie wystawać będą przez dolne otwory.

Stanowisko

Chociaż fikusy sprawdzą się tak naprawdę w każdym wnętrzu, to najlepiej prezentują się jako rośliny do biura, czy rośliny do sypialni. Z powodzeniem umieścisz je na parapecie, chociaż zatroszcz się, by nie były narażone na bezpośrednie światło słoneczne. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie ich za firanką czy zasłonką!

Podlewanie

Większość fikusów nie lubi przesadnie zalanego podłoża – reagują na to bardzo gwałtownie zrzucaniem liści, gniciem korzeni czy nawet obumarciem całej rośliny. Wystarczy podlewanie ich co kilka dni i upewnianie się, że nadmiar wody nie zostaje w podstawce. Pamiętaj, by do podlewania fikusa używać zawsze wody odstałej.

Czego nie lubią fikusy?

Chociaż niezwykle piękne, fikusy potrafią być nieco kapryśne! Nie lubią nagłej zmiany swojej lokalizacji czy wahań temperatury. Potrafią wtedy śmiertelnie się obrazić i… zaprzestać wzrostu! Należy również zadbać, by nie stały one w przeciągu i znaleźć im takie miejsce, które podczas wietrzenia wnętrza nie będzie owiewane przez strumień zimnego powietrza. Gatunki z dużymi liśćmi nie lubią również kurzu, który – osadzając się na ich liściach, nie pozwala im oddychać. Duże liście należy przetrzeć co jakiś czas wilgotną szmatką, a te mniejsze można umyć pod prysznicem.

Fikusy i nawożenie

Twój fikus najlepiej poczuje się w dobrze przepuszczalnej ziemi bogatej w próchnice i substancje odżywcze. Jak zadbać o takie warunki? Najlepiej połączyć nieco ziemi kompostowej z odrobiną torfu lub kupić gotową mieszankę. Pamiętaj, by dno donicy wyłożyć warstwą drenażu, w celu zapewnienia korzeniom rośliny dostępu do powietrza. Fikusy wymagają również regularnego nawożenia – przydadzą się zarówno nawozy organiczne, jak i mineralne. Kiedy najlepiej się za to zabrać? Zadbaj o swoje fikusy od wiosny do końca sierpnia, zrób jesienną przerwę i wznów nawożenie na przełomie zimy i wiosny.

Szukasz idealnej rośliny do Twojego domu? Dowiedz się więcej o:

Fikusy: Najczęstsze choroby

Pomarańczowy fotel obok stolików z drewna na tle dużego fikusa

Niestety, tak jak wszystkie rośliny, i fikusy nie są odporne na choroby i niekiedy potrafi dotknąć ich nieszczęście. Na co należy się przygotować? Oto najpopularniejsze schorzenia, które potrafią stać się utrapieniem każdego właściciela tych pięknych roślin.

Utrata liści

To niestety najbardziej popularna z chorób dręczących fikusy. Do zrzucania liści prowadzić może niewystarczająca wilgotność powietrza w mieszkaniu, niedobór światła czy przesuszenie – lub przelanie – rośliny. Niekiedy nawet zwykłe przeniesienie fikusa w inne miejsce potrafi sprawić, że zrzuci on wszystkie liście.

Żółtawe plamy na liściach

Czasem na liściach fikusa potrafią pojawić się niezliczone, okrągłe plamy o średnicy około 3 minimetrów. Ich powodem może być niewystarczające naświetlenie połączone z nadmierną wilgotnością. Spróbuj przesunąć roślinę bliżej okna, by dostała ona nieco więcej światła.

Brunatne plamki na fikusie benjamina

Ciemne plamy na liściach fikusa mogą być objawem choroby grzybowej. Sprzyjające jej warunki to na przykład nadmierna wilgotność podłoża. Porażone liście warto usunąć, a roślinę spryskać preparatem przeciwgrzybicznym.

Szkodniki

Na liściach Twojej rośliny używać sobie mogą również popularne szkodniki. Jednymi z nich jest na przykład przędziorek chmielowiec, który powoduje powstawanie mozaikowatych przebarwień na liściach, czerwce czy wciornastki. Zastanawiasz się, jak się ich pozbyć? Na rynku znajdziesz wiele naturalnych i chemicznych preparatów do ochrony roślin. Pamiętaj, że pojawianiu się szkodników sprzyjają niewłaściwe warunki uprawy. Niektóre lubią pojawiać się szczególnie zimą, gdy w mieszkaniach sucho i ciepło. Warto wtedy często zraszać fikusa.

Pielęgnacja fikusów

Stworzyłeś swoim fikusom idealne warunki dla domowej uprawy? Pamiętaj o ich odpowiedniej pielęgnacji. Wszystkim przyda się regularne przycinanie, które pozwoli odzyskać liście nawet tym, które z jakiegoś powodu je utraciły. Najlepiej zrobić to wiosną, gdy roślina jest pełna sił. Cieszysz się towarzystwem starszego, poważnego fikusa? Wystarczy przetrzeć jego liście szmatką nasączoną odrobiną mleka. Pomoże im to odzyskać młodzieńczy blask!

Mamy nadzieję, że fikusy oczarowały Cię swoim blaskiem tak, jak i nas! To wspaniałe, niezmiennie modne rośliny doniczkowe, które sprawdzą się w każdym wnętrzu. Potrzebujesz więcej aranżacyjnych porad? Koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszej codziennej dawki inspiracji, poradników czy najlepszych ofert dla pięknego domu. A tymczasem… niech się zazieleni!