Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Taras z białą kanapą oraz dwa doniczkami z lawendą

Jej charakterystycznego zapachu nie da się pomylić z żadnym innym. Wdzięczne, drobne kwiatki mieniące się wieloma odcieniami fioletu to efektowna dekoracja ogrodu, tarasu, ale też domu. Warto wybrać się na południe Francji, żeby choć raz zobaczyć purpurowe pola kwitnącej lawendy. Od kilku sezonów ta śródziemnomorska roślina znana z wielu pożytecznych właściwości robi też u nas zawrotna karierę. Lawenda w doniczce to roślina, której nie może zabraknąć zwłaszcza w domu urządzonym w stylu prowansalskim. Ale również, możesz ją zaaranżować w swoim ogrodzie lub na małym balkonie w bloku. Powiemy Ci, jakie odmiany lawendy występują, a nastepnie przedstawymi Ci kilka pomysłów na jej wykorzystanie we wnętrzach!

Lawenda w doniczce: jak ją uprawiać?

Prowansalski balkon z fotelami z plecionki wiedeńskiej, różowymi poduszkami i lawendą w tle

Lawenda w doniczce potrzebuje przede wszystkim sporo miejsca, bo w sprzyjających warunkach czyli przy odpowiednim nasłonecznieniu, będzie szybko się rozrastać. Wybierz dla niej dużą i najlepiej szeroka donicę, tak żeby korzenie miały sporo swobody. Lawenda potrzebuje żyznej, przepuszczalnej wapiennej ziemi. Posadzona w donicy lubi być podlewana, ale z umiarem – kiedy woda całkowicie przeschnie. Ponieważ nadmiar wilgoci spowoduje, że po prostu uschnie.

Bardzo ważne jest drenowanie ziemi i położenie na dno doniczki keramzytu, po to, żeby wokół korzeni nie gromadziła się woda. Lawenda uwielbia światło i słońce, dlatego latem najlepiej będzie czuła się na tarasie lub w ogródku warzywnym. A na chłodniejsze miesiące lepiej przenieś ją do ciepłego domu i…postaw w miejscu z niewielkim przeciągiem – lawenda w naturalnym środowisku lubi delikatny wiaterek.

Z czym posadzić lawendę w doniczce?

Warto ją sadzić w doniczkach razem z mikołajkami, macierzynkami oraz brodziszkami. Na balkonie oraz tarasie dobrze się komponuje z fiołkami, petuniami czy pelargoniami. Szukasz dalszych pomysłów na aranżację balkonu? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Z kolei, w ogrodzie warto ją posadzić wzdłuż ścieżek lub z rabatami żwirowymi wraz z różami czy liliowcami. W ogrodzie, lawendę możesz też śmiało posadzić w swoim ogródku ziołowym.

Co zrobić, gdy lawenda w doniczce usycha?

Lawenda rosnąca w ogrodzie dobrze znosi lekkie upały i związane z nim przesuszenie, ponieważ naturalnie występuje w basenie Morza Śródziemnego. Jednak problem przesuszenia może się pojawić w lawendzie chodowanej w doniczce. Oto kilka sposobów, na jej odratowanie:

  1. Aby uniknąć przesuszenia lawendy w doniczce, w momecie jej sadzenia, wymieszaj podłoże z hydrożelem.
  2. Wykonaj kąpiel rośliny – wstaw doniczkę z lawendą do większego pojemnika wypełnionego wodą na kilka godzin. Dodatkowo, przenieś doniczkę do cienia.
  3. Przytnij przesuszoną lawendę, ponieważ może się ona odbić.

Lawenda w domu: przesądy, legendy i historia

Lawenda w ceramicznej doniczce ustawiona na stole

Przez długi czas sądzono, że lawenda to roślina pochodząca z biblijnego raju. Może dlatego przypisywano jej nadzwyczajne właściwości. Wierzono, że potrafi zażegnywać konflikty i wprowadza pozytywną atmosferę. Palonymi kwiatami lawendy okadzano domy, odstraszając złe duchy, a na pewno owady. Czy wiesz skąd pochodzi jej nazwa? Przypuszcza się, że od łacińskiego słowa „lavare” czyli „myć się” – Rzymiane bowiem uwielbiali kąpiele w lawendzie i często wykorzystywali ją do różnych higienicznych rytuałów.

Lawenda w doniczce w domu: najczęściej zadawane pytania

Lawenda nie jest rośliną trudną w uprawie, jednak należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących jej sadzenia, podlewania i przycinania. Odpowiedzieliśmy na Wasze najczęściej zadawane pytanie dotyczące pielęgnacji lawendy.

Odmiany lawendy

Kosz wiklinowy z lawendą na zielonej ławce obok fioletowego pledu

Ale czy wiesz, że odmian lawendy jest bardzo dużo? Oto najpopularniejsze z nich, które mogą być uprawiane w naszym klimacie, również w doniczkach:

  1. Lawenda francuska

    Jest to roślina o dużych kwiatostanach, na czubku których wyrastają pierzaste płatki. Kwitnie w maju i czerwcu, a także jesienią. Ma białe, liliowe, różowe, niebieskie lub fioletowe kwiaty.
  2. Lawenda hiszpańska

    Ma ona drobne, ciemnozielone listki i małe granatowo-fioletowe kwiatki. Słabo znosi mrozy, dlatego nie nadaje się na rabaty, zimą lepiej przenieść ją z tarasu do domu. Jest niejadalna.
  3. Lawenda szpilka

    W przeciwieństwie do jej sióstr, ta odmiana jest bardzo odporna na niskie temperatury, może przetrwać zimę nawet w -18 st. C. Jej kwiaty mają kolor jasnego fioletu i bardzo intensywnie pachną.
  4. Lawenda wąskolistna

    Ta odmiana jest najczęściej uprawiana w naszym kraju. Ale niestety kwitnie stosunkowo krótko bo od lipca do sierpnia, ale za to przepięknie pachnie, jest bardzo dekoracyjna. Jednak po przekwitnięciu można ją wysuszyć i wykorzystywać na różne sposoby, na przykład w woreczkach zapachowych.

Pielęgnacja lawendy w doniczce

Odpowiednio posadzona lawenda w doniczce wymaga regularnego przycinania – najlepiej dwa razy do roku. Pierwsze cięcie wykonaj wczesną wiosną usuwając zdrewniałe po zimie pędy. Nie bój się – możesz całkiem sporo skrócić roślinę, nawet o połowę. A tym samym lawenda odwdzięczy się szybkim wzrostem. Późnym latem, kiedy lawenda w doniczce zaczyna przekwitać, powinieneś przyciąć ją drugi raz. Tym razem delikatnie skracając uschłe kwiatostany. To dobry moment, żeby zebrać część z nich na domowy użytek.

Suszona lawenda

Pęczek suszonej lawendy ułożony na kartce papieru

Przycięte późnym latem kwiaty lawendy można wykorzystać w domu. Zarówno jako piękne dekoracje do domu, ale także jako przyprawę kuchenną, a nawet naturalny odświeżacz powietrza. Dowiedz się, jak możesz ususzyć lawendę.

Interesuje Cię uprawa owoców i warzyw na balkonie lub w ogrodzie? Odkrjy nasze porady na temat:

Jak suszyć lawendę?

Zobacz nasz przewodnik krok po kroku, jak suszyć lawendę i stwórz z niej wyjątkową ozdobę do wnętrz.

  1. Przycięte kwiaty lawendy ułoż w cienkie bukiety.
  2. Zwiąże je gumką recepturką.
  3. Tak przygotowane pęczki powieś kwiatem w dół w 10 – 15 cm odległości od siebie.
  4. Zamocuje je na sznurku za pomocą spinacza do papieru.

Nasza wskazówka: kwiaty lawendy najlepiej jest suszyć w suchym, zacienionym i chłodnym miejscu w domu. Wtedy nie straci swojego koloru oraz aromatu.

Co zrobić z suszonej lawendy?

suszona lawenda w woreczkach z organzy

Wysuszona lawedna to minimalistyczna, ale i praktyczna dekoracja wnętrz. Bo z suszonej lawendy nie tylko stworzysz piękne bukieciki do wazonów, ale także do woreczków zapachowych i wielu innych. Oto nasze pomysły, co warto zrobić z suszonej lawendy!

  1. Stwórz woreczki zapachowe z szusem lawendowym, które włożysz do szafy. Możesz wykorzystać do tego woreczki z organzy.
  2. Z dodatkiem suszonej lawendy możesz upiec pyszne ciasteczka na spotkanie z przyjaciółkami.
  3. Wysuszone pączki lawendy zbierz do małych saszetek. Kiedy umieścisz je pod poduszką, pomogą Ci one zasnąć.
  4. Suszoną lawendę wykorzystaj do pakowania prezentów. Wystarczy, że przywiązesz ją sznurkiem do ładnie opakowanego prezentu.

Przepis na ciasto lawendowe

Ciasto lawendowe na czarnej płycie z kraty obok kwiatów lawendy i cytryny

Składniki:

  • 7 gałązek lawendy
  • 250 g mąki pszennej
  • 80 g zmielonych migdałów
  • 160 g masła
  • 4 jajka
  • 200 cukru pudru
  • skórka cytryny (starta)
  • proszek do pieczenia (1 łyżeczka)
  • sok z cytryny (25 ml)
  • szczypta soli

Lukier:

  • 150 g cukru pudru
  • sok z jednej cytryny
  • drobinki suzonej lawendy i startej skórki cytrynowej

Przygotowanie:

  1. Masło ubij na puszystą masę.
  2. Ciągle mieszając wsyp cukier puder.
  3. Dodaj skórkę cytrynową.
  4. Wciaż ubijając masę dodaj po jednym jajku.
  5. Wsyp mąkę po jednej łyżce naraz.
  6. Dodaj zmielone migdały, sól i proszek do pieczenia.
  7. Wlej sok z cytryny i kwiaty lawendy.
  8. Połącz wszystkie składniki.
  9. Przełóż ciasto do formy z tłuszczem, oproszonej mąką (ok. 20 cm).
  10. Piecz 10 minut w temperaturze 180 stopni, potem zmniejsz temperaturę do 165 stopni i piecz kolejnych 45 minut.

Mydło z lawendą: jak zrobić?

Cudownym pomysłem na lawendowy prezent jest mydło własnej roboty. Oto jak je wykonasz:

  • Kup zwykłe białe mydło o minimalnym zapachu.
  • Zetrzyj je na tarce i rozpuść w ciepłej wodzie, tak żeby powstała gładka masa.
  • Dodaj suszone kwiaty lawendy, kilka kropel 100% olejku lawendowego i fioletowy lub różowy barwnik spożywczy (opcjonalnie).
  • Masę wlej do foremek lub plastikowych pudełek w kształcie, w którym mogłoby być mydło – na spód możesz dosypać jeszcze więcej kwiatów lawendy.
  • Odstaw na dobę i wyjmij lawendowe mydło z pudełka – całość możesz przewiązać sznurkiem.

Właściwości lawendy

Suszona lawenda w szklance

W Europie jej cudowne właściwości rozpowszechnili mnisi, którzy zobaczyli, że wpływa ona nie tylko na zdrowie, ale też samopoczucie i urodę. Do celów leczniczych wykorzystywane są przede wszystkim olejki eteryczne lawendy, które znajdują się w jej kwiatach. To jeden z nielicznych olejków, który jest łagodny dla skóry i może być stosowany bez obaw nawet w wersji nierozcieńczonej. Jakie właściwości posiada lawenda?

  • Zmniejsza napięcia nerwowe
  • Pomaga w zasypianiu
  • Działa rozkurczowo, przeciwbólowo, antyseptycznie i znieczulająco
  • Poprawia trawianie i łagodzi kolki
  • Podnośi odporność
  • Reguluje pracę serca

Tak działa nie tylko olejek lawendowy, który wcieramy w skórę lub wdychamy przy aromaterapii, ale także różnego rodzaju herbatki z lawendy, napary, sole do kapieli oraz lawendowy miód. Większość z nas kojarzy lawendę jako fioletowe wdzięczne kwiaty, drobne i silnie pachnące.

Lawenda w doniczce a styl prowansalski

Z tym lubianym francuskim sposobem urządzania wnętrz lawenda w doniczce kojarzy się najbardziej. W końcu to właśnie ze słonecznej Prowansji się wywodzi i jest nieodłącznym motywem malowniczych i przytulnych domów. Jej fioletowe kwiatki najlepiej prezentują się właśnie w nieco rustykalnych francuskich wnętrzach. Stylizowane meble na kabriolowych nóżkach, dodatki z malowanego na biało drewna, delikatnie przecierane, aby uzyskać szlachetną patynę, to najpiękniejsza oprawa dla wdzięcznej rośliny z południa Francji.

Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie koloru lawendowego w sypialni poprzez wybór tej barwy na pościeli, narzucie na łóżko lub poduszkach dekoracyjnych. Świeża lawenda w doniczce będzie pięknie wyglądała w wiklinowych koszach, w ceramicznych donicach w pastelowych kolorach albo w bielonych skrzynkach.

Lawenda w doniczce jako dekoracjach naszych wnętrz

salon w stylu prowansalskim z dużą cermaiczną doniczką z lawendą na drewnianym stole kawowym

Motywy inspirowane naturą są zawsze mile widziane Dzięki tej wdzięcznej roślinie możemy stworzyć w domu wrażenie wiejskiej sielanki. Jako subtelny akcent dekoracyjny lawenda może zdobić meble, tkaniny, kafelki, porcelanę. Ale klimat prawdziwej romantycznej sielskości uzyskasz stawiając w donicy prawdziwą roślinę. Lawenda w doniczce ma zdolność wpasowywania się w każdą aranżację. Najefektowniej i najbardziej naturalnie wygląda jednak na tle bieli i naturalnego drewna.

Lawenda w sypialni

Fragment sypialni z łożkiem, stolikiem nocnym, lampą oraz suszoną lawendą w wazonie

Pamiętasz, że jej ziołowy, mocny aromat wpływa korzystnie na sen? No właśnie! Z suszonych kwiatów lawendy możesz zrobić odświeżającą mgiełkę do pościeli. Wystarczy wsypać je do wody i dodać kilka kropli olejku lawendowego. Tak przygotowanym odświeżaczem skrapiaj delikatnie okolice poduszki, albo rozpyl w powietrzu. Lawendowy odświeżacz warto mieć w sypialni przy łóżku.

Bukieciki lawendy możesz też po prostu porozwieszać w sypialni – bedą ładnie wyglądać i pięknie pachnieć. Z suszonej lawendy możesz zrobić potpourri czyli suszki zapachowe. Umieścić je w misce, wazonie i postawić na komodzie lub stoliku – nie wymagają podlewania jak lawenda w doniczce, a wyglądają bardzo dekoracyjnie. Lawendę możesz zmieszać z innymi ususzonymi kwiatami, na przykład płatkami róż, przesypać do lnianych woreczków i schować do szafy – wszystko co w niej przechowujesz przesiąkanie jej zapachem. A wisienką na torcie w całej aranżacji lawendy w doniczne będzie dobranie pościeli lub poduszek dokoracyjnych w tym kolorze!

Lawenda w doniczce w Twojej kuchni

 Fragment blatu kuchennego z deskami do krojenia oraz skrzynką z ziołami oraz lawenda w doniczce

Lawenda w doniczce jest niezastąpiona w kuchni. Najlepiej mieć ją w zasięgu ręki. Lawenda wchodzi w skład popularnej mieszanki ziół prowansalskich, dlatego można ją śmiało stosować w kuchni obok rozmarynu, tymianku, oregano czy mięty. Jej kwiaty, świeże lub ususzone pięknie dekorują, ale nadają też wyjątkowy smak wypiekom i deserom. Można z niej robić aromatyczny cukier do słodzenia herbaty.

Dlatego, ustaw ją w ładnej osłonce na parapecie okiennym (pamiętaj, że lawenda lubi miejsca nasłonecznione), albo powiesić nad wyspą kuchenna w wiszącej doniczce. Kiedy przekwitnie najlepiej ją ususz, a suche kwiatuszki wykorzystaj jako dodatek do potraw albo przechowaj w lnianym woreczku.

Lawenda w salonie

Bukiet lanendy w niebieskiej doniczce postawiony na stole przy oknie

Salon bez kwiatów wygląda smutno i nieco pusto Zakątki z roślinami doniczkowymi sprawią, że poczujesz się bliżej natury, a Twoje otoczenie będzie weselsze i przytulne. A do takiej dekoracji, świetnie nadaje się właśnie lawenda w doniczce. Ponieważ, dobrze się komponuje z większością roślin lubiących tak jak ona dużo światła i słońca. Postaw ją na modnych kwietnikach lub w efektownych donicach.

A możesz je dobierać w zależności od stylu w jakim urządzony jest Twój salon. W rustykalnych aranżacjach sprawdzą się donice stylizowane na antyczne głowy – są teraz bardzo modne – ręcznie robione doniczki ceramiczne albo po prostu cynowe dzbany i misy. W nowocześniejszych wnętrzach lawenda będzie dobrze wyglądała w metalowych osłonkach na wysokich nóżkach.

Sprawdź nasze inne pomysły na kwiaty doniczkowe we wnętrzach!

Lawenda w doniczce na balkonie, tarasie i w ogrodzie

Fragment tarasu z sofą ogrodową z poduszkami, drinkami oraz dużą doniczką lawendy

Aranżując balkon na wiosnę, zadbaj o doniczkę lawendy jako dekorację. W stylizacji na balkonie w bloku świetnie się sprawdzi się w tych, które są dobrze nasłonecznione, ponieważ lawenda potrzebuje słońca, wody, ale i przycinania.

Lawenda jako dekoracja stołu

Lawenda na stole będzie pięknie wyglądać w postaci lawendowych kęp ułożonych ją w plecionych koszach. Stawiając wzdłuż stołu doniczki jedna obok drogiej możesz stworzyć z lawendy pachnący, fioletowy kobierzec. No i oczywiście bukiet z żywych kwiatów – nie może go zabraknąć na żadnym pięknie nakrytym stole. Idealną kwiatową kompozycję lawenda stworzy z różą, eustomą i peonią.

Wdzięczne fioletowe kwiatuszki są efektowną ozdobą każdego nakrycia, wystarczy że pomiędzy złożoną serwetkę a pierścień przełożysz gałązki żywej lub suszonej lawendy.

Lawenda jako dekoracja stołu weselnego

Lawenda szczególnie pięknie prezentują się na stole weselnym. Maj i czerwiec to miesiące kiedy lawenda kwitnie najbujniej, a ta ciepła, słoneczna pora to również czas ślubów. Wesele w stylu rustykalnym to fantastyczna okazja, żeby zaprezentować lawendę w pełnej krasie. Jej kwiatami możesz ozdobić imienne bileciki na stół, obrączki na serwetki, pojedyncze gałązki rozłożyć wokół talerzy, udekorować nimi wazony, stroiki, wianki, weselny tort, a nawet stworzyć swój bukiet ślubny z kwiatami suszonej lawendy.

Dekoracje z suszonej lawendy

Podobnie jak żywa lawenda w donicze, suszona prezentuje się wyjątkowo pięknie jako dekoracja domu i stołu. Dlatego też, wykorzystaj jej kwiaty w suszonych kompozycjach kwiatowych!

Stwórz minimalistyczny bukiet z kwiatów suszonej lawendy. Wystarczy, że ususzysz swoje kwiaty i przewiążesz je za pomocą sznurka. Kompozycja będzie się pięknie prezentowała w transparentnym, szklanym wazonie lub w ceramicznym, retro dzbanku. Możesz do niego dołożyć suszone, dzikie kwiaty oraz liście szałwi.

Szukasz najnowszych trendów wnętrzarskich lub interesujesz się urządzaniem wnętrz oraz zestawianiem kolorów? Zarejestruj się za darmo na Westwing a wtedy nie przegapisz naszych najlepszych ofert oraz promocji, które ułatwią ci stworzenie pięknego domu!