Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Zbliżenie na palmę doniczkową w sypialni przy drewnianm stoliku nocnym

Egzotyczne rośliny są świetnym rozwiązaniem na to, by wpuścić do mieszkania nieco potrzebnej świeżości. Ich niekwestionowanym liderem wśród roślin domowych jest z pewnością palma w doniczce, której sama obecność, zdaje się, muska naszą skórę ciepłym, południowym wiatrem. Chociaż nie kwitnie, to jest okazem bardzo efektownym, który sprawdza się w wielu aranżacjach. Jej pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych, jednak palma odwdzięcza się za nią zjawiskowymi pióropuszami liści. Dzisiaj pokazujemy, jak wprowadzić tropikalny busz do wnętrza!

Palmy w domu: dlaczego warto?

Palma w doniczce nie tylko wzbogaca aranżację wnętrza, kusząc swoją tropikalną energią – jej poszczególne gatunki znakomicie oczyszczają powietrze i wchłaniają toksyny, między innymi amoniak, ksylen, toulen, formaldehyd czy benzen. Co więcej, palmy produkują tlen zarówno w dzień, jak i w nocy oraz dobrze nawilżają powietrze. Zdecydowanie warto mieć takiego zielonego przyjaciela w swoim wnętrzu! Palmy to świetne rośliny do domu, jest jednak ich uprawa i pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych, więc stanowią nie najlepszy pomysł dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę domowego hodowcy roślin

Palma w doniczce: warunki domowej uprawy

Dodatki i dekoracje w aranżacji biofilia

Zakochałeś się w palmach i wprost musisz zdobyć jedną z nich do swojego wnętrza? Mamy tak samo! Jak wspomnieliśmy wcześniej, jej uprawa może przysporzyć nieco kłopotów, ale jeśli zastosujesz się do wymagań, które znajdziesz poniżej, na pewno uda Wam się stworzyć wspaniałą przyjaźń. Pamiętaj, że są to tylko generalne zasady, a każda z wielu odmian palmy będzie mieć nieco inne oczekiwania.

Nasłonecznienie

Palmy w naturalnym środowisku rosną w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Nietrudno więc domyślić się, że potrzebują dużej ilości światła – najlepiej jednak, by było to światło rozproszone, w przeciwnym razie liście mogą zostać poparzone. 

Temperatura

Latem palmy dobrze czują się w temperaturze pokojowej około 20 stopni Celsjusza (a świetnie zrobi im tymczasowe przeniesienie na dwór podczas cieplejszej pogody), lecz zimą powinno się przestawić je do chłodniejszego pomieszczenia o temperaturze około 5-12 stopni

Ziemia do plamy w doniczce

Ziemia do palmy powinna być dobrze przepuszczalna – najlepiej sprawdzi się uniwersalna ziemia kompostowa z domieszką torfu przemieszana ze żwirem czy perlitem. Pamiętaj o warstwie drenażowej na spodzie donicy, która uchroni roślinę przed „mokrymi stopami”.

Doniczki

Charakterystyczny, długi i słabo rozgałęziony system korzeniowy pozwala palmie wydobyć wodę nawet na najbardziej wysuszonym terenie. Jego specyfika wymaga więc, by plamę sadzić w wysokich i wąskich pojemnikach, które pozwolą jej czerpać wodę odpowiednio do swoich upodobań.

Stanowisko

Ich upodobanie do słońca sprawia, że palmy stanowią świetne rośliny do salonu, w którym jest zwykle dużo światła. Ustaw je na podstawce, tak, by mogły czerpać go jak najwięcej. Z racji swoich rozmiarów niekoniecznie stanowią najlepszą roślinę do postawienia na parapecie. Cieszą oko i wprowadzają do salonu ogromną ilość świeżości!

Podlewanie

Najważniejsze zostawiliśmy na koniec – odpowiednie podlewanie to klucz do sukcesu w hodowli palmy. Roślina ta lubi wysoką wilgotność gleby oraz powietrza, w którym przebywa. Ziemia powinna być wręcz mokra, a liście zraszane intensywnie co kilka dni. Brak wilgoci może prowadzić do jej szybkiego usychania! Uważaj – większość odmian nie lubi tak zwanych „mokrych stóp”, czyli nadmiaru wody w podstawce. Po podlewaniu należy ją odlać!

Palma w doniczce: najpopularniejsze odmiany

Jasna sypialnia z miętową ścianą

Palma palmie nierówna – te niezwykle popularne rośliny w doniczce mają wiele odmian, które różnią się między sobą wyglądem czy upodobaniami. Oto nasze ulubione odmiany, których nie może zabraknąć w Twoim domu!


 1. Areka

  Palma areka katechu to jedna z najpopularniejszych odmian. Pochodzi z Filipin i charakteryzuje się pasiastymi łodygami i pierzastymi, intensywnie zielonymi liśćmi, które zachwycają swoją świeżością. To gatunek, który wyjątkowo dobrze czuje się w wysokich temperaturach i jeden z nielicznych, któremu możemy pozostawić wspomniane wyżej „mokre stopy”. Uwielbia wilgoć!
 2. Chamedora wytworna

  Inaczej nazywana palmą koralową, swoją nazwę wzięła od wytwarzanych przez siebie owoców w kształcie niewielkich koralików. Charakteryzuje się rozłożystymi, gęstymi liśćmi, mocnym rozrastaniem się na boki i dorastaniem aż do 1,5 metra wysokości. Gatunkowi temu zdarza się nawet kwitnąć, wytwarzając niewielkie, żółtawe kwiaty. Wymaga dużej ilości rozproszonego światła i lekko wilgotnej, przepuszczalnej gleby. Jej ulubiona temperatura to 20 stopni Celsjusza!
 3. Palma kokosowa

  Gatunek ten występuje głównie w Azji i Ameryce Południowej, gdzie wykorzystywany jest jako… roślina użytkowa. Hodowana w doniczkach osiąga 3 metry wzrostu, jest więc prawdziwym gigantem naszego zestawienia, który najlepiej zaprezentuje się we wnętrzach dysponujących sporą przestrzenią. Wyróżniają ją pierzaste, długie liście. Palma kokosowa lubi intensywne, ale niezbyt częste podlewanie. Poczekaj, aż ziemia nieco przeschnie! 
 4. Waszyngtonia

  Ta efektowna palma o wachlarzowych liściach pochodzi z pustynnych rejonów Stanów Zjednoczonych. Posiada charakterystyczne, jasne włókna na liściach i dorasta nawet do 2 metrów wysokości. Układa się w luźną i otwartą koronę z wyraźnie odcinającym się pniem w kształcie beczki. To jedna z najbardziej odpornych palm, które radzą sobie nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Dobrze czuje się nawet w pełnym słońcu i chociaż lubi wodę, należy unikać mokrego podłoża. W odróżnieniu od większości odmian, nie wymaga wysokiej wilgotności powietrza.

Szukasz rośliny odpowiedniej dla siebie? Dowiesz się, jak są modne rośliny we wnętrzach i wybierz swoją ulubioną!

Palma w doniczce: zasady dotyczące uprawy

Zastanawiasz się, co jeszcze mogłoby Ci pomóc zostać domowym hodowcą palm z sukcesami? Oto najważniejsze zasady, które warto mieć z tyłu głowy, planując domową hodowlę. Pamiętaj, by się do nich stosować!

 • Końcówki liści Twojej palmy zaczynają brązowieć? To popularny problem! Jego przyczyną jest długotrwała, zbyt niska wilgotność powietrza. Zwiększając ją, pomożesz nowym liściom zdrowo rosnąć. Wystarczy co kilka dni spryskać je odstaną wodą z kranu!
 • Podczas zimowego spoczynku palmy powinieneś ograniczyć jej podlewanie. Im zimniej, tym mniej wody potrzeba, a ziemia po podlaniu powinna być jedynie lekko wilgotna. 
 • Palmy nie lubią nagłych zmian temperatury czy stanowiska i warunków oświetleniowych. Przed wystawieniem jej na taras upewnij się, że jest naprawdę ciepło i będzie mogła tam pozostać na dłużej. Ciągłe zmienianie pozycji z pewnością nie będzie jej służyć!
 • W miesiącach zimowych co prawda ograniczaj podlewanie, tak jak pisaliśmy wyżej, ale za to często spryskuj liście miękką wodą, by zwiększyć wilgotność powietrza i pomóc roślinie spokojnie przezimować. 

Palma w doniczce w aranżacji wnętrz

Zakochałeś się w palmach i zastanawiasz się, jak możesz udekorować nimi swoje wnętrze? To bardzo wdzięczne rośliny w donicach, które pasują do każdej niemalże aranżacji! Ich imponujące, rozłożyste liście świetnie sprawdzą się w przytulnych wnętrzach, dodając im soczystości, orzeźwienia i otulając całe pomieszczenie swoimi zielonymi ramionami. To świetny kontrapunkt dla wnętrz utrzymanych w duchu oszczędnego minimalizmu czy ciepłego stylu skandynawskiego.

Nie można również zapomnieć o prawdziwej klasyce, czyli mocy palm w przestrzeniach kolonialnych, którym dodaje swojego południowego, gorącego temperamentu. Wszyscy zależy od Twojej inwencji – może stanowić elektryzujący kontrast lub podkreślać niepowtarzalną energię całego pomieszczenia. Warto postawić na palmę!

Palma w doniczce: pielęgnacja

Masz już palmę i zastanawiasz się, jak zadbać o jej codzienną pielęgnację? Wasza przyjaźń warta jest odrobiny wysiłku!

 1. Przede wszystkim, z uwagi na ich duże zapotrzebowanie na wilgoć, pamiętaj o zraszaniu jej liści. Możesz to robić nawet codziennie. Na pewno będzie zadowolona i stanie się to Waszym rytuałem podczas porannej kawy.
 2. Pamiętaj, że latem i wiosną palmę należy nawozić specjalnie przygotowaną mieszanką, która pozwoli jej lepiej rosnąć.
 3. Co jakiś czas warto wsadzić palmę pod prysznic i porządnie ją umyć. Roślina zyska wiele wody, a Tobie uda się pozbyć osiadającego na niej kurzu. 

Palma w doniczce to wspaniała, elektryzująca i dodająca pazura roślina, która sprawdzi się w każdym wnętrzu. Nie dość, że oczyszcza powietrze z toksyn, to jeszcze świetnie się prezentuje! Wiesz już wszystko o jej pielęgnacji – pora zaprosić ją do domu!

Jeśli szukasz kolejnych roślinnych – i nie tylko – poradników, koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych codziennych dawek aranżacyjnych inspiracji, najlepszych ofert i promocji dla pięknego domu. A teraz… niech się zazieleni!