Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
żółta sofa z akasmitu na zielonym dywanie obok roślin doniczkowych

Sansewieria przez niektórych nazywana żelazną damą, to doskonała roślina dla zapominalskich. Ma małe wymagania – wystarczy jej od czasu do czasu łyk wody. Co więcej, uprawiana w doniczkach, sansewieria odznacza się bardzo pozytywnym wpływem na atmosferę w domu, gdyż oczyszcza powietrze! 

Sansewieria: co to za roślina? 

Sansewieria jest rodzajem botanicznym, którego ojczyzną są suche i gorące obszary tropików. Jak wszystkie sukulenty, również sansewieria przystosowała się do okresowego braku wilgoci i potrafi doskonale przygotować sobie zapasy na czas suszy, dlatego mówi się, że jest to idealny wybór dla zapominalskich, gdyż nie trzeba jej za często podlewać. 

Do rodzaju Sansevieria należy ok. 70 gatunków roślin występujących powszechnie na obszarze Afryki, Madagaskaru oraz południowej Azji. Są to głównie sukulenty, o charakterystycznych mięsistych i mieczowatych liściach z poprzecznymi paskami. 

Sansewieria: właściwości 

Niezwykłe właściwości wężownicy doceniła sama NASA. Ta długowieczna roślina, która powinna znaleźć swoje miejsce w każdej sypialni, wykazuje niezwykle pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Główną jej właściwością jest silniejsza niż większości innych roślin w donicach zdolność maksymalnego dotleniania naszych pomieszczeń w nocy. Roślina szczególnie jest zalecana w miejscach, gdzie występują urządzenia elektryczne i elektroniczne. 

Poznaj odmiany sansewierii 

Jadalnia w stylu industrialnym brązowymi i szarymi krzesłami ze skóry i czarnym metalowym regałem z roślinami
 1. Sansewieria ‘Futura Superba’

  Należy do odmiany wyjątkowo dekoracyjnej. Ciemnozielone długie liście są delikatnie spiralnie skręcone. Ich ozdobą są jasnozielone prążki i złociste obrzeżenia. 
 2. Sansevieria trifasciata ‘Laurentii’

  Atrakcyjny kwiat doniczkowy odmiany ‘Lurentii’ osiąga do 150 cm wysokości. Kępiasto rosnące sztywne liście zdobi złociste obrzeżenie oraz poprzeczne ciemnozielone prążki, kontrastujące z jaśniejszym tłem blaszki liściowej. Latem sansevieria ‘Laurentii’ kwitnie.
 3. Sansevieria trifasciata ‘Hahnii Black’

  Sansewieria należy do odmiany karłowatej, dorastającej zaledwie do 20 cm wysokości. Wyjątkowość ‘Hahnii Black’ zapewnia oryginalny zaokrąglony pokrój. Ciemnozielone, niemal czarne liście, ujęte są rozety
 4. Sansewieria Gwinejska

  To najczęściej uprawiany gatunek sansewierii. Charakteryzuje się trawiasto zielonymi liśćmi, które osiągają długość około 60 cm. Oprócz tego liście sansewierii gwinejskiej zaznaczone są białymi lub jasno zielonymi paskami.

Sansewieria: roślina łatwa w uprawie 

Pielęgnacja sansewierii nie jest trudna. Roślina nie wymaga dużo wody ani światła. Może stać w zacienionym miejscu. Lubi ciepło, choć i chłód jej nie przeszkadza. Jeżeli zdecydujemy się na hodowlę sansewierii, pamiętajmy o dwóch zasadach. Nie lubi być przesadzana. Taki krok najlepiej podjąć, kiedy korzenie rośliny rozpierają doniczkę. Po drugie, nie można doprowadzić do nadmiaru wody w doniczce. Korzenie ulegają zepsuciu i gniciu, a liście opadają. 

Jak dbać o sansewierię? 

Rośliny w kolorowych ceramicznych doniczkach na parapecie nad stolikiem z wikliny

Umiarkowane podlewanie wężownicy przeprowadzamy 2-3 razy w tygodniu, sprawdzając uprzednio, czy podłoże dostatecznie obeschło. W okresie zimowym wystarczy sansewierii podlewanie raz na miesiąc. Właściwie pielęgnowana wężownica wytworzy latem gwiazdkowate żółtawe kwiaty, o przyjemnym zapachu. Drobny kwiat jest ozdobą 70-cm pędu, który, po przekwitnięciu kwiatostanu, wycinamy. 

Roślinę przesadzamy do większej doniczki, gdy kłącza przerosną pojemnik – młode wężownice – co 2 lata, starsze okazy – co 3 lata. 

Wężownica jest sukulentem, więc wymaga podłoża dobrze przepuszczalnego, które uniemożliwia zatrzymywanie wody wokół korzeni. Eksperci najczęściej polecają substral do kaktusów, choć równie dobre efekty przynosi uprawa w mieszance uniwersalnej ziemi do roślin doniczkowych, kompostu oraz piasku lub perlitu. Niektórzy polecają również domieszkę standardowej kory do orchidei. 

Szukasz idealnej rośliny do Twojego domu? Dowiedz się więcej o:

Jak rozmnażać sansewierię? 

Kącik z roślinami w bieli z meblami z jasnego drewna

Przesadzanie sansewierii jest okazją do rozmnożenia sukulentu. Możesz to osiągnąć dzięki uprawie roślin, poprzez podział kłączy. Podziel je na fragmenty, a uzyskane sadzonki pędowe zasadź w świeżym podłożu. Najczęściej rozmnażanie sansewierii odbywa się latem, z sadzonek liściowych. Liść należy podzielić na fragmenty, o długości około 5 cm i pozostawić do przeschnięcia. Rany zabezpiecz ukorzeniaczem lub proszkiem drzewnym. Sadzonki umieść w podłożu torfowo-piaskowym i ustaw w ciepłym i słonecznym miejscu. Pojemnik najlepiej przykryć folią. Po pojawieniu się nowych listków, po około 3 tygodniach, oddziel je, wraz z korzonkami, od zasadzonego liścia i posadź samodzielnie w doniczkach. 

Na co zwrócić uwagę przy uprawie wężownicy? 

Choć mówi się, że sansewieria nigdy nie choruje, zdarza się, że pojawiają się niepokojące objawy, świadczące o potrzebie działania. Kiedy sansewieria przez dłuższy czas ulega szkodliwym wpływom, dają się zauważyć zmiany w jej wyglądzie i zachodzi potrzeba działania: 

 • Przebarwienia liści (zbyt jasne, zbyt ciemne, odbarwione) – najczęściej wywołane niedoborem lub nadmiarem składników pokarmowych. 
 • Zbyt obfite podlewanie albo czynniki chorobotwórcze mogą powodować miejscowe powstawanie zgnilizny – w odpowiednich warunkach można wyciąć te miejsca. Jeśli nie usunie się całego liścia, widoczne będą potem mało estetyczne szramy. 
 • Jasne plamy na liściach sansewierii z wyraźną krawędzią powstają w miejscach obumarcia tkanki. Przyczyną może być nadmierna lub zbyt niska temperatura. Plamy mogą powstać w różnych okolicznościach: na skutek oparzeń słonecznych albo wywołanych lampą. Mogą być też skutkiem szoku termicznego – jesienna noc na balkonie albo niedokładnie zamknięte okno. 
 • Długotrwałe przebywanie w zimnym miejscu może spowodować zmiany w strefie wzrostu liści. Można je usunąć razem z liśćmi, albo pozostawić, licząc się z pewnym defektem urody sansewierii. 
 • Chociaż sansewieria ma wiele dobroczynnych właściwości, to jest jednocześnie rośliną trującą, chociaż nie toksyczną. Na zatrucie sansewierią narażone są głównie zwierzęta domowe, u których po kontakcie z jej liśćmi mogą pojawić się wymioty, biegunka, jak i podrażnienie pyszczka. 

Aranżujesz swoje wnętrze i poszukujesz idealnych roślin, które wypełnią przestrzeń? Zarejestruj się na Westwing. A otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.