Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
zbliżenie na skrzydłokwiat

Ostatnie lata to zdecydowanie czas zielonej rewolucji. W wystroju wnętrz na dobre zadomowił się wytworny skrzydłokwiat. Warto, abyś dowiedział się coś więcej o tym jak wiele korzyści może Ci przynieść posiadanie tej rośliny w swoim domu. Wybierając rośliny do domu najczęściej kierujesz się ich wyglądem, a jednak warto zainteresować się również tym jak dana roślina będzie oddziaływać na Ciebie. Sprawdź czy zaprzyjaźnisz się ze skrzydłokwiatem!

Skrzydłokwiat: elegancka roślina we wnętrzach

Przede wszystkim modne rośliny w mieszkaniu tworzą elegancki akcent dopełniający aranżację praktycznie wszystkich wnętrz. W przestronnych salonach doskonale będą prezentowały się duże kwiaty, z szerokimi liśćmi i z długimi łodygami, które staną się eleganckim elementem dopełniającym wnętrze. Natomiast w kameralnych pomieszczeniach, niewielkiej wielkości kwiaty wprowadzą akcent przytulności oraz stworzą nastrojowy klimat. Wszystkie te elementy spełnia skrzydłokwiat. To wyjątkowa roślina, która nie tylko ma właściwości oczyszczające powietrze, ale także charakteryzuje się wyjątkowym wyglądem. Błyszczące zielone liście, wytworne białe kwiaty, o przyjemnym lekkim zapachu, sprawiają, że wygląda bardzo elegancko. Skrzydłokwiaty lubią towarzystwo, bardzo ładnie wyglądają w zestawieniu z roślinami o ozdobnych liściach. Dlatego idealnie wkomponowuje się we wnętrze salonu czy sypialni. Jeśli uprawa roślin nie jest Twoją mocną stroną, to koniecznie kup skrzydłokwiat, roślinę piękną i mało wymagającą.

Poznaj skrzydłokwiat

Mały salon z szarą sofą z aksamitu i złotymi ażurowymi stolikami

Skrzydłokwiat z łaciny spathiphyllum, to roślina doniczkowa o intensywnie zielonych i błyszczących liściach, które kształtem przypominają skrzydła. Od kształtu liści powstała właśnie polska nazwa skrzydłokwiat. Gdy kwitnie ma śnieżnobiałe piękne kwiaty z charakterystyczną żółtą kolbą przez co nazywany jest również lilią domową.

Jego kwitnienie przypada na okres od marca do października, a niekiedy zakwitają również zimą, ale tylko wtedy kiedy mają zapewnione odpowiednie warunki. W naturalnym środowisku rośnie na obszarach lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Do Europy został sprowadzony w 1870 roku i szybko stał się popularną rośliną doniczkową. Skrzydłokwiat to wyjątkowa roślina która nie tylko natlenia powietrze ale ma właściwości oczyszczające ,wychwytuje toksyczne substancje lotne jak np. aceton, alkohol czy benzen. Roślina ta pochłania zarodniki pleśni, które powstają wskutek niedostatecznego wietrzenia mieszkania czy gotowania na parze, jednym słowem – wilgoci.

Najpopularniejsze odmiany

zbliżenie na kwiaty skrzydłokwiatu

Do niedawna istniało tylko kilka odmian gatunku Skrzydłokwiatu, a obecnie jest już wiele odmian hodowlanych. Różnica po między nimi polega głównie na wielkości rośliny, liści i kwiatów. Kwiaty prawie zawsze są białe lub czasami lekko podbarwione na zielono.

Najpopularniejsze odmiany to:

 • Chopin – niska odmiana, obficie kwitnąca, śnieżnobiałymi kwiatami,
 • Gemini – bardzo charakterystyczna odmiana o pstrokatych liściach,
 • Petite – odmiana karłowa,
 • Sensation– odmiana osiągająca bardzo duże rozmiary oraz charakteryzująca się dużymi, szerokimi liśćmi,
 • Jumbo – odmiana której wysokość może sięgać powyżej metra,
 • Cissy – karłowa odmiana, sięgająca kilkunastu centymetrów,
 • Sweet Paco – Odmiana o pachnących kwiatach. Jej kwiaty najintensywniej pachną o poranku.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat?

Biurko z jsnego drewna przy oknie obok rożowego krzesła z aksamitu

Skrzydłokwiat lubi miejsca półcieniste i nienarażone na bezpośrednie działanie słońca. Najlepszą temperaturą do jego uprawy jest przedział między 18 a 25°C latem,zimą 16-18°C. Roślina uwielbia wysoką wilgotność ziemi i powietrza. Nie przesadź jednak z podlewaniem gdyż korzenie mogą zacząć gnić. Ważne jest spryskiwanie rośliny wodą. Zarówno do podlewania, jak i do zraszania używamy odstanej wody o temperaturze pokojowej. Skrzydłokwiaty nawozimy umiarkowanie, w okresie kwitnienia zasilamy rośliny w donicach co 2 tygodnie wieloskładnikowym, płynnym nawozem do kwitnących roślin doniczkowych.

Szukasz idealnej rośliny do Twojego domu? Dowiedz się więcej o:

Najczęstsze choroby skrzydłokwiatu

Salon z żółtą sofą z aksamitu otoczona roślinami i motywami roślinnymi

Skrzydłokwiat to roślina o niewielkich wymaganiach, jednak zdarza się że zostaje porażona przez choroby i szkodniki. W związku z tym zebraliśmy najczęstsze choroby tej rośliny z którymi możesz się zmierzyć decydując się na hodowlę.

 • Zwijanie liści – to znak, że roślina jest przesuszona. Możesz wstawić doniczkę do wody by podłoże dobrze nasiąkło i częściej ją podlewać.
 • Zżółknięte, blade liście – przestaw roślinę w półcień, możliwe, że ma zbyt dużo słońca.
 • Usychające końcówki liści – przyczyną może być zbyt twarda woda lub przenawożenie.
 • Żółte plamy na liściach – zbyt niska wilgotność powietrza która sprzyja rozwojowi przędziorków i mszyc. Pomaga zachowanie odpowiedniej wilgoci i zastosowanie preparatów przędziorkobójczy.

Aranżacja skrzydłokwiatu we wnętrzach

Warto abyś wprowadził do wnętrz odrobinę zieleni, nie tylko ze względu na jej walory wizualne, ale właśnie ze względu na czyste powietrze, dobry mikroklimat oraz lepszą wilgotność powietrza. Bez wątpienia umieszczenie roślin w sypialni niesie za sobą pozytywną energię, która pozwoli Tobie zasypiać w przyjemnym otoczeniu kojącej skołatane nerwy zieleni. Kwiaty do sypialni powinny jednak również zdobić ją w taki sposób, aby pasowała do aranżacji przestrzeni. Skrzydłokwiat w sypialni to świetny wybór. Oprócz walorów dekoracyjnych skrzydłokwiat zaliczany jest do roślin które oczyszczają powietrze z toksyn. Skrzydłokwiat nie lubi zbyt dużo światła, dlatego nie stawiaj go na parapecie. Możesz wyeksponować go w najbardziej zacienionym miejscu sypialni, łatwo się tam zaadaptuje. Lubi towarzystwo innych roślin o podobnych wymaganiach. Ustawiony w grupie będzie czerpał korzyści ze sprzyjającego mikroklimatu, jaki tworzy się wśród takich kompozycji.

Uwielbiasz skrzydłokwiat i inne rośliny? Motyw ten jest motywem przewodnim w aranżacji Twojego wnętrza? Odkryj wyjątkowy świat Westwing i sprawdź nasze najnowsze kampanie i poradniki, stworzone specjalnie dla Ciebie!