Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
strzelec rowleya w białej doniczce

Wiele jest pięknych roślin, którymi przyozdobić można swoje wnętrze, ale z pewnością Starzec Rowleya należy do tych najbardziej zachwycających. Ta urocza kurtyna złożona z zielonych korali sprawdzi się w wielu nowoczesnych aranżacjach. Też ją uwielbiasz? A może przeciwnie, słyszysz o niej pierwszy raz? Dzisiaj dowiesz się, czym właściwie jest starzec Rowleya, jak o niego zadbać i jak jego obecność pomoże Ci odświeżyć cały dom. Zaczynajmy!

Starzec Rowleya: zaproś go do domu

Nasz dzisiejszy bohater wprost idealnie sprawdzi się we wnętrzu w swojej zwisającej formie. Mimo skłonności do pełzania wystarczy umieścić go w jednym z wiszących pojemników, by cieszyć się widokiem kaskadowego wodospadu zielonych koralików. Wprost kipi z nich świeża energia, a sama roślina znakomicie oczyszcza również powietrze. Sprawdzi się świetnie w towarzystwie innych roślin, przełamując nieco ich monotonną niekiedy strukturę. Z pomocą kilku przedstawicieli tego gatunku możesz również stworzyć naturalną, ażurową przesłonę. Chociaż wymaga nieco więcej uwagi, niż niektóre rośliny do domu, takie jak na przykład kaktusy czy sansewieria, to gwarantujemy – odwdzięcza się niepowtarzalnym pięknem i stanowi piękną ozdobę każdej niemal aranżacji.

Starzec Rowleya – co to za roślina?

Starzec Rowleya, nazywany również potocznie starcem zwisającym, czy, jeśli mielibyśmy być konkretni – senecio rowleyanus, to zachwycająca roślina z rodziny astrowatych. To najpopularniejszy sukulent z grupy starców, pochodzący z Afryki Południowej, w której porasta niektóre bardziej suche tereny.

Wygląd rośliny zdecydowanie przykuwa uwagę. Złożony jest z długich, cienkich, zwisających pędów, z których wyrastają kuliste liście przypominające korale. Pędy mogą dorosnąć nawet do metra długości! Dzięki nietypowemu kształtowi liści sukulent ten może magazynować ograniczoną wodę, minimalnie przy tym eksponując się na piekące afrykańskie słońce. Starzec Rowleya kwitnie latem, wypuszczając biało-brązowe kwiaty z pręcikami.

Uwaga: strzec Rowleya jest rośliną trującą. Spożycie liści może skutkować nieprzyjemną biegunką czy wymiotami, a kontakt z nimi podrażnieniem skóry. Pamiętaj, by trzymać od niego z daleka również swoje zwierzęta, dla których skończyć się to może dużo groźniej. 

Warunki domowej uprawy

Tak jak i my zakochałeś się w starcu zwisającym i zastanawiasz się, czy będziesz w stanie uprawiać go w swoim domu? Poniżej kilka warunków, których spełnienie zagwarantuje mu zdrowy wzrost i piękne kwitnienie.

Nasłonecznienie

Stanowisko dla starca Rowleya powinno być jasne i słoneczne. Pamiętaj jednak, by uniknąć poparzenia liści, które może być spowodowane zbyt długim wystawianiem ich na bezpośrednie światło słoneczne. Donicę najlepiej ustawić na oknie od południowej strony domu, na przykład za firanką lub w cieniu innych roślin. Całkowite zaciemnienie zdecydowanie nie będzie mu służyć. Sprawdzi się znakomicie jako roślina do salonu!

Temperatura

W tej kategorii nasz dzisiejszy bohater nie ma szczególnie dużych wymagań, ponieważ latem wystarczy mu temperatura pokojowa, a zimą, gdy hamuje swój wzrost, dobrze przenieść go do pomieszczenia o około 15 stopniach Celsjusza. Pamiętaj, by wciąż miał dobry dostęp do światła słonecznego! 

Ziemia

Starzec zwisający potrzebuje bardzo przepuszczalnego podłoża. Wystarczy zastosować gotową mieszankę ziemi dla sukulentów lub wymieszać ziemię uniwersalną z gruboziarnistym piaskiem i żwirkiem

Doniczki

Najlepiej przesadzić starca Rowleya do wiszącej doniczki lub takiej ustawionej na wysokiej podstawce. Należy zapewnić jego ciekawskim pędom przestrzeń do przewieszania się i stworzenia dekoracyjnej kurtyny. Roślina ta ma stosunkowo płytki system korzeniowy, więc lepiej czuje się w tych nieco niższych donicach.

Podlewanie

Tak jak każdy sukulent, również senecio rowleyanus źle znosi zbyt obfite podlewanie. Cóż to jednak znaczy? Przecież niewystarczająca ilość wody również może odbić się na jego kondycji. Jak znaleźć złoty środek? Pamiętaj, że przed kolejnym podlaniem podłoże rośliny powinno dobrze przeschnąć. Lepsza będzie dla niego zbyt mała ilość wody niż nadmierne przelanie. Świetnie sprawdzi się więc nie tyle częste podlewanie, a… zraszanie liśc! Starzec Rowleya wręcz uwielbia wysoką wilgotność powietrza. 

Przesadzanie

Pierwszą przygodę z przesadzaniem tej rośliny warto rozpocząć już po zakupie, jako że dostarczona wraz z nią ziemia często nie spełnia wymagań tego niezwykłego sukulenta. Ostrożnie wyjmij ją z doniczki, a jeśli bryła korzeniowa jest widocznie zbyt wilgotna, przechowaj ją na kilka dni na papierowym ręczniku, by dobrze przeschła. Otrzep resztę starej ziemi i posadź starca w nowej doniczce wypełnionej przepuszczalną mieszanką.

Najczęściej popełniane błędy w uprawie senecio rowleyanus

Na co uważać sprowadzając do swojego wnętrza tego sympatycznego staruszka?

 1. Przede wszystkim wystrzegaj się nieprzepuszczalnego podłoża, które prowadzić może do gnicia korzenia rośliny.
 2. Pamiętaj również, że jak każdy sukulent, starzec Rowleya źle znosi nadmierną ilość wody.
 3. Mimo, że w zimie potrzebuje niższej temperatury, nie popełnij błędu z przenoszeniem go do zacienionego miejsca z ograniczonym dostępem do słońca.
 4. Koniecznie przesadź go również do odpowiedniego podłoża po zakupie – nie popełnij błędu związanego z pozostawieniem go w ziemi, w której go kupiłeś.

Starzec Rowleya jako dekoracja wnętrz

Roślinny kącik w pomieszczeniu z drewnianym stołkiem oraz niebieskim fotelem

Starzec zwisający – jak sama nazwa wskazuje – najdoskonalej sprawdza się zawieszony na wysokich doniczkach, spuszczając swoją soczyście zieloną kurtynę ku podłodze. Chociaż jest ozdobą tak naprawdę uniwersalną, to w stylu boho najgorętszym trendem jest umieszczanie ich we własnoręcznie wykonanych, makramowych, wiszących osłonkach na donice, które następnie podwiesza się do sufitu. Wyglądają magicznie!

Uwielbiasz kolekcjonować rośliny? Starzec Rowleya stanowić będzie świetną ozdobę dobrze oświetlonej półki pełnej sukulentów, wzbogacając ją swoją nietypową fakturą. Z jego udziałem możesz również stworzyć mały kącik z wykorzystaniem monstery, fikusa czy pieniążka.

Starzec Rowleya: najczęstsze choroby

Niestety, tak jak wszystkie rośliny, i starzec Rowleya potrafi zacząć chorować. Najważniejsza w tym nieszczęśliwym wydarzeniu jest trafna diagnoza, dzięki której będziesz mógł przywrócić go do świetności. Jakie są najczęstsze choroby, które mogą mu się przytrafić?

 1. Usychanie rośliny

  Może być to spowodowane niedostatkiem wody – poznasz to po tym, że poszczególne kuleczki zaczną się niepokojąco marszczyć – lub brakiem dostatecznego umocowania korzeni w ziemi. 
 2. Więdnięcie

  Powolne zamieranie rośliny może mieć swoją przyczynę w niedostatecznej ilości światła, zbyt mało przepuszczalnej ziemi lub zbyt dużej wilgotności powietrza – to zdarza się jednak stosunkowo rzadko, jako że starzec zwykle dobrze ją znosi.
 3. Insekty

  Mimo wrodzonej odporności, sukulent też może zostać zaatakowany przez insekty czy grzyby. Wśród tych pierwszy najczęściej występujące to mączliki, czyli niewielkie muszki, których larwy żerują na jego liściach, a wśród drugich – grzyb mączniak. O ile z muszkami i ich larwami poradzisz sobie za pomocą oprysku owadobójczego, to roślinę porażoną grzybem należy spalić, by ten nie przeniósł się na pozostałą część kolekcji. 

Codzienna pielęgnacja

Starzec Rowleya, oprócz podlewania, dobrze jest spryskać co jakiś czas wodą. Ten sposób przyswajania wilgoci jest mu zdecydowanie bliższy niż zalewanie go hektolitrami wody. Zasadniczo powinieneś zraszać go częściej niż podlewać. Podczas codziennych porządków unikaj również częstego przenoszenia z miejsca na miejsce. Wolno się aklimatyzuje i nie lubi zmian. Co więcej? Nie wymaga on specjalnej dodatkowej pielęgnacji, więc jeśli spełniłeś jego wszystkie wymagania znajdujące się wyżej, to możesz spać spokojnie i cieszyć oczy jego wyjątkowym pięknem!

Mamy nadzieję, że naturalny sznur pereł przekonał Cię swoim urokiem. To roślina, której z pewnością nie może zabraknąć w żadnej nowoczesnej aranżacji wnętrza. Kusi swoją niepowtarzalną magią! Jeśli poszukujesz kolejnych roślinnych – i nie tylko – inspiracji, koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych codziennych porad i najlepszych ofert dla pięknego domu. Do zobaczenia!