Wrzos w domu: zarówno dekoracyjny jak i zdrowy
Zazdrościmy Francuzom lawendowych dywanów, które mienią się różnymi odcieniami fioletu na zboczach Prowansji. Tymczasem nasze piękne wrzosowiska w niczym im nie ustępują. Może nie pachną tak obłędnie, ale kiedy zaczynają kwitnąć na różowo, purpurowo, biało i fioletowo wokół robi się równie malowniczo. Wrzosy występują w różnych odmianach kolorystycznych, które warto łączyć – wtedy wyglądają najefektowniej. Te nieduże krzewinki najczęściej porastają lasy iglaste, ale dobrze rosną także w ogrodzie. Kiedy lato dobiega końca kusi nas, żeby przystroić nimi także dom. Jak rośnie wrzos w domu i jak go pielęgnować? O tym dowiesz się z tego krótkiego przewodnika.

Zazdrościmy Francuzom lawendowych dywanów, które mienią się różnymi odcieniami fioletu na zboczach Prowansji. Tymczasem nasze piękne wrzosowiska w niczym im nie ustępują. Może nie pachną tak obłędnie, ale kiedy zaczynają kwitnąć na różowo, purpurowo, biało i fioletowo wokół robi się równie malowniczo. Wrzosy występują w różnych odmianach kolorystycznych, które warto łączyć – wtedy wyglądają najefektowniej. Te nieduże krzewinki najczęściej porastają lasy iglaste, ale dobrze rosną także w ogrodzie. Kiedy lato dobiega końca kusi nas, żeby przystroić nimi także dom. Jak rośnie wrzos w domu i jak go pielęgnować? O tym dowiesz się z tego krótkiego przewodnika.
Wrzos w domu: jesienna roślina we wnętrzu
Nazwa calluna wywodzi się z greckiego słowa kallyno oznaczającego „zamiatać”, dlatego dawniej gałązek tych miniaturowych krzaczków używano do wyrobu mioteł, ale też strzech na chatach, a z mocnych pędów wyplatano powrozy. Wrzos występuje w całej Europie, oraz na przyległych obszarach Azji (Turcja, Syberia), Afryki (góry w Północnym Maroko, Azory, Madera), spotyka się go także w Ameryce Północnej. Jego intensywne kwitnienie zaczyna się już w pierwszej dekadzie sierpnia, ale najpiękniejsze kolory osiąga we wrześniu. Prawdopodobnie właśnie od kwitnących wrzosów wzięła się polska nazwa tego miesiąca.
Wrzos w domu: jak go uprawiać?
Pięknie wygląda w ogrodzie, na tarasie i na balkonie. Ale można go też sadzić do doniczek, po to by pięknie ozdobił jesienią dom. Trzeba jednak pamietać o odpowiedniej go pielęgnacji bo wrzos w domu bywa kapryśny. Zaniedbany szybko traci kolor i po prostu umiera.
Z czym sadzić wrzos w domu?
Wrzos najchętniej rośnie w towarzystwie roślin o podobnych wymaganiach czyli z rodziny wrzosowatych: wrzośców, różaneczników, azalii. Polubi się też z większością roślin domowych, jeśli będzie posadzony w osobnej doniczce.
Wrzos najlepiej jest przesadzić do większej doniczki zaraz po przyniesieniu ze sklepu (najmniejsza powinna mieć śr. ok. 15 cm).
Pamiętaj: pogódź się z myślą, że wrzos w domu nie będzie tak długo cieszył oczu jak temu w na zewnątrz.
Jeśli jednak będziesz o niego odpowiednio dbał może wyglądać atrakcyjnie nawet przez kilkanaście dni. Zanim zrzuci fioletowe kwiatuszki warto go ściąć i powiesić w pęczkach. Takie wysuszone gałązki możesz łączyć z innymi kwiatami tworząc jesienne bukiety kwiatowe. O nich dowiesz się poniżej, a w dalszej części artykułu dowiesz się więcej o wrzosie w doniczce.
Wrzos do wazonu: pomysły na kompozycje kwiatowe
Wrzos sam w sobie jest bardzo efektowny, ale z jego suszonych gałązek można układać piękne kompozycje dodając je do innych roślin. Wrzos w domu ładnie wyglada z suchymi trawami w pięknych jesiennych kolorach, z czerwonymi kuleczkami ostrokrzewu, fioletową lawendą, złocistą miechunką… W wazonie będzie też pięknie się komponował z gałązkami jeżyn czy malin.
- Gałązki wrzosu sprawdzą się jako dekoracja jesiennego stołu. Będą efektownie się prezentować wplecione w obrączkę przytrzymującą serwetkę. Można też nimi przystroić świeczniki, albo upleść dekoracyjny wianek na stół.
- Wrzos jest wdzięczną ozdobą domu, i chociaż dawne przesądy mówią, że przynosi nieszczęście, my w to nie wierzymy i zachęcamy do dekorowania wnętrz tą romantyczna rośliną. Najprościej włożyć go do przezroczystego słoja ozdobionego ładną tasiemką i postawić na parapecie okiennym. Większe kompozycje z wrzosów możesz wstawić do wazonu zrobionego z… dokładnie wydrążonej dyni. Taki bukiet będzie wyglądał bardzo okazale i efektownie w salonie i na tarasie.
Wrzos w domu będzie piękną naturalną ozdobą, która wypełni wnętrza zapachem lasu i będzie wspomnieniem lata. Żeby atrakcyjnie wyglądał zadbaj o odpowiednie dodatki– piękne donice, wazony, kosze…
Odmiany wrzosu
Okazuje się, że wrzos ilością odmian dotrzymuje kroku tulipanom. Hodowcy (głównie z Niemiec i Holandii) stworzyli już ich podobno ponad 1000. Różnią się między sobą kolorem liści, kwiatów, wysokością oraz terminem kwitnienia. W Polsce w hodowli znajduje się ok. 300 gatunków. Najpopularniejsze są te kwitnące od sierpnia do października w różowym, fioletowym i białym kolorze. Odmiana Allegro kwitnie na przykład na purpurowo-czerwono i dorasta do 40 cm – jest odporna na choroby. Niższą odmianą (20 cm) jest Dark Star o rubinowo-czerwonych półpełnych kwiatach, a Boskoop o ładnych liliowych pojedynczych kwiatach jest długowieczny i odporny na mróz.
Pielęgnacja wrzosu we wnętrzach

- Stanowisko – lekko osłonięte. Doskonałym miejscem będzie parapet okienny od północnej lub wschodniej strony czyli widny, ale nie bardzo nasłoneczniony. Jeśli pod parapetem znajduje się kaloryfer warto go skręcić – pod wpływem wysokiej temperatury wrzos w domu zacznie gubić kwiaty i usychać.
- Podłoże – najlepiej przepuszczalne i kwaśne, np.z domieszką torfu. Na dno doniczki połóż warstwę drenażową, np. keramzyt (zapobiegnie przelaniu) i korę sosnową – odpowiednio nawilżana nie doprowadzi do wysychania ziemi.
- Nasłonecznienie – umiarkowane. Choć wrzos „w naturze” lubi słońce, to odbijające się od szyb okiennych może dla niego być zbyt mocne.
- Podlewanie – uważaj, żeby nie przelać rośliny (mokre korzenie zaczną szybko gnić), ale też za bardzo nie przesuszyć. Najlepiej podlewaj regularnie i umiarkowanie, tak żeby ziemia była zawsze lekko wilgotna. Jeśli to możliwe używaj deszczówki lub wody pozbawionej wapnia. Staraj się nie moczyć liści i łodyg, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób grzybiczych.
- Nawożenie – w okresie wzrostu i kwitnienia wrzosy lubią „dokarmianie” nawozami fizjologicznie kwaśnymi. Jednak do uprawy doniczkowej najcześciej są już przeznaczone okazy z rozwiniętymi kwiatami, możesz więc zrezygnować z nawożenia.
Wrzos na balkonie: uprawa i pielęgnacja

Odmiany sadzone na balkonie powinny mieć taką samą glebę co doniczkowe. Ich pielęgnacja również jest podobna. Oto 4 podstawowe wskazówki pielęgnacyjne.
- Jeśli sadzisz wrzos do skrzynek jeszcze przez okresem kwitnienia, pamiętaj o nawożeniu, ok. 2-3 razy w ciągu sezonu, granulowanym lub płynnym nawozem przeznaczonym specjalnie dla wrzosów.
- Wrzosy sadzi się do skrzynek w odstępach ok. 2-30 cm. Przed posadzeniem warto je namoczyć w wodzie, rozluźnić korzenie i po włożeniu do ziemi obficie podlać.
- Wrzosy rosnące na powietrzu są częściej narażane na choroby – głównie spowodowane przez grzyby – chore okazy lepiej usuwać, żeby nie zaraziły innych i stosować preparaty pomagające zwalczać szkodniki.
- Na zimę możesz osłonić krzaczki świerkowymi gałązkami – w naszym klimacie to w zupełności wystarczy.
Interesujesz się hodowlą roślin, nie tylko w ogrodzie? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą roślin? W naszych artykułach podpowiemy Ci, jak o nie dbać i dekorować nimi wnętrza!
Jak suszyć wrzos?

Istnieją dwa najpopularniejsze metody suszonia wrzosów, Oto one:
- Najlepiej zebrać pojedyncze gałązki w nieduże pęczki, związać sznureczkiem i powiesić kwiatuszkami w dół. W takiej pozycji, w suchym i nienasłonecznionym miejscu, pozostaw wiszące bukieciki na 2-3 tygodnie.
- Innym sposobem, choć bardziej pracochłonnym, jest zanurzanie kwiatów w mieszance gliceryny i wody w proporcji 1:2. Do tak sporządzonego, schłodzonego roztworu włóż nacięte ukośnie łodyżki wrzosów kwiatami do góry i pozostaw tak póki nie zaczną pięknie błyszczeć – zwykle jest to kilka dni. Suszone kwiaty nie kruszą się, nie marszczą i wyglądają bardzo naturalnie. Podobny efekt możesz otrzymać zanurzając wrzos w płynnym wosku.
Właściwości wrzosu

Niewiele osób wie, że wrzos ma również działanie prozdrowotne i często bywa wykorzystywany w homeopatii. Jest także bardzo ceniony przez pszczelarzy – miód wrzosowy ma intensywny słodko-gorzki smak i należy do najlepszych miodów kwiatowych.
- Wrzos zawiera flawonoidy, olejki eteryczne, kwasy organiczne oraz sole mineralne z dużą zawartością krzemionki i potasu. Z suszonych kwiatów wrzosu można robić leczniczy napar, który pomaga w wielu schorzeniach.
- Przede wszystkim działa moczopędnie, oczyszczając nerki i drogi moczowe, oraz rozkurczowo (poprawia trawienie) – warto wypić filiżankę naparu po ciężkim posiłku. Wrzos ma też działanie uspokajające, dlatego możesz dodawać go do innych naparów łagodzących nerwy, na przykład melisy.
Nasza wskazówka: wrzos na napar najlepiej jest zbierać kiedy zaczyna kwitnąć (pod koniec sierpnia) i od razu suszyć.
Jak przygotować napar z wrzosu?
Napar przygotowuje się z ok. 1.5 łyżki suszonych kwiatów zalanych 2 szklankami wrzącej wody i parzy w przykrytym kubeczku 30 minut. Profilaktycznie na niestrawność wypijaj pół szklanki 30 min przed posiłkiem, a jako środek odkażający i działający przeciwzapalnie 2 razy dziennie po jedzeniu.
Znajdziesz je w szerokim wyborze na Westwing. Znajdziesz tam tematyczne kampanie, z pomysłami na dekoracje z wykorzystaniem roślin oraz artykuły, które uczynią Twój dom piękniejszy!