Sypialnia w miętowym kolorze z białą, ceglaną ścianą

Ściana z cegły to doskonały sposób na gustowną dekorację. Odpowiednie wyeksponowanie wybranych fragmentów bądź całych ścian skutecznie przyciągnie uwagę gości oraz podkreśli Twoje wyczucie estetyki. Cegła we wnętrzach wizualnie je ociepla, a także przełamuje lub dopełnia wystrój pomieszczenia. Prezentujemy najciekawsze pomysły na aranżację, w której prym wiedzie ceglana ściana. Dzięki naszym wskazówkom stworzysz wyrafinowane wnętrza w swoim domu! 

Ceglane ściany we wnętrzach

Cegła jest naturalna i trwała, do niedawna kojarzyła się tylko z solidnym materiałem budowlanym. Obecne trendy pokazują jednak, że cegła na stałe zagościła w naszych mieszkaniach i domach. Jako element dekoracyjny ceglana ściana z powodzeniem może być stosowana w różnych typach pomieszczeń.

Cegła w salonie

Biała, ceglana ściana w salonie z zieloną kanapą oraz roślinami

Tak jak beton na ścianie, cegła w salonie sprawdzi się zarówno we wnętrzach w stylu industrialnym czy klasycznym, jak i tych bardziej minimalistycznych. W zależności od Twoich upodobań możesz wybrać naturalny kolor cegły, biały lub w innym kolorze. Przy tworzeniu ozdobnej ściany z czerwonej cegły w salonie warto kierować się zasadą zgodnie, z którą w mniejszych pomieszczeniach powinno się stosować cegłę na niewielkich fragmentach ścian. W przeciwnym razie optycznie zmniejszymy wnętrze. Naturalny kolor cegły użyty w nadmiarze może przytłoczyć i wprowadzić do małego pokoju dziennego zbyt piwniczny klimat. Problem znika, jeśli wybierzesz nawet do niewielkiego pomieszczenia cegłę pomalowaną na biało. Z kolei w dużych, przestronnych salonach możesz zastosować nawet całe ściany z surowej cegły. 

Jak zaaranżować ścianę z ciegieł w salonie?

Pomysłów jest wiele, jednym z nich jest adaptacja ściany, na tle której umieszczony jest telewizor czy kino domowe. Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia w postaci lamp punktowych wprowadzi przytulny nastrój i podkreśli piękno cegły. Możesz również wyeksponować tylko wybrane elementy w pokoju dziennym jak obudowę kominka, słupki czy filary. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie na ceglanej ścianie, metalowych dekoracji ściennych, które podkreślną industrialny wygląda Twojego wnętrza.

Wskazówka: Ceglana ściana może nie tylko pełnić funkcję dekoracyjną, ale także rozdzielać poszczególne strefy w salonie.

Ceglana ściana w sypialni

sypialnia z obnażoną betonową ścianą na której widnieje złota dekoracja w kształcie motyli

Ceglana ściana w sypialni może również doskonale wyglądać. Aby nie przesadzić z jej ilością, zdecyduj się na jedną ścianę lub jej fragment np. wyeksponuj za pomocą cegły dolną część ściany na równi z wezgłowiem łóżka. W tym przypadku również kolor cegły zależy od upodobań i stylu wnętrza. Naturalna barwa ceglanej ściany nada sypialni nieco loftowego klimatu, biała cegła sprawdzi się w przytulnych wnętrzach w stylu skandynawskim, z kolei czarna doda głębi pomieszczeniu.

Wskazówka: Nieregularna faktura cegły sama w sobie jest ozdobna, dlatego najlepiej ogranicz ilość dodatków i ozdób. Unikniesz w ten sposób nieładu we wnętrzu.

Ściana z cegły w kuchni

Fragment kuchni z białą, ceglaną ścianą i akcesoriami kuchennymi

Ściana z cegły w kuchni wygląda bardzo stylowo i dodaje ciepła aranżacji. Chropowata struktura ceglanej ściany wymaga jednak zabezpieczenia specjalnym impregnatem przed działaniem wilgoci, gorącej pary i tłuszczu. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na wyłożenie cegłą ściany między blatem a szafkami. Wprowadzając do kuchni ten naturalny materiał, starannie dobierz resztę wyposażenia. Cegła doskonale pasuje do ciepłego drewna i chłodnej stali. Na jej tle będą dobrze wyglądać białe przeszklone szafki jak i sprzęty kuchenne ze stali nierdzewnej. 

Wskazówka: Umieszczenie cegły za szybą sprawi, że będzie skutecznie chroniona przed wilgocią i tłuszczem. 

Cegła w łazience

Cegła w łazience wydaje się dość problematyczna w zastosowaniu. Jednak przy właściwej impregnacji chroniącej przed wilgocią, możesz bez obaw ozdobić nią ściany Twojej łazienki. Ceglana ściana doskonale wygląda w zestawieniu z naturalnym drewnem, płytkami ceramicznymi, szkłem czy metalowymi dodatkami.  

Wskazówka: Wyłóż czerwono-pomarańczową cegłą ścianę nad umywalką i zawieś lustro w drewnianej okrągłej ramie. Uzyskasz efekt gustownego loftu w swojej łazience.

Wady i zalety ceglanej ściany

Ściana z cegły posiada zarówno wad jak i zalety. Do korzyści można zaliczyć fakt, że ceglana ściana jest uniwersalnym materiałem dekoracyjnym pasującym do każdego wnętrza. Jej nieregularna struktura doskonale załamuje światło, pozwalając uzyskać na ścianie efekt 3D. Cegła jest także doskonałym izolatorem cieplnym oraz poprawia akustykę w pomieszczeniu. Ponadto tworzy we wnętrzu przyjazny mikroklimat, dzięki temu będziesz dobrze się czuć w pomieszczeniach wyłożonych cegłą. 

Z kolei, jeśli chodzi o minusy, zastosowanie cegły we wnętrzach takich jak kuchnia czy łazienka wymaga odpowiedniej i systematycznej impregnacji, konserwacji i czyszczenia. W przeciwnym razie chropowata powierzchnia cegieł może wchłaniać wilgoć, tłuszcz i kurz,  obniżając walory dekoracyjne cegły. Stawiając nową ścianę z cegły, należy wziąć pod uwagę jej spory ciężar, dlatego przed rozpoczęciem prac aranżacyjnych sprawdź czy strop bez problemu utrzyma konstrukcję. W przypadku małej przestrzeni ogranicz się do kilku elementów dekoracyjnych z cegły, w ten sposób nie przytłoczysz wnętrza. Ściana z cegły wymaga również ograniczenia reszty wystroju, tak aby nie wizualne nie zmniejszała pomieszczenia.

4 pomysły na stworzenie ceglanej ściany

Aby zrobić ceglaną ścianę można użyć również innych materiałów niż naturalna cegła. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby naszych ekspertów ds. wnętrz  jak stworzyć piękną ścianę z cegieł:

Płytki cegłopodobne

Płytki cegłopodobne w kuchni

Niewątpliwą zaletą płytek cegłopodobnych jest ich lekkość oraz trwałość. Wykonane są z tworzywa sztucznego imitującego naturalną cegłę. Szeroki wybór kolorów sprawia również, że łatwo można dopasować je do wnętrza. Nie wymagają impregnacji, dzięki temu można je stosować w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Montaż płytek cegłopodobnych jest prosty, a cena jest znacznie niższa nie w przypadku zakupu naturalnej cegły. Możesz wybrać płytki z fugą, przez co ich mocowanie do ścian będzie jeszcze łatwiejsze, wystarczy mocny klej do płytek gresowych. Z kolei płytki narożne doskonale nadadzą się do ozdobienia ścianki oddzielającej kuchnię od salonu. 

Tapeta na ścianę we wzór cegły 

Szybkim sposobem na stworzenie dekoracyjnej ściany jest położenie winylowej tapety z motywem cegły. Tapeta we wzór cegieł nie będzie prezentować się tak efektownie na ścianie, jak prawdziwa cegła, ponieważ nie załamuje światła. Mimo to, dostępne na rynku nowoczesne tapety potrafią doskonale ozdobić każde wnętrze. Możesz zakupić tapetę o nierównej powierzchni. Dzięki temu całość nie będzie wyglądać płasko.

Ceglana ściana spod warstwy tynku

Ceglana ściana wystająca spod tynku

Piękną ścianę z cegły możesz uzyskać przez skucie warstwy tynku. Należy to przeprowadzać ostrożnie, by nie naruszyć kruchej i delikatnej powierzchni ceglanej ściany. W trakcie wykonywania prac możesz napotkać trudności. Jeśli tynk jest gruby i mocno przywiera do warstwy cegieł, mogą pojawić się ubytki. W takim przypadku powinno się dokonać napraw i uzupełnić wyszczerbienia specjalną masą szpachlową. Aby efekt był satysfakcjonujący, cała operacja wymaga jednak czasu i dużej dokładności.

Murowanie nowej ściany z cegieł

Wymarzoną wyspę kuchenną czy oddzielający filar w salonie możesz zbudować z cegły. Warto wybrać tą pochodzącą z rozbiórki, ważne jednak by nie posiadała wad i ubytków. W ten sposób uzyskasz naturalny i nieregularny efekt ceglanej ściany. Aby ściana wyglądała schludnie, należy murowanie wykonać z dużą starannością. Warstwy tynku powinny być równe i nakładane tak, by nie pobrudzić cegieł. Na koniec trzeba ścianę zaimpregnować, by cegły nie pyliły. W tym celu wybierz najlepiej bezbarwny preparat konserwujący na bazie silanów. Jeśli marzy Ci się kolorowa ściana z cegły, wybierz specjalną farbę do tego przeznaczoną lub farbę akrylową na bazie wody. W przypadku tej ostatniej, by uzyskać jednolitą barwę ściany z cegieł, należy pokryć ją kilkukrotnie farbą.

Do jakich wnętrz pasuje ceglana ściana?

Ceglana ściana pasuje do każdego stylu wnętrza. We wnętrzach rustykalnych podkreśli ich sielski nastrój. Biała i delikatnie pomarańczowa cegła idealnie się komponuje z wnętrzami w stylu skandynawskim, gdzie dominują neutralne kolory bieli, beżu czy szarości.  Białe ceglane ściany doskonale również rozświetlą i ocieplą pomieszczenia utrzymane w chłodnym nowoczesnym klimacie. Z kolei klasyczna czerwona cegła dopełni loftowy charakter mieszkania urządzonego w tym stylu.

Jak można kreatywnie wykorzystać ceglaną ścianę w Twoim domu?

Ceglana ścianie z dekoracją na święta: choinka wykonana metodą DIY

Ceglaną ścianę możesz wykorzystać na wiele, kreatywnych sposobów. My polecamy, stworzenie sezonowej, bożonarodzeniowej dekoracji w postaci choinki wiszącej na ścianie z cegieł. Do jej wykonania potrzebne Ci będą:

  • Gałęzie lub patyki różnej dlugości i szerokości
  • Sznurek
  • Ozdoby choinkowe

Do dzieła! W pierwszej kolejności, uszereguj gałęzie i partyki wedle ich długości – te najdłuższe znajdą się na samym dole choinki, z kolei te najkrótsze – na jej dole. Następnie, sznurkiem wziąż ze sobą wszystkie uszeregowane gałązie na kształt choinki. Do każdej gałęzi choinki, doczep ozdoby choinkowe. I voila! Taką choinkę powieść na swojej ceglanej ścianie w salonie!

Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert. Niezależnie czy masz możliwość zrobienia ściany z naturalnej cegły, w Westwing proponujemy także inne metody pozwalające uzyskać równie piękny efekt.