Para Młoda biorąca ślub na świeżym powietrzu

Rustykalne wesele coraz częściej zyskuje współczesny wymiar. Na zdrowy styl życia, w zgodzie z naturą i jej całym dobrodziejstwem jest teraz moda. Dlatego coraz więcej młodych par przeprowadza się z dużych miast na obrzeża, albo decyduje się mieszkając w mieście na zorganizowanie ślubu oraz wesela na wsi. I odwrotnie: nowożeńcy z mniejszych miejscowości starają się, żeby ten jeden z najszczęśliwszych dni w ich życiu miał bardziej nowoczesną niż tradycyjną oprawę. Chcąc nie chcą wspólnym mianownikiem jest rustykalne wesele w modnym, współczesnym stylu, ale blisko przyrody i zwyczajów z niej zaczerpniętych. Chcesz dowiedzieć się więcej jak wygląda ślub i wesele w rustykalnym stylu? Przeczytaj nasz mini przewodnik.

Styl rustykalny

Bez wątpienia kojarzy się wszystkim z wsią i folklorem. Ale to coś znacznie więcej niż ludowe przyśpiewki i regionalne zwyczaje. To przede wszystkim powrót do natury – do ręcznie robionych mebli i dekoracji z drewna, do ogrodów pachnących kwiatami, wiklinowych koszy pełnych warzyw i domowych przetworów. Rustykalny znaczy szczery, prawdziwy, bez zbędnego retuszu. Taki motyw przewodni wesela cieszy się ostatnio coraz większą popularnością, a rustykalne wesele to dzisiaj jeden z najmodniejszych trendów weselnych.

Ślub i rustykalne wesele

Te dwie uroczystości powinny iść w parze. Jeśli więc takie planujesz wesele, to i również ślub powinien mieć taki charakter. Nawet jeśli miejsce, w którym się on odbywa jest nowoczesne, albo przeciwnie – pełne barokowego przepychu – można je tak udekorować, żeby nawiązywało do rustykalnego klimatu. Wystarczy, że wypełnisz kościół bukietami polnych kwiatów, a nad wejściem powiesisz dekoracje z pięknych ręcznie robionych koronek.

Ołtarz w stylu boho

Dobrym pomysłem jest zorganizowanie ślubu na świeżym powietrzu – latem w ogrodzie pełnym kwiatów, wokół stawu, lub na leśnej polanie, zimą w blasku pochodni odbijających się w śnieżnej bieli. Wszystko zależy od Was! Najczęściej jednak ślub i rustykalne wesele organizuje się letnią porą, kiedy wszystko wokół kwitnie i pachnie, a ciepłe powietrze zachęca do zabawy do białego rana. Zastanawiasz się gdzie zorganizować rustykalne wesele? Oczywiście najlepiej nadają się do tego stylowe dworki, albo przeciwnie… wiejskie stodoły. Jednak znalezienie idealnego miejsca nie jest łatwe, ale pamiętaj, że każdą salę można tak udekorować, żeby stworzyć rustykalny nastrój. 

Kolory w stylu rustykalnym

Kolorystyka rustykalnego wesela to przede wszystkim kolory natury: różne odcienie naturalnego drewna – brązy i beże, ale także dominująca zieleń i biel, przeplatane kolorami polnych kwiatów w wazonach oraz warzyw i owoców w koszach. Jeśli jakieś elementy w intensywnych kolorach nie bardzo się komponują w wystrój sali, ale nie możesz ich usunąć, postaraj się je przesłonić upinając na nich draperie z jasnej tkaniny, albo przesłaniając je pieńkami drewna. Pamiętaj, aby kolorystyka była spójna i wszystko razem tworzyło kolorystyczną, harmonijną całość

Materiały na rustykalne wesele

Nie odkryjemy przed Tobą przysłowiowej Ameryki jeśli powiemy, że również powinny być naturalne. Idealnie jeśli rustykalne wesele odbywa się we wnętrzu nawiązującym do wiejskiej chaty, albo stodoły. Tam z pewnością nie zabraknie naturalnego drewna. Jeśli jednak organizujesz wesele w nowoczesnej przestrzeni musisz zaaranżować „wiejskie” klimaty. Postaraj się o jak największą ilość drewna. Stoły dla gości nakryj obrusami z naturalnego lnu i zastawą z ręcznie robionej ceramiki.

Przy talerzach połóż małe bukieciki kwiatów na stół z bilecikami i obowiązkowo ustaw w wazonach bukiety polnych kwiatów poprzeplatanych suchymi trawami. Owoce ułóż w w wiklinowych koszach, albo drewnianych skrzynkach – takich, w których są transportowane od rolników – będą wyglądać bardzo prawdziwie i malowniczo. Jeśli zamiast drewnianej podłogi na posadzce są gresowe płyty, postaraj się je przykryć jasną, gładką wykładziną, albo porozkładaj jutowe chodniki. 

Rustykalne wesele: dekoracje

Oprócz naturalnej zieleni i świeżych kwiatów przydadzą się dodatki, które sprawią, że rustykalne wesele będzie niezapomnianym wydarzeniem. Pamiętaj, żeby dekoracje były zrobione z naturalnych materiałów i oddawały piękno wiejskiego krajobrazu. Stwórz ciepły, nastrojowy klimat.  Na drewnianych pieńkach porozstawiaj lampiony i rustykalne świeczniki, ale również możesz ich użyć jako tace na słodkości. Jeśli w sali są stropowe belki poprzewieszaj przez nie zwiewne zasłony i opleć sznurami z lampkami.

Nie zapomnij o bilecikach dla gości – możesz je włożyć w małe koperty uszyte z jutowej tkaniny i ozdobione folkowym haftem – połóż je przy talerzach. Wokół drzwi i okien powieś girlandy z żywych roślin – igliwia, kwiatów, suchych traw i kłosów zboża. Piękną ozdobą będą wianki z wikliny ozdobionej drobnymi kwiatuszkami białej gipsówki.

Akcesoria ślubne w stylu rustyklanym

Planowanie wesela to również wybór odpowiednich akcesoriów ślubnych. Zaliczamy do nich nie tylko, elementy stroju, wiązankę ślubną, ale także materiały drukowane. Zobacz nasze propozycje na dodatki w stylu rustykalnym.

Suknia ślubna w stylu rustykalnym

Styl rustykalny to przyroda, piękne krajobrazy, romantyczny zachód słońca… Taka też powinna być suknia panny młodej. Prosta, delikatna, podkreślająca kobiecość i uroczystą chwilę. Bogate zdobienia i ciężkie materiały nie zagrają z naturalnym otoczeniem. Sprawdzą się za to zwiewne tkaniny, ręcznie robione cienkie koronki nawiązujące do ludowego rękodzieła i delikatne kolory: biel, kremowe beże, ewentualnie kobiece pastele. Zamiast strojnego welonu do ziemi, postaw na skromny wianek upleciony ze świeżych kwiatów i traw.

Rustykalny bukiet

Organizując rustykalne wesele, najlepszym wybórem będzie wiązanka z polnych kwiatów. Powinna ona wyglądać tak, jakby kwiaty zostały świeżo zebrane i „przypadkowo” ze sobą połączone. Dodatkowo, w tym stylu sprawdzi się bukiet rodem z leśnej polany. Powinien zostać stworzony z kwiatów o delikatnej, dzikiej naturze, takich jak rumianki, chabry, maki, margaretki, bez, wrotycze, nawłocie, goździki, pachnący groszek oraz gerbery, trawy i zboża.

Materiały drukowane w stylu rustykalnym

Kiedy ustalisz już datę swojego, wielkiego dnia oraz jego motyw, zaprojektuj zaproszenia ślubne lub wykorzystaj popularne powiadomenia save the date. Te wykonane w stylu rustykalnym powinny zostać wydrukowane na ekologicznym papierze, a jako dekoracje na zaproszeniach, wykorzystaj motywy kwiatowe i roślinne.

Detale na wesele w stylu rustykalnym

Jak juz wiesz, klimat wesela rustykalnego to przede wszystkim, powrót do natury. Ale ten styl ceni jeszcze swoje połączenie z przeszłością. Zobacz, co powinno się znaleźć na takim przyjęciu:

  • Sztućce i zastawa w stylu vintage
  • Kolorowe szkło, na przykład w postani małych wazonów na kwiaty lub szklanek do wody
  • Lampki led, które warto rozwiesić w sali weselnej
  • Patera wykonana z kawałka drewna, która będzie wspaniałą dekoracją tortu weselnego czy
  • Wiklinowe kosze, w których można ustawić kwiaty

Jak udekorujesz weselną salę zależy od Twojej kreatywności. Ale może zainspirują Cię nasze pomysły na rustykalne dekoracje ślubne? Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji do stworzenia pięknego domu!