Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Choinka ze sznurka i patyków z ciemnymi bombkami

Pomysłów na bożonarodzeniowe drzewka jest bardzo dużo. Styliści, dekoratorzy wnętrz i floryści prześcigają się w propozycjach na najoryginalniejsze pomysły. Tymczasem okazuje się, że naprawdę wystarczy minimum materiałów i mnóstwo fantazji, żeby stworzyć coś niebanalnego, w dodatku własnoręcznie. My proponujemy ekologiczną wersje tradycyjnej choinki. Zobacz czy spodoba Ci się nasza choinka z patyków. Oto gotowa instrukcja jak ją wykonać.  

Choinka z patyków; dlaczego warto? 

Zielone drzewko pachnące igliwiem i pięknie przystrojone zawsze cieszy oko. Ale są sytuacje kiedy nie możemy sobie pozwolić na wstawienie go do mieszkania. Powody mogą być różne: za mała przestrzeń, zwierzaki, które traktują drzewko jak drapak a bombki jak okrągłe piłeczki do zabawy, zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu. Bywa i tak, że na święta wyjeżdżamy a po powrocie zastajemy gałązki bez igiełek i… bez bombek. Dla niektórych uprzątnięcie wyschniętego drzewka jest zbyt uciążliwe, a ci z frakcji ekologów uważają wycinanie choinek za nieetyczne. Każdy powód jest dobry, żeby zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem. A jest wiele: choinka z szyszek, choinka z makaronu… Nam fajnym pomysłem wydaje się choinka z patyków. Zobacz jak ją zrobić.  

Choinka z patyków i sznurka na ścianę 

Zastanawiasz się jak zrobić choinkę z patyków? Czy wiesz, że do jej wykonania będą Ci potrzebne tak naprawdę tylko 2 rzeczy: w miarę mocny sznurek i różnej wielkości patyki. Mogą to być gałązki przyniesione ze spaceru po lesie. Nie przejmuj się jeśli są nierówne, czy z widocznymi sękami – to doda drzewku uroku i naturalności. Ważne, żeby nie były zbyt rachityczne, ale też nie za grube. Dłuższe możesz pociąć na krótsze tak, żeby móc ułożyć je na kształt trójkąta – w naszym przypadku choinki. No i jeszcze jedna ważna rzecz: zastanów się gdzie chcesz powiesisz choinkę. Tego typu drzewko nie zajmie przestrzeni w pokoju, ale wymaga kawałka wolnej ściany. Fajnie jeśli uda Ci się wygospodarować reprezentacyjne miejsce – wciśnięta w kąt nie będzie tak pięknie się prezentować. 

Oto czego dokładnie będziesz potrzebował, żeby powstała choinka z patyków i sznurka:

 • różnej wielkości patyki 
 • konopny sznurek 
 • nożyczki 
 • ozdoby choinkowe 

Choinka z patyków i sznurka: nasz instrukcja

 1. Oczyść poprzycinane wcześniej patyki z kurzu i resztek ziemi. Jeśli kora jest nie najładniejsza możesz ją usunąć.  
 1. Utnij długi kawałek sznurka. To ile powinien mieć metrów zależy od tego jak dużą planujesz choinkę. 
 1. Ułóż, najlepiej na podłodze, patyki od największego do najmniejszego tak, żeby utworzyły formę choinki. 
 1. Rozłóż sznurek na kształt pętli i zacznij wiązać go do patyków zaczynając od góry czyli od czubka choinki. Przywiąż sznurek do najmniejszego patyka tworząc na górze pętlę. Przywiązuj poszczególne patyki z jednej i z drugiej strony tak, żeby powstała drabinka.  
 1. Kiedy patyki są już związane powieś choinkę za pętlę na ścianie na gwoździu lub haczyku. 
 1. Udekoruj ją światełkami (dobrze, żeby włącznik był w pobliżu) i ozdobami choinkowymi. 

Gotowe! Prawda, że to nie było trudne? Za to efekt? Z pewnością każdy Ci pozazdrości! Co do dekoracji zostawiamy Ci wolną rękę. Złota choinka, albo choinka czerwono-złota – jeśli lubisz drzewko w tradycyjnej dekoracji, skąpane w świątecznym blasku, z bombkami, świecidełkami, girlandą z łańcuchów. A jeżeli wolisz stylizacje eko użyj suszonych owoców, orzechów, szyszek… Ważne, żeby choinka na ścianę podobała się wszystkim domownikom. 

Stojąca choinka z patyków lub desek 

Wymaga już znacznie więcej czasu i precyzji, ale za to raz zrobiona stojąca choinka z desek lub patyków posłuży Ci kilka sezonów. W przypadku desek musisz je zakupić u stolarza lub w najbliższym markecie budowlanym. W zupełności wystarczy nasza rodzima sosna, a efekt będzie znakomity. Do zrobienia średniej wielkości choinki będziesz potrzebował około 30 desek jednakowej szerokości (ok. 5-8 cm) za to różnej długości, tak aby dały się ułożyć tworząc trójkąt – od najdłuższej do najkrótszej. Przygotuj też podstawę choinki, a więc to na czym ją postawisz – to może być niewielki pieniek lub krzyżak z desek.  

Inne potrzebne materiały: 

 • metalowy lub drewniany słupek (w roli pnia choinki) – możesz wykorzystać drążek od nieużywanego karnisza lub trzonek od starej szczotki  
 • 30 drewnianych klocków o grubości desek i kształcie kwadratów ok. 10 x 10 cm 
 • farba do drewna (opcjonalnie jeśli będziesz chciał, żeby choinka miała inny kolor niż drewna) 
 • klej do drewna 
 • papier ścierny 
 • pędzelek do omiatania pyłu 
 • wiertarka  
 • otwornica 

Jak wykonać choinkę z desek: 

 1. Na początek dobrze jest przeszlifować przycięte deski papierem ściernym i omieść z pyłu 
 2. Przygotuj stojak w kształcie krzyżaka: przytnij dwie listewki o dł. 20 cm każda. Odmierz na nich dokładnie środki i zaznacz ołówkiem. Od każdego środa odmierz symetrycznie po 23 mm. Narysuj ołówkiem gdzie będą przebiegały linie cięcia, odwróć każdą listewkę na bok i zaznacz 10 mm na wgłębienia. Wytnij je elektryczną piłą do drewna. Włóż listewki jedna w drugą otrzymując krzyżak. Odrysuj na środku otwór o średnicy równej średnicy drewnianego słupka i wywierć go używając do tego otwornicy, ale nie przewiercając na wylot. 
 3. Posmaruj otwór wewnętrz klejem do drewna i włóż w niego drewniany trzonek. 
 4. Rozłóż przycięte deski na kształt choinki (od najdłuższej do najkrótszej) i wyznacz na każdej środek. 
 5. Na każdej desce w miejscu środka odrysuj otwory o średnicy trzonka. To samo zrób na każdym kwadratowym klocku. 
 6. Nakładaj na trzonek deski od najdłuższej do najkrótszej oddzielając je klockami. 
 7. Rozłóż je teraz tak jakbyś rozkładał gałązki drzewka. 
 8. Udekoruj światełkami i ozdobami choinkowymi. 

Inne pomysły na drzewko z drewna niż choinka z patyków 

Pomysłów na bożonarodzeniowe drzewko jest bardzo bardzo dużo. Właściwie gdyby każdy puścił wodze fantazji okazałoby się, że ma do zaproponowania przynajmniej kilka ciekawych propozycji. My uważamy, że najfajniejsze są te najprostsze, które nie zajmują wiele czasu a efekt zawsze robi wrażenie. Podpowiadamy jak wykorzystać do tego dary natury. 

Choinka z drewnianych krążków 

Przynieś z lasu kilka gałęzi o różnych grubościach (oczywiście zbieraj te, które leżą, pod żadnym pozorem ich nie ścinaj). Oczyść w domu i piłą do drewna potnij na różnej wielkości krążki, nie grubsze niż 2 cm (nie mogą być ciężkie). Na ścianie stwórz kształt choinki przyklejając taśmę dwustronną (najlepiej użyć dwustronnych kropek na rolce, kupisz je w dobrym sklepie z artykułami papierniczymi). Do każdego punktu przyklejaj drewniany krążek. Gotowe! 

Choinka ze sznurka 

Jest bardzo łatwa do zrobienia. Będziesz potrzebował brystol, który zwiniesz na kształt stożka oraz szpulkę sznurka konopnego lub jeśli wolisz grubej przędzy, włóczki. Pokryj stożek klejem (rób to stopniowo, tak żeby klej nie zdążył wyschnąć) i owijaj go dookoła sznurkiem, tak żeby karton nie był widoczny. Taką choinkę ze sznurka możesz wzbogacić dekorując ozdobami. Poprzyklejaj do niej cekiny, brokatowe gwiazdki, opleć łańcuchem lub światełkami. 

Choinka z gałęzi 

Gałęzie to wdzięczny materiał na choinkę. Możesz ich użyć w różny sposób, żeby wyczarować oryginalne drzewko w skandynawskim stylu. Zobacz nasze propozycje.  

Choinka z brzozowych gałązek  

Możesz też użyć wierzbowych witek, ważne żeby gałązki były elastyczne. Kupisz je w większości kwiaciarni. Zwiń z kilku koło o średnicy 20-30 cm (możesz usztywnić je cienkim drutem florystycznym, żeby się nie rozpadło). To będzie podstawa choinki. Przymocuj do koła w kilku miejscach cienkie patyczki (mogą to być np. gałązki leszczyny) i zepnij drutem na końcu tworząc stelaż choinki. Teraz oplataj go brzozowymi gałązkami. Udekoruj tak jak lubisz – małymi bombkami, gwiazdkami, światełkami… 

Choinka z gałęzi iglaków 

Wykorzystaj te, które zgubiły drzewa (sosna, jodła, świerk, modrzew). Znajdź ładny kijek, oczyść go z kory i dowiąż do niego sznurki różnej długości. Do nich poprzywiązuj gałęzie tworząc kształt choinki. Zrób pętle ze sznurka i przywiąż ją do kijka. Powieś choinkę z gałęzi na ścianie. 

Jeśli lubisz minimalistyczne rozwiązania najprostszym sposobem na zrobienie świątecznego drzewka będzie znalezienie pięknej gałęzi, np. brzozowej z aksamitną białą korą. Taką gałąź możesz wstawić do dużego wazonu, podwiesić nad stołem lub oprzeć o ścianę i ozdobić małymi światełkami, pierniczkami i bombkami wiszącymi na długich tasiemkach. Nie powinno ich być zbyt dużo – drzewko będzie wtedy lekko wyglądać i stabilne stać.  

Choinka z deski 

Przygotuj

 • trójkątną tablicę ze sklejki 
 • młotek 
 • elastyczny drut w złotym kolorze 
 • nożyczki 
 • złote pinezki 
 • wycinanki (gwiazdki, śnieżynki, bałwanki) 
 • małe bombki 

Krok po kroku:

 1. Wbijaj pinezki na brzegu tablicy (ale nie do końca) w odstępach co 20 cm zaczynając od góry.  
 2. Przewlekaj przez pinezki po skosie drut tworząc zygzak. Drut powinien być mocno napięty. 
 3. Wbij do końca pinezki. 
 4. Wkładaj za drucik wycinanki, przywiąż bombki na złotych sznureczkach.
 5. Postaw choinkę przy ścianie.

Prosty pomysł na choinkę z drabiny 

Przydadzą się: 

 • drewniana drabina 
 • bombki na choinkę 
 • nylonowa żyłka 

Krok po kroku:

 1. Rozstaw drabinę.
 2. Ponawlekaj bombki na dość długie żyłki. 
 3. Pierwszą bombkę powieś na środku drabiny przywiązując do pierwszego szczebla od góry. 
 4. Zawieszaj bombki na drabinie jak na prawdziwym drzewku.  
 5. Zaczep na samej górze gwiazdę. 
 6. Jeśli lubisz nastrojowe światełka opleć je wokół szczebli drabiny. 

Choinka z patyków inspiracje

Czy przekonałeś się, że nie tylko tradycyjne drzewko ma swój urok? Jeśli tak to bierz się do dzieła! Choinka z patyków do świetny wybór! A jeśli chcesz poznać więcej pomysłów zarejestruj się na Westwing. Czeka tam na Ciebie mnóstwo świątecznych inspiracji.