Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Trzy choinki z szyszek

Myślałeś, żeby zastąpić tradycyjną choinkę inną, bardziej oryginalną? A może oprócz zielonego drzewka chciałbyś postawić drugie mniejsze, w sypialni albo w pokoju dla gości. Możesz sam łatwo je zrobić. Choinka z szyszek też pięknie pachnie lasem i efektownie wygląda, świetnie podkreśla klimat wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim albo rustykalnym. No i może cieszyć oczy naprawdę długo – nie zrzuci gałązek po tygodniu i z pewnością nie wyschnie. Podpowiemy Ci jak wykonać ją w kilku krokach.  

Choinka z szyszek: niezbędne materiały 

Większość potrzebnych materiałów z pewnością masz w domu, a jeśli nie to kupisz je w każdym markecie nie wydając fortuny. Przede wszystkim będziesz potrzebował sporo szyszek, najlepiej w trzech wielkościach. Może przywiozłeś je z ostatnich wakacji i teraz zastanawiasz się co z nimi zrobić? Jeśli jeszcze ich nie masz, jesień to świetna pora, żeby poszukać ich w lesie. Nie wybieraj zbyt dużych okazów, bo będziesz miał trudność z umocowaniem ich na konstrukcji. Najlepsze będą średniej wielkości, zgrabne, okrągłe, i mniejsze, którymi wykończysz czubek choinki. Postaraj się, żeby były czyste, bez szkodników i w miarę równe. A więc jak zrobić choinkę z szyszek? Zobacz co jeszcze będzie Ci potrzebne. 

  • Sztywny brystol w formacie A3 (najlepiej brązowy) lub gotowy stożek ze styropianu 
  • Farba z sprayu (opcjonalnie do pomalowania stożka styropianowego) 
  • Nożyczki 
  • Zszywacz do papieru 
  • Klej na gorąco
  • Dekoracje  

Choinka z szyszek krok po kroku 

Zacznij od posegregowania szyszek. Najlepiej podziel je na trzy grupy. Te, które będą na samym dole powinny być największe, a na samej górze najmniejsze. Zanim przystąpisz do mocowania ich na stożku wyczyść je z kurzu, piasku, igiełek i leśnych stworzonek. Możesz każdą delikatnie omieść pędzelkiem. Poodcinaj ogonki nożyczkami lub ostrym nożykiem – jeśli da się każdą łatwo postawić to znaczy, że bez trudu przykleisz je do stożka. Szyszki przygotowane, a więc postępuj krok po kroki według wskazówek naszych stylistów. Do dzieła! 

  1. Zwiń rulon w stożek wzdłuż dłuższego boku, zepnij w kilku miejscach zszywaczem, a tam gdzie nie sięgniesz sklej. Utnij równo spodnią część tak, żeby można było stożek postawić. Jeśli używasz gotowego ze styropianu pomaluj go (najlepiej na brązowo) zanim przystąpisz do dekorowania szyszkami, inaczej biały kolor będzie widoczny.  
  2. Nałóż stożek na jedną rękę a drugą zacznij przyklejać szyszki od jego podstawy. Na samym dole mocuj największe okazy, im bliżej szczytu choinki tym powinny być coraz mniejsze. Będzie Ci łatwiej jeśli użyjesz kleju na gorąco w pistolecie. Układaj szyszki gęsto jedna obok drugiej nie zostawiając pomiędzy nimi odstępów.  
  3. Jeśli cały stożek jest udekorowany możesz postawić choinkę z szyszek. Teraz nie pozostało Ci nic innego jak udekorować ją wedle własnego uznania. Możesz do tego wykorzystać różne ozdoby, ale najpiękniej będą wyglądały te naturalne: plasterki suszonych pomarańczy, żołędzie, orzechy. Jeśli chcesz, żeby choinka z szyszek była bardziej kolorowa wykorzystaj barwne kokardki, koraliki, gwiazdki czy drobne światełka. Pamiętaj, że wielkość ozdób musi być proporcjonalna do wielkości drzewka i nie może być ich zbyt dużo – same szyszki są już bardzo dekoracyjne.  

Choinka z szyszek na pniu 

Nie wiesz na czym umieścić choinkę z szyszek, żeby stała stabilnie, ale też pięknie się prezentowała? Leśne drzewko pochwali się w pełni swoją urodą stojąc na przykład na brzozowym pieńku. Nie oczyszczaj go z białej kory – jest jego największą ozdobą. Pieniek nie może być za duży ani za mały – jego wielkość dopasuj do rozmiarów choinki. Ważne żeby był równy. Jeśli chcesz umocować choinkę na pniu radzimy zrobić ją ze styropianowego stożka – będzie łatwiej. Wbij w pieniek gwóźdź i nabij na niego choinkę z szyszek. Jeśli lubisz niekonwencjonalne dekoracje świąteczne możesz w ten sam sposób zrobić choinkę wykorzystując zamiast stożka styropianową kulę. Kiedy będzie gotowa umocuj ją na ociosanym kijku wbitym w pieniek. Taka oryginalna choinka z szyszek z pewnością będzie zwracać na siebie uwagę. 

Pomysły na dekoracje z szyszek 

Szyszki to wdzięczny materiał nie tylko na choinkę, ale także na inne świąteczne ozdoby. Występują w różnych odmianach różniąc się kształtem i wielkością. Niektóre są bardzo dekoracyjne. Na przykład szyszki jodły koreańskiej mają wydłużony kształt i nietypowy fioletowy kolor, a owoce daglezji zielonej łuski, które tworzą nieregularne formy. Warto wykorzystać ich bogactwo i ozdobić nimi bożonarodzeniowy dom. Szyszki pięknie pachną lasem i są bardzo trwałe, dlatego chętnie wykorzystuje się je do dekoracji adwentowych wieńców, stroików, szklanych słojów czy lampionów.

Jeśli lubisz minimalistyczny wystrój postaw kilka obok siebie na drewnianej deseczce, albo rozsyp na tacy wymieszane z bombkami. Pięknie będą wyglądały podłużne szyszki wplecione w wianek z sosnowego igliwia i poprzetykane gałązkami czerwonego ostrokrzewu lub jarzębiny. Taką dekoracje robi się banalnie prosto i szybko. Wystarczy kupić gotowy wianek w kwiaciarni, albo krążek z gąbki florystycznej, w który powtykasz zielone gałązki. Szyszki przyczepiaj do igliwia na cienkich drucikach w równych odstępach – będą niewidoczne a dobrze umocowane na wianku. Możesz zestawić ze sobą podłużne gatunki z okrągłymi. Tak przygotowany ozdób czym chcesz – gałązkami ostrokrzewu, dzikiej róży, opleć mchem i suszonymi liśćmi. Ozdobiony wianek przewiąż konopnym sznurkiem i powieś na drzwiach – będzie atrakcyjną wizytówką domu. No dobrze, a jakie inne ozdoby można zrobić z szyszek?

Jeśli chcesz pójść na całość, zamiast tradycyjnego drzewka zdecyduj się w tym roku na oryginalną choinkę z makaronu, choinkę ze sznurka, albo choinkę z patyków. Tę ostatnią ozdób szyszkami, gwiazdkami, suszonymi owocami… Taka choinka na ścianę tradycjonalistom pewnie wyda się dość dziwaczna i na pewno mniej efektowna niż choinka ubrana na biało czy choinka czerwono-złota, ale z pewnością spodoba się tym, którzy lubią nietypowy wystrój wnętrza na święta.  

Jeśli spodobały Ci się nasze pomysły sięgnij po więcej świątecznych inspiracji. Po co czekać na ostatnią chwilę? Zarejestruj się na Westwing już teraz. Choinka z szyszek to tylko jedna z wielu interesujących propozycji na udekorowanie bożonarodzeniowego domu.