Widok z góry na kartkę wielkanocną i dekoracje

Kartki wielkanocne to piękny sposób na złożenie życzeń najbliższym prosto z serca. Sami wiemy, jaka to przyjemność, gdy znajdujemy je w naszych skrzynkach na listy! Te wykonane własnoręcznie zyskują jednak zupełnie nowy wymiar – włożona w nie praca i serce to prawdziwy dowód sympatii i miłości. Jak zrobić kartkę wielkanocną, która zachwyci Twoich bliskich? Dzisiaj zdradzamy nasze najlepsze pomysły! 

Czy warto zrobić kartkę na Wielkanoc? 

Mimo ogromnej popularności życzeń wysyłanych za pomocą SMS-ów, Messengera czy maili, kartki na Wielkanoc wciąż cieszą się ogromnym uznaniem. Ich wysyłanie to piękny zwyczaj, a własnoręcznie napisane na papierze życzenia wielkanocne mają dużo większą moc niż te skopiowane na ekran smartfona. Ich wysyłanie to tradycje wielkanocne godne kultywowania – takie jak malowanie jajek czy śmigus dyngus

Zdecydowanie najlepsze są jednak kartki zrobione własnoręcznie. Łączą przyjemne z pożytecznym – są bardzo osobiste i mogą zawierać wiele samodzielnie wybranych przez nas elementów: może zagościć na nich zajączek wielkanocny, bazie kotki, kurczaczek lub coś zupełnie innego! Przy tym są bardzo ekologiczne: do ich produkcji możesz użyć materiałów, które pozostały po innych projektach DIY lub po prostu zalegają Ci na dnie szafek.  

Często za pomocą niewielkiego wysiłku można stworzyć coś pięknego! Koniecznie sprawdź, jak zrobić kartkę wielkanocną, z którą całą rodziną będziecie mieli wiele zabawy. Takie gotowe kartki to piękne ozdoby wielkanocne DIY

Jak zrobić kartkę wielkanocną? 

Co będzie potrzebne do własnoręcznego zrobienia kartek? Do stworzenia wielu ich rodzajów wystarczy w zasadzie tylko kilka elementów, które z pewnością dostaniesz w ulubionym sklepie papierniczym, bądź w Internecie. Przygotuj: 

 • blok kolorowego, grubego papieru do wycinania lub niewielkie tekturowe kartoniki
 • kartki do wycinania kolorowych wzorów lub po prostu fragmenty kolorowego papieru
 • bibułę
 • nożyczki
 • klej na gorąco lub klej szkolny
 • wstążki, koraliki i inne ozdoby, którymi będziesz chcieć przyozdobić kartki

Sztywne arkusze posłużą Ci nie tylko za bazę do tworzenia kartek, ale być może przydadzą się także do tworzenia elementów w ich środku. Lżejszym papierem stworzysz fantazyjne wzory, kształty czy nawet trójwymiarowe figury, które sprawią, że kartki będą jeszcze bardziej atrakcyjne. 

Jak zrobić kartkę wielkanocną 3D 

Z pewnością zaskoczysz swoich bliskich, jeśli po otwarciu kartki w środku będzie znajdował się nie tylko piękny tekst, ale także urocza, trójwymiarowa ozdoba! Kurczaczki czy jajeczka tego typu są bardzo proste do wykonania, a efekt jest zdumiewający! 

Zacznij od złożenia sztywnego kartonika na pół, przez co stworzysz otwieraną kartkę. Jej wierzch możesz przyozdobić tak, jak tylko Ci się podoba – na przykład za pomocą wyciętej z papieru trawy czy naklejonego wzoru. 

Następnie wytnij z papieru kształty pisanek (możesz do tego wykorzystać nasz wzór), złóż je na pół i przyklej za pomocą kleju na środku kartki: tak, żeby linia ich zagięcia stykała się z linią zagięcia samej kartki. Przyklejaj zagięte półkola tak, żeby osiągnąć efekt widoczny na zdjęciu. Możesz też podejść do projektu od drugiej strony i najpierw skleić ze sobą wszystkie półkola, a dopiero na końcu nakleić je na kartkę.   

Doklej jeszcze piórka, nóżki i dzióbek, a kurczaczek – niespodzianka będzie gotowa! Z pewnością zaskoczy każdego, kto otworzy Twoją kartkę. 

Kartka z królikiem origami 

Chcesz ozdobić swoje kartki pięknym origami? Z pewnością tworzenie pięknych królików Ci się spodoba – to świetna zabawa dla całej rodziny! W origami zawsze najważniejszy jest papier: stanowi podstawę całej konstrukcji, a jego wybór nada ostatecznego charakteru całej figurce. W celu treningu najlepiej postawić na cienki papier ksero, który ułatwia składanie, a dopiero później zdecydować się na piękny, ozdobny papier. 

Kartki z królikami origami to piękne dekoracje na Wielkanoc, a nie pogardzi nimi nawet stroik wielkanocny czy koszyczki wielkanocne, w których te często się znajdują. Zanim będą one jednak gotowe, musisz złożyć urocze króliczki. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję tego, jak należy je wykonać! 

 1. Kwadratową kartkę papieru złóż równo wzdłuż przekątnych jej boków, by powstało zagięcie. Następnie powróć do jej pierwotnego kształtu. 
 1. Przeciwległe rogi złóż na kształt latawca, by osiągnąć efekt wskazany na obrazku. 
 1. To samo zrób z „dziobem” latawca, zginając go według linii zaznaczonej na rysunku. 
 1. Zegnij go jeszcze raz, by nieznacznie wystawał poza kształt figury. Zastanawiasz się, co to takiego? Będzie on ogonem gryzonia! 
 1. Całą konstrukcję obróć do góry nogami. 
 1. Trójkątny koniec zegnij wzdłuż linii zaznaczonej na obrazku i cały kształt złóż na pół. 
 1. Przekręć konstrukcję o 45 stopni. 
 1. Złożony trójkąt przez środek rozetnij za pomocą nożyczek, tworząc uszy królika. 
 1. Gotowe! Teraz wystarczy dorysować mu oczy, by nadać mu nieco życia! 

Po stworzeniu królików nadszedł czas na przyklejenie ich na kartkę. Naklej je na kartkę z tektury lub grubszego papieru czerpanego. Gotowe! 

Jak namalować kartkę wielkanocną? 

Wycinanie to nie Twoja bajka? A może chcesz spróbować czegoś nowego? Możesz spróbować… namalować swoją kartkę wielkanocną! Jeśli wydaje Ci się, że nie masz talentu plastycznego, nie martw się – w serwisie youtube dostępnych jest wiele filmów dla początkujących, które pokazują efektowne i proste wzory, którymi z pewnością zaskoczysz swoich bliskich. 

Do zaczęcia przygody z malowaniem kartek będą potrzebne Ci przede wszystkim akwarele: to one najlepiej sprawdzają się na papierze, z którego najczęściej wykonuje się kartki. Mimo tego warto również postawić na ten trochę grubszy, na którym farba lepiej będzie wyglądała. Warto spróbować swoich sił i namalować proste motywy – bazie kotki, jajka czy kurczaczki: prawdziwe symbole wielkanocne. Na pewno będą wyjątkowe! 

3 modne pomysły na kartkę wielkanocną DIY 

Wielkanocny królik z odcisku dłoni 

Chcesz, żeby Twoja kartka była jak najbardziej osobista? Wykonaj prostą kartkę-króliczka za pomocą odcisku dłoni swojego lub Twojego dziecka! Taka rozkładana kartka z pewnością spodoba się zarówno dziadkom, jak i najmłodszym. Zaczynajmy! 

Przygotuj: 

 • biały i różowy karton
 • mały różowy pompon
 • małe plastikowe oczy
 • czarny marker
 1. Złóż biały karton i przyłóż lewą rękę lub rękę dziecka do złożonej części. Połącz ze sobą palec wskazujący i środkowy oraz palec serdeczny i mały, niczym bohaterowie Star Treka i obrysuj całą dłoń. Gratulacje – właśnie powstają uszy i twarz królika! 
 1. Wytnij powstały kształt na złożonym papierze w taki sposób, by buzia królika była całkowicie okrągła. Na stronie łączenia zostaw trochę więcej materiału, by kartka bez problemu się otworzyła. 
 1. Do środka uszu wklej dwa małe wycięte fragmenty różowego kartonu, a na środku głowy królika przyklej nos z różowego pompona oraz wyłupiaste oczy. 
 1. Za pomocą czarnego markera narysuj królikowi wąsy oraz usta. 
 1. Kartka jest gotowa! W jej środku zmieścisz krótkie, ale z pewnością piękne życzenia! 

Ekologiczny wielkanocny królik DIY z gazety 

Ekologia jest nie tylko modna, ale także bardzo potrzebna naszej planecie! By wytworzyć własnoręczną kartkę eco-friendly, wykorzystaj… stare gazety! Za ich pomocą w prosty stworzysz efektowną kartkę z wizerunkiem wielkanocnego zająca. Przygotuj: 

 • papier kartonowy o wybranym przez siebie kolorze
 • starą gazetę (najlepiej czarno-białą)
 • plastikowe oczy (możesz użyć czarnych guzików)
 • różowy guzik
 • kawałek białego sznurka
 • różowa kredka lub farbka
 • marker
 • klej
 1. Zacznij od wycięcia elementów królika z gazety. W tym celu wytnij koło o średnicy nieco mniejszej niż szerokość samej kartki. Wytnij również tej samej wielkości półkole oraz podłużne, szpiczasto zakończone kształty, które pełnić będą rolę uszu. 
 1. Przyklej ciało króliczka, którego rolę pełni półkole, na samym dole kartki. Następnie nieco wyżej przyklej uszy, a wszystkie elementy połącz za pomocą przyklejonego koła, które będzie głową królika.  
 1. Na środku koła przyklej różowy guzik, który stanie się nosem królika, a ponad nim oczy. 
 1. Ze sznurka utnij 6 wąsów i przyklej je po bokach nosa – po 3 z każdej strony. 
 1. Różową kredką pomaluj wnętrze uszu, a za pomocą markera dorysuj królikowi linię wzdłuż nosa i usta. Czy nie jest on słodki? Kartka z królikiem jest gotowa! 

Wielkanocne kurczątka DIY 

Czy jest coś, co bardziej kojarzy nam się z Wielkanocą, niż słodkie kurczątka? Teraz możesz samodzielnie ozdobić nimi swoje kartki! Przygotuj: 

 • gruby, żółty papier
 • gruby zielony papier (najlepiej o kilku odcieniach, przez co całość będzie wyglądała lepiej)
 • pomarańczowy papier
 • sztywny papier, który stanowić będzie bazę kartki (najlepiej niebieski)
 • nożyczki
 • klej
 • czarny marker
 1. Wytnij dwa duże koła z żółtego papieru. 
 1. Za pomocą nożyczek zrób małe nacięcia dookoła krawędzi całych kół. Tak powstają piórka! 
 1. Niektóre z powstałych „pasków” lekko zegnij, by stworzyć efekt 3D dla swoich pisklaków. 
 1. Mały pasek pomarańczowego papieru zegnij na pół i wytnij dwa trójkąty na dzioby. 
 1. Przyklej ponacinane, żółte kółka mniej więcej na środku niebieskiej kartki, a na ich środku przyklej trójkątne dzioby. 
 1. Czarnym markerem dorysuj im oczy i nogi. 
 1. Z zielonych kartek wytnij trójkąty różnej długości i przyklej na spodzie papieru. 
 1. Niektóre trójkąty złóż, by stworzyć trójwymiarowy efekt na powstałej trawie. 
 1. Gotowe! Kartka prezentuje się świetnie!  

Kartki wielkanocne do wydrukowania 

Przed świętami kurczy Ci się czas? Rozumiemy to – nie zawsze zmieścimy w naszych po brzegi wypełnionych kalendarzach pieczołowite rękodzieło. Zajmuje nas dekoracja stołu na Wielkanoc czy dekoracje wielkanocne do ogrodu, w którym już niedługo odbędzie się rodzinne poszukiwanie jajek. Przychodzimy więc z pomocą i poniżej znajdziesz wiele ciekawych kartek wielkanocnych do wydrukowania – pełne są symboli wielkanocnych, a ich stylistyka z pewnością Ci się spodoba. 

Wystarczy kliknąć na wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, a następnie wybrać opcję „zapisz grafikę jako”. Pojawi się ona w wybranym miejscu docelowym, a Ty będziesz mógł bez przeszkód wydrukować ją sobie na domowej drukarce lub w specjalnym punkcie. Prawda, że proste? 

Pozdrowienia wielkanocne na telefon 

Nie zdążyłeś wysłać świątecznej kartki? A może Twoi bliscy obchodzą Wielkanoc za granicą i obawiasz się, że ta może nie dojść w odpowiednim czasie? Co powiesz na piękne pozdrowienia na telefon? Stworzyliśmy dla Ciebie listę takich życzeń, które z pewnością sprawdzą się dla Twoich bliskich! Możesz też przy tym pobrać nasze grafiki, który pięknie pasować będą do życzeń.


Radosnych świąt Wielkiej Nocy, pełnych miłości i nadziei, a także wielu okazji do miłych spotkań w gronie najbliższych. 


Zajączka pięknego, dyngusa mokrego 

Miłości wiecznej, drogi tylko mlecznej 

Świąt w szczęście owocnych 

Życzy kurczaczek Wielkanocny. 


Najserdeczniejsze życzenia na zbliżające się Święta Wielkiej Nocy. Dużo zdrowia, radości, pogody ducha, smacznej święconki i mokrego poniedziałku! 


Smacznego jajeczka i kruchego ciasteczka! 

Wesołego, rodzinnego świętowania i biesiadowania. 

Pozdrowienia serdeczne – świąteczne! 


Niech Chrystus Zmartwychwstały 

przyniesie dla Was wiosenne kwiaty radości, 

miłości, spokoju i szczęścia. 

Wesołych Świąt i mokrego Dyngusa życzy: 

Wiesz już, jak zrobić kartkę wielkanocną. Dopiero rozbudziliśmy w Tobie ducha domowego rzemiosła? Sprawdź także jak zrobić stroik wielkanocny i koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych kolejnych poradników. Dzięki temu będziesz mieć dostęp nie tylko do dawek cennych inspiracji, ale także najlepszych ofert dla stworzenia pięknego domu. Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!