Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Wielkanocne jajka farbowane na niebiesko

Tradycje wielkanocne to podstawowy element każdych Świąt. W Polsce są nam doskonale znane i to między innymi właśnie dzięki nim ten czas jest tak magiczny. Niektóre wywodzą się sprzed wieków, inne wykształciły się stosunkowo niedawno – wszystkie one jednak składają się na piękną Wielkanoc, którą tak uwielbiamy. Dzisiaj prezentujemy najpiękniejsze tradycje wielkanocne, o których nie możecie zapomnieć! 

Tradycje wielkanocne: co robi się przed Wielkanocą? 

Zanim jednak zabierzemy się za tradycje wielkanocne i odwiedzi nas zajączek wielkanocny, będziemy musieli zmierzyć się przedświątecznym okresem przygotowań. Co czeka nas przed Wielkanocą? 

  • Wiosenne porządki 

Przedświąteczne sprzątanie jest bardzo mocno zakorzenione w polskiej kulturze. Zarówno, jeśli mówimy o Wielkanocy, jak i Świętach Bożego Narodzenia. Wraz z nadejściem pierwszych słonecznych dni okna otwiera się na oścież i rozpoczyna oczyszczanie domu po długiej i ciężkiej zimie. Trzepane dywany to prawdziwe symbole wielkanocne oznaczające, że Święta zbliżają się już wielkimi krokami. W czystym mieszkaniu szybko pojawiają się bazie kotki i stroik wielkanocny, a wraz z nimi świąteczna atmosfera! 

  • Post 

Ważnym elementem oczekiwania na Wielkanoc jest także Wielki Post. To niezwykle ważna część przygotowań do Świąt dla wszystkich chrześcijan, a tradycja ta nawiązuje do 40 dni, które Jezus spędził na pustyni. Post wymaga powstrzymywania się do spożywania niektórych potraw, przez co nadejście upragnionych Świąt jest tym radośniejsze i pełne obfitości. 

  • Karnawał 

Zanim jednak przejdziemy do postu, wcześniej czeka nas karnawał, czyli inaczej zapusty. To okres hucznej zabawy, który występuje bezpośrednio przed nadejściem Wielkiego Postu, a kończą go symboliczne ostatki, które obfitują w różnorodne bale czy imprezy. To czas zabawy przed postną zadumą i wyciszeniem. 

  • Kaziuki 

Inaczej jarmarki odpustowe, to wywodzący się z Wilna zwyczaj urządzania hucznych, odpustowych jarmarków, na których kupić można różnorodne wyroby czy potrawy ludowe. Uroczystości połączone są z procesją czy kolorowymi pochodami pełnymi artystów, które przyciągają prawdziwe tłumy turystów. Zdecydowanie warto to je odwiedzić! 

Popularne tradycje wielkanocne 

Co zajmuje nasz czas, gdy nadchodzi Wielkanoc? Najpopularniejsze tradycje wielkanocne to te, o których nie musimy pamiętać – po prostu bez nich nie ma samych Świąt!  

Niedziela Palmowa 

Czym jest Niedziela Palmowa? To ona rozpoczyna Wielki Tydzień oczekiwania na nadejście Wielkanocy. Symbolizuje ona wjazd Jezusa do Jerozolimy, ale ważną częścią tradycji jest tworzenie pięknego rękodzieła – kolorowych palm, które zanosi się do kościoła. Poświęcone wracają do domostw, gdzie wiesza się je w widocznym miejscu jako symbol szczęścia. Dowiedz się już teraz jak zrobić palmę wielkanocną!

Wielki Tydzień 

Wielki Tydzień to czas bezpośrednio poprzedzający Wielkanoc i okres świętowania. Zaczyna się Niedzielą Palmową, a kończy Triduum Paschalnym. Co to takiego? Obejmuje Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i w końcu samą Wielkanoc – Wielką Niedzielę. To właśnie wtedy odbywa się najważniejsza msza święta w całym roku dla katolików, która związana jest ze zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. 

Malowanie jajek 

Kolorowe jajka to nie tylko piękne dekoracje na Wielkanocmalowanie jajek samo w sobie jest prawdziwą przyjemnością i jednym z najbardziej kreatywnych zwyczajów wielkanocnych. To okazja na pokazanie plastycznego kunsztu i świetna zabawa: nie tylko dla dzieci. W niektórych rejonach Polski jajka ozdabia się wycinankami z papieru, a w innych wydrapuje na ich powierzchni rozmaite wzory. Pomysłów jest mnóstwo, a sam proces przynosi wiele okazji do śmiechów w rodzinnym gronie. Takie jajka to prawdziwe ozdoby wielkanocne DIY, które potem można ze smakiem zjeść! Sprawdzają się również jako dekoracja stołu na Wielkanoc

Święconka 

Gdy jajka będą już gotowe, do kościoła wędrujemy ze święconkami. To nic innego jak koszyczki wielkanocne, które wypełnione są różnego rodzaju pokarmami, które następnie zostają poświęcone. Według tradycji to właśnie one powinny posłużyć do przygotowania niedzielnego, świątecznego śniadania. W koszyczku nie może zabraknąć baranka, który jest symbolem Chrystusa, mięsa, wędlin czy chrzanu. Często wkłada się do niego również masło i kolorowe jajka. 

Wielkanocne śniadanie 

To jeden z najważniejszych momentów podczas całych świąt. To właśnie wtedy spożywa się poświęcone w koszyczkach jedzenie, dzieli się jajkiem czy składa życzenia wielkanocne najbliższym. Na stole pojawia się obowiązkowy mazurek wielkanocny, a czas upływa na rodzinnych rozmowach i relaksujących chwilach. Wtedy też czyta się kartki na Wielkanoc. To prawdziwe świętowanie! 

Lany poniedziałek 

Śmingus dyngus to jedna z tych tradycji wielkanocnych, na które najbardziej czekamy! To zabawa, w której uczestniczy cała rodzina, a nawet w dorosłych budzą się beztroskie dzieci. Wiadra, szlauchy, pistolety czy plastikowe jajeczka – broń jest nieważna, a cel jasny: zmoczenie wodą jak największej liczby osób! Ma to przynieść płodność oraz zapobiegać chorobom. To święto o charakterze ludycznym, czyli przynoszącym radość. Niewątpliwie tak właśnie jest!   

Zabawy i tradycje wielkanocne dla dzieci 

Niektóre tradycje wielkanocne stworzone są specjalnie dla dzieci. Dorośli też mają w nich nieco frajdy związanej nie tylko z przygotowaniami, ale także z obserwowaniem swoich pociech poświęconych beztroskiej zabawie. Które są najlepsze? 

  • Szukanie prezentu 

Poszukiwania zajączka wielkanocnego to świetna zabawa dla całej rodziny, a popularna jest głównie w zachodniej Polsce. Polega ona na odkryciu miejsca, w których ten długouchy jegomość pozostawił prezent na Wielkanoc. Można przekształcić ją w prawdziwe podchody! 

  • Poszukiwania jajek 

Nieco podobna jest wyprawa ze specjalnym koszyczkiem w poszukiwaniu jajek. To prawdziwa gratka dla małych odkrywców, którzy dwoją się i troją, by odnaleźć wszystkie ukryte jajka czy słodkości, niezdarnie omijając dekoracje wielkanocne do ogrodu. Zwyczaj ten, z angielskiego nazywany „egg hunt”, staje się coraz bardziej popularny w polskich domach. Chociaż nie może się obejść bez niego Wielkanoc w Niemczech, wierzymy, że wkrótce stanie się również nieodłączną częścią Świąt w Polsce! To świetna zabawa! 

  • Turlanie jajka 

Ta nieskomplikowana zabawa polega na wybraniu swoich zawodników – ulubionych pisanek i urządzenie im swojego rodzaju wyścigu. Chodzi o takie ich turlanie, by to potoczyły się jak najdalej, jednocześnie nie uszkadzając swoich skorupek. Wymaga nieco dokładności! 

  • Wybitka 

To zabawa nie tylko dla dzieci, która z pewnością urozmaici świąteczne zadania! Polega na wybraniu jajka i za jego pomocą próby stłuczenia jajka przeciwnika. Obaj zawodnicy łapią jajko w ten sam sposób i na „trzy-cztery” stukają się nimi. Wygrywa to jajo, którego skorupka pozostanie nienaruszona!  

Tradycje wielkanocne: regionalne i w innych krajach 

O jakich tradycjach wielkanocnych mogłeś nie słyszeć? Poszczególne regiony nie tylko Polski, ale i świata mają swoje własne zwyczaje, którymi łatwo się zachwycić. Słyszałeś o pucherokach? To zwyczaj obchodzony między innymi w okolicach Krakowa, który pochodzi jeszcze od żaków. Podczas pucheroków młodzi chłopcy wygłaszają swoje oracje, za co otrzymują drobne podarki. Wyróżniają się twarzami przybrudzonymi sadzą, wielkimi kożuchami oraz kolorowymi, stożkowymi czapkami.  

Nieco innym zwyczajem, obchodzonym szczególnie na Kujawach, jest symboliczny pogrzeb żuru i wieszanie śledzia. Co to znaczy? Żur i śledź były typowo postnym jedzeniem, dlatego gdy nadchodził radosny, świąteczny czas, następowało symboliczne pogrzebanie garnka wypełnionego zupą w wykopanym dole oraz powieszenie śledzia, często wykonanego z drewna na drzewie. Po takim rytualne można było zasiąść do świątecznego stołu.  

Nieco podobnie odbywa się to… w Irlandii! Tam miejskiemu pochodowi przewodzi rzeźnik, który niesie zawieszonego na kiju śledzia. Mieszkańcy następnie symbolicznie „biją” śledzia patykami, a następnie wrzucają go do rzeki, a ryba ustępuje miejsca baranowi. Wszystko to na znak zmęczenia postem. 

W Stanach Zjednoczonych jedna z tradycji wielkanocnych obejmuje… modę! W Wielkanoc kobiety zakładają piękne, olbrzymie kapelusze, które po brzegi ozdobione są symbolami Wielkanocy: pisankami, kurczaczkami czy zajączkami. Wygląda to obłędnie!  

Mamy nadzieję, że dzięki naszej liście żadne tradycje wielkanocne nie przejdą Ci w tym roku przed nosem! Warto je kultywować i jeszcze bardziej dzięki temu podkreślić magię świąt. Szukasz dalszych inspiracji na Święta? Sprawdź jak zrobić stroik wielkanocny i koniecznie zarejestruj się na Westwing, by nie przegapić naszych kolejnych poradników i ofert dla stworzenia pięknego domu. A teraz… czas na wiosenne porządki!