Kup najlepsze marki do -70%

Kup najlepsze marki do -70%

Makrama wisząca w jasnym salonie nad kanapą z szarymi, poduszkami dekoracyjnymi

Makrama to starożytna technika ręcznego wiązania bawełnianych sznureczków, która znów osiąga szczyty popularności. Wywodzi się ze starożytnej Asyrii i Babilonu, ale do Europy trafiła już w średniowieczu, by szczyt swojej popularności zanotować w latach 70. ubiegłego wieku. Wraca do nas jednak ze zdwojoną siłą, i bardzo dobrze! Dzięki pięknym ozdobom wykonanym w technice makramy fantazyjnie przyozdobimy nasze wnętrza. Mistrzowie tej sztuki z kilku metrów sznurka są w stanie wyczarować niepowtarzalne dekoracje ścienne, abażury, kwietniki i wiele więcej! Brzmi kusząco? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść informacji, które pomogą zagłębić się w cudowny świat tych niezwykłych ozdób!

Czym jest makrama?

Pod tą nazwą, kryje się nie tylko sama technika wytwarzania ozdób, ale przyjęło się nazywać tak również jej produkty będącymi małymi dziełami sztuki stworzonymi z bawełnianych sznureczków, bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Początkowo, służyła ona do ozdabiania dworskich szat wysoko postawionych osób, ale dzięki swojej urodzie, szybko znalazła zastosowanie w tworzeniu narzut na łoża czy ozdób ściennych. Dzisiaj, makrama wraca do naszych mieszkań zatopionych w miejskiej dżungli, przynosząc im powiew naturalności, etniczności i domowego ciepła. Trend ten rozrósł się do takich rozmiarów, że trudno uwierzyć, że wszystko zaczęło się od zwykłego… supła!

To właśnie węzły były początkiem tej niezwykłej sztuki. Żeglarskie sploty umożliwiające odkrywanie nowych lądów, starożytne egipskie supły wykorzystywane w architekturze czy te wspomagające wspinaczkę, one wszystkie stanowią podwaliny makramy, którą znamy dzisiaj i której urodą cieszyć możemy się w naszych domach.

Wisząca makrama w jasnym pomieszczeniu, pod którą znajdują się rośliny oraz biała szafa

Jak zacząć tworzyć?

Makrama to sztuka wytwarzania czegoś z niczego, bo właśnie niepozorny sznurek do makramy, zmienia się w prawdziwe dzieło sztuki. Jednak, nie od razu jednak zbudowano Rzym, dlatego na dobry początek warto nauczyć się kilku prostych węzłów, które staną się bazą dla Twojej „sznurowanej” przygody. Ćwiczenie czyni mistrza! Opanowanie mocy zacisku, wyczucia sznurka czy łączenia ze sobą poszczególnych elementów, zajmie Ci trochę czasu, ale nie zniechęcaj się! Z czasem na pewno uda Ci się opanować tę niezwykłą sztukę, a sam proces nauki z pewnością przyniesie wiele frajdy, spokoju i odprężenia.

Droga do celu jest długa i kręta, ale być może to właśnie o nią w tym wszystkim chodzi. To nie wyścig ani rywalizacj, ponieważ makrama, polega na ciągłym uczeniu się i czerpaniu z tego satysfakcji. Dążeniu do tego, by być coraz lepszym i stawianiu sobie wciąż nowych celów. Odnajdywaniu spokoju, ciszy i wewnętrznego siebie. Droga ta nie ma końca, a cała jej przyjemność wynika z podróży. To piękna przygoda! A skoro udaje się przy tym stworzyć wyjątkowe dekoracje – dobra nasza!

Makrama w Twoim domu

Zastanawiasz się, jak wkomponować ozdoby ze sznurka do swojego mieszkania? Nic prostszego! Makramy doskonale sprawdzą się w różnorodnych stylach wyposażenia mieszkania. Idealnie współgrają ze stylem vintage, stylizowanym na przykład na czasy PRL-u lub boho, które kojarzącym się z luzem i wygodą, pełnym etnicznych symboli. To nie wszystko! Plecione kwietniki odnajdą się w delikatnym stylu rustykalnym, a huśtawki podwieszone w salonie stworzą kącik dla książkowych moli we wnętrzu w stylu skandynawskim. Podkładki na stół zdadzą egzamin w stylu nowoczesnym, przynosząc mu odrobinę ciepła, a misterne firanki nadadzą się do wszystkich pomieszczeń. Makrama na ścianę z pewnością zachwyci każdego z gości!

Jak czyścić makramę?

Twoja nowa makrama z pewnością cieszy oczy, ale w końcu nadejdzie moment, w którym trzeba będzie o nią zadbać. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych sposobów na to, jak uporać się z czyszczeniem Twojej ozdoby ze sznurka.

  1. Pranie ręczne
    Ten sposób, wykorzystać możemy jedynie w przypadku dekoracji wykonanych ze sznurka bawełnianego wysokiej jakości. Pamiętaj, że materiał ten kurczy się pod wpływem wody – nie ma w tym nic złego. Do czyszczenia wykorzystaj zimną wodę, o temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza. Jeśli Twoja pralka posiada tryb prania ręcznego, to jak najbardziej możesz jej użyć, by zaoszczędzić sobie pracy.
  2. Środki chemiczne
    Gdy zdarzy nam się poważniejszy wypadek, a ukochana ozdoba zachlapana zostanie kawą lub winem, nie ma powodów do płaczu! Takie uciążliwe zabrudzenia z łatwością usuniesz za pomocą specjalistycznego środka do czyszczenia dywanów lub materiałów ze sznurka. Dla bezpieczeństwa przetestuj wybrany detergent na małym obszarze swojej dekoracji.
  3. Odkurzanie
    W przypadku, gdy makrama zaczyna służyć nam jedynie jako „łapacz kurzu”, wystarczy podczas codziennego sprzątania przejechać po niej starym, dobrym odkurzaczem! To urządzenie z łatwością usunie najmniejsze zabrudzenia z Twojej ozdoby, pozwalając Ci cieszyć się jej urodą bez zbędnego wysiłku. Szast, prast i gotowe! Dobrym rozwiązaniem będzie też rolka do ubrań – dzięki kilku ruchom pozbędziecie się z makramy kurzu i innych drobnych zabrudzeń.

Mamy nadzieję, że udało nam się zainspirować Cię do wykorzystania tych niezwykłych ozdób. Niezależnie, czy zdobędziesz gotowe dekoracje, czy sznurek do makramy pójdzie w ruch i sam wejdziesz na szlak porywającej przygody, z pewnością wyposażysz swoje wnętrze w nowe, niezwykłe przedmioty, które pomogą jeszcze bardziej poczuć się „jak u siebie”. Nie bój się improwizować i pamiętaj – to droga jest celem! Do zobaczenia na Westwing!