Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Kobieta sidząca na placu w Lizbonie z widokiem na port

Lizbona to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych stolic Europy – pięknie położona, intrygująca, pełna atrakcji. To jedno z tych miast, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Na jej odkrywanie trzeba poświęcić przynajmniej dwa dni, choć samo miasto nie należy do największych. Zabytkowa Lizbona, atrakcje kulturalne i portugalskie smakołyki czekają na Ciebie. Odkryj ją wraz z naszym mini przewodnikiem!

Zwiedzamy Lizbonę

Z doświadczenia wiemy, że każdy kto odwiedził Lizbonę jest oczarowany jej magiczną atmosferą. Oznacza to, że weekend to zdecydowanie za krótko, żeby nasycić się klimatem Lizbony, jednak w 2-3 dni można zaplanować intensywną trasę zwiedzania, żeby zobaczyć jak najwięcej i poczuć magię i odkryć tajemnice tego miasta. Daj się zgubić w krętych uliczkach Alfamy, rozsmakuj się w klasycznym portugalskim deserze – Pastéis de Nata lub zamówić kieliszek wina, kufel piwa i po prostu siedź, obserwując toczące się obok życie.

Lizbona: atrakcje w Centrum

Z czym kojarzy się Lizbona? Oczywiście, że z tramwajami! Lizbońskie tramwaje stanowią nieodłączną część lokalnej sieci transportu publicznego i umożliwiają dojazd do wielu części miasta, pozbawionych dostępu do metra. Tramwaje Remodelado to oryginalne żółte pojazdy, które z grzechotem i piskiem przemieszczają się po wąskich uliczkach Lizbony. Najbardziej malownicza trasa Remodelado to stanowiąca popularną atrakcję turystyczną linia 28E, przecinająca dzielnicę Alfama.

Po krótkiej przejażdżce tramwajem, koniecznie udaj się na pobliski Plac Comercio. To jeden z głównych placów w Lizbonie i jednocześnie jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. Majestatyczny plac handlowy otoczony jest z trzech stron, zjawiskowymi XVIII-wiecznymi budynkami, a od południowej strony otwiera się na rzekę Tag.
Nieopodal, znajdziesz również windę Santa Justa. Łączy niższe ulice Baixa z wyżej położonym Placem Comercio. W odróżnieniu od wszystkich innych wyciągów miejskich, Santa Justa jest jedynym, który porusza się w pionie. Inne windy, w tym Elevador da Glória pełnią rolę kolei linowo-terenowych.

Alfama – kilka słów

Alfama jako najstarsza dzielnica Lizbony, zdecydowanie wyróżnia się na tle całego miasta. Miejsce to, praktycznie przenosi nas w czasie, gdyż jako jedyna dzielnica miasta, przetrwała trzęsienie ziemi w 1755 roku. Alfama wydaje się być miastem w mieście, funkcjonując na własnych warunkach, z dala od gwarnego miasta. Jest tu swojsko i spokojnie, a leniwy rytm dnia mieszkańców wyznaczają codzienne domowe czynności. Na ulicach spotkasz leniwe psy i koty błąkające się po okolicy. Spoglądając w górę, będziesz mógł podziwiać garderobą tutejszych mieszkańców, schnącą od promieni słonecznych.

Azulejos

Azulejo to cienkie ceramiczne płytki, których najczęściej używano jako elementów mozaik, które składały się z setek elementów pokrywających ściany. Obrazy, które wykonane były z tych kafelków, przedstawiały często sceny historyczne i mitologiczne. Prócz tego miały także postać ikonografii religijnej. Kafelki układane na budynkach były uważane za najlepszy sposób na odróżnienie się wyglądem od innych i oryginalne udekorowanie swojego miejsca zamieszkania. Gdzie spotkasz azulejos? W muzeum płytek – Museu Nacional do Azulejo, spacerując po historycznej dzielnicy Alfama, w Klasztorze św. Wincenta za Murami, na ulicach, na stacjach metra – czyli tak naprawde na każdym kroku! Koniecznie zaopatrz się w pamiątke z wakacji w postaci magnesu na lodówkę w kształcie płytki!

Lizbona: atrakcje, zabytki i kościoły

  • Torre de Belem. Będąc w dzielnicy Belem w Lizbonie nie można pominąć wizyty i zobaczenia Wieży Belem, czyli słynnej lizbońskiej Torre de Belem. Wieża powstała w XVI wieku i obok Klasztoru Hieronimitów należy do jedynych zabytków w Lizbonie wpisanych na listę UNESCO. Wieża zachwyca swoją historią, architekturą oraz wykończeniami. Kiedyś była to nie tylko budowla obronna, ale również więzienie, punkt obsługi telegrafu lub miejsce poboru opłat od statków, które wpływały do portu w Lizbonie.
  • Klasztor Hieronimitów. Jest to jeden z najważniejszych zabytków w całej Portugalii. Budowa klasztoru rozpoczęła się w XVI wieku i jest on przepięknym przykładem stylu manuelińskiego, unikatowym obiektem w skali światowej. Klasztor został wpisany na listę UNESCO w 1983 roku. Klasztor zastąpił kościół, który istniał w tym miejscu i był dedykowany Najświętszej Marii Panny z Belem, a w którym to mnisi z Zakonu Chrystusa zapewniali duchową opiekę dla marynarzy i żeglarzy.
  • Convento do Carmo. Klasztor Karmelitów, a raczej ruiny klasztoru i kościoła Karmelitów, to jedno z najciekawszych miejsc w Lizbonie. W kościele Karmelitów mieści się obecnie Muzeum Archeologiczne Carmo, jednak najciekawsze są wnętrza, które… nie mają dachu, gdyż zawalił się on na skutek trzęsienia ziemi z 1755 roku.
  • Katedra Sé. Lizbońska katedra pamięta same początki Państwa Portugalskiego. Jej budowę zlecił pierwszy król Portugalii, Afonso Henriques, który podbił Lizbonę w 1147 roku. Została wybudowana w koncepcji stylu romańskiego, jednak trzęsienie ziemi, a także inne klęski żywiołowe sprawiły, że była wielokrotnie restaurowana i współcześnie uchodzi za nagromadzenie licznych wizji artystycznych późniejszych epok.
  • Pomnik odkrywców. Pomnik odkrywców to ponad 50 metrowy monument, kształtem przypominający karawelę, na którą wspięli się, prowadzeni przez Henryka Żeglarza, bohaterowie Portugalii. Na szczycie pomnika, znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać piękny widok na całe Belém oraz ujście Tagu do Oceanu. To zdecydowanie must have na trasie zwiedzania Lizbony!

Muzea Lizbony

Lizbona obfituje we wspaniałe muzea, galerie sztuki i wystawy. Szeroka gama znajdujących się tam muzeów obejmuje zarówno kolekcje sztuki klasycznej, jak i niszowe i współczesne galerie oraz wystawy informacyjne. Wybierając się do tego pięknego miasta, warto poświęcić jedno popołudnie na zwiedzenie chociaż paru z nich.

Muzeum Fado – sercem jest tu studio, w którym przesłuchasz niemalże wszystkie krążki z muzyką fado, jakie zostały kiedykolwiek nagrane. Poznasz też największych artystów tego gatunku i prześledzisz historię kształtowania się muzyki Lizbony.

Muzeum Gulbenkiana – w tym muzeum została zebrana prywatna kolekcja armeńskiego bogacza Calouste Gulbenkian’a. Znajdziesz tam dzieła sztuki Mezopotamii, Egiptu i Rzymu, ale również mniej nieznaną sztukę Armenii, Bliskiego Wschodu, dzieła francuskich impresjonistów i misternie iluminowane średniowieczne manuskrypty.

Muzeum płytek ceramicznych – prześledzisz tam historię rozwoju charakterystycznej dla Portugalii sztuki zdobienia budynków kolorowymi kafelkami.

Lizbona: atrakcje turystyczne i zakupy

Lizbona, w porównaniu z takimi europejskimi stolicami jak Paryż, Rzym, czy Londyn, nie jest drogim miastem. Możesz spodziewać się przystępnych cen i to zarówno w centrach handlowych jak i w tradycyjnych, mniejszych sklepach. Najlepszym miejscem na zakupy jest obszar między Praça Comércio i Largo S. Domingos. Znajduje się tam między innymi wiele modnych sklepów z towarami najbardziej znanych marek świata.

Szukając bardziej klimatycznych miejsc na wydanie swoich oszczędności udaj się na targ! Najważniejszy targ żywności i kwiatów to Mercado de Ribeira w pobliżu dworca Cais de Sodré. Od poniedziałku do soboty od wczesnych godzin rannych do drugiej po południu miejsce to tętni życiem – warto tu przyjść choćby dla samej atmosfery.
W każdą pierwsza i trzecią niedzielę miesiąca od 9.00 do 18.00 odbywa się targowisko w Parque das Naçoes, które za każdym razem wiąże się z inną tematyką, np. przedmioty kolekcjonerskie, sztuka uliczna, antyki.

Lizbona: atrakcje kulturalne

Muzyka fado i Lizbona są ze sobą ściśle połączone. Fado to jedna z tych rzeczy, z których słynie nie tylko Lizbona, ale i cała Portugalia. Często fado to melancholijna pieśń, wykonywana przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar – gitary klasycznej i gitary portugalskiej. Najczęściej fado jest grane w klimatycznych restauracjach i klubach fado, gdzie koncert jest połączony z możliwość zamówienie kolacji, kieliszka wina lub drobnych przekąsek. Szukając takich miejsc, warto sprawdzić: Senhor Vinho, Clube de Fado, A Baiuca. Lizbona przyciąga też rzeszę innych muzyków i całą bohemę artystyczną Europy. Nie zdziw się, jeśli przypadkiem natrafisz na zaimprowizowany koncert jazzowy lub bluesowy najwyższej jakości w zaułku jednej z przeuroczych ulic Alfamy.

Lizbona: najpiękniejsze plaże

W okolicy Lizbony znajdują się cztery zupełnie różne wybrzeża: Oeiras-Estoril-Cascais, Serra de Sintra, Costa da Caparica i Serra da Arrábida. Wybrzeże Oeiras-Estoril-Cascais rozciąga się na zachód od Lizbony i oferuje piaszczyste plaże, spokojne wody i pełne charakteru miejscowości wypoczynkowe. Na położone na północ od Cascais wybrzeże Serra de Sintra składają się poszarpane klify, rozległe plaże i zapierające dech w piersiach krajobrazy naturalne.
Do najpiękniejszych plaż w okolicach Lizbony zdecydowanie możemy zaliczyć te na wybrzeżu Costa Caparica, około 15 km od centrum. Costa da Caparica może poszczycić się największą plażą w Portugalii! Złocisty piasek ciągnie się tu kilometrami! Jedną z najliczniej odwiedzanych plaż w tej okolicy jest Praia de Sao Joao. W weekendy zapełnia się Lizbończykami, uciekającymi na plażę przed upałami w mieście.

Lizbona: atrakcje poza miastem

Po zwiedzaniu portugalskiej stolicy warto zaplanować kilka wycieczek do okolicznych miejsc. Co można zrobić w okolicach Lizbony? Postawić nogę na najbardziej wysuniętym na zachód przylądku Europy, sprawdzić klasyczne wino w kafejce w Porto i zachwycić się bajkową Sintrą.

Cascais

Port w Cascais w Portugalii

Cascais to turystyczny kurort w pobliżu Lizbony. Piękne plaże, niezwykła natura i przepyszne jedzenie to najbardziej znane cechy tego portowego miasteczka. Cascais posiada piękne wybrzeże pełne piaszczystych plaż, na których znajdziesz pełna zaplecze gastronomiczne. Te najpopularniejsze plaże w Cascais to m.in. Praia dos Pescadores, Praia do Guincho, Praia da Conceição lub Praia da Rainha. Warto również odwiedzić Boca do Inferno, czyli formację skalną “Usta Piekieł”, gdzie fale malowniczo rozbijają się o skały.

Ericeira

Ericeira to tradycyjne miasteczko rybackie, położone w środku wybrzeża pełnego fantastycznych plaż z idealnymi warunkami do surfingu. Dzięki temu zmieniła się w popularne wśród surferów miejsce, w którym zabytkowe budowle przeplatają się z modnymi surfingowymi barami. Ericeira to niezwykle piękna miejscowość z brukowanymi uliczkami i bielonymi domami usytuowanymi nad klifami.

Sintra

Pałac Pena w Sintrze

Sintra jest miasteczkiem górskim. Krajobraz kulturowy Sintry został wpisany na listę UNESCO. Każdego roku zabytki i atrakcje turystyczne Sintry zachwycają turystów z całego świata. Do tych najważniejszych zabytków Sintry należą m.in. Pałac Pena w Sintrze, Pałac Narodowy w Sintrze, Zamek Maurów oraz tajemniczy park z niezwykłą studnią, czyli Quinta da Regaleira.

Porto

Porto to drugie co do wielkości miasto w Portugalii i dawna jej stolica. Znajduje się u ujścia rzeki Duero, którą od setek lat spływają z doliny Duero transporty wina Porto. Najważniejszym miejscem w Porto jest stare miasto, które w 1996 r. zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Położone jest na granitowym wzgórzu Penaventosa, które opada ku północnemu brzegowi rzeki, której brzegi łączy 6 mostów, kończąc się na nabrzeżu Ribeira. Porto przyciąga kolorami, winem i tą magiczną atmosferą!

Cabo de Roca

Cabo da Roca w Sintrze w Portugalii

Marzysz o dotarciu na kraniec świata? Oto i on! Przez długi czas Cabo da Roca w Sintrze było końcem nie tylko Europy, ale i świata w świadomości ludzi. Przylądek Cabo da Roca zdobi pomnik z napisem “Aqui, onde a terra se acaba e o mar começa”, czyli “gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna”. Fale rozbijające się o wysoką skałę, ocean aż po horyzont i nieskończone niebieskie niebo. Przylądek Cabo de Roca, czyli najdalej na zachód wysunięty punkt Europy, zachwyca i pozwala zrozumieć, czemu Portugalia była ojczyzną tak wielu podróżników i odkrywców.

Interesuje Cię podróżowanie? Piękna ta Lizbona – atrakcje innych popularnych miast europejskich odkryjesz w naszych przewodnikach:

Lizbona: atrakcje kulinarne

Lizbona zachwyci Cię smakami, zaskoczy bogactwem owoców morza i sposobem ich przyrządzania. Mieszkańcy dawnej Lizbony oprócz żeglowania trudnili się połowem ryb. Przede wszystkim połowami pysznych sardynek ale i dorsza, który jest chyba jedną z najbardziej popularnych ryb jakie można znaleźć w Lizbonie. Czego zatem koniecznie musisz spróbować w Lizbonie?

Sardynki

Sardynki to jeden z symboli, które opisują Lizbonę. Szczególnie popularne na południu są te w piri piri. Jednak znajdziesz je serwowane zazwyczaj z grilla. Same. Bo w ich prostocie tkwi wyjątkowy smak! Jest to nie tylko przysmak kulinarny, ale przede wszystkim jest to główny motyw i symbol obchodów dnia św. Antoniego, który obchodzony jest w czerwcu w ramach największej imprezy w Lizbonie, czyli Festas de Lisboa.

Percebes

Skorupiaki Percebes

Percebes to morskie skorupiaki, które możesz zobaczyć na stoisku rybnym, wyróżniające się spośród innych produktów dziwnym wyglądem, nieco przypominającym pazury gada lub dinozaura. To ukwiał rosnący na skałach hiszpańskiego i portugalskiego wybrzeża – nóżkę ma przytwierdzoną do skały i obrośniętą skórą, zakończony jest „pazurkiem”. Najczęściej podawane z sokiem z cytryny.

Krokiety z dorsza

Inaczej bolinhos de bacalhau. Tradycyjna portugalska potrawa z rejonów Porto. Podobno jego mieszkańcy potrafią przyrządzić 365 dań z dorsza – po jednej na każdy dzień roku. Krokiety wykonane są z suszonego dorsza ziemniaków, jajek i cebulki. Pyszne!

Owoce morza

Lizbona i okolice to oczywiście idealne miejsce do rozsmakowania się w świeżych rybach i mięczakach. Osobiście polecamy krótką wycieczkę samochodem nad wybrzeże Sintry. Znajduje się tam nadmorska restauracja, z widokiem na dramatyczne klify i największy zewnętrzny basen z wodą oceaniczną. Ta restauracja to Azenhas do Mar. Zjesz tu świeże ryby, homary i naszą ulubioną: grillowaną ośmiornicę!

Wino Porto

Portugalskie wino obok przekąsek i chleba

Wino porto jest słodkim, wzmacnianym, aromatycznym winem produkowanym na północy Portugalii w dolinie rzeki Douro. Znajdziesz je zarówno w eleganckich restauracjach i domowych knajpach, ale również na targach czy rynkach, podawane wraz z pysznymi serami.

Restauracje i kawiarnie

Dzień w Lizbonie polecamy zacząć w Seagull Method Cafe. Ten uroczy mały lokalik słynie z przepysznych śniadań i drinków. Jest tu jednak niewiele miejsc, więc warto zarezerwować stolik wcześniej. Udając się na lunch, sprawdź Time Out Market. To targ z jedzeniem otwarty w miejscu bazaru Mercado da Ribeira. Chcąc zaznać prawdziwej domowej, portugalskiej kuchni – sprawdź O Mattos. Restauracja serwuje najlepsze jedzenie w Lizbonie. Lokal powstał na miejscu starej mleczarni, w której właściciel pracował ponad 20 lat. Zaczynał od serów, potem zaczął serwować mięso. W końcu dodał do karty ryby i owoce morza. Wieczorem natomiast, spacerując po uliczkach Alfamy, wstąp do Igreja de São Miguel, na najlepsze sardynki w mieście!

Lizbona: atrakcje cukiernicze

zbliżenie na Pasteis de Nata

Będąc w Lizbonie warto zacząć dzień od kawy i spróbowania słynnych lizbońskich wypieków, Pastel de nata, czyli tarty z budyniowym nadzieniem. W jednej z dzielnic Lizbony – Belem określane są mianem Pastel de Belem. Ich historia swój początek ma w Klasztorze Hieronimitów. Mówi się, że do usztywniania swoich habitów zakonnicy używali ogromnej ilości białek. Co za tym idzie – efektem ubocznym tej procedury stawały się żółtka. Biorąc pod uwagę fakt, że portugalskie klasztory bardzo często pozyskiwały fundusze ze sprzedaży ciastek i ciast, żółtka zaczęto wykorzystywać do produkcji Pastel de Belem.

Nie rezygnuj także z Bola de berlim – są to pączki przekładane trochę podobną masą, co w Pastel de Nata, królują głównie na północy. Są słodkie, zapychające i odrobinę… mdłe. Bogate desery na bazie jaj są bardzo popularne w Portugalii i są często doprawione przyprawami, takimi jak cynamon i wanilia. Najbardziej popularne są “leite-creme” (deser składający się z kremu jajecznego pokrytego karmelem), “arroz doce” (popularne pudding ryżowy).

Mamy nadzieje, że sama Lizbona, atrakcje oraz smakołyki tego hipnotyzującego miasta zachęciły Cię do odwiedzin! Nie czekaj i udaj się na niezapomnianą wycieczkę odkrywając najpiększniejsze zakamarki Portugalii. A jeśli szukasz dalszych wskazówek, zarejestruj się na Westwing. A otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii.