Przepisy bezglutenowe: 9 smacznych pomysłów
Coraz więcej, zarówno w telewizji jak i w internecie, słyszymy o tzw. diecie bezglutenowej. Na półkach w sklepach zapewne zwróciłeś uwagę na logo przekreślonego kłosa na produktach. Czy nastała nowa moda na produkty i przepisy bezglutenowe, czy faktycznie gluten może być dla nasz szkodliwy? Dodatkowo, powiemy Ci, co można jest na diecie bezglutenowej a czego nie. A na samym końcu, znajdziesz kilka przepisów na dania bez glutenu!

Coraz więcej, zarówno w telewizji jak i w internecie, słyszymy o tzw. diecie bezglutenowej. Na półkach w sklepach zapewne zwróciłeś uwagę na logo przekreślonego kłosa na produktach. Czy nastała nowa moda na produkty i przepisy bezglutenowe, czy faktycznie gluten może być dla nasz szkodliwy? Dodatkowo, powiemy Ci, co można jest na diecie bezglutenowej a czego nie. A na samym końcu, znajdziesz kilka przepisów na dania bez glutenu!
Dieta bezglutenowa: konieczność czy moda?
Peter Gibson w 2011 roku, opublikował swoje badania na temat zgubnego wpływu glutenu na zdrowie człowieka. Uznał on, że gluten zawarty w żywności może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, które mogą dotyczyć nawet co trzeciego mieszkańca Europy Zachodniej. Od tego czasu dieta bezglutenowa bije rekordy swojej popularności.
Czym jest gluten?
Czy wykluczenie glutenu z diety, faktycznie jest takie zdrowe? Gluten to białko, a dokładniej mieszanina białek roślinnych, gluteniny i gliadyny. Znajdują się w ziarnach zbóż: pszenicy, żyta i jęczmienia, w mniejszej ilości także w owsie i orkiszu. Znajdziesz go także w kaszy mannie czy bulgur.
Gluten w codziennej diecie
Do tej pory lekarze i naukowcy nie stwierdzili, że gluten w zdrowej diecie jest substancją szkodliwą. Jego wykluczenie tyczy się jedynie osób chorych. Osoby chore muszą wykluczyć gluten z diety do końca życia, gdyż gluten niszczy ich kosmki jelitowe, powodując stan zapalny. Jeśli dochodzi do uszkodzenia kosmków jelitowych, kolejnym etapem jest ich zanik, co z kolei prowadzi do tego, że organizm nie jest w stanie przyjmować żadnych wartości odżywczych z pożywienia.
Na przepisy bezglutenowe muszą przejść przede wszystkim osoby z celiakią oraz osoby ze stwierdzoną alergią pokarmową na gluten. Ze względu na podobną do celiakii etiologię, prowadzone są badania na temat wpływu diety bezglutenowej na chorobę Hashimoto.
Dieta bezglutenowa: co jeść, a czego nie?

Z diety osoby, która nie toleruje glutenu, powinny być usunięte źródła gliadyny obecnej w pszenicy, sekaliny znajdującej się w życie, hordeiny w jęczmieniu i aweniny w owsie. Wchodząc do sklepu czy restauracji, czego zdecydowanie nie powinieneś zamawiać?
Będą to produkty i dania takie jak:
- pszenica – w tym orkisz, pszenżyto, żyto, jęczmień, zwykły owies, mąka pszenna, żytnia, jęczmienna, zwykła owsiana, płatki pszenne, żytnie, jęczmienne, zwykłe owsiane, muesli, kasza manna, kuskus,
- jęczmień – pęczak, wiejska, perłowa, mazurska, bulgur, kasze owsiane, kaszki zbożowe i mleczno-zbożowe, makaron pszenny, żytni, pierogi, pyzy, kopytka, naleśniki,
- pieczywo (jeśli nie jest oznaczone jako bezglutenowe) – graham, razowe, białe, bułki, bagietki, maca, pumpernikiel, pieczywo chrupkie,
- pieczywo cukiernicze – słodkie bułki, ciasta, wafelki, pierniki, biszkopty, herbatniki, sucharki, paluszki, pizza, bułka tarta,
- produkty mleczne z ziarnami zbóż lub zawierające słód jęczmienny,
- olej z kiełków pszenicy,
- proszek do pieczenia,
- kawa zbożowa,
- kakao owsiane,
- piwo,
- zwykły sos sojowy,
- zupy – z zasmażką, z makaronem, lanym ciastem lub niedozwolonymi kaszami.
Brzmi poważanie, ale pamiętaj, że jeśli musisz usunąć gluten ze swojej diety, to nie jest to koniec świata! Istnieje masa przepisów bezglutenowych i inspiracji!
Dieta bezglutenowa: co można spożywać?
Najlepszą alternatywą dla zwykłego pieczywa jest dobrej jakości pieczywo bezglutenowe, które można kupić w specjalistycznych piekarniach lub samodzielny wypiek chleba. Możesz wypiec go z mąki kukurydzianej, razowej, gryczanej czy jaglanej. To samo tyczy się makaronów. Na rynku bardzo wiele jest gotowych mieszanek i produktów bezglutenowych. Te certyfikowane znakiem przekreślonego kłosa dają gwarancję, że nie znajdują się w nich nawet śladowe ilości glutenu.
Interesujesz się tematyką zdrowego odżywiania? Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy
Na jakie produkty należy uważać?
Niestety musisz być czujny. W wielu produktach z natury bezglutenowych, możesz natknąć się na śladowe ilości glutenu, które w odniesieniu do osób silnie uczulonych mogą być bardzo niebezpieczne. Będą to np. wędliny, konserwy, wyroby garmażeryjne, jogurty smakowe i mleczne napoje ale także słodycze i zupki instant.
9 przepisów na dania bezglutenowe
Starasz się wykluczyć gluten ze swojej diety? Sprawdź nasze pomysły na kilka dań nie zawierające glutenu na śniadanie, lunch, kolację oraz deser! Niektóre z nich możesz także wykorzystać będąc na diecie roślinnej i wegetariańskiej.
Przepisy bezglutenowe: śniadanie
Jaglanka z masłem orzechowym
Kasza jaglana to jeden z naszych ulubionych składników. Świetnie sprawdza się w daniach śniadaniowych, lunchowych i deserowych. A do tego, zalicza się ją jako jeden z polskich superfoods! Oto przepis na słodkie śniadanie z wykorzystaniem kaszy jaglanej.
- 1 szklanka mleka
- ¼ szklanki kaszy jaglanej
- 1 banan
- 1 łyżka masła orzechowego
- 2 łyżkami syropu klonowego
- 1 łyżką soku z cytryn
Kaszę jaglaną dokładnie wypłucz, wymieniając co jakiś czas wodę na świeżą, aż przestanie być mętna. Dzięki temu kasza nie będzie miała goryczkowego posmaku. Odsączamy kaszę na sitku i przesypujemy ją do garnka. Dodajemy szklankę mleka, mieszamy i zagotowujemy pod przykryciem. Zmniejszamy ogień do minimum i gotujemy pod przykryciem jeszcze ok. 15 minut. Banana kroimy w grube plastry. Masło orzechowe mieszamy z 2 łyżkami syropu klonowego i 1 łyżką soku z cytryny. Jaglankę wykładamy na talerz, dodajemy banana i polewamy orzechowym sosem. Jest świetna zarówno na ciepło, jak i na zimno. Możesz oczywiście używać swoich ulubionych owoców. Fajnie sprawdzi się tu np. kiwi.
Truskawkowe smoothie bowl

Smoothie bowl to po prostu śniadaniowy koktajl na bazie napoju roślinnego, owoców i warzywa oraz ulubionych dodatków, które jest jednym z najbardziej insta-przyjaznych śniadań. Przygotuj:
- 1, dojrzałego banana,
- 1½ garść mrożonych truskawek lub świeżych, jeśli jest na nie sezon,
- 1 szklankę ulubionego napoju roślinnego, na przykład migdałowego,
- suszone truskawki + banany,
- świeże truskawki,
- świeże banany, pokrojone w plasterki,
- nasiona chia.
W blendarze, połącz banana, truskawki i napój kokosowy do całkowitej gładkości. Płyny powinny być gęste. W razie potrzeby dodaj odrobinę więcej płynu, aby uzyskać całkowicie gładką masę. Przełóż do miski i dodaj dodatki według uznania do swojej pysznej miseczki ze smoothie bowl.
Przepisy bezglutenowe: lunch
Bezglutenowe kanapki z awokado i jajkiem

- 1 jajko
- ½ awokado
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 5 rzodkiewek
- 1 łyżeczka musztardy francuskiej
- 1 łyżeczką oliwy z oliwek
- sól, pieprz
- świeży szczypiorek
- bezglutenowy chleb
Jajko ugotuj na pół miękko (ok. 3 minuty od zagotowania się wody). Awokado obierz i pokój na plastry, skraplając je sokiem z cytryny. Rozkładamy awokado na bezglutenowym pieczywie i rozsmarowujemy jak masło. Jajko obieramy i kroimy na grubsze plastry. Kilka rzodkiewek także kroimy w plastry. Układamy je razem z jajkiem na kanapkach. 1 łyżeczkę musztardy francuskiej mieszamy z 1 łyżeczką oliwy i polewamy tym kanapki. Całość udekoruj szczypiorkiem.
Sałatka z brokułów, twarożkiem i kukurydzą
Składniki:
- 1 brokuł
- 250 g twarogu
- 80 g kukurydzy
- 30 g orzechów nerkowca
- 1-2 ząbki czosnku
- świeża bazylia (do smaku)
- sól morska
- Czarny pieprz mielony
- Mielony imbir
- 150 g tuńczyka w sosie własnym
Pokrój i ugotuj ad dente brokuły. W misce wymieszaj twaróg z przyprawami, kukurydzą i czosnkiem granulowanym. Dodaj pokrojone brokuły i dopraw solą według uznania i dodaj tuńczyka.
Przepisy bezglutenowe: kolacja
Sałatka z kurczaka i borówek

Do jej przygotowania będziesz potrzebować:
- 2 filety z kurczaka,
- sól i pieprz,
- łyżka oliwy z oliwek,
- główka sałaty rzymskiej,
- szklanka borówek,
- pół szklanki orzechów włoskich,
- połówka małej, czerwonej cebuli,
- ulubiony ser pleśniowy,
- sos winegret: 1/3 szklanki oliwy z oliwek, 3 łyżki octu balsamicznego, łyżka musztardy Dijon, szczypta soli i pieprzu.
- Na patelni rozgrzej oliwę i usmaż na niej pokrojoną w kosteczkę pierś w kurczaka przez około 5 – 6 minut. Po jej przygotowaniu, odłóż ją na bok.
- Przełóż kurczaka do miski na sałatkę, a następnie dodaj do niej porwane liście sałaty, borówki, posiekane orzechy, czerwoną cebulę i ser.
- Połącz ze sobą składniki na sos winegret do powstania emulsji.
- Sos wylej na resztę składników.
Pizza z awokado, tuńczykiem i jajkiem w koszulce
Składniki:
- 2 jajka
- 3 łyżki wody
- 3 łyżki mąki z ciecierzycy (lub innej)
- szczypta soli morskiej
- pieprz (do smaku)
- tuńczyk w zalewie
- Wierzch pizzy:
- 1 awokado
- 1 jajko
- szczypta pieprzu
- W dużej misce wymieszaj tuńczyka odsączonego z sosu, 2 jajka, wodę, mąkę z ciecierzycy (lub dowolną inną), sól i pieprz.
- Wyłóż ciasto na okrągłą blachę (o średnicy około 22 cm) wyłożoną pergaminem lub spryskaną olejem.
- Piecz ciasto przez 15-20 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza, aż nabierze złotego koloru.
- W małej misce rozgnieć awokado widelcem i rozłóż je na pizzy.
- Na koniec przygotuj jajko w koszulce.
- W niewielkim garnku zagotuj wodę, a następnie zmniejsz płomień do minimum, aby woda przestała wrzeć.
- Zamieszaj wodę, aby utworzyć delikatny wir, a następnie powoli wbij jajko do środka. Gotuj je przez 3-4 minuty. Wyjmij je łyżką cedzakową i umieść na pizzy.
Makaron z cukinii z pomidorkami koktajlowymi i ziołami

Makaron pszenny możesz śmiało zastąpić tym bezglutenowym, ale co powiesz je jeszcze pyszniejszą alternatywę? Prosty makaron zrobisz na przykład z cukinii. Sprawdź nasz przepis na prostą i lekką kolację.
- 2 średnie cukinie,
- ząbek czosnku,
- 200 g pomidorków koktajlowych,
- oliwa,
- zioła: bazylia i tymianek,
- sól i pieprz do smaku.
- Cukinię umyj, ale jej nie obieraj. Następnie wykorzystaj specjalną temperówkę do warzyw, odpowiednią końcówkę od robota kuchennego lub tzw. krajalnicę spiralną.
- Pomidorki koktajlowe pokój na połówki.
- Na patelni rozgrzej oliwę, następnie podsmaż na niej ząbek czosnku. Dodaj do niego pomidory i smaż przez 4 minuty.
- Do warzyw dodaj przygotowany makaron z cukinii i podsmażaj go di 8 minut.
- Na sam koniec dodaj zioła i opcjonalnie tarty ser.
Ciasto bezglutenowe: czas na deser
Bezglutenowy chlebek bananowy bez pieczenia

Chlebek bananowy to jeden z tych deserów, który nie może się nie udać. Co więcej, przepysznie smakuje z prawie każdym dodatkiem: orzechami, suszonymi owocami czy domową polewą. Oto prosty przepis na chlebek bananowy. Do jego wykonania będziesz potrzebować:
- ¾ szklanki płatków owsianych
- ½ szklanki daktyli lub suszonych rodzynków
- 1-2 łyżki wody
- 2 banany (można zastąpić innym owocem)
- ¾ szklanki migdałów
- Polewa:
- 7 daktyli
- 2 łyżki masła orzechowego lub migdałowego
- 150 g miękkiego twarogu
- Zblenduj migdały i płatki owsiane na drobno.
- Dodaj daktyle i suszone rodzynki i wymieszaj, aż składniki dokładnie się połączą, tworząc ciasto. Jeśli masz problem z mieszaniem lub ciasto jest zbyt kruche, dodaj 1-2 łyżki wody.
- Umieść ciasto na spodzie brytfanki lub innej formy do pieczenia i ugnieć (do podanych składników najlepiej wykorzystać formę o średnicy 15 cm).
- Umieść pokrojone lub rozgniecione banany na wierzchu.
- Żeby przygotować polewę, zblenduj twaróg, daktyle i masło orzechowe lub migdałowe w blenderze.
- Zalej ciasto polewą i odstaw do lodówki na co najmniej 8 godzin.
Truskawkowy sorbet

Sorbety to słodkości nie tylko bezglutenowe, ale także są to zdrowe desery. Do tego, niezwykle szybkie w przygotowaniu bez maszynki do lodów.
- 500 g truskawek,
- pół szklanki cukru,
- sok z cytryny,
- 2 łyżki wody.
- W małym garnku umieść cukier, wyciśnięty sok z całej cytryny. Podgrzej je do rozpuszczenia się cukru.
- Umyj truskawki i następnie je zblenduj.
- Do truskawek dodaj syrop cukrowy. Masę przemieszaj i przelej do pojemnika na lody. Odstaw na 2 godziny, następnie je wymieszaj.
- Włóż do zamrażalki na 6 godzin.
Zarejestruj się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert.