Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
otwarta skórzana torba podróżna na podłodze z komputerem

Wolność, wieczne wakacje, ciepłe kraje i drinki z palemką – tak zwykle przedstawia się pracę tak zwanych cyfrowych nomadów, czyli osób, które porzuciły sztywne ramy wielkomiejskich biur by pracować tam, gdzie chcą. Digital nomad to styl życia, który wymaga jednak nieco odwagi, pomysłu na siebie i elastyczności, w zamian odwdzięczając się możliwością pracy z dowolnego miejsca na Ziemi – niezależnie, czy będą to gorące piaski Italii, czy mroźna i piękna Islandia. Kim więc tak naprawdę są cyfrowi nomadzi? Jak dołączyć do ich grona?

Kim jest digital nomad?

Cyfrowy nomada to taka osoba, która dzięki zdobyczom nowych technologii i znajomości cyberprzestrzeni co jakiś czas wędruje, zmienia miejsce swojego zamieszkania i pobytu. Dzięki Internetowi jednak jest w stanie wszędzie stworzyć sobie home office, czyli pracować i wymieniać informacje z całym światem. Mobilność, wolność i elastyczność są ważnymi częściami tej filozofii życia. Digital nomad to najczęściej freelancer, który wykorzystuje swoje umiejętności, by pracować na odległość. Można wśród nich odnaleźć również właścicieili start-upów.

Czy wiesz, że według szacunków do 2035 roku cyfrowych nomadów i freelancerów będzie już ponad miliard, a już teraz 88% z nich to osoby w przedziale od 25. do 44. roku życia?

W jakich zawodach pracują cyfrowi nomadzi?

Digital nomad to osoba samodzielna, która może pochwalić się ciekawymi umiejętnościami. To najczęściej pracownicy branży kreatywnej – graficy, montażyści, fotografowie, copywriterzy czy tłumacze, ale również specjaliści od administracji i księgowości, IT czy marketingu – na przykład wyjadacze od social mediów, PR-u czy optymalizacji reklam. Z takim zapleczem możesz pracować ze swojego biura w domu, np przy biurku w salonie, ale Twój dom może być przecież tam, gdzie sobie wymarzysz. Wachlarz możliwości jest nieograniczony i to od Ciebie zależy, czy Twoją pracę można wykonywać jako cyfrowy nomada!

Nomadic lifestyle: na czym on polega?

Chociaż praca jako cyfrowy nomada pozornie przypominać może wieczne wakacje, to wymaga ona jednak odpowiedniej dozy samodyscypliny i zorganizowania. To zachowanie tak zwanego work-life balance, czyli równowagi pomiędzy pracą, a życiem poza nią. To właśnie ta dobra organizacja pracy pomaga znaleźć czas na przyjemności, których przecież w wymarzonym miejscu na świecie nie zabraknie.

Dzięki braku sztywnie narzuconego czasu pracy, więcej dnia przeznaczyć można na zwiedzanie, poznawanie nowych kultur i odkrywanie świata. By jednak skutecznie pracować jako cyfrowy nomada, konieczne będzie doskonałe zarządzenia własnym czasem, by nie zakopać się na jednej z dzikich plaż. To elastyczność, ale i sumienność.

Jak zostać digital nomad?

Czujesz, że zostanie cyfrowym nomadą to coś dla Ciebie? Że czas porzucić sztywne ramy nawet nowoczesnego biura, postawić na wolność, spakować laptopa i wyruszyć do wymarzonych krain by tam pracować i wypoczywać? Przynosimy krótki poradnik spraw, którymi należy się zająć, planując swoją wielką przygodę.

Jak zacząć jako cyfrowy nomada?

First things first, czyli zaczynamy od początku. Tak dokładnie od momentu, w którym pracując na etacie kiełkuje w Tobie myśl o zostaniu cyfrowym nomadą. O co należy zadbać?

  • Zatroszcz się o swoje umiejętności – nie rzucaj się na głęboką wodę, jeśli nie jesteś pewien swoich zdolności. Może przed zrezygnowaniem z pracy przydatne okaże się zrealizowanie jakiegoś kursu bądź zdobycie certyfikatu?
  • Wybadaj grunt – zanim rzucisz się na głęboką wodę, zanurz delikatnie stopę i sprawdź temperaturę. Zbyt enigmatycznie? Chodzi po prostu o to, byś upewnił się, że zajęcie, którym chcesz się parać, przyniesie Ci odpowiednie wynagrodzenie. Przez pierwsze kilka tygodni warto zająć się nim po godzinach w pracy.
  • Zadbaj o oszczędności – przed wyruszeniem na wielką, nomadzką przygodę upewnij się, że na koncie masz wystarczająco oszczędności – tak, by przez jakiś czas móc utrzymać się nie pracując. Taka „poduszka powietrzna” pozwoli Ci spać spokojnie i nie przejmować się tymczasowym brakiem zleceń.
  • Pracuj zdalnie – być może by zostać digital nomad niekoniecznie będziesz musiał zmieniać pracę. Czasem wystarczy porozmawiać z pracodawcą i przekonać go, że równie wydajny będziesz pracując zdalnie z Barcelony. Co więcej, szef ponosić będzie mniejsze koszty Twojego zatrudnienia!

Gdzie szukać zleceń?

Problemem każdego freelancera i cyfrowego nomady jest to, skąd brać intratne zlecenia. Tego problemu z pewnością nie będą mieć osoby, które wypracowały sobie już siatkę kontaktów i pracują z polecenia czy wykonują pracę zdalną. Innego rodzaju freelancerzy, lub osoby dopiero na początku kariery mogą mieć z tym jednak większy problem.

Digital nomad, tak jak pisaliśmy wyżej, to osoba, która w Internecie czuje się jak ryba w wodzie. To właśnie on przecież jest najbogatszym źródłem zleceń. Różnego rodzaju portale ogłoszeniowe dla freelancerów są idealnym miejscem na to, by załapać się na pierwsze zlecenia. Często to właśnie firmy szukają tam wymarzonych kandydatów. Wśród nich warto wymienić między innymi useme.eu, oferia.pl, oferteo.pl czy gumtree.

Wolisz bardziej personalne poszukiwania? Kolejnym dobrym pomysłem okazują grupy na fejsbuku czy tematyczne, specjalistyczne fora, na których bardzo często pojawiają się poszczególne zlecenia. 

Najlepsze miejsca do pracy

Masz już pomysł na wykonywaną pracę, a może jesteś doświadczonym specjalistą ze spakowanym plecakiem? Teraz pozostaje jedynie wybrać kierunek świata i wyruszyć na wielką przygodę!

Które miejsca najlepiej odwiedzić jako digital nomad?

Lizbona

To miasto najwyżej oceniane wśród cyfrowych nomadów ze względu na przystępne koszty utrzymania, wiele atrakcji, znakomitą kuchnię, bardzo dobry dostęp do Internetu i wysoką jakość życia.

Madryt

Pozostajemy w słonecznej Iberii i podróżujemy do stolicy Hiszpanii. Gorące słońce, świetne jedzenie, bezpieczne ulice i europejska, znajoma kultura sprawiają, że to kolejne z ulubionych miejsc cyfrowych nomadów! Kolejnym plusem jest z pewnością fakt, że wszędzie dogadać można się po angielsku. Madryt to bogata baza kulturalna, w której nie ma miejsca na nudę. Stąd będziesz miał także blisko do atrakcji Barcelony.

Berlin

Dla amatorów nocnego życia to kierunek numer jeden! Berlin to prawdziwy nowoczesny tygiel kulturowy, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: są tu wygodne strefy coworkingowe, uliczne knajpki, nastrojowe zakątki, klimatyczne kluby i stosunkowo tanie mieszkania, w których zaaranżujesz biuro w stylu loftowym. Jeśli chcesz wybadać teren, wybierz się najpierw na wycieczkę do Berlina i sprawdź, czy to kierunek dla Ciebie.

Teneryfa

Wyspy Kanaryjskie od lat wzbudzają zachwyt wszystkich turystów. Co jednak, jeśli mógłbyś na nich zamieszkać? Na Teneryfie nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem niewielkiego lokum, w którym zorganizujesz swoje małe biuro, najlepiej biurko pod oknem z widokiem na plażę i zacznisz zarabiać przez Internet. Wyspa jest znana ze znakomitej kuchni i przyjaznego klimatu – to idealne miejsce dla cyfrowych nomadów.

Mexico City

Chociaż samą stolicę Meksyku zamieszkuje prawie 9 milionów ludzi, to cała aglomeracja liczy ich prawie 25 milionów, co czyni ją jedną z największych na świecie. Gorący Meksyk to oszałamiające jedzenie, niedrogie koszty utrzymania i niepowtarzalna atmosfera. To jedno z miast, które obecnie staje się jednym z ulubionych kierunków światowych freelancerów. 

Budapeszt

W stolicy Węgier nie sposób się nudzić – mówi się, że stanowi ona esencję całej Europy. Znajdziesz w niej mnóstwo zabytków, muzeów oraz wieczornych atrakcji. Każda uliczka to nowa przygoda, a Buda z Pesztem przyciąga jak magnes. Miasto może poszczycić się dobrym transportem publicznym, nienaganną prędkością Internetu i przyzwoitymi cenami.

Canggu, Bali

To indonezyjskie, wyspiarskie miasto to kierunek dla wszystkich tych, którzy ukochali sobie zieleń, gorąco i ocean. Wszystko to przy niskich kosztach utrzymania składa się na prawdziwy raj dla cyfrowych nomadów. Znajdziesz tu strefę coworkingową z przyzwoitym Internetem, strefy do jogi i atmosferę, której nie zapomnisz do końca życia!

Wady życia nomad style

Wraz ze zmieniającym się światem coraz więcej z nas uzyskuje coraz częściej możliwość pracy zdalnej, nawet w pracy na pełnym etacie. Czy są jakieś wady tego stylu życia?

  • Samotność i brak stabilizacji – wraz z wolnością możesz odkryć też, że w Twoim życiu nie ma żadnych stałych przyjaciół, bo nawet jeśli Ty zdecydujesz się zostać w jakimś miejscu na dłużej, to już Twoi znajomi – również cyfrowi nomadzi – niekoniecznie.
  • Wolność związana z regulacją własnych godzin pracy będzie wymagać od Ciebie wiele energii i samodyscypliny. Dlatego upewnij się, że zawód jaki wybierzesz jest Twoim wymarzonym zajęciem i robisz go z pasją.
  • Zatarcie granic pomiędzy czasem pracy i odpoczynku – skoro kontrolujesz, kiedy pracujesz, musisz uważać na to, by się przypadkiem nie wypalić. Wyznacz sobie minimum 30 dni wolnego w roku oraz co najmniej dwa dni wolne od pracy w tygodniu (to nie musi być weekend), a na urlopie nie sprawdzaj maila.
  • Nieodpowiednia ergonomia pracy przy komputerze – cyfrowi nomadzi rzadko podrużują z odpowiednim krzesłem. Często przesiadują w kawiarniach internetowych i hotelach – miejscach, które nie są przystosowane do pracy.

Przydatne wskazówki

O czym nie możesz zapomnieć, planując podróż jako cyfrowy nomada? Z pewnością masz już niemalże spakowany plecak pełen ulubionych ubrań, naszykowany aparat i chustkę. Pamiętaj o najważniejszym – szykując się na daleką podróż, warto zatroszczyć się o formalności. Do niektórych krajów potrzebna będzie specjalna wiza, do innych warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, a jeszcze do innych konieczne okażą się szczepienia na konkretne choroby. Warto mieć to z tyłu głowy!

Czujesz, że digital nomad to styl życia skrojony wprost dla Ciebie? Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić Cię do tego rodzaju zatrudnienia. Pamiętaj, że nie jest on dla wszystkich – wbrew pozorom digital nomading to nie tylko ciągłe podróżowanie. Jeśli czujesz, że zabraknie Ci motywacji czy samoorganizacji i tak właściwie dobrze czujesz się w biurze, nie musisz przecież go opuszczać! Jeśli zaś kiełkuje w Tobie zew przygody, nie pozostaje nam życzyć Ci nic innego, jak powodzenia! 

Koniecznie zarejestruj się jednak na Westwing, byśmy mogli podczas Twoich wojaży ciągle pozostać w kontakcie (dzięki dobremu dostępowi do Internetu), a Ty mógł skorzystać z naszych specjalnych ofert i inspiracji do stworzenia pięknego domu. Nawet na końcu świata!