Osoba jadąca na rowerze

Bycie eko to w ostatnim czasie dominujący trend, który nawołuje do życia w sposób niezakłócający środowisk naturalnego. Ekologiczne podejście do życia przejawia się we wszystkich obszarach życia, również w turystyce. Czym jest ekoturystyka i jakie są atrybuty ekoturysty? Zainspiruj się z Westwing!

Co to jest ekoturystyka?

Ekoturystyka to ruch turystyczny, który zakłada świadomość ekologiczną turysty. Chodzi o to, aby zachować naturalne środowisko i poprzez turystykę wspierać rozwój zachowań pro ekologicznych. Innymi słowy – zwiedzaj i jednocześnie dbaj o środowisko! Ekoturystyka jest formą aktywnego i poznawczego zwiedzania regionów o wysokich walorach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych.

Formy ekoturystyki

Główną formą ekoturystyki to oczywiście wakacje w agroturystyce, na łonie natury! W Polsce znana była pod nazwą „wczasów pod gruszą”. Jest to zwykle forma wypoczynku u rolnika w działających gospodarstwach rolnych. Tak przynajmniej wynika z założeń. W tej chwili gospodarstwa agroturystyczne to doskonale prosperujące obiekty noclegowe, nastawione głównie na przyjmowanie turystów. W ten sposób funkcjonują ekologiczne gospodarstwa agroturystyczne i rolne w całym kraju, które proponują aktywne wczasy oraz wakacje na łonie natury. Wakacje w gospodarstwach agroturystycznych i ekologicznych mają coraz szersze grono miłośników, wśród których znajdują się zarówno osoby starsze, jak i młodsze.

Inną, równie ciekawą i eko formą spędzania czasu jest tak zwane staycation. Staycation to po prostu urlop, spędzany z rodziną w zaciszu domowym. Czy może być on eko? Jasne, że tak! Wszystko zależy od tego jaki tryb życia prowadzisz.

Kim jest ekoturysta?

Domek w lesie

Ekoturysta to osoba, która swoim zachowaniem mimo obcowania z naturą, nie dopuszcza do jej dewastacji. Jest zintegrowany z przyrodą i jej zasobami, a jego działania pozwalają zasoby te zachowywać i odnawiać. Jest to taka forma spędzania urlopu i wolnego czasu, który związany jest z naturą, poznawaniem przyrody i jej piękna, a jednocześnie nie powoduje zanieczyszczenia środowiska i nie wpływa na nie źle. To styl aktywnego i dogłębnego zwiedzania miejsc przyrodniczo cennych jest pewnego rodzaju powrotem po tradycji podróżowania i pieszych wędrówek zapoczątkowanych przez naszych przodków.

5 ekogadżetów każdego ekoturysty

Każdy turysta musi mieć swój odpowiedni ekwipunek. Czy różni się on od wyposażenia „zwykłego” turysty? Niekoniecznie.

  1. Podstawowym ekogadżetem towarzyszącym nie tylko w podróży jest butelka na wodę z filtrem. Nie tylko ogranicza wytwarzanie plastiku, ale także oszczędzasz na kupnie wody butelkowanej. Dodatkowo, w podróży nie musisz nosić ciężkiej butli z piciem, gdyż posiadając filtr, zasoby wody uzupełnisz w każdym miejscu.
  2. Kolejną przydatną rzeczą zarówno w życiu codziennym jak i w ekourystyce są własne pojemniki na żywność! Wiele kawiarni i restauracji daje dodatkowe zniżki, gdy ktoś przychodzi z własnymi menażkami. Jest to duże ułatwienie, gdy chcesz zabrać jedzenie na wynos.
  3. Idąc za ciosem, posiadając własne naczynia na jedzenie, dodaj do kompletu sztućce.
  4. Ważnym elementem są także słomki. Wiele restauracji i barów zrezygnowało z plastikowych słomek na rzecz tych papierowych. Możesz pójść o krok dalej i nabyć swoją własną słomkę wykonaną ze szkła!
  5. W podróży sprawdzą się również ekologiczne środki higieny, takie jak mydło czy szampon w kostce. Dodatkowo, zajmują one niewiele miejsca, więc zmieszczą się w każdym placaku!

Ekoturystyka w Polsce

Przez cały nasz kraj rozciąga się niesamowicie zróżnicowana flora i fauna. To prawdziwa gratka dla miłośnika przyrody. Ekoturystyka w Polsce zyskuje coraz szersze grono zwolenników. A to dlatego, że ekowakacje pozwalają nie tylko wypoczywać osobom z miasta na łonie natury, ale także przyczyniać się do ochrony naturalnego środowiska naszego kraju, a więc to wpisuje się idealnie w trend bycia eko!

Miłośnicy eko turystyki mogą wypoczywać w wielu regionach naszego kraju, korzystając z atrakcyjnych ofert gospodarstw agroturystycznych. Jest o świetne rozwiązanie dla osób, które nigdy nie były na wsi. Zapewne macie takich ludzi wokół siebie, którzy nigdy nie widzieli konia czy krowy na pastwisku. Agroturystyka, która rozwija się w całym naszym kraju to świetna okazja by zobaczyć jak wygląda nasz piękna, polska wieś! Dodaktowo, co raz bardziej popularną formą ekoturystyki jest wynajmowanie domku na drzewie lub tzw. glamping, znajdujący się poza miastem!

Jak być ekoturystą?

Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku podstawowych wytycznych:

  1. Nie zostawiaj śmieci na szlakach turystycznych czy plażach.
  2. Na pieszych wędrówkach, zawsze trzymaj się wyznaczonych szlaków.
  3. Miej przy sobie ekogadżety!
  4. Zamiast małowartościowych pamiątek, kupuj produkty lokalne.
  5. Nie dokarmiaj dzikich zwierząt.

Myśląc o ekologicznych wczasach, warto wybrać miejsca oddalone od wielkich skupisk miejskich. Warto przy tym pamiętać, iż wakacje z przyrodą wcale nie muszą być nudne, wręcz przeciwnie! Dajmy sobie chwilę oddechu i uciekniemy od goniącej nas cywilizacji.

Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji do stworzenia pięknego domu!