Podręczna walizka w kolorze ciemnego złota w jasnym przedpokoju

Przed każdym wyjazdem zamiast skakać z radości i wyczekiwać upragnionych wakacji, zastanawiasz się, co koniecznie zabrać i jak spakować walizkę? Tak nie może być! Poniżej, przedstawiamy porady odnośnie szybkiego i skutecznego spakowania naszego bagażu. Przygotowaliśmy także listę niezbędnych rzeczy, które musisz mieć ze sobą podczas wyjazdu.

Zacznij od walizki

Wybierasz się na dwutygodniowe wakacje, a może tylko na weekend do słonecznych Włoch? W każdej z tych opcji dobierz odpowiednią walizkę, tak by podróż była przyjemnością, a nie utrapieniem. Ważne, aby wybrana przez Ciebie walizka była stosunkowo lekka. Kluczową cechą dobrego bagażu jest jego waga i wytrzymałość w stosunku do ceny. Pamiętaj, że twarde walizki to czasem kilka kilo bagażu więcej. Przed zakupem walizki, zwróć także uwagę czy posiada ona zamek na kod. W dzisiejszych czasach to bardzo ważne zabezpieczenie, które niejednokrotnie może uratować zawartość naszego kuferka.

Co spakować do walizki – nasza lista

Jeśli zakupiłeś już idealną walizkę, nie zostawiaj jej pakowania na ostatnią chwilę! To bardzo często generuje masę niepotrzebnych, negatywnych emocji, a przecież wyjazd ma być dla nas przyjemnością! Nie ma nic gorszego od wrzucania do walizki wszystkiego, co nam wpadnie w ręce. Postaw na odpowiednią organizację!

Przygotuj sobie listę rzeczy, które chciałbyś ze sobą zabrać. Możesz podzielić je na kategorie: dokumenty, kosmetyki, elektronika, ubrania lub możesz pisać hurtem co spakujesz. Nie musisz robić tego na kartce papieru, która notabene może gdzieś się zawieruszyć. Listę rzeczy do spakowania możesz również stworzyć na swoim smartfonie, dzięki której, za każdym razem, gdy przypomnisz sobie o rzeczy, którą należy spakować, możesz od razu dodać ją do swojej listy.

Lista najpotrzebniejszych rzeczy do spakowania

 1. Dokumenty

  Nieważne czy wybierasz się za granicę czy w obrębie Polski – musisz mieć ze sobą ważny dokument tożsamości. Jeśli planujesz wypożyczenie auta, ważne abyś spakował także prawo jazdy! Przy wyjazdach zagranicznych polecamy wyrobienie karty potwierdzającej ubezpieczenie tzw. EKUZ. Wykonasz ją za darmo w każdym oddziale NFZ.
 2. Kosmetyki

  Duże, ciężkie, potrafią zająć sporą część walizki, dlatego wybierając kosmetyki na wyjazd musisz zrobić ostrą selekcję. Świetnym rozwiązaniem są mini kosmetyki dostępne w każdej drogerii. Jeśli jednak producent Twojego ulubionego szamponu, nie produkuje go w wersji mini, możesz zakupić puste pojemniczki po 100 ml (jest to ilość płynu jaką możesz wnieść na pokład samolotu w bagażu podręcznym) i po prostu przelać płyn. Chcesz oszczędzić jeszcze więcej miejsca? Standardem w hotelu jest szampon, odzywka i mydełko a więc możesz zrezygnować z zabierania ich ze sobą z domu.
 3. Ubrania

  Nie bierz ze sobą całej szafy. Przed wyjazdem warto ustalić kilka kombinacji ubrań, które planujesz później założyć. Nie oznacza to jednak, że powinieneś zabrać ze sobą tyle rzeczy ile dni (ta reguła tyczy się tylko bielizny). Postaraj się tak dopasować swoje stylizacje, by poszczególne elementy można było wykorzystać w kilku zestawach. W ten sposób oszczędzisz sporo miejsca i kilogramów w walizce.
 4. Leki

  Jeśli przyjmujesz regularnie leki, nie zapomnij zabrać ich do swojej walizki! Warto także patrzeć w przód i planować nieprzewidziane sytuacje. Nigdy nie wiesz, czy nie nastąpi nagłe załamanie pogody, przez co zlany deszczem złapiesz katar. Dobrze jest wtedy wziąć kilka tabletek witaminy C i cynku. Warto mieć także jakiś lek przeciwbólowy oraz plastry z opatrunkiem.
 5. Elektronika

  Walizki podczas ładowania do samolotu, traktowane są w różny, niekoniecznie delikatny, sposób. Osobiście polecamy w związku z tym, by elektronikę trzymać przy sobie w bagażu podręcznym. Jednak do walizki możesz spokojnie spakować ładowarkę do telefonu, słuchawki, powerbank czy małą suszarkę do włosów.

7 trików jak spakować walizkę 

 1. Zamiast składać ubrania w kostkę, zroluj je. Dzięki temu zajmą mniej miejsca w walizce i nie będą pogniecione.
 2. Nawet jeśli limit wagowy bagażu jest duży, nie oznacza to, że musisz go w pełni wykorzystać. Pakuj tyle, ile jesteś w stanie udźwignąć. Zatem pakujmy się mądrze i lekko. Poza tym, gdzieś przecież muszą zmieścić się jeszcze pamiątki!
 3. Aby zaoszczędzić miejsce w walizce, skarpetki włóż do butów. Nie zapomnij o pokrowcu na buty, aby móc je spakować, nie brudząc walizki i zapobiegając rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów.
 4. Etui na okulary lub torebki próżniowe są świetne do trzymania kabli i ładowarek. Możesz je dodatkowo uporządkować dużymi spinaczami do papieru.
 5. Pakując kosmetyczkę, zabezpiecz opakowania kosmetyków przy pomocy folii spożywczej. Dzięki temu nic się nie rozleje w walizce.
 6. Płatek kosmetyczny zabezpieczy Twoje produkty w kamieniu (pudry, róże, bronzery) przed ewentualnym popękaniem spowodowanym rzucaniem walizką przez obsługę lotniska.
 7. Aby Twoje łańcuszki czy drobne naszyjniki nie poplątały się ze sobą, przeciągnij je przez słomkę i zapnij.

Teraz już wiesz, jak spakować walizkę w szybki i skuteczny sposób. Więc, nie pozostaje nic innego jak rezerwacja biletów i w drogę!

Infografika na temat pakowania walizki do samolotu