Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Widok na rynek Sandomierza

Nabrałeś ochoty na podróżowanie po kraju? Świetnie – Polska ma wiele do zaoferowania. Poza popularnymi dużymi miastami, które często są określane jako “najpiękniejsze”, nie brakuje też mniejszych miejscowości o wyjątkowym uroku. Oto nasz subiektywny przewodnik, który pozwoli Ci poznać najpiękniejsze polskie miasta i miejscowości.  

Najpiękniejsze miasta w Polsce – Sandomierz

Już Gall Anonim pisał o nim jako o jednym z najpiękniejszych polskich miast obok Wrocławia i Krakowa. Mieszkańcy nie bez powodu porównują swoje miasto do Rzymu, bo podobnie usytuowany jest na siedmiu wzgórzach i szczyci się wieloma zabytkami. Jego zwiedzanie zazwyczaj zaczyna się od rynku, gdzie znajduje się najwięcej zabytków, jak choćby XIV-wieczny ratusz, skąd codziennie o godzinie 12 rozbrzmiewa hymn. Rynek otaczają zabytkowe kamieniczki, wśród których urodą wyróżnia się ta wybudowana dla rodziny Oleśnickich. Koniecznie wejdź do gotyckiej bazyliki katedralnej choćby po to, żeby zobaczyć jej bogate barokowo-rokokowe wnętrze. Ciekawostką jest, że pod Sandomierzem znajdowało się kiedyś… drugie miasto. Podziemna trasa biegnącą pod budynkami służyła kupcom do przechowywania towarów. Dziś jest to nie lada atrakcją dla turystów.  

Wyjątkowe miasta nad morzem

Gdynia 

Jedno z najmłodszych miast w Polsce – Gdynia otrzymała prawa miejskie w 1926 roku – i jedyne z tak rozległą linią brzegowa. Największą atrakcją Gdyni są cumujące tu zabytkowe żaglowce i okręty (wśród nich niszczyciel ORP Błyskawica z czasów II wojny światowej) i cieszący się popularnością zwłaszcza wśród młodzieży słynny Dar Pomorza. Centrum Gdyni uważane jest za perłę modernizmu – niewiele jest w Europie tak dobrze zachowanych kamienic i budowli modernistycznych, co tutaj. Warto wybrać się na położoną na morenowym wzgórzu Kamienną Górę – to luksusowa dzielnica pełna historycznych willi i malowniczych uliczek. Od niedawna można się tu dostać kolejką linowo-terenową, której stacje nawiązują do gdyńskiego modernizmu. Stąd niedaleko do Gdynia-Orłowa – to malownicze miejsce jest najbardziej wysuniętą w morze częścią wybrzeża często uwiecznianą na fotografiach – obowiązkowy punkt na mapie miasta.  

Sopot

Od Gdyni oddalony zaledwie kilka kilometrów, więc żal byłoby nie odwiedzić. Znany nie tylko z organizowanego latem festiwalu w Operze Leśnej, ale także najdłuższego mola nad Morzem Bałtyckim. Do rynku prowadzi pasaż  Monte Cassino z licznymi sklepami i restauracjami. Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić Państwową Galerię Sztuki – zawsze można tu zobaczyć ciekawą wystawę. Polecamy również tym, którzy lubią poznawać zabytki, obejrzeć choćby z zewnątrz, położony blisko molo Zakład Balneologiczny. Podczas dłuższego pobytu warto zażyć tu kąpieli solankowych i innych terapii zdrowotnych. Sopot, oddalony od Warszawy niecałe 3 godziny jazdy pociągiem to doskonałe miasto na majówkę.  

Puck 

To niewielkie miasteczko uchodzi za jedno z najładniejszych na Kaszubach. Warto do niego wpaść w wakacje przy okazji pobytu nad morzem. Choćby po to, by zjeść najlepszą rybę na wybrzeżu. W dawnej przetwórni rybnej, w samym porcie znajduje się rodzinna knajpka, która serwuje ryby prosto z kutra. Możesz stąd wybrać się w rejs po Zatoce Puckiej. Niedaleko jest promenada z licznymi knajpkami, które otwierają się w wakacyjnym okresie. Wracając w stronę rynku, miniesz gotycką farę, a kilka metrów dalej Hutę Szkła, gdzie można wziąć udział w warsztatach i zobaczyć jak robi się szkło dawną, tradycyjną metodą. Tuż obok jest Muzeum Ziemi Puckiej – można tu poznać dawne zwyczaje z tego regionu i kaszubski alfabet. Sporo tu budynków wzniesionych w charakterystycznej dla tego regionu technice muru pruskiego.  

Najpiękniejsze miasta w Polsce – Chełmno

Nazywane „miastem miłości” czy „małym Krakowem”, dotrwało do naszych czasów z prawie niezmienionym średniowiecznym układem ulic i rynkiem z zabytkowymi kamienicami oraz renesansowym ratuszem (mieści się w nim siedziba Muzeum Ziemi Chełmińskiej). Ciekawostką jest czterometrowy Pręt Chełmiński czyli średniowieczny metr, którym kupcy odmierzali dawniej długość sukna. Mury obronne Chełmna otaczają Planty (podobne jak w Krakowie), które są przyjemnym miejscem na spacery – wiele tu ławeczek ukrytych w zakątkach, przy których zakochani wieszają kłódki jak na paryskim Pont des Arts, a także ładnie zagospodarowanych rabatek z klombami w kształcie serc. Niedaleko Plant można zobaczyć Park Miniatur Zamków Krzyżackich – gdybyś chciał się dowiedzieć, jak wyglądały w czasach swojej świetności. Wizytówką miasta jest artystyczna impreza “Perspektywy – 9 Hills Festiwal”.  

Najpiękniejsze miasta w Polsce – Lublin

Piękne Stare Miasto, cześciowo odnowione, kusi zabytkowymi kamienicami. Nad jedną z nich balansuje na linie sztukmistrz z Lublina – rzeźba tytułowego bohatera powieści Issaka Beshevisa Singera. Niektórzy śmiałkowie starają się z nim konkurować urządzając pokazy slacklinea’u – to popularna w Lublinie dyscyplina polegająca na pokonywaniu na rozpiętej linie odległości między kamienicami. Jeśli lubisz street art, z pewnością spodobają Ci się efektowne murale, których jest tutaj sporo. Wielbicieli przyrody i nowoczesnej architektury urzekną Tarasy Zamkowe – urządzone na dachu jednej z galerii handlowych, z pięknie zagospodarowanymi ścieżkami przyrodniczymi, zieleńcami i placami zabaw. Dla mieszkańców miasta to dodatkowa dawka tlenu i miejsce wypoczynku wśród natury. 

Najpiękniejsze miasta w Polsce – Kazimierz Dolny

Jego malownicze położenie nad Wisłą i liczne zabytki, przyciągają tu o każdej porze roku nie tylko „zwykłych” turystów, ale i malarzy zachęconych pięknymi plenerami. Kiedyś tworzyli tu Pankiewicz, Vogel, Gierymski, dziś uwieczniają go na płótnach współcześni artyści, którzy swoje prace wystawiają w licznych galeriach (a jest ich w Kazimierzu blisko 60!). Spacerując urokliwymi uliczkami warto zajrzeć do XVI wiecznej synagogi, gdzie organizowane są koncerty i pokazy filmowe, oraz do pobliskich Jatek – kiedyś w tym starym drewnianym budynku była masarnia, dziś urocze sklepiki z pamiątkami. Przyjemnym miejscem na spacer jest trzykilometrowy szlak spichlerzy wzdłuż Wisły. Oprócz renesansowych budynków i mieszczańskich kamieniczek sporo tu starych wilii – w niektórych znajdują się restauracje, w których można naprawdę pysznie zjeść, a potem odpocząć przy kawie. A na koniec przeprawić się promem przez Wisłę do pobliskiego Janowca i obejrzeć zamek „w paski”. Kazimierz Dolny to wymarzone miejsce na wyjazd na weekend. 

Najpiękniejsze miasta w Polsce – Lanckorona 

Warto tu przyjechać przy okazji zwiedzania Krakowa. To świetne miejsce na jeden dzień – miasteczko jest małe, ale bardzo urokliwe. Zacznij jak zwykle od rynku – wiele tu drewnianych XIX-wiecznych domów, tworzących prawdziwy skansen dawnego galicyjskiego miasteczka. Idąc w kierunku kościoła miniesz ruiny zamku wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego. Lanckorona była modna w XIX wieku, więc osiedlało się tu wielu zamożnych rodów i artystów – pozostało po nich sporo starych willi. W niektórych znajdują się pensjonaty, w innych kawiarenki z pyszną kawą i ciastami, sklepiki ze starociami i ceramiką. Mało kto wie, że Lanckorona słynie z ceramicznych wyrobów, które w ciepłe dni wystawiają na zewnątrz lokalni rękodzielnicy. 

Najpiękniejsze miasta w Polsce – Toruń

Jeśli Twoja trasa nad morzem wiedzie przez Toruń, to koniecznie się tu zatrzymaj, choćby po to, by skosztować słynnych pierników. Muzeum Toruńskiego Piernika znajduje się w prawdziwej fabryce tych ciasteczek. Można tu poznać historię piernika, zobaczyć oryginalne formy, z których wyrabia się słynne Katarzynki. 

Ale przecież Toruń nie tylko z wypieków słynie. Czy wiesz, że jest tutaj ponad 1000 chronionych zabytków? Spacer wokół rynku to obowiązkowy punkt wyprawy, ale polecamy też nieco zboczyć i zagubić się w labiryncie malowniczych uliczek. Warto odwiedzić Dom Kopernika z multimedialną ekspozycją przedstawiającą życie astronoma, oraz planetarium. Zagorzali podróżnicy zechcą pewnie odwiedzić Muzeum Tonego Halika – poznacie tu najodleglejsze zakątki Ziemi. Na koniec warto wrócić na rynek, wdrapać się na wieżę ratuszową i obejrzeć piękną panoramę zabytkowego miasta.   

Najpiękniejsze miasta w Polsce – Ruciane-Nida 

Jeśli zastanawiasz się gdzie nad jezioro się wybrać, polecamy Ci Ruciane – Nida. To niewielkie miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim powstało już w XVI wieku i było zamieszkiwane głównie przez rybaków. Do dziś zachowało się tu wiele zabytkowych budowli. Dla fanów historii II wojny światowej, cenny do zobaczenia okaże się kompleks fortyfikacji z licznymi bunkrami. Ci, którzy interesują się koleją, znajda tu starą parowozownię z zabytkowymi lokomotywami oraz wieżę wodną – najstarszy przykład architektury kolejowej. Wielbicielom literatury polecamy zwiedzić Muzeum Gałczyńskiego, gdzie latem odbywają się wieczorki poezji. Warta zobaczenia jest także Borejszówka –budynek z dachem przypominającym odwróconą łódź jest często uwieczniany na fotografiach. Oczywiście miasteczko warto odwiedzić ze względu na walory przyrodnicze regionu. W Rezerwacie Dzikich Zwierząt na 100 hektarach można spotkać wilki, żubry, łosie czy sarny. Za to nad jeziorami Guzianka Mała czy Bełdany można odpocząć i popływać.  

Najpiękniejsze miasta w Polsce – Zamość

Założony w 1580 roku przez Jana Zamoyskiego i zaprojektowany przez włoskiego architekta Bernardo Morando, zachwyca Starym Miastem. Zostało ono wpisane w 1992 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kiedyś konkurował z Krakowem o miano najpiękniejszego miasta, głównie z uwagi na Rynek zwany Wielkim (100 x 100 m). Otaczają go kamienice z podcieniami, a na szczególną uwagę zasługuje pięć zwanych Ormiańskimi, które niegdyś Jan Zamoyski przydzielił Ormianom. Atrakcją turystyczną jest najstarsza apteka w Polsce działająca nieprzerwanie od 1609 roku. Warto zobaczyć Pałac Zamoyskich obraz Twierdzę Zamość z przełomu XVI i XVII wieku. Dziś szlak fortyfikacji to popularne miejsce na wycieczki rowerowe wiodące przez przez planty i park.  

Najpiękniejsze miasta w Polsce – Szczawnica

Położona na południu Polski w dolinie potoku Grajcarka, kiedyś była miastem zdrojowym, do którego zjeżdżali kuracjusze z całego kraju. Dziś nadal jest popularna ze względu na uzdrowiskowy charakter –przyciąga turystów licznymi sanatoriami położonymi w pięknych zabytkowych willach. Na uwagę zasługuje Park Zdrojowy z pięknie odnowionymi zabytkami  i muszlą koncertową oraz zabudowania uzdrowiskowe ze zdobionymi werandami. Doskonałe miejsce jako baza wypadowa na spływ Dunajcem, na piesze wędrówki po Pienińskim parku Narodowym czy na weekend w górach. Jeśli chcesz wypocząć luksusowo, a jednocześnie na łonie natury, w niedalekiej odległości od Szczawnicy znajdziesz glamping lub niewielki Tiny House

Chcesz poznać najcenniejsze polskie zabytki? A może chciałbyś zwiedzanie połączyć z odpoczynkiem wśród natury? Poznawaj najpiękniejsze polskie miasta z naszym przewodnikiem. Na Westwing znajdziesz znacznie więcej propozycji na udany urlop czy weekend w Polsce. Zarejestruj się i zobacz!