Pociąg jadący pomiędzy wzgórzami w trakcie jesieni

A ile razy Ty marzyłeś, by rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady, a do tego pociągiem, nie zważając na bagaż i bilet? A może już jesteś gotowy do podróży, masz spakowaną walizkę, obrany punkt docelowy, a brakuje Ci tylko formy transportu? Dlaczego warto wybrać podróż pociągiem, zamiast auta czy autokaru? Dodatkowo, powiemy Ci, jakie są najpiękniejsze trasy na podróż pociągiem w Polsce oraz dowiesz się również co nie co o podróżowaniu pociągiem za granicą. A na samym końcu podamy Ci pięć akcerosiów, o których nie powinienieś zapomnieć do pociągu! Ruszamy!

Dlaczego podróż pociągiem?

Podróż pociągiem po naszym kraju wielu osobom kojarzy się wyłącznie negatywnie. Mają oni przed oczami brudne, przepełnione przedziały, w których nie działa ogrzewanie i które nigdy nie docierają na czas. Taki stereotyp zalągł się w głowach Polaków w latach 90-tych ale uwierzcie, że teraz wcale to tak nie wygląda!

Zaletą podróży pociągiem jest przede wszystkim jej cena! Wybierając się w jednoosobową podróż samochodem, w większości przypadków, za paliwo i opłaty drogowe zapłacimy znacznie więcej niż za bilet kolejowy na danej trasie. Co więcej, podróż pociągiem ceniona jest przez kierowców za wygodę przejazdu, często większą niż w samochodzie czy autobusie. W dzisiejszych taborach standardem są już gniazdka z prądem, miękkie fotele z zagłówkami, zadbane toalety, wagony barowe, dużo miejsca na nogi.

Pociąg jadący przez pole

Jesteś znawcą kultury lub po prostu lubisz zagadnienia architektoniczne? Podróż pociągiem jest zdecydowanie dla Ciebie! Dworce kolejowe często są perełkami architektonicznymi i jednymi z najładniejszych budynków w swoich miastach.

Mówiąc o podroży pociągiem, nie możemy pominąć faktu, że jest to po prostu eko! Zmniejszamy emisję spalin docierając znacznie szybciej do miejsca docelowego przy pominięciu korków. Ekoturystyka w najlepszym wydaniu!

5 najciekawszych tras na podróż pociągiem w Polsce

W naszym pięknym kraju są miejsca, do których trzeba wybrać się koleją – nie tylko dlatego, że w wielu przypadkach to jedyna dostępna forma transportu, lecz także ze względu na zapierające dech w piersiach widoki! Poniżej lista 5 tras na podróż pociągiem, które szczególnie polecamy ze względu na wyjątkowe widoki i atrakcje!

 1. Wałbrzych – Kłodzko – trasa ta biegnie nad rzekami i wśród lasów, by w pewnym momencie wkroczyć w obszar Gór Sowich. Wybierając ją, będziesz miał okazję przejechać najdłuższym tunelem w Polsce przechodzącym pod Małym Wołowcem i tym nieco krótszymi pod Sajdakiem i w Świerkach.
 2. Reda – Władysławowo – Hel – trasa ta jest jedyną w Polsce koleją normalnotorową zbudowaną na mierzei. To gwarancja pięknych widoków!
 3. Lublin – Bełżec – Horyniec – Przeworsk – na tej trasie w ramach Przeworskiej Kolei Wąskotorowej, przejedziesz jedynym w Polsce tunelem wąskotorowym!
 4. Rzeszów – Sandomierz – Kielce – droga ta prowadzi przez piękne miasto Sandomierz, które zachwyca tych, którzy lubią czasem zwolnić i porozkoszować się życiem!
 5. Żywiec – Sucha Beskidzka – Chabówka – ta trasa powinna być dedykowana fanom górskich klimatów.

Orient Ekspres, czyli podróż pociągiem za granicę

Ekskluzywne pociągi przywołują obrazy z dawnych epok, kiedy to podróże stanowiły coś więcej niż przejazd z punktu A do punktu B. Kojarzą się z wielkimi wyprawami rodem z powieści znanych pisarzy. Najsłynniejszym i najbardziej ekskluzywnym pociągiem był oczywiście Orient Ekspres na trasie z Paryża do Stambułu, który już nie istnieje ale ma wielu godnych następców.

Czerwony pociąg przejeżdzający przez przełęcz pomiędzy górami

Kabiny w stylu vintage, wykwintne potrawy i rozrywki w trakcie trwania podróży pociągiem, to wszystko znajdziesz w Venice Simplon Orient Express, który został określony przez Vanity Fair mianem “Pociągu, wobec którego mierzone są wszystkie inne pociągi luksusowe”. Jest to dzieło sztuki samo w sobie, prawdziwa ikona art deco. Jego bliźniaczym pociągiem jest Eastern & Oriental Express, który oferuje na swoim pokładzie ten sam styl, klasę i serwis, ale z delikatną nutą orientu. Jedne z proponowanych tras przebiegają pomiędzy Singapurem a Bangkokiem oraz Bangkokiem a Kuala Lumpur.

W Polsce, co prawda, stricte orient ekspresu nie spotkasz, natomiast PKP mają w swojej ofercie również trasy zagraniczne. Z Polski pociągiem dojedziesz między innymi do Berlina, Pragi, Bratysławy, Wiednia, Kijowa, Lwowa czy Budapesztu.

5 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć przed podróżą pociągiem

 1. Wskazówka

  Podróż pociągiem lepiej zaplanować z wyprzedzeniem. PKP oferuje atrakcyjne zniżki dla podróżujących, nawet do -30%, kiedy zdecydujesz się na zakup biletu kilka tygodni przed wyjazdem!
 2. Wskazówka

  Pakując bagaże pamiętaj, by najcenniejsze rzeczy mieć zawsze przy sobie. Dobrym rozwiązaniem będą także walizki zapinane na kod.
 3. Wskazówka

  Wybierając się w dłuższą podróż warto zaopatrzyć się w jedzenie i coś do picia oraz małą poduszkę bądź wygodny sweter, jeśli planujesz krótką drzemkę w pociągu.
 4. Wskazówka

  Wybierając przedział najlepiej skorzystać z takiego w którym ktoś jest. To zawsze bezpieczniejsza opcja.
 5. Wskazówka

  Podróżując z psem lub innym zwierzęciem musisz mieć aktualne świadectwo szczepień przeciwko wściekliźnie. Pies musi być trzymany na smyczy i mieć nałożony kaganiec.

Szykując się na najbliższą podróż pociągem, nie zapomnij zarejestrować się za darmo na Westwing, a otrzymasz codzienną dawkę inspiracji do każdego pomieszczenia oraz wyjątkowych ofert.