Przewożenie dzieci w samochodzie

Bezpieczeństwo dzieci jest zawsze najważniejsze, również podczas jazdy samochodem. Podróżowanie z pociechą na kolanach, czy na siedzeniu pomiędzy dorosłymi jest absolutnie zabronione. Ale czy na pewno wiesz jak właściwie zabezpieczyć dziecko przed skutkami niebezpiecznego zdarzenia na drodze? Nasi doradcy wyjaśnią Ci jak ważne jest odpowiednie przewożenie dzieci w samochodzie, jaki fotelik wybrać i jak go zamontować.  

Przewożenie noworodków – jak to zrobić bezpiecznie?

Prygotowujesz się do wyjazdu na weekend z dziećmi? Warto wiedzieć, że najmłodsi są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo. Jeśli wyobrażasz sobie, że możesz włożyć malucha do przenośnego kosza, nosidełka, zapiąć go pasami i to wystarczy – jesteś w wielkim błędzie. Niemowlę musi być bezwzględnie przewożone w specjalnym foteliku przeznaczonym dla grupy wiekowej od 0 do 13 kg, czyli mniej więcej do skończenia pierwszego roku życia. Takie foteliki kształtem przypominają kołyskę czy gondolkę i przez niektórych tak są nazywane. Pełnią one też funkcje nosidełka, które możesz łatwo wypiąć z pasów, żeby przenieść dziecko do domu lub zamontować gondolę na stelażu wózka (tylko wybrane modele). Fotelik z noworodkiem montujesz tyłem do kierunku jazdy – nagłe hamowanie jest wtedy mniej odczuwalne i minimalizuje uszkodzenie jeszcze w pełni niewykształconego kręgosłupa, szyi i głowy. Pamiętaj – zapinaj dziecko w foteliku, gdy wyjeżdżasz na weekend w górach, na majówkę, a nawet jeśli jedziesz dwie przecznice dalej! 

Przewożenie dzieci w samochodzie: od kiedy fotelik? 

Według obowiązujących w Europie standardów foteliki dzielą się na kilka grup, które pozwalają dopasować fotelik do wieku i wagi dziecka. Najmniejsze przeznaczone są już dla noworodków, czyli dzieci od 0 do 13 kg, mniej więcej do ukończenia pierwszego roku życia.

Kolejna grupa to foteliki od 9 do 18 kg, czyli od roku do czterech lat oraz od 15 do 25 kg, czyli dla cztero, pięcio i sześciolatków. Dla najstarszej grupy wiekowej przeznaczone są foteliki  dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg i wzroście nie mniejszym niż 150 cm. Oprócz odpowiedniego dopasowania fotelika ważny jest także sposób jego zamontowania przy pomocy systemu ISOFIX. Pozwala on na zamontowanie fotelika przy pomocy specjalnych, metalowych zaczepów i górnego paska mocującego. To bezpieczny system, w który wyposażone są już prawie wszystkie modele samochodów. Jeśli posiadasz starszy model – bez ISOFIX-u – koniecznie zapnij fotelik pasami bezpieczeństwa.  

Co to takiego podstawka – od kiedy można jej używać? 

Podstawka to nic innego, jak podwyższenie dodające dziecku kilku centymetrów i powodujące, że pasy bezpieczeństwa przechodzą przez właściwe punkty na ciele – biodra, bark i ramię. Rodzice starszych dzieci często uważają, że takie przewożenie dzieci w samochodzie w zupełności wystarczy w przypadku nastolatków. Otóż niekoniecznie. Wszystko tak naprawdę zależy od wzrostu dziecka. Takie rozwiązanie może okazać się wystarczające, jeżeli dziecko przekroczyło 150 cm wzrostu. Jeśli jednak jest niższe to pomimo skończenia nawet 17 lat, powinno być przewożone w foteliku.

Podstawka jest z pewnością wygodniejsza niż fotelik, nie ogranicza ruchów dziecka i jest lekka, więc można ją łatwo wyjąć i przenieść do drugiego samochodu. Nie zabezpiecza jednak w stu procentach, choćby dlatego, że nie chroni głowy i szyi. Dlatego ostatnio odchodzi się od stosowania podstawek. 

Od kiedy można przewozić dziecko bez fotelika? 

Do niedawna uważano, że obowiązkowo w fotelikach powinny podróżować dzieci do ukończenia 12 lat. Nowe przepisy nakładają ten wymóg na dzieci, których wzrost nie przekroczył 150 cm. Dzieci powyżej tej granicy mają prawo podróżować samochodem zapięte w pasy bezpieczeństwa na siedzeniu. Bez fotelika mogą podróżować też te, które ze względu na wagę nie mieszczą się w foteliku, lub które nie mogą w nim podróżować ze względu na dolegliwości – wyjeżdżając na wycieczki rowerowe zawsze dobrze jest mieć ze sobą taką opinię od lekarza.  

Od kiedy można dziecko przewozić na przednim siedzeniu? 

Często zdarza się tak, że podróżujemy z dzieckiem sami. Wtedy wygodniej i bezpieczniej jest mieć dziecko obok siebie, czyli na przednim siedzeniu pasażera. Takie przewożenie dzieci w samochodzie jest dozwolone od urodzenia, w foteliku dostosowanym do wagi malucha i odpowiednio zamocowanym. Najlepiej, jeśli fotelik jest zamontowany tyłem do jazdy – jest to bezpieczniejsze dla dziecka w razie gwałtownego hamowania. Ułatwi Ci to kontakt z pociechą w czasie jazdy.

Uwaga: podczas przewożenia dziecka na przednim siedzeniu pamiętaj o wcześniejszym wyłączeniu poduszki powietrznej. Jej wybuch podczas zderzenia jest tak silny, że może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku. 

Przewożenie dzieci w samochodzie: jak przetrwać długą podróż? 

Zastanawiacie się gdzie nad jezioro wyjechać, a może chcecie zwiedzić najpiękniejsze miasta w Polsce? Świetny pomysł, ale jak poradzić sobie z dzieckiem tyle godzin w samochodzie? Przede wszystkim dostosuj podróż do rytmu dnia dziecka. Najlepiej dla niego i dla Ciebie, jeśli większą część podróży prześpi. Staraj się też robić przerwy podczas jazdy –dziecku trudno usiedzieć zapiętym w foteliku przez kilka godzin. Zatrzymuj się w bezpiecznych miejscach, tak żeby dzieciak mógł chociaż na chwilę oderwać myśli od podróży. Wykorzystaj postoje na krótkie posiłki – najedzone dziecko będzie z pewnością spokojniejsze niż głodne. Starszym dzieciom zapakuj ulubione przekąski i koniecznie coś do picia. Dla mniejszych zabierz przytulanki – będą się pewniej czuły w podróży. Ubierz dziecko stosownie do pogody i w wygodne ubrania. W zimie zdejmij mu kurtkę, zanim zapniesz je w pasy – jeśli w samochodzie jest chłodno, lepiej przykryć je kocykiem. W lecie lepiej ubrać dziecko na cebulkę – podczas postoju zawsze możesz zdjąć kilka warstw. 

Czym zająć dziecko w samochodzie? 

Warto o tym pomyśleć zanim wyruszysz z domu i zastanowić się, co zabrać na wyjazd. Najlepiej, jeśli będą to nowe „atrakcje” – bardziej zaciekawią dziecko. Starszym dzieciom przygotuj na podróż kolorowanki, jeśli Twój samochód ma rozkładane stoliki na przednich siedzeniach. Młodsze dzieci przez chwilę chętnie pooglądają nową książeczkę z obrazkami, starsze może zechcą poczytać ciekawą lekturę. Jednych i drugich bardziej zainteresuje pewnie film – za cenę spokojnej jazdy możesz im pozwolić na obejrzenie bajki na tablecie czy w smartfonie. Każda bajka jednak kiedyś się kończy i co wtedy? Zamiast włączać kolejną, zaproponuj fajną zabawę w łamigłówki, zagadki, albo w test na spostrzegawczość. Możesz też opowiadać dziecku o tym co mijacie po drodze – pokazuj mu zwierzęta, ciekawe budowle, piękną roślinność… Maluchy często zasypiają przy spokojnej muzyce, albo przy bajce-grajce – warto mieć je pod ręką.   

Przewożenie dzieci w samochodzie: choroba lokomocyjna

Nawet najlepiej zaplanowaną podróż potrafią zepsuć zawroty głowy, nudności, a nawet wymioty. Objawy choroby lokomocyjnej przytrafiają się także dzieciom, zwłaszcza starszym w wieku ok. 10-12 lat. Warto wcześniej pomyśleć o tym, jak temu zaradzić.

Tradycyjne tabletki są skuteczne, ale zawierają składniki, na które niektóre dzieci źle reagują. Dlatego lekarze zalecają też naturalne sposoby. Okazuje się, że chorobę lokomocyjną dobrze łagodzi imbir. Możesz przygotować napój z połowy łyżeczki sproszkowanego korzenia, rozpuszczonego w niewielkiej ilości ciepłej wody z dodatkiem miodu. Sprawdzi się też imbirowa herbatka albo imbirowe cukierki. Niektórzy polecają wypić przed podróżą zaparzony rumianek lub miętę. Czasem pomaga miętowa guma do żucia. W aptekach dostępne też są plastry akupresurowe, które uciskają odpowiednie punkty na nadgarstkach – naklejamy je 15 minut przed podróżą.  

Już niedługo wakacje! Czy wiesz już, gdzie pojedziesz? Nie obawiaj się podróży z dzieckiem – jemu też należy się odpoczynek. Pamiętaj, jak ważne jest bezpieczne przewożenie dzieci w samochodzie. Po więcej inspiracji i ciekawych porad zajrzyj na Westwing