Dziewczyna leżąca na łóżko obok psa i czytająca książkę o podróżowaniu

Podróżowanie w odległe zakątki świata to wspaniała przygoda, jednak często kojarzona z wyższymi kosztami. Ale tanie podróżowanie w na drugi koniec świata jest możliwe tylko wymaga nieco więcej przygotowań i wysiłku. A z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju publikacje książkowe czy porady na forach internetowych. Również my zebraliśmy kilka przydatnych podpowiedzi, jak pozwolić sobie na niezapomnianą przygodę! Podpowiemy Ci 9 wskazówek dotyczących taniego podróżowania oraz jak można ograniczyć koszty w podróży. Dodatkowo, dowiesz się, jak można ekologiczne i tanio podróżować.

Wskazówki na tanie podróżowanie

Tanie podróżowanie nie oznacza, że jest zupełnie darmowe, ale są sposoby, by znacząco obniżyć koszty. Zebraliśmy w kilka przydatnych wskazówek, które powinieneś wziąć pod uwagę, chcąc tanio zwiedzać świat! Pamiętaj by zaczynać od podstaw! Aby wyjazd był udany, musisz się do niego dobrze przygotować, aby nie spadły na Ciebie niezapowiedziane wydatki.

 1. Wskazówka

  Tanie podróżowanie zaczyna się od wyboru kierunku. Postaraj się wybierać nowe miejsca do zwiedzania, chwilę przed lub po sezonie. Ceny będą zdecydowanie niższe!
 2. Wskazówka

  Masz już upatrzony kierunek, ale aktualna cena jest zbyt wysoka dla Twojego budżetu? Ustaw alerty na wybrane ceny i destynacje, wówczas nie przegapisz żadnej promocji.
 3. Wskazówka

  Dobrym sposobem na obniżenie kosztów podróży jest wyjazd tylko z bagażem podręcznym. Niewielka walizka, jaką można zabrać ze sobą na pokład samolotu sprawdzi się najlepiej w przypadku weekendowych podróży ale także przy dobrym zorganizowaniu, zapakujesz w nią rzeczy na tydzień!
 4. Wskazówka

  Nie musisz już zabierać ze sobą przewodnika w wersji książkowej, który niestety zabiera miejsce w małej walizce i skorzystaj z jego mobilnej edycji na telefon czy na tablet.
 5. Wskazówka

  Jadaj w knajpach dla lokalnych mieszkańców. Czyli w knajpach które nie leżą przy głównych drogach, nie mają szyldów po angielsku i widać w nich samych lokalsów – ceny są dużo niższe bo nie nastawione na turystów, a jedzenie często jeszcze lepsze.
 6. Wskazówka

  Możesz również zaoszczędzić na wydatkach na jedzenie. Często zakupy produktów od lokalnych sprzedawców jest lepszym wyborem niż posiłki w restauracjach. Skorzystaj również street foodu!
 7. Wskazówka

  Podróżuj w grupie! To zawsze mniejsze koszta za przejazdy, noclegi i wyżywienie. A przy tym świetna przygoda z paczką przyjaciół!
 8. Wskazówka

  Weź udział w zorganizowanym wolontariacie i spędź kilka tygodni w rajskiej lokalizacji. Często różne organizacje lub przedsiębiorstwa oferują nocleg i ciepły posiłek, za nie wymagającą i kilku godzinną pracę.
 9. Wskazówka

  Aby znacząco obniżyć koszty podróży, postaw na lokalny transport. Zostaw taksówki, a wskocz do pociągu czy autobusu.

Ograniczenie kosztów w podróży

Tanie podróżowanie wbrew pozorom nie jest takie trudne, ale jak spróbować zwiedzać świat prawie za darmo? Jest kilka działań, które możesz wdrożyć by uniknąć znacznych kosztów.

 • Nocleg

Dużą częścią kosztów podróży są wydatki na nocleg. Nawet jeśli zdecydujesz się zrezygnować z komfortu i wybierzesz kiepski pokój lub łóżko w hostelach, to i tak będziesz zmuszony zapłacić za niego przynajmniej kilkanaście euro. Dlatego świetnym sposobem jest CouchSurfing. Jest to serwis internetowy, dzięki któremu można zaoferować darmowe zakwaterowanie lub znaleźć użytkowników oferujących nocleg we własnym domu lub mieszkaniu w wielu miejscach świata.

Namiot rozłożony na polanie z otwarym wejściem z widokiem na górę

Możesz także zdecydować się na nocleg „na dziko” pod namiotem lub rozgwieżdżonym niebem. W Norwegii możesz rozbić namiot gdziekolwiek chcesz, na ziemi należącej do państwa. Z kolei, we Włoszech lub w Niemczech niekoniecznie. Dlatego zawsze przed wyjazdem upewnij się, czy jest to miejsce przyjazne dla namitów.

 • Podróżowanie i praca

Jeśli naprawdę kochasz przygodę możesz wyszukać organizacje na całym świecie, które oferują pracę w zamian za nocleg i ciepłe posiłki. Tak jest w wielu krajach Ameryki Południowej, gdzie wolontariusz wykonuje lżejsze prace, a po niej może wypocząć i zwiedzić okolicę. Z kolei, w niektórych krajach świata można Nie brzmi to jak praca marzeń?

 • Przemieszczanie się
Para jadąca drogą na żółtym skuterze

A jak dostać się pod wskazany, darmowy adres? Autostopem! Nie dość, że masz świetną przygodę rodem z filmów to jeszcze nic nie płacisz. Alternatywą jest przejazd Blablacarem, o którym już wcześniej wspominaliśmy.

 • Zwiedzanie

Zwiedzając możesz ograniczyć się do chłonięcia atmosfery i klimatu danego miejsca, a niekoniecznie chodzenia po muzeach czy wystawach. Nie ma nic ciekawszego niż obserwowanie mieszkańców i ich codziennych obowiązków. Dodatkowo, wiele miast na świecie oferuje tzw. free tours, czyli darmowe zwiedzanie miasta. Dobrą praktyką jest jednak pozostawienie małego napiwku dla przewodnika.

Tanie podróżowanie: aplikacje i strony internetowe

Osoba siedząca przy stole na którym leży rozłożona mapa, komputer, paszport oraz aparat
 • Hitchwiki– baza wiedzy o autostopie. Od przydatnych wskazówek dotyczących stopowania, przez najlepsze miejsce na łapanie aut po najnowsze wiadomości dla „autostopowiczów”.
 • Ryanair, Wizzair, EasyJet – wielka trójka najtańszych europejskich linii lotniczych.
 • Skyscanner.pl– wyszukiwarka najtańszych połączeń lotniczych. Skanuje wszystkie linie i biura turystyczne aby znaleźć najlepszą dla Ciebie trasę i cenę.
 • Blablacar – serwis umożliwiający przejazd z miasta do miasta w samochodzie osoby prywatnej, która akurat dysponuje wolnym miejscem.
 • Jakdojade.pl – wyszukiwarka połączeń transportem publicznym w polskich miastach.
 • Maps.me – jest to aplikacja działająca jak popularne GoogleMaps, ale maps.me działa w trybie offline.
 • Kayak.pl – jest to strona, którą można opisać jako wszechstronny „planer” podróży. Wyszukasz tam połączenia lotnicze, hotele czy wypożyczalnie samochodów.
 • wimdu.pl i airbnb.pl – są to dwa popularne portale umożliwiające wynajem mieszkania lub domu na kilka dni na całym świecie!
 • omnio.pl – aplikacja pozwalająca na wyszukiwanie najtańszych połączeń kolejowych, autobusowych oraz samolotowych na całym świecie.
 • Travel Budget – jest to aplikacja, która pomoże Ci kontrolować Twoje podróżnicze wydatki.

Tanie eko podróżowanie

Świadoma i przyjazna dla środowiska turystyka dotyka wielu różnych aspektów: od wyboru transportu, który zabierze Cię do miejsca docelowego, przez hotel, w którym zamierzasz się zatrzymać, aż do Twojego zachowania podczas podróży.

Pociąg jadący pomiędzy wzgórzami w trakcie jesieni

Wspomniany wcześniej autostop posiada zalety ekologiczne, ponieważ sprawia, że na drogach jest mniej samochodów i zmniejsza się w ten sposób zanieczyszczenie środowiska. Kupując bilet na transport publiczny w danym mieście, postaw na zakupy online! W podróży pociągiem czy busem wystarczy okazać bilet w wersji online, ale wciąż niewiele osób z tego korzysta. A przecież kupowanie biletu przez internet to nie tylko oszczędność papieru, ale i czasu spędzonego w kolejce na dworcu.

Zastanów się nad podręcznymi gadżetami. Własna butelka na wodę to ,,must have” w podróżowaniu less waste. Uchroni Cię przed wyprodukowaniem znacznej ilości śmieci. Wielorazowa torba to kolejna obowiązkowa pozycja zero waste na co dzień, jak i na eko wakacje. Nigdy nie wiadomo na co dokładnie, ale prawie zawsze się przydaje i pozwala uniknąć foliówek.

Hotele nie należą niestety do obiektów przyjaznych dla środowiska. Zużywają mnóstwo energii, wody i produkują ogromne ilości śmieci. Jeśli jednak zależy Ci by wybrać ten, który będzie jak najbardziej przyjazny dla natury możesz wybrać hotel oznaczony The EU Ecolabel (zwanym też Stokrotką). To certyfikat, który w 1992 r. stworzyła Komisja Europejska, by wyróżnić przedsiębiorstwa starające się zmniejszyć swój wpływ na środowisko.

Każdy może się przyczynić do pozytywnych zmian na rzecz środowiska. Nasze nawet najmniejsze decyzje mają znaczenie. Tanie podróżowanie to również podróżowanie odpowiedzialne.

Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji do stworzenia pięknego domu!