Wakacje z psem: 7 praktycznych wskazówek
Żaden właściciel psa nie wyobraża sobie wakacji bez ukochanego pupila. Przygotowanie takiego wyjazdu wymaga jednak zaangażowania i czasu. Jak zaplanować wakacje z psem? O czym należy pamiętać, aby i właściciel i pies na urlopie czuli się dobrze? Gdzie wyjechać z psem? Podpowiemy Ci, również, co zrobić kiedy nie możesz zabrać zabrać swojego futrzaka na wakacje. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, jak zorganizować wakacje z psem!

Żaden właściciel psa nie wyobraża sobie wakacji bez ukochanego pupila. Przygotowanie takiego wyjazdu wymaga jednak zaangażowania i czasu. Jak zaplanować wakacje z psem? O czym należy pamiętać, aby i właściciel i pies na urlopie czuli się dobrze? Gdzie wyjechać z psem? Podpowiemy Ci, również, co zrobić kiedy nie możesz zabrać zabrać swojego futrzaka na wakacje. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, jak zorganizować wakacje z psem!
ABC wakacji z psem
Przed urlopem z ulubionym zwierzakiem należy rozważyć i zaplanować kilka kluczowych kwestii. Od wyboru odpowiedniego miejsca pobytu, przez niezbędne akcesoria i formy transportu, po aktualne dokumenty pieska. Wszystkie te elementy mają wpływ na to, czy Twoje wakacje z psem będą idealne.
O czym należy pamiętać przy szukaniu wakacji z psem?

- Cel podróży
Weź pod uwagę potrzeby Twojego psa i panujący w danym kraju czy regionie klimat. Upały mogą być bardzo uciążliwe dla psów z długim, ciemnym futrem. Nie zapomnij, że wiele plaż, parków narodowych oraz rezerwatów przyrody nie pozwala na wprowadzanie psów.
- Środek transportu
Jeśli planujesz wyjazd na wakacje z psem autem, wcześniej podczas weekendowych wycieczek sprawdź, jak pies reaguje na dłuższe podróże samochodem. Zaplanuj także regularne postoje. Wycieczka samolotem może być bardzo uciążliwa dla czworonoga, który podróżuje w niewielkiej, transportowej klatce w luku bagażowym. Podróż statkiem lub promem mogą utrudnić formalne zasady, panujące na danym statku, zabraniające posiadania zwierząt. Niektóre psiaki mogą mieć też… chorobę morską. W pociągu pies musi być na smyczy i w kagańcu – to chyba niezbyt przyjemna wizja, prawda?
Jednak, podróż z psem samochodem jako najlepsze rozwiązanie. Nie zapomnij jednak o specjalnym transporterze przypiętym pasami do siedzenia oraz nie zostawiaj psa samego w aucie.
- Zakwaterowanie
Sprawdź, czy wybrany przez Ciebie hotel akceptuje psy. Jeśli tak, upewnij się, czy nie wiąże się to z dodatkowymi, często wysokimi opłatami za czworonoga. Wiele obiektów, które przyjmują psy, ma sporo zasad i ograniczeń w tym zakresie: psy nie mogą wchodzić restauracji lub cały pobyt muszą spędzić w kagańcu, uwiązane na smyczy. Czasem znaczenie ma także rozmiar psa: hotel chętniej przyjmie małego yorka niż doga, czy boksera. Szukaj obiektów z ogrodzonym ogrodem, gdzie pies może swobodnie biegać i bawić się z innymi zwierzakami. Zamiast hotelu możesz zdecydować się na kemping lub poszukać noclegu na portalu piesnaurlopie.pl.
- Termin podróży
Decydując się na wyjazd do ciepłych kurortów, pomyśl o podróży z psem wiosną lub jesienią. Na plażach będzie mniej turystów, a temperatury będą o wiele przyjemniejsze dla Twojego czworonoga.
Wakacje z psem: przed wyjazdem
- Szczepienia
Przed każdą dłuższą podróżą skonsultuj się z weterynarzem. Przede wszystkim zadbaj o odrobaczenie oraz szczepienia przeciwko wściekliźnie, boreliozie i tasiemcom. Zabezpiecz pupila przed kleszczami i pchłami. Przed wyjazdem na wakacje z psem sprawdź, czy masz aktualną książeczkę zdrowia psiaka i paszport.
- Godzina wyjazdu
Rozpocznij podróż autem wcześnie rano lub wieczorem, aby uniknąć wyższych temperatur.
- Karmienie
Na 8 godzin przed wyjazdem ogranicz żywienie swojego pupila, aby w trakcie jazdy uniknąć jego złego samopoczucia. Zapewnij mu jednak duży zapas wody. Jeśli to możliwe, zabierz na wyjazd zapas jego ulubionej karmy i nie eksperymentuj z żywieniem podczas wyjazdu.
- Chip i nieśmiertelnik
Jeśli Twój pies nie ma jeszcze wszczepionego czipa, zadbaj o to przed urlopem. Do tego nieśmiertelnik lub przypinka z Twoim adresem i numerem telefonu. Wszystko na wypadek, gdyby zaginął na wakacjach.
- Akcesoria podróżne
Pamiętaj o ulubionych zabawkach swojego psa, także tych pływających, ciepłym, miękkim kocu oraz misce podróżnej, butelce z wodą i smakołykami. Jeśli Twój pupil źle znosi długie podróże, przygotuj dla niego ziołowe leki uspokajające.
- Długa linka
Zabierz ze sobą długą linkę i pas biodrowy, jeśli planujesz długie spacery i dog trekking ze swoim ulubieńcem. Uważaj, bo za spuszczenie psa ze smyczy w lesie grozi mandat (art. 166 KW).
- Zapas jednorazowych torebek papierowych lub foliowych.
Do zbierania odchodów Twojego malucha, aby zadbać o czystość miejsca, które planujemy zwiedzić
- Zestaw pierwszej pomocy dla psa
Powinien zawierać przyrządy do wyciągania kleszczy, podstawowe opatrunki i preparat do odkażania ran.
Wakacje z psem: podróż

- Postoje. Pamiętaj o postojach co dwie godziny jazdy, aby pies rozprostował kości podczas krótkiej przechadzki i mógł spokojnie się załatwić.
- Lokalne zwyczaje. Po przyjeździe na miejsce sprawdź, gdzie pies może się wybiegać, gdzie nie możecie wchodzić razem oraz gdzie powinien być w kagańcu i na smyczy. Obserwuj czworonoga, czy nie stresuje się nowym miejscem.
- Lokalne lecznice dla zwierząt. Sprawdź na wszelki wypadek dane kontaktowe całodobowych lecznic w okolicy Waszego nowego miejsca pobytu.
- Pies na słońcu. Jeśli spędzacie urlop na plaży, zapewnij psu parasol, który uchroni go przed przegrzaniem. Do tego cały czas dostępna miska z zimną wodą. Dla psów z krótką sierścią zalecamy smarowanie ich kremem z filtrem przeciwsłonecznym dla dzieci.
Wakacje z psem, czyli gdzie można pojechać?

Pies na urlopie za granicą
Przepiękne trasy na spacery z psem znajdziemy w Norwegii (szlak na Preikestolen), we Włoszech (Dolomity), Czechach (Skalne Miasto) czy na Chorwacji (Jeziora Plitwickie).
Pies na urlopie w Polsce
Może spływ kajakowy lub tratwą na wakacjach z psem? Idealne rzeki na taką wyprawę w Polsce to Krutynia, Pilica, Bug, czy Biebrza. A może city break? Wybierz się ze swoim zwierzakiem na długie spacery po Łodzi, Wrocławiu, Warszawie, czy Trójmieście. Polski Bałtyk i Warmia to również świetne destynacje na wakacje z psem.
Co zrobić, kiedy pies nie może z nami jechać?

Przemyślmy wtedy, jak zapewnić mu odpowiednie warunki na czas naszej nieobecności. Będzie umierał z tęsknoty, więc warto, aby spędził ten czas w wyjątkowym miejscu. Nie podejmuj pochopnych decyzji i pomyśl o tym wiele dni lub tygodni przed wyjazdem.
Pies tylko w zaufane ręce
Poproś o pomoc przyjaciół lub rodzinę. Nie oddawaj ukochanego pupila w obce ręce niesprawdzonych osób prywatnych z ogłoszenia w sieci.
Hotele dla psów
Jeśli akurat nikt z bliskich nie może podjąć się tego zadania, poszukaj psiego hotelu z dobrymi opiniami. Sprawdź kilka dni przed wyjazdem na wakacje z psem, jak wyglądają tam miejsca do spania i spacerowania. Zobacz inne psy w tym hotelu – czy są zadbane, czy mają komfortowe wybiegi. W trakcie rozmowy z właścicielem psiego motelu zwróć uwagę, czy rzeczywiście jest miłośnikiem czworonogów i jak przeprowadza wywiad na temat Twojego psa. Pyta o jego zdrowie, spacery lub żywienie? To dobry znak.
Dogsitter
Dogsitter to profesjonalny opiekun dla psiaka, którzy zajmą się Twoim maluchem podczas urlopu.
7 najważniejszych wskazówek na wakacje z psem:

- Organizuj wyjazd nie tylko z myślą o sobie, ale i swoim pupilu
- Dobrze zaplanuj podróż, wybierz odpowiednie miejsce na wakacje z psem
- Wybierz najlepszy dla Twojego czworonoga środek transportu
- Upewnij się, że hotel, do którego jedziesz, akceptuje psy
- Zabierz ze sobą niezbędne akcesoria, leki i dokumenty dla psa
- Pamiętaj o zabraniu jego ulubionej zabawki i posłania
- Jeśli nie możesz zabrać psa ze sobą, zapewnij mu odpowiednią, wykwalifikowaną opiekę
Szukasz wyjątkowych akcesoriów i posłań dla swojego czworonoga? Zarejestruj się na Westwing i nie przegap naszych najlepszych ofert oraz promocji do stworzenia pięknego domu!