Sobór Wasyla Błogosławionego

Marzysz o wyjeździe do Rosji? Sprawdź jakie miejsca są typowym must have w tym pięknym kraju. Wycieczka do Moskwy, wiąże się jednak z formalnościami. Aby wyjechać do tego kraju będziesz musiał pofatygować się po wizę turystyczną. Warto zaplanować to na spokojnie, chwilę wcześniej. Rosja zachwyca i intryguje. Co zatem, koniecznie musisz zobaczyć? Zobacz nasz mini przewodnik!

Wycieczka do Moskwy: zabytki

Ten największy na świecie kraj jest położony na dwóch kontynentach. Oblewają go wody Oceanu Spokojnego, Morza Arktycznego i Morza Bałtyckiego. Do Rosji możesz się wybrać kiedy masz ochotę, jednakże musisz zadać sobie podstawowe pytanie – jaką temperaturę lubisz? W miesiącach zimowych średnie miesięczne temperatury sięgają ok. -10 stopni C, jednakże trzeba mieć na uwadze, że temperatura w niektórych miejscach może spaść nawet do -40 stopni! Ten niesamowity kraj, a szczególnie jego stolica, posiada szereg zabytków i atrakcji, które koniecznie musisz odwiedzić.

Kreml

Kolebka rosyjskiej państwowości o powierzchni 28 ha zamknięta wewnątrz wysokich (w niektórych miejscach nawet 19m!) murów. Powstawać zaczął jeszcze w XII wieku, będąc siedzibą książąt moskiewskich, carów rosyjskich. Obecnie to imponujący zespół budowli świeckich i sakralnych, otoczony potężnymi fortyfikacjami. Udając się na zwiedzanie Kremla, koniecznie zajrzyj do licznych soborów oraz cerkwi. Na tym planu znajdziesz również Pałac Zjazdów, Wieżę Troicką, Wielki Pałac Kremlowski oraz Diamentowy Skarbiec. Niezwykłą atrakcją jest również największy na świecie dzwon car-kołokoł o wadze 202t – historia mówi że nigdy nie dzwonił, a jego charakterystyczne uszkodzenie jest skutkiem przypadkowego zalania wodą w czasie gaszenia pożaru Moskwy, gdy jeszcze leżał w dole odlewniczym.

Plac Czerwony

Oświetlony Plac Czerwony w Moskwie zimą

Serce Moskwy stanowi rozległy Plac Czerwony, od którego zwykle mierzy się wszystkie drogowe odległości w mieście. Jedną z jego ulic zamykają czerwone mury moskiewskiego kremla, który zabudowany licznymi pałacami, cerkwiami i budynkami administracyjnymi uznawany jest za symbol władzy współczesnej jak i dawnej Rosji. Plac Czerwony jest gospodarzem wielu wydarzeń narodowych i kulturowych. To tu odbywają się największe rosyjskie święta jak np. święto flagi rosyjskiej.

Izmailovo

Izmailovo wygląda jak najlepiej odrestaurowany dwór carski, na którym zatrzymał się czas. Niestety to tylko pozory. Obiekt powstał w 2007 roku na podstawie szkiców pierwotnego Kremla, który uległ spaleniu. Głównym celem rekonstrukcji obiektu, było stworzenie centrum kulturalno-rozrywkowego. Część całego Izmailovo otacza bazar, tętniący życiem zwłaszcza w weekendy. Można na nim kupić rozmaite pamiątki z wakacji jak matrioszki, chusty, obrazy czy rękodzieło. Na terenie tego planu, znajdziesz także Muzeum Wódki, gdzie będziesz mieć okazję poznać proces produkcji tego trunku oraz spróbować różnych rodzajów alkoholu. Mieści się tu także szereg pracowni zajmujących się m.in obróbką drewna, kowalstwem, ceramiką czy tworzeniem mydła.

Sobór Wasyla Błogosławionego

Sobór Wasyla Błogosławionego nocą w Moskwie

To chyba największy znak rozpoznawczy Moskwy! Cudna architektoniczna perła. Jej wnętrze potrafi zaskoczyć, bowiem w środku znajduje się 8 oddzielnych cerkwi – symbol 8 dni walk pod Kazaniem i wygranej nad Tatarami kazańskimi. Wchodząc do środka podążaj za strzałkami pokazującymi kierunek zwiedzania – jak wyjdziesz raz na drugie piętro soboru, nie będziesz już miał szansy wrócić na niższy poziom. Sobór został ufundowany przez Ivana VI Groźnego, który wedle legend kazał oślepić architektów budujących ów sobór – by nigdy nie wybudowali nic piękniejszego.

W 1990 roku Cerkiew Wasyla Błogosławionego została wpisana na listę UNESCO. Świątynia dzisiaj funkcjonuje pod dwiema nazwami: jako katedra pod wezwaniem Opieki Najświętszej Bogurodzicy oraz jako świątynia Wasyla Błogosławionego. Obecnie Sobór jest filią Muzeum Historycznego, w którym umieszczone są między innymi militaria z czasów Iwana Groźnego i historyczne dzwony. Naprzeciwko soboru znajduje się również Państwowe Muzeum Historyczne, do którego również warto zajrzeć. To czerwony, monumentalny budynek. W Muzeum znajduje się 4,5 miliona eksponatów, jednak zwiedzającym udostępnione jest „tylko” ponad 22.000.

Interesuje Cię podróżowanie? Odkryj nasze przewodniki po innych metropoliach Europy:

Wycieczka do Moskwy: zakupy

Tsvetnoy Central Mall to 5-piętrowe centrum handlowe zbudowane w miejscu legendarnego rynku, na który w XX w. wszyscy Moskwianie udawali się na zakupy. Rynek znajdował się wówczas na parterze, na wyższych piętrach sprzedawano inne produkty. Na ścianach nowego budynku wiszą fotografie z tamtych lat, które pokazują modnej młodzieży historię tego miejsca. Inną pozostałością dawnych czasów są świeże produkty rolne, które można kupić na piątym piętrze. A ubrania, dodatki i inne rzeczy niezbędne każdej kobiecie zajmują pozostałe cztery piętra.

W tym centrum handlowym znajduje się ogromna, pobudzająca wyobraźnię zielona ściana, która fantastycznie kontrastuje z neonami sklepów, błyszczącymi metalicznymi powierzchniami, wielkimi taflami szkła i innymi nowoczesnymi elementami. Budynek centrum jest interesujący również z zewnątrz. Został zbudowany przez jednego z czołowych rosyjskich architektów – Yurija Grigoryana. Jego eklektyczny, pełen światła projekt, z wyjątkowym wyczuciem włączający elementy futurystyczne w miks różnych kultur i stylów, doskonale wyraża ducha wielkiego miasta.

GUM: Główny Dom Towarowy

GUM: Główny Dom Towarowy w Moskwie

Czyli Gławnyj Uniwiersalnyj Magazin, zwany również Wierchnije Torgowyje Riady. Budynek, jak większość rzeczy w Moskwie, poraża swoimi wymiarami. GUM wybudowali w XIX wieku. Składa się on z konstrukcji żelazno-szklanej, a w środku znajduje się ponad…tysiąc sklepów. Wystrój i marki jakie znajdziesz w GUM sugerują, że sklepy w nim są raczej dla bogatszych Rosjan. Budynek reprezentuje styl eklektyczny. Trzeba przyznać, że wygląda imponująco i wpisuje się świetnie w atmosferę Placu Czerwonego, gdzie wszystko jest dość ogromnych rozmiarów.

Wycieczka do Moskwy: Hermitage Garden

To jeden z najstarszych parków w centrum Moskwy. Niewielki, ale bardzo przyjemny. Zieleń trawników rozjaśniają kwietniki i kwitnące drzewa, a jego dodatkową ozdobą są białe latarnie, które pojawiły się tutaj na początku XX w. Jedną z głównych atrakcji parku jest drewniana platforma zbudowana przez architekta Balevicha w 1895 r., zachowana w przyzwoitym stanie oraz otwarta metalowa altana. W parku znajdują się również dwa teatry, kino na świeżym powietrzu, które działa w ciepłe miesiące roku, kilka restauracji i wspaniały plac zabaw dla dzieci. To doskonałe miejsce do spędzania czasu z rodziną.

Moskiewskie metro

Metro Moskwy – duma, chluba i jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. Jest unikalnym, dynamicznym pomnikiem historii odnotowującym zmiany epok, władz, stylów, kierunków rozwoju kultury i czasem upodobań osób decyzyjnych. Wszystko za sprawą niezwykłego wyglądu wielu stacji, które uważane są za wzorcowy przykład architektury socrealizmu (44 z nich zaliczono do obiektów dziedzictwa kulturowego Rosji). W przeciwieństwie do innych miast na świecie, w Moskwie metro nie powstało wyłącznie w celu transportowym, ale – jak w przypadku wielu inwestycji w Związku Radzieckim – ku chwale socjalizmu. Moskiewskie metro to nie tylko wyjątkowy design. To też piorunujące statystyki: 200 stacji, 4,5 tys. wagonów, 10 tys. przejazdów pociągów i 7 mln pasażerów dziennie, 99,98 proc. zgodności z rozkładem jazdy!

Dzielnica biznesowa

Moskiewska dzielnica biznesowa, czyli oficjalnie Moskiewskie Międzynarodowe Centrum Biznesowe leży po drugiej stronie rzeki Moskwa. Jest to wielkie, biznesowe i korporacyjne serce Moskwy. To także tutaj znajdują się jedna z najwyższych budynków Europy. Każdy z nich przekracza 300 metrów wysokości. Pięknie wyglądają przede wszystkim o tzw. “złotej godzinie”, ale my polecamy również spacer po zachodzie słońca, gdy każdy wieżowiec mieni się kolorami świateł. Można to miejsce nazwać moskiewskim Manhattanem!

Wycieczka do Moskwy: bary i restauracje

Stolica Rosji to mieszanka kultury europejskiej i azjatyckiej. I tak właśnie Moskwa smakuje – wielokulturowo. Udając się na spacer, ulicami miasta nie zapomnij odwiedzić polecanych rosyjskich restauracji oraz skosztować przysmaków z lokalnych street foodów.

Denis Simachev Shop & Bar to jeden z ciekawszych barów w Moskwie. Jego wyjątkowość bierze się stąd, że zawsze czujesz się tu swobodnie, przytulnie, wszystko w nim jest miłe dla oka i wywołuje uśmiech. Śniadania, obiady z przyjaciółmi oraz, w szczególności, imprezy taneczne – wszystko w tym niezwykłym miejscu daje fantastyczną energię, a jego magia tkwi w wyjątkowo zaprojektowanym wnętrzu.

Hotel Golden Apple to jeden z pierwszych hoteli butikowych w Moskwie. Za oryginalną elewacją zabytkowej kamienicy na ulicy Malaya Dmitrovka po mistrzowsku ukrył on ultranowoczesne wnętrze. Hotel został stworzony przez architekta Rafaela Shafira, który samego siebie nazywa architektem postmodernistycznym.

White Rabbit to najbardziej znana restauracja w Moskwie, którą prowadzi Vladimir Mukhin, jeden z najzdolniejszych szefów kuchni rosyjskiej nowej fali. Mukhin nie boi się eksperymentów. Odkrywa na nowo bogactwo rosyjskich smaków, przypomina zapomniane składniki, odświeża dawne przepisy.

Warenicznaja – sieć tych restauracji zawiera wszystko czego powinien skosztować turysta wybierający się do Rosji. Ich wnętrza urządzono w stylu typowych mieszkań z najróżniejszych okresów – od Rosji burżuazyjnej przez komunistyczną po kapitalistyczną.

Wycieczka do Moskwy: przysmaki

Kuchnia rosyjska składa się z wielu zróżnicowanych dań – jak Rosja długa i szeroka. Duża ilość narodowości, zamieszkująca tereny zarówno dawnego Związku Radzieckiego jak i współczesnej Rosji, wniosła swój wkład do kulinarnej tradycji tego kraju.

  • Wybierając się do Moskwy, koniecznie spróbuj… pierogi ale w wersji rosyjskiej! Pielmieni syberyjskie to zawijane na rosyjski sposób pierogi, które obowiązkowo są nadziewane mięsem. Może to być mięso jednego gatunku lub kilku. Do farszu należy dodać też cebulkę i przyprawy. Jednak najważniejsze w tym przepisie jest to, by mięso było surowe – dzięki temu farsz jest soczysty. W Polsce znamy również pierogi ruskie, nadziewane serem i ziemniakami.
  • Pragniesz poczuć odrobinę luksusu? Skosztuj bliny! Bliny rosyjskie to drożdżowe naleśniki robione z ciasta z mąki gryczanej, pszennej lub żytniej, do których serwowany jest kawior.
  • Rosja słynie również z zup. Są one w Rosji jednogarnkowymi, sycącymi daniami, które z powodzeniem mogą stanowić cały obiad. Wśród zup prym wiedzie rybna ucha oraz szczi, czyli bardzo kwaśny kapuśniak. Oryginalności nie można natomiast odmówić okroszce – serwowanej na zimno zupie z żółtek, musztardy, ogórków, szynki i śmietany z dodatkiem kwasu chlebowego.
  • Bardzo popularną w Rosji przekąską do piwa są suszone ryby. Małe rybki suszy się w całości i w całości się je spożywa. Wszędzie dostaniecie też pierożki, czyli małe bułeczki z przeróżnym nadzieniem – mięsnym, grzybowym, kapuścianym

Wycieczka do Moskwy była Twoim marzeniem? Teraz już wiesz na co zwrócić uwagę, przy planowaniu podróży. A jeśli szukasz dalszych wskazówek, zarejestruj się na Westwing. A otrzymasz codzienną dawkę inspiracji oraz wyjątkowych kampanii do stworzenia pięknego domu.