Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Zbliżenie na rower w parku

Rower to wspaniały sposób na połączenie ćwiczeń i spędzania wolnego czasu z rodziną, przyjaciółmi, a nawet samemu. Piękna pogoda i sprzyjające warunki atmosferyczne to nie tylko rewelacyjna odskocznia od czterech ścian domu lub biura. Matka Natura i letnia aura niosą za sobą szereg korzyści dla zdrowia, które powinniśmy czerpać pełnymi garściami i korzystać z nich, póki jest ku temu okazja. Dlatego też nie czekaj, odkurz sprzęt i zacznij planować najbliższe wycieczki rowerowe

Wycieczki rowerowe – jak się do nich przygotować? 

Jak przygotować się do wyprawy rowerowej? Czy jest na to jakiś gotowy plan? Prawdopodobnie nie, bo nigdy nie wiesz co może się wydarzyć, natomiast możesz zmniejszyć ryzyko niepowodzeń  i stresów do minimum, opracowując plan wycieczki oraz listę niezbędnych sprzętów. Co zabrać na wyjazd rowerowy? 

 • Rower. Skoro wyprawa rowerowa, to bez dwóch kółek się nie obejdzie! Masz swój ukochany rower? Taki, na którym czujesz się tak komfortowo, że możesz przemierzać naprawdę długie kilometry? Nie zapomnij, przed wyjazdem oddać go do serwisu by mieć pewność, że sprzęt jest sprawny i nie stanie Ci się z tego powodu żadna krzywda. 
 • Sakwy rowerowe. To nic innego jak bagażnik, w którym zmieścisz najpotrzebniejsze rzeczy. Znacznie wygodniejsze niż jazda z ogromnie ciężkim plecakiem. 
 • Namiot. Nigdy nie wiesz czy wycieczka nie przeciągnie się o jeden dzień dłużej. Nie zapomnij sporządzić osobnej listy co zabrać pod namiot
 • Ubranie na zmianę. Nigdy nie wiesz jak zmieni się pogoda, a przecież nikt nie lubi jeździć w mokrych ubraniach… Spakuj także ciepłą, nieprzemakającą kurtkę. 
 • Prowiant. Rower potarfi naprawdę zmęczyć, dlatego niezależnie od długości wycieczki, zawsze miej przy sobie coś do zjedzenia oraz wodę. 
 • Mapy. W dzisiejszych czasach cały świat zamknięty mamy w telefonie, ale kto wie, gdzie zaprowadzą Cię koła? Może będzie to miejsce bez zasięgu? Warto wówczas mieć zabezpieczenie w postaci papierowych map. 
 • Elektronika. Powerbank oraz naładowany telefon plus kompas. 
 • Akcesoria rowerowe. Na szlaku rowerowym może się stać wiele rzeczy. A przezorny zawsze ubezpieczony! Miej ze sobą dętkę, pompkę i klucze rowerowe. 

Przygotowania do wycieczki rowerowej rozpocznij od ustalenia odpowiedniego planu. Masz już listę potrzebnych rzeczy, czas opracować trasę. Ma to być wyjazd po okolicy, czy kusi Cię długa trasa w formie wyjazdu na weekend? 

Nawet planując weekend w górach lub zastanawiając się, gdzie nad jezioro pojechać, koniecznie zabierz ze sobą rower! To świetny pomysł na eksplorowanie okolicy i aktywne spędzenie wolnego czasu. 

Wycieczki rowerowe po okolicy 

Jeśli daleko Ci do kolarza z prawdziwego zdarzenia, postaw na jazdę rekreacyjną. Wybierz trasy i miejsca docelowe oddzielone o kilka lub kilkanaście kilometrów od Twojej miejscowości. Nie musisz od razu ruszać na peleton. Majówka to dobry czas na wyjęcie roweru z piwnicy i zwiedzanie miejscowych atrakcji. Co powiesz na np. zwiedzanie Krakowa

Jakie szlaki rowerowe warto zwiedzić? 

 1. Szlak cysterski 

  Rozpoczyna się przy kościele pw. św. Jana Jerozolimskiego przy Rondzie Śródka w Poznaniu a kończy w Dąbrówce Kościelnej. Szlak przebiega przez teren Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka oraz przez  malownicze okolice Wągrowca. 
 2. Szlak wokół jeziora Błędno 

  Pokazuje uroki Wielkopolski. Zarówno start, jak i meta jest w miejscowości Zbąszyń  przy PKP. 
 3. Z Krakowa do Ojcowskiego Parku Narodowego

  To doskonały pomysł na całodniowy rowerowy wypad z Krakowa połączony ze zwiedzaniem tego najmniejszego, ale i pięknego parku narodowego. 
 4. Szlakiem Orlich Gniazd do Zamku Tenczyn

  Cały szlak liczy wprawdzie około 190 kilometrów, ale na potrzeby jednodniowego wypadu z Krakowa można go łatwo zaadaptować pod krótszy wypad. 
 5. Łódź – Uniejów

  Do Uniejowa przyciągają turystów termy z leczniczymi solankami, warto zobaczyć też zamek, w którym mieści się obecnie m.in. hotel i restauracja. Trasa rowerowa z Łodzi do Uniejowa liczy około 60 – 70 km, w zależności od wybranego wariantu. 
 6. Szlak Dolnej Drwinki w Małopolsce.

  Wycieczka rozpoczyna się od Puszczy Niepołomickiej wzdłuż rzeki Drwinki, aż do jej ujścia do rzeki Raby w okolicach Uścia Solnego. 
 7. Żelazny Szlak Rowerowy

  Propozycja dla zainteresowanych wycieczką po Śląsku. Motywem przewodnim szlaku jest kolej, bo to ona wywarła duży wpływ na losy gospodarczego i infrastrukturalnego rozwój tutejszych miast oraz życie ich mieszkańców. 

Wycieczki rowerowe – najlepsze trasy w Polsce 

Turystyka rowerowa w ostatnich latach coraz dynamiczniej zyskuje na popularności. Taka forma aktywnego odpoczynku, to świetna alternatywa do tradycyjnego podróżowania autem. Survivalowe spanie pod namiotem to hit ostatnich sezonów. Jeśli jednak wolisz odrobinę luksusu, skorzystaj z szerokiej oferty na glamping

Jeśli jesteś już zaprawionym w bojach kolarzem i znasz całą okolicę, skorzystaj koniecznie  wyjątkowych tras rowerowych, które dostępne są w naszym kraju. 

Nadmorski szlak, Hel-Ustka 

Szlak biegnie po polskim wybrzeżu, gdzie warto podążać śladami polskich latarni morskich, od Helu aż do Ustki. Możesz spotkać ich całkiem sporo, m.in. w Jastarni, Sasinie oraz Ustce. Po drodze czeka Cię wiele innych atrakcji jak fokarium na Helu, najdalej wysunięty punkt Polski na północ w Jastrzębiej Górze czy Słowiński Park Narodowy. 

Green Velo 

Do najdłuższa przez co najbardziej wyjątkowa trasa rowerowa w Polsce, która ciągnie się aż przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Po drodze mija się 5 parków narodowych i 16 parków krajobrazowych, ponadto piękne zamki oraz niezwykłe starówki. Zdecydowanie wyzwanie dla doświadczonych rowerowców. 

Mazowiecki szlak rowerowy 

Podróż mazowieckim szlakiem rozpoczyna się w Wawrze i również tam się kończy. Na trasie o długości 83 km warto zatrzymać się w: Otwocku i poznać tajemniczą historię „czarnej dziury”, Karczewie i znaleźć kapliczkę ufundowaną przez rowerzystów, oraz w Czersku, gdzie można zwiedzić zamek i zobaczyć turniej rycerski. 

Wielkopolski szlak rowerowy 

Trasa o długości prawie 100 km to połączenie jezior i zabytków turystycznych. Podróż warto rozpocząć z samym sercu województwa, czyli Poznaniu, a dalej na trasie spotkasz zbiorniki wodne: jezioro Strzeszyńskie, Jezioro Kierskie, Jezioro Pamiątkowskie oraz 52 inne jeziora znajdujące się na tym odcinku. Miłośnicy zwiedzania znajdą w Szamotułach unikatowy zabytek – Zamek Górków. Warto zatrzymać się w Sierakowskim Parku Krajobrazowym, a zaraz obok zobaczyć najstarszą stadninę koni gorącokrwistych w Polsce. 

Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd 

To trasa na około 200 km! Niesamowity szlak prowadzący między wzgórzami, na szczytach których znajdują się piękne twierdze, zwane właśnie Orlimi Gniazdami. Ruiny to jednak nie jedyna atrakcja, gdyż po drodze czekają na rowerzystów przepiękne skały, jaskini i bujna przyroda. 

Śladami cerkwi 

Szlak w Beskidzie Niskim to prawdziwe rowerowe wyzwanie, ponieważ trasa prowadzi przez tereny górzyste – nawet 600-metrowe wzniesienia. Jak nazwa wskazuje po drodze można zobaczyć wiele cerkwi, m.in. pw. św. Kosmy i Damiana czy pw. Narodzenia Bogurodzicy. Początek trasy mieści się w Gorlicach, a kończy w Dukli. 

Wycieczki rowerowe w grupie 

Wycieczki rowerowe możesz organizować samodzielnie dla siebie samego lub zaplanować je ze znajomymi. Wspólna rowerowa trasa z pewnością będzie wyjątkową przygodą, da Wam wiele satysfakcji oraz zacieśni więzi. Brak roweru nie jest wymówką. Dostępnych jest wiele wypożyczalni, które udostępnią sprzęt na kilka dni. Jeśli jednak nie uda Ci się namówić najbliższych, poszukaj kompanów w internecie, np. na tematycznych grupach lub forach. Możesz też skorzystać z ofert różnych organizacji, stowarzyszeń czy nawet biur podróży.   

Wyjazd w grupie to ogrom motywacji, dobrej energii i bezpieczeństwo. 

Wycieczki rowerowe – dlaczego warto? 

Każdy z nas wie, że sport to zdrowie. Bez ruchu fizycznego czujemy się źle, nie mamy energii życiowej, nasz metabolizm zwalnia, a w organizmie zaczyna brakować endorfin. Jesli jeszcze szukasz swojego sposobu na aktywne spędzenie czasu, koniecznie sprawdź wycieczki rowerowe! Dlaczego warto? 

 • Poprawa wydolności. Ruch i aktywność fizyczna może w znacznym stopniu ograniczyć spadek naszego pułapu tlenowego. I tak trenujące osoby, prowadzące aktywny tryb życia zostaną aktywne, samowystarczalne i niezależne fizycznie nawet do 90-tki i dłużej. 
 • Redukcja wagi. Jazda na rowerze w połączeniu z odpowiednią dietą może przyczynić się do zredukowania, niepożądanej przez większość z nas, masy tłuszczowej. 
 • Oszczędność pieniędzy. Oszczędzamy na paliwie, na biletach, a zyskujemy zdrowe ciało. To się opłaca! 
 • Oszczędność czasu. Rower nie stoi w korkach i zawsze przyjeżdża na czas. 
 • Odprężenie. Malownicza trasa wycieczki sprawi, że wrócisz spokojniejszy, pewniejszy siebie i pozytywnie zmęczony. 
 • Mocniejsze mięśnie. Pośladki, łydki, uda, ręce, plecy. Rower oddziałuje na różne partie mięśni. Wymusza też pracę tych grup mięśni, które odpowiadają za stabilizację ciała.

Mamy nadzieję, że choć trochę zainspirowaliśmy Cię do podjęcia wyzwania i zorganizowania wycieczki rowerowej. Jak sam widzisz – same plusy, zero minusów. Zadbaj o swój organizm – umysł i ciało! Szukając dalszych porad, zarejestruj się na Westwing, gdzie czekają na Ciebie dedykowane kampanie i cała gama inspiracji!