Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Widok na Wawel z oddali

Szukasz pomysłu na weekend lub kilkudniowy wypad? Co powiesz na wycieczkę na Południe Polski? Mamy dla Ciebie krótki poradnik, który ułatwi Ci zwiedzanie Krakowa, pokazując miejsca warte uwagi! Zainspiruj się z Westwing i zaplanuj kilka dni relaksu! 

Zwiedzanie Krakowa – kiedy najlepiej?

Kraków jest jednym z najpopularniejszych miast turystycznych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Planując wyjazd na weekend do tego wyjątkowego miasta, warto wziąć pod uwagę termin oraz porę roku. Rok w rok Kraków odwiedza prawie 9 milionów osób i można przypuszczać, że liczba ta będzie systematycznie wzrastać. Zastanówmy się więc, kiedy najlepiej wybrać się w podróż do Krakowa i odkrywać jego zabytki, unikając przy tym największych tłumów.

Kraków to miasto, które zachwyca o każdej porze roku. Oczywiście im cieplej, tym więcej imprez masowych, koncertów czy festiwali filmowych i muzycznych. Wczesna wiosna – końcówka marca, koniec kwietnia to w naszej opinii jeden z najlepszych okresów na zwiedzanie Krakowa. Wówczas w pełni docenimy urok kawy wypitej w jednej z restauracji na Starym Mieście oraz odetchniemy artystycznym klimatem Kazimierza. Od startu dziecięcych wakacji szkolnych aż do ich końca, w Krakowie pełno jest turystów – zarówno tych z Polski, jak i z innych krajów. Jeśli planujesz wycieczki rowerowe lub weekend w górach, a przy okazji obiad w Krakowie – możesz mieć problemy z rezerwacją stolika w restauracji i pokoju w hotelu czy tzw. tiny house. Musisz wówczas zaplanować zwiedzanie z wyprzedzeniem. 

Zwiedzanie Krakowa – wydarzenia w ciągu roku

Jeśli istnieje przepis na idealne miejsce na wakacje, to prawdopodobnie ma fascynującą historię, wspaniałą architekturę, bogate życie kulturalne, wyśmienitą kuchnię i tętni życiem nocnym. To właśnie Kraków, który w swoim kalendarzu imprez ma kilka, które naprawde warto odwiedzić! Największe krakowskie festiwale to uznane w Polsce i Europie wydarzenia z dziedziny muzyki, teatru, filmu, sztuk pięknych i literatury.

Krakowski Festiwal Filmowy

Jest jedną z najstarszych imprez na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Jego trzon stanowią cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy, polski oraz muzycznych dokumentów DocFilmMusic. 

Cracow Art Week KRAKERS

Co roku ta impreza powiększa swój zasięg i liczbę uczestników, zarówno po stronie podmiotów przygotowujących wydarzenia artystyczne, jak i po stronie odbiorców. Poza kilkudziesięcioma wystawami w galeriach dobrze znanych na kulturalnej mapie Krakowa, wciąż odkrywane są przed szeroką publicznością nowe miejsca, a organizatorzy inspirują do zakładania nowych przestrzeni prezentujących sztukę współczesną.

Mastercard Off Camera

Święto kina niezależnego. Najlepsze autorskie filmy z całego świata, fascynujące rozmowy, pytania, które trafiają w sedno i odpowiedzi otwierające kolejne wątki, a to wszystko w duchu powrotu do kin.

Festiwal Kultury Żydowskiej

Każdego roku 10-dniowy festiwal  prezentuje niemalże 300 wydarzeń (w programie głównym i towarzyszącym), gromadzi około 30 000 osób z całego świata, które biorą udział w warsztatach, wykładach, dyskusjach, zwiedzania oraz oczywiście w koncertach i innych wydarzeniach muzycznych.

Kraków Live Festival 

To dwudniowy festiwal muzyczny w Krakowie organizowany przez Alter Art. W przestrzeni przeznaczonej na festiwal co roku powstają dwie sceny muzyczne, miasteczko gastronomiczne oraz miejsce działań około-muzycznych. Line-up festiwalu opiera się na wykonawcach światowego formatu, jak i starannie wyselekcjonowanej grupie polskich artystów. 

Sacrum Profanum

Festiwal prezentujący muzykę XX wieku, który zyskał status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Jego rangę buduje udział najwyżej cenionych zespołów wykonujących muzykę współczesną, m.in. Ensemble Modern.

Zwiedzanie Krakowa – najważniejsze atrakcje

Kraków to wyjątkowe miasto, które posiada całą plejadę atrakcji. Liczące 800 tysięcy mieszkańców miasto, uznane w 1978 roku przez UNESCO za pomnik światowego dziedzictwa kulturowego, zachwyca unikatowymi zabytkami i niepowtarzalną atmosferą. Tracisz czas myśląc, gdzie nad jezioro się wybrać albo na którą zagraniczną wycieczkę się zdecydować? Daj spokój i jedź do Krakowa! Oto lista atrakcji, które stanowią prawdziwe must have!

 1. Zamek Królewski na Wawelu

  Jest to jeden z najważniejszych zabytków Krakowa, a jednocześnie bardzo ważne miejsce na mapie miasta. Jest to wzgórze o bardzo bogatej historii. To tutaj zobaczysz Święty Krzyż, Kaplicę i Dzwon Zygmunta, Kryptę Świętego Leonarda i Groby Królewskie.
 2. Sukiennice

  Jest to obecnie duża sala wystawowa, ale także miejsce, w którym znajduje się Muzeum Narodowe w Krakowie.
 3. Kościół Mariacki

  Znajduje się na Rynku Głównym w Krakowie. Został zbudowany w XII wieku i został odbudowany po inwazji tatarskiej.
 4. Wieża Ratuszowa

  Wieża ratuszowa w stylu gotyckim została zaprojektowana w XV wieku i ma 70 metrów wysokości. 
 5. Kopiec Kościuszki

  Jest to jeden z pięciu krakowskich kopców, który został utworzony w 1820 r. Muzeum Kościuszki znajduje się tuż obok
 6. Synagoga Remuh

  Jest to druga najstarsza żydowska synagoga w Krakowie przy ulicy Szerokiej 40.
 7. Brama Floriańska

  Z fortyfikacji zostały tylko trzy połączone murami baszty oraz właśnie Brama Floriańska. Na murach obok bramy wywieszone są prace malarzy.
 8. Kazimierz

  Kazimierz to prawdziwe centrum życia towarzyskiego. To tutaj można spędzić szaloną imprezową noc albo zjeść zapiekanki i napić się wyjątkowych drinków. Na Kazimierzu znajduje się mnóstwo knajp serwujących dania kuchni żydowskiej.

Zwiedzanie Krakowa – najpiękniejsze miejsca

Kraków jak każde miasto, oprócz klasycznych zabytków, które trzeba zobaczyć, skrywa w sobie miejsca magiczne i piękne. Nie omijaj ich w trakcie układania planu wycieczki. Co zabrać na wyjazd do Krakowa? Dobry humor, chęć przygody i zabawy oraz aparat fotograficzny! 

 • Kazimierz – Ta dzisiejsza dzielnica Krakowa została nazwana imieniem i założona jako odrębne miasto w 1340 r. przez króla Kazimierza Wielkiego. Wizyta na Kazimierzu to obowiązkowy punkt w programie zwiedzania Krakowa. Przytulne kafejki i restauracje tej dzielnicy, galerie i antykwariaty, brukowane uliczki oraz zabytki kultury żydowskiej tworzą urokliwą atmosferę, której nie sposób się oprzeć.
 • Kolorowe schody na Podgórzu – miejsce, o którym niewiele osób wie, a jest bardzo nietypowe. W dzielnicy Podgórze znajdują się kolorowe schody z różnymi ciekawymi cytatami.
 • Cmentarz Rakowicki – Jeżeli w ogóle można powiedzieć o cmentarzu, że jest ładny, to na pewno o Rakowickim. Ogromna nekropolia ze starymi grobami, które wywołują w człowieku dziwny spokój i zmuszają do refleksji.
 • Ulica Floriańska – Reprezentacyjna ulica Krakowa – deptak pełen markowych sklepów i lokali gastronomicznych.

Zwiedzanie Krakowa – muzea

Wakacje w Krakowie? Tętniące życiem restauracje, kafejki pełne ludzi, majestatyczna architektura, wspaniałe zabytki, ekscytujące nocne życie, pełen luksusu glamping… upewnij się, że dodasz krakowskie muzea do tej listy!

 • Muzeum Narodowe – jest pierwszorzędną instytucją dla wszystkich fanów wyrafinowanej sztuki. Obecnie muzeum gromadzi zarówno współczesne jak i dawne wystawy, które przedstawiają sztukę w różnych formach, stworzoną za pomocą różnych technik i mającą początek w różnych epokach. Jeden z eksponatów to oryginał “Damy z Łasiczką” Leonarda da’Vinci  – jest to najcenniejsze malowidło w Polsce.
 • Podziemne Muzeum – Jest ono częścią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i jest poświęcone archeologicznym i architektonicznym znaleziskom. Wystawa stała pokazuje życie mieszkańców Krakowa od XIII do XVIII wieku.
 • Fabryka Oskara Schindlera – W środku usłyszysz trudną i straszną historię polskich Żydów i Krakowa pod niemiecką okupacją. Interaktywna, ale nie dla dzieci, pięknie położona – Fabryki nie da się łatwo zapomnieć i dlatego jest jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów w Krakowie. Niezwykle zaaranżowane wystawy na pewno przeniosą cię w czasie.
 • Muzeum Farmacji – Tajemnicze naczynia, szklane słoiczki, probówki i retorty, aparaty do destylacji, prasy, młynki, zielarskie akcesoria… – to jak wyprawa do alchemicznej pracowni.
 • Dom Jana Matejki – Dziś miejsce jego zamieszkania jest kolejną filią Muzeum Narodowego, w której można zobaczyć około 6000 eksponatów. Wliczają się w nie pamiątki po artyście i jego rodzinie, takie jak: listy, fotografie, malowidła i książki.

Zwiedzanie Krakowa – miejsca, gdzie kupisz pamiątki

Czy w nadwiślańskim grodzie są produkty, które wyjątkowo warto kupić tu, a nie gdzie indziej? Czy w Krakowie warto kupić pamiątki, których cena niejednokrotnie potrafi zawróci w głowie? Aż w końcu gdzie warto udać się na zakupy by zwieńczyć wspaniałe zwiedzanie Krakowa? Oto nasze propozycje wyjątkowych miejsc: 

 • Sukiennice – to najpopularniejsze miejsce z pamiątkami. Znajduje się tam kilkadziesiąt kramów oferuje właściwie wszystko: od koszulek z herbem miasta, przez biżuterię, srebro, złoto i bursztyn, wyroby drewniane, tradycyjne stroje krakowskie aż po figurki smoka wawelskiego czy magnesy na lodówkę.
 • Sklep Krakusek – niepozorny sklep z pamiątkami przy ulicy Szewskiej oferuje całą gamę regionalnych pamiątek z krakowskimi motywami: ubrania, chusty, buty, pocztówki, długopisy, magnesy, a nawet kolorowe pisanki i bombki.
 • Pchli Targ pod Halą Targową – otwarty w każdą niedzielę, na którym kupić można naprawdę ciekawe rzeczy w niskich cenach.
 • Stragany na Rynku Głównym – praktycznie w każdej mniejszej i większej uliczce oraz na głównym placu pełno jest straganów z preclami, rękodziełem oraz kwiatami. 

Zwiedzanie Krakowa z dziećmi – atrakcje dla najmłodszych

Kraków jest jednym z tych miast, które zachwycają turystów. Różnorodne atrakcje, parki, czy bulwar, co roku przyciągają setki turystów, którzy chcą zwiedzić miasto. A Kraków odkryty oczami dziecka, to wspaniała wycieczka tropem legend, zabawy oraz pyszności! Co warto zobaczyć z najmłodszymi? 

 • Żywe Muzeum Obwarzanka – zastanawiasz się jak powstają krakowskie obwarzanki? Sprawdźcie sami! Muzeum zaprasza w weekendy na rodzinne warsztaty, na których samemu można spróbować je upiec.
 • Muzeum Iluzji Krakil – interaktywne muzeum, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
 • Ogród doświadczeń – To miejsce na świeżym powietrzu przepełnione interaktywnymi doświadczeniami fizycznymi, które możemy wykonywać rodzinnie. 
 • Smok Wawelski – wycieczka grotą smoka wawelskiego, zwieńczona spotkaniem z potworem ziejącym ogniem. 
 • History Land – Jedna z nowszych atrakcji Krakowa w starym budynku Dworca PKP jest godna polecenia wszystkim fanom klocków LEGO. Najważniejsze wydarzenia w historii Polski przedstawione za pomocą klocków! 

W razie mało sprzyjającej pogody możemy wybrać się do krakowskiego Parku Wodnego – tu świetnie będą się bawić zarówno dzieci, jak dorośli.

Zwiedzanie Krakowa to zarówno wyprawa nawet na kilka dni, jaki i krótki weekendowy wypad. To miejsce magiczne i pełna atrakcji dla osób w każdym wieku! Niezależnie od tego, czy wolisz zastanawiać się co zabrać pod namiot, czy raczej szukać luksusowego hotelu. To must have na liście miast, które musisz odwiedzić. Nie zwlekaj i już rezerwuj wolne terminy! A jeśli szukasz dalszych porad i wskazówek – koniecznie zarejestruj się na Westwing, gdzie czekają na Ciebie dedykowane kampanie oraz cała gama inspiracji.