Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
Biała sypialnia z łożkiem z lekko pomarańczową pościelom oraz poduszkami

Filmy ASMR już od kilku lat cieszą się dużą popularnością na YouTube, jednak dla wielu osób ten termin wciąż brzmi tajemniczo. Na czym polega ich fenomen? Najprościej mówiąc, ASMR jest zjawiskiem przyjemnego mrowienia w okolicy głowy, szyi oraz innych obszarów ciała wywołanym przez miłe dla ucha dźwięki. Postanowiliśmy lepiej mu się przyjrzeć i przybliżyć jego znaczenie oraz pozytywne efekty dla samopoczucia. Jeśli chcesz odkryć to zjawisko, przygotowaliśmy też specjalny film, w którym możesz usłyszeć, jak brzmi Westwing Collection. Zanurz się w przyjemnych dźwiękach i inspiracjach dla Twojej sypialni.

Czym jest ASMR?

ASMR to skrót od angielskiego wyrażenia autonomous sensory meridian response. Opisuje zjawisko odczuwania przyjemnego mrowienia, ciarek oraz dreszczy, które rozpoczynają się zazwyczaj od głowy lub karku i mogą rozchodzić się wzdłuż kręgosłupa, przechodząc do dalszych części ciała. Doznania te wywołują bodźce wzrokowe, słuchowe oraz dotyk, których efektem jest stan głębokiego relaksu, podobnego do tego osiąganego przy medytacji.

Dźwięki a ASMR

Naukowcy podchodzą do tego zjawiska bardzo ostrożnie. Tłumaczą, że bardzo trudno jest je zbadać, ponieważ opiera się na indywidualnej wrażliwości na bodźce wzrokowe i słuchowe. Do tej pory nie przeprowadzono badań klinicznych opisujących i wyjaśniających to zjawisko.

ASMR to odczucie przyjemnego mrowienia, dreszczy i ciarek wywołane przez specyficzne odgłosy:

 • Szeptanie
 • Mlaskanie
 • Dmuchanie
 • Pisanie
 • Pukanie
 • Uderzanie paznokciami o szklaną powierzchnię
 • Dźwięk pióra piszącego po papierze
 • Odgłos szczotki przesuwanej po gęstych, umytych włosach
 • Trzask ognia
 • Delikatne drapanie powierzchni
 • Szelest tkanin

Każdy z nas jest inny, dlatego relaksują nas inne dźwięki. Dla jednego słuchacza najlepszym wyzwalaczem będzie bodziec mieszany wzrokowo-słuchowy, a inny wybierze nagranie z samymi dźwiękami.

Fenomen filmów ASMR

Historia ASMR zaczęła się w 2007 roku. Kiedy to jeden z użytkowników internetowego forum „Steady Health” utworzył temat, w którym chciał się podzielić swoimi specyficznymi odczuciami. Od dzieciństwa obserwował doznania porównywalne z delikatnym dotykiem, wywoływane przez przypadkowe interakcje, jak np. słuchanie bajek. W wyniku dyskusji jaka potem nastąpiła, okazało się, że podobnych odczuć doświadczają też inni.

Aktualnie w serwisie YouTube jest ponad 13 milionów filmów tego typu, a ich liczba podwoiła się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Ich twórcy i twórczynie zyskują status celebrytów w wirtualnym świecie. A efekt ASMR zaczęto również wykorzystywać w marketingu.

Znajdź wideo dla siebie

Najważniejszą stroną dla twórców filmów ASMR jest oczywiście YouTube. To tam znajdują się tysiące różnorodnych materiałów wideo, których celem jest wywołanie wspomnianego uczucia mrowienia. Istnieje wiele typów filmów ASMR. Jedną z najpopularniejszych kategorii są te ze scenariuszem, tzw. role play. Mogą odwzorowywać wizytę u fryzjera, kosmetyczki lub w SPA. Wykorzystują dźwięki szczotki, nożyczek, pocierania ręcznika lub rozpylania kosmetyków.

Najbardziej znane kanały na YouTube w tej chwili to ASMR Janina, Amy, ASMR Glow lub HunniBee ASMR, ale społeczność tych twórców stale się rozwija. Do nas ta moda przywędrowała zza oceanu, ale bardzo dobrze przyjęła się również w Polsce. W poszukiwaniu polskich materiałów możesz sprawdzić kanały takie jak Szepcząca w Sieci czy Relaks Wieczorową Porą.

Odkryj Westwing Collection z ASMR

Przedstawiamy nasz pierwszy film ASMR, w którym zobaczysz i poczujesz najpopularniejsze produkty z Westwing Collection. Zostały one zaprojektowane tak, aby wprowadzić atmosferę spokoju oraz relaksu do sypialni. Wsłuchaj się w nasz film, a poczujesz miękkość pościeli, pledu i poduszek. Odkryj, jak przyjemnie może brzmieć aranżacja sypialni. Odpręż się i poczuj relaksujący efekt ASMR z Westwing.

Podsumowanie: komu filmy tego rodzaju przypadną do gustu

Niestety nie wszyscy są wrażliwi na ASMR. U niektórych określone dźwięki wywołują przyjemne odczucia, a innym wydają się zabawne lub nawet irytujące. Dotychczas nie znaleziono wytłumaczenia na tak różne reakcje. Musimy jednak pamiętać, że każdy odczuwa bodźce dźwiękowe inaczej i warto poszukać tych, które działają na nas najlepiej. Na wiele osób ma wyciszający i kojący wpływ, szczególnie w określonych warunkach oraz sytuacjach.

 • Pomaga w zasypianiu i spowalnia myśli po intensywnym dniu.
 • Niektóre badania wykazały, że obniża ciśnienie, uspokaja umysł i zapobiega atakom paniki.
 • Słuchanie tego rodzaju filmików łagodzi chroniczny stres oraz bóle nerwowe.
 • Niektórzy twierdzą, że zmniejsza odczucie niepokoju oraz pomaga w stanach depresyjnych.

Teraz, kiedy o ASMR wiesz już prawie wszystko, czas spróbować, jak działa.

Dołącz do klubu Westwing, a otrzymasz dostęp do kampanii tematycznych z wyselekcjonowanymi produktami w świetnych cenach!