Zeszyt do Bullet Journal z okładką w plamy na turkusowym tle

Początek roku to czas, w którym szukamy sposobów na uporządkowanie naszego czasu. Zewsząd atakują nas wszelkiej maści kalendarze – czy to z witryn księgarni, czy z reklam w Internecie – każdy z nich szalenie kolorowy i większy od drugiego. Łatwo się w tym pogubić i często budzi się w nas wola, by powrócić do bardziej klasycznych, organicznych metod planowania. Szturmem na wszelkiego rodzaju blogach czy portalach prezentują nam się tak zwane bullet journal, czyli swojego rodzaju proste zeszyty ręcznie przerobione na zindywidualizowane kalendarze. Naklejki, listy zadań, notesy w kropki… czym tak właściwie jest kreatywne planowanie i czemu zdobywa aż taką furorę? Przygotowaliśmy odpowiedzi na wszystkie ważne pytania: bullet journal ideas!

Czym właściwie jest bullet journal?

Bullet journal został stworzony przez Rydera Carolla, nowojorskiego projektanta i wizjonera. BuJo, jak pieszczotliwie bywa nazywany, jest sposobem organizacji naszych notatek, planów i terminów w sposób niezwykle kreatywny, dający pole do popisu, aczkolwiek spersonalizowany i ustrukturalizowany. Nie ma on jednego konkretnego modelu, lecz zazwyczaj jest zbiorem pomysłów, pewną ideą mającą pomóc nam w planowaniu, szanując nasze indywidualne podejście do życia. Bullet journals czerpią garściami z innych twórczych sposobów na nudę, takich jak moodboard: czyli kreatywnych tablic inspiracji.

Pożegnaj się z chaosem! Dzięki naszym wskazówkom bullet journal stanie się idealnym pomocnikiem codziennych obowiązków, planów i marzeń.

Nasza wskazówka: Szukasz idealnego prezentu dla miłośnika organizacji? Podaruj mu stylowy zeszyt i odpowiedni cienkopis wraz z kilkoma radami dotyczącymi bullet journal ideas i pozwól mu cieszyć się kreatywnym planowaniem! To świetny pomysł na ciekawe hobby!

Zainspirowały Cię nasze bullet journal ideas i zastanawiasz się, co można robić w domu, oprócz pisania w pamiętniku? Odkryj nasze sposoby na nudę:

Bullet journal ideas: jak zrobić?

By rozpocząć swoje kreatywne planowanie, będziesz potrzebować tak naprawdę jedynie dobrego cienkopisu. Oczywiście, niezwykle ważną rolę odgrywa tu zeszyt do bullet journal z grubymi kartkami – najlepiej prezentują się te zastępujące klasyczną kratkę kropkami! Jeśli jesteś fanem dużej ilości kolorów, warto wyposażyć się w zestaw kolorowych flamastrów czy naklejek, ale jeśli preferujesz minimalizm, to zwykły czarny pisak w zupełności wystarczy.

Gdy zdobędziemy już wszystkie potrzebne materiały, możemy przystąpić do planowania naszego BuJo! Pomysły na bullet journal kłębią nam się w głowie, ale żeby się w tym nie pogubić, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad na start:

 1. Krok

  Przede wszystkim zastanów się, w czym taki system planowania może Ci pomóc i które obszary Twojej codzienności będzie monitorować. Zerknij w swoje stare notatki czy kalendarze, pomyśl o swoich celach i nawykach, które chciałbyś kultywować czy wygasić. To pomoże dopasować Ci Twój bullet journal do indywidualnych potrzeb i wykorzystać jego elastyczność.
 2. Krok

  W każdym takim zeszycie bardzo ważnym elementem jest jego legenda, czyli tak zwany „key” – klucz, stwórz go więc zgodnie ze swoimi preferencjami! To nic innego jak spis znaczników, sposobów wyróżniania poszczególnych wpisów, pomagający ustrukturalizować budowę naszego dziennika. Skorzystaj z gotowych symboli opartych na kropkach lub wymyśl swoje. W bullet journal nic nie musisz!
 3. Krok

  Kolejnym krokiem będzie rozpisanie indeksu, istotnego w tym tradycyjnym systemie kreatywnego planowania. Taki indeks, czyli spis stron powinien być uzupełniany wraz z rozwojem Twojego dziennika, dzięki czemu łatwiej będzie Ci wracać do poszczególnych wydarzeń, list czy pomysłów. Jeśli system numeracji Ci nie odpowiada – pomyśl o zastosowaniu karteczek indentyfikacyjnych, dzięki którym łatwiej zorganizujesz sobie swój zeszyt.

Gotowe! Twój bullet journal czeka, by zacząć zapełniać go pomysłami, wydarzeniami i planami! Zastanawiasz się, jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Co może zawierać bullet journal: pomysły

Każdy BuJo jest inny, dzięki czemu mamy nieograniczone możliwości jego organizacji. Może służyć nam jako kalendarz, dziennik, zbiór pomysłów, inspiracji czy cytatów. A może być wszystkim na raz? Oczywiście, że tak! Jego początek będzie wtedy ustrukturalizowanym kalendarzem i zbiorem zadań, a ostatnie strony stworzą zbiór inspiracji, pomysłów i marzeń. To od Ciebie zależy, czym stanie się Twój bullet journal – my na początku Twojej drogi z tą metodą podajemy kilka pomysłów na elementy, które ułatwiają planowanie i naszym zdaniem powinny znaleźć się w BuJo:

 • Future log”, czyli tak zwany Zapis przyszłości – to ten z najszerszym planem – będzie dobrym miejscem, by zapisać te wydarzenia z przyszłości, których realizacji jesteśmy mniej pewni: nasze marzenia i plany, o których w trakcie budowania naszego dziennika moglibyśmy zapomnieć.
 • Monthly calendar” – po prostu kalendarz miesięczny, w którym zapiszemy plan naszego miesiąca, umówione spotkania, wyjazdy czy wydarzenia.
 • Monthly task-list” – czyli miesięczne zadania do zrealizowania, będą miejscem, w którym pojawią się nasze cele do zrealizowania w danym miesiącu, na przykład zamontowanie nowego płotu, rozpoczęcie przygody na siłowni czy zapisanie się na jakiś kurs.
 • Daily logto dziennik codzienny,tutaj skupisz się na planowaniu i szczegółowych informacjach na temat poszczególnych dni i tego, co one ze sobą niosą.

Oczywiście, nie musisz notować wszystkiego w ten sposób. Może wystarczy Ci tylko kalendarz miesięczny, a resztę miejsca poświęcisz na inspirujące pomysły? Znajdzie się w nim również miejsce na rysunki czy zdjęcia! A może to właśnie zapis codziennej rutyny pomoże Ci szerzej spojrzeć na Twoje życie i łatwiej wszystko kontrolować? Jeszcze innym pomysłem jest wykorzystanie bullet journal jako swojego osobistego kompana w kreatywnym planowaniu domowych finansów. Pomysły na bullet journal zależą tylko od Ciebie!

Kreatywne planowanie dla każdego dzięki bullet journal ideas

Nie wahaj się i rozpocznij swój bullet journal już dzisiaj! To znakomity pomysł na organizację swojego czasu w kreatywny i zindywidualizowany sposób. Sam autor pisze o BuJo w ten sposób:

Bullet journal powstał, by stać się Twoim »źródłem prawdy« […] Uczynić widzialnym to, co bez Ciebie nigdy nie zostałoby zobaczone.

Ryder Caroll, The Bullet Journal Method

Bullet journal: pomysły na strony

My w Westwing również uważamy, że to, co jest w nas samych najpiękniejsze, zasługuje, by zostało pokazane światu. Dzięki BuJo mamy większą szansę, by ustrukturalizować nasze pomysły, zaplanować dni i żyć pełnią życia. Udało nam się zachęcić Cię do tej niecodziennej metody? Przejrzyj naszą ofertę, zainspiruj się i znajdź idealną bazę dla Twojego nowego bullet journal ideas!