Zwrot gratis
100-dniowe prawo zwrotu
domek dla owadów zamontowany na ścianie domu

Kiedyś zamieszkiwały dachy pokryte strzechą, gliniane ściany wiejskich chałup, spróchniałe belki. Dziś, kiedy większość domów jest murowana, nie mają się gdzie się podziać. Ich jedynym naturalnym środowiskiem pozostaje ogród. Ale wypielęgnowany, z regularnie przycinaną trawą, również nie zachęca żyjątek do osiedlania. Nie skazuj ich na wyginięcie. Chociaż czasem irytują bzyczeniem za uchem, są bardzo pożyteczne, bo zwalczają szkodniki. Zafunduj im hotel w pobliżu własnego domu. Takie sąsiedztwo wyjdzie wszystkim na dobre. Domek dla owadów możesz kupić gotowy, ale poczujesz satysfakcję, kiedy zrobisz go sam. Podpowiadamy jak.

Dlaczego warto zrobić domek dla owadów?

Pewnie masz w swoim ogrodzie karmnik dla ptaków DIY? Jeśli umiesz zadbać o tych większych skrzydlatych przyjaciół, zaopiekuj się też tymi najsłabszymi. Potraktuj domek dla owadów jak hotel, który zapewni im lepsze życie. W powiedzeniu, jeśli przetrwają owady, przetrwamy też my, jest sto procent prawdy. Kiedy zasiedlą się w Twoim ogrodzie, odzyska on równowagę, a Ty od razu dostrzeżesz pozytywne skutki ich obecności – przede wszystkim pozbędziesz się niechcianych szkodników. Czy wiesz, że mała biedronka potrafi zjeść od 30 do 200 mszyc dziennie? Gdyby nie ona i inne owady, inwazja mszyc zjadłaby większość roślin, a używane na potęgę szkodliwe preparaty owadobójcze zaszkodziły żyjącym w ogrodzie zwierzętom. Pamiętaj też, że owady zapylające przyczyniają się do zwiększenia plonów krzewów i drzew owocowych.

Dowiedz się też jak zrobić zielnik i co można zrobić z opon do ogrodu.

Jakie owady chętnie zamieszkają w domku?

Największą grupa są dzikie pszczoły murarki. Od dobrze znanych – miodnych, różnią się tym, że prowadzą samotny tryb życia i nie dają miodu, za to skuteczniej zapylają kwiaty (zwłaszcza te rzadkie gatunki) i nie atakują ludzi. Domek dla pszczół można zrobić samodzielnie lub kupić gotowy. Drewniana skrzynka z daszkiem przypomina nieco klasyczną budkę dla ptaków. Trzon konstrukcji stanowią powiązane w pęki trzcinowe rurki o średnicy od 6 do 10 mmm. Jeden z końców jest zamknięty, a drugi tworzy ścięty pod skosem wlot, zapewniający owadom wygodny dostęp do gniazda. To właśnie w tych wąskich tunelach pszczoły składają swoje larwy.

Łowiki tępią insekty, które mogą być szczególnie uporczywe – muchy, szarańczaki, osy. Zasiedlają wszystkie rowki i wydrążone korytarze, więc z przyjemnością zatrzymają się w domku dla owadów.

Złotooki mają delikatne złoto-seledynowe skrzydełka, a ich larwy, podobnie jak biedronki, zjadają mszyce. Chętnie zamieszkują w otworkach wypełnionych liśćmi, słomą – ważne, żeby miały ciepło i sucho.

Trzmiele podobnie jak murarki, są mistrzami w zapylaniu kwiatów. Zrób dla nich suchy domek dla owadów w zacienionym miejscu – taki lubią najbardziej, a jeśli pomalujesz go na niebiesko zleci się ich bardzo dużo, bo wprost przepadają za tym kolorem.

Z czego można zrobić hotel dla owadów?

Domek dla owadów powinien być wypełniony bardzo różnorodnymi materiałami, aby zapewnić wymagania wszystkich mieszkańców. Większość znajdziesz w ogrodzie albo na spacerze w lesie. Owady lubią chować się w jamkach, dziurkach, pęknięciach… Dlatego im bardziej porowate materiały, tym lepiej. Rozejrzyj się wokół, pogrzeb w garażu, szopie, domku na narzędzia… Pewnie znajdzie się niepotrzebna cegła dziurawka – uwielbiają ją pszczoły samotnice, które w jej otworkach składają jaja. Nie wyrzucaj pękniętej glinianej doniczki – wypełnij ją słomą i powieś do góry dnem. Kawałki niepotrzebnych deseczek wykorzystaj jako daszek domku. Z lasu możesz przynieść patyki, szyszki, mech, nieduże pniaki czy korę drzew. W sklepie ogrodniczym kupisz za grosze bambusowe kijki (takie do podpierania roślin) i łodygi trzciny – uwielbiają się w nich chować pszczoły samotnice. 

Domek dla motyli

Klasyczny domek dla motyli zazwyczaj wykonany jest z drewna. Jest to wąska budka z podłużnymi otworami wlotowymi umieszczonymi na jej przodzie. Dodatkowo domek zwykle wyposażony jest także w pojemniczki na wodę i owoce, którymi można dokarmiać motyle. Wnętrze domku warto wypełnić słomą, żeby owady miały dobre warunki podczas okresu hibernacji. Charakterystyczne podłużne dziurki, przez które owady będą wlatywać do środka ochronią je przed niebezpieczeństwem ze strony ptaków i myszy.

Domek dla motyli warto umieścić wśród kwiatów, w miejscu osłoniętym od wiatru, do którego docierają poranne promienie słońca. To optymalne warunki do zwabienia ich do ogrodu. W niektórych domkach jedna ścianka może być wykonana z z przezroczystego pleksiglasu, dzięki czemu będzie można bez trudu obserwować przepiękne motyle podczas zimowania.

Warto pamiętać, że aby w domku zamieszkały tylko motyle należy go wstawić do ogrodu późnym latem, bo jeśli będzie on tam wcześniej to mogą w nim zamieszkać także osy i szerszenie, które nie są mile widzianymi gośćmi w przydomowych ogródkach.

Gdzie umieścić domek dla owadów? Najlepsze miejsca

W miejscu, które zachęci je do zamieszkania. Jeśli zainstalujesz domek na przysłowiowym betonie, z dala od roślinności, możesz być pewien, że żaden owad się w nim nie pojawi. Dlatego dobrze, jeśli domek znajduje się w ogrodzie, najlepiej w miejscu, gdzie jest niekoszona trawa (jeśli musisz ją kosić, zostaw zarośnięty fragment wokół domku) – w gąszczu z pewnością zakwitną kwiaty i trochę chwastów. Owady uwielbiają zarośla, a te, które zapylają z pewnością zwabią kwitnące rośliny nektaro i pyłkodajne. Oczywiście zwróć uwagę na usytuowanie – domek dla owadów powinien znaleźć się w suchym, osłoniętym od wiatru i deszczu miejscu.

Aranżacja ogrodu przy płocie sprzyja umieszczeniu domku – możesz zawiesić go na sztachetkach ogrodzenia. Jeśli nie masz możliwości postawienia go pod wiatą czy dachem domu, wykorzystaj korony rozłożystych drzew – zadziałają jak parasol, osłonią przed wichurą czy deszczem. Warto na wszelki wypadek zrobić niewielkie zadaszenie – wystarczy zbić dwie szersze deski. Domek dla owadów możesz zrobić też na miejskim balkonie w pobliżu skrzynek i donic z roślinami. Nie bój się – nie oszpeci wyglądu ogrodu czy tarasu – jest ekologiczny, zrobiony z naturalnych materiałów, więc ładnie wpisze się w otoczenie. Potraktuj do jak dekorację – takie ozdoby do ogrodu z recyclingu, a zwłaszcza ozdoby do ogrodu wykonane samemu, najbardziej cieszą oko.

Kiedy zaprosić owady do domku?

Ustaliliśmy, że domek dla owadów jest potrzebny, żeby żyjątka mogły bezpiecznie w nim przezimować i złożyć jaja. Odwiedź jest, więc prosta – najwłaściwszą porą roku do zbudowania domku jest początek wiosny lub jesień. Oczywiście warto, żeby owadzi hotel pozostał w ogrodzie na cały rok – latem również będzie użyteczny i posłuży jako schronienie przed upałem, wiatrem lub deszczem, pomoże ukryć się najmniejszym ogrodowym żyjątkom przed drapieżnikami.

Jak zrobić domek dla owadów – krok po kroku

Domek dla owadów wcale nie musi być skomplikowany, właściwie im prostszy, tym lepiej. Powinien być natomiast zrobiony wyłącznie z materiałów znalezionych w przyrodzie. Wykonanie najprostszego modelu zajmie Ci kilkanaście minut  – zwiąż w pęczek bambusowe patyczki lub wypełnij słomą doniczkę i już. Bardziej wyrafinowany wymaga trochę więcej czasu, ale naprawdę warto. Zobacz jak zrobić domek dla owadów krok po kroku.

Materiały, które będą Ci potrzebne:

  • Rurki PCV lub puste gałązki (np. bambus, trzcina lub jeżyna)
  • 6 drewnianych desek (o minimalnej grubości 1,5 cm, wymiary zależą od wielkości hotelu)
  • klej do drewna

Krok 1: Zrób ramę

Określ, jak duży powinien być hotel i zaznacz wymiary na drewnianych deskach. Będziesz potrzebował 1 deskę na podstawę, 1 na tył, 2 deski na boki i 2 na dach. Jeśli oznaczyłeś wymiary, przytnij według nich deski.

Wskazówka: upewnij się, że te na dach są wystarczająco długie – będą chronić hotel przed deszczem.

Następnie weź dwie deski, które będą bokami domu i przytnij pod kątem 45 stopni (na jednym długim boku deski). Teraz możesz rozpocząć klejenie: przymocuj boki i tył domu do podstawy za pomocą kleju do drewna.

Krok 2: Zrób korytarze

Upewnij się, że są one wystarczająco głębokie (powinny mieć między 4-18 cm). Ich średnica powinna wynosić pomiędzy 2 a 12 mm. Zadbaj o gładkie krawędzie, wyszlifuj je też w środku. Użyj trochę gliny, aby wypełnić przestrzeń między rurkami lub pustymi gałązkami.

Wskazówka: średnice otworów powinny się różnić, tak żeby w korytarzu zmieścił się duży trzmiel i mała biedronka. Wskazówka: jeśli chcesz pracować z kawałkiem drewna, upewnij się, że wywierciłeś otwory wystarczająco daleko od siebie i nie przewiercaj drewna do końca.

Krok 3: Przymocuj zadaszenie

Weź dwie deski tworzące dach i przymocuj je po obu stronach domku.

Wskazówka: chcesz, aby dom był wyjątkowo wytrzymały? Przetnij deski pod kątem 45 stopni i skróć je według potrzeby. Domek będzie stabilniejszy, jeśli połączysz ze sobą deski za pomocą zawiasu i śrub (wersja opcjonalna).

Wskazówka!: upewnij się, że deski zadaszenia są wystarczająco długie, aby hotel był chroniony przed deszczem.

Krok 4: Znajdź miejsce na domek

Umieść hotel dla owadów w ciepłym miejscu osłoniętym od wiatru i deszczu. Dobrze sprawdzi się na przykład zewnętrzna ściana domu, ale pod dachem.

Warto pomagać dlatego, kiedy zrobisz domek dla owadów, poczujesz się od razu lepiej. Zarejestruj się na Westwing, żeby zasięgnąć innych ciekawych informacji. Czeka na Ciebie wiele tematów na lato.