Wałek ubrudzony farbą na ścianie

Potrzebujesz zmian w swoim domu, ale nie chcesz rozpoczynać gruntownego remontu? Kup farbę, odpowiedni sprzęt i nadaj swojemu wnętrzu nowych barw! Malowanie ścian pozwoli Ci szybko odmienić wygląd każdego wnętrza. Nie jest to też żadna filozofia, jeżeli znasz kilka sprawdzonych trików. Poniżej znajdziesz kilka porad przygotowanych przez naszych ekspertów z Westwing, o tym jak malować ściany, tak by szybko odświeżyć wygląd całego mieszkania.

Wykończenie domu

Wykończenie domu oraz wykończenie mieszkania, wiąże się z podejmowaniem mnóstwa decyzji. To już ostatni, aczkolwiek bardzo ważny krok przed wielkim dniem, czyli przeprowadzką. To właśnie teraz czas na poprowadzenie instalacji cieplnych, wodno-kanalizacyjnych itp. Po tzw. pracach brudnych, czyli stawianiu ścian i budowaniu układu pomieszczeń, czas zadać sobie pytanie – co na podłogę, jaki kolor ścian wybrać oraz jak kłaść panele? To okres wyboru armatury, sprzętu oraz wyposażenia. Jak wyglądać powinien kosztorys remontu? Fachowcy szacują, że przy całej inwestycji w nowy dom gotowy do zamieszkania, dojście do stanu surowego pochłania 40 procent kosztów inwestycji. Kolejne 30 procent to dojście do stanu deweloperskiego, czyli na ostatni etap wykańczania domu trzeba przeznaczyć kolejne 30 procent założonej kwoty. Koszt wykończenia domu nie jest więc stały i wpływ na niego mają takie czynniki, jak metraż całej inwestycji, ilość pomieszczeń oraz ich przeznaczenie, jakość wybranych przez inwestora materiałów, koszty robocizny czy nawet styl, w jakim mieszkanie ma być wykończone.

Jak malować ściany: od czego zacząć?

Jeśli wykończenie ścian ma przebiegać sprawnie, należy przedtem zgromadzić wszystkie potrzebne narzędzia oraz materiały, i to w odpowiednich ilościach. Aby pomalowana powierzchnia długo zachowała trwałość i estetyczny wygląd, powinieneś zadbać o staranne wykonanie prac na każdym etapie a więc także podczas zakupów.  

Od czego zacząć? Oczywiście od doboru odpowiedniego wałka. Wałek do malowania, powinien być dopasowany do rodzaju powierzchni i farby. Najważniejsze znaczenie ma jego rozmiar:

 • Do malowania dużych powierzchni najlepszy będzie wałek o szerokości około 12-25 cm.
 • W miejscach trudno dostępnych i takich, które wymagają precyzji, potrzebny będzie wąski wałek, o szerokości około 5 do 12 cm.
 • Wybór wałka malarskiego jest zależny również od rodzaju farby i struktury podłoża. Podpowiedzią mogą być dla Ciebie oznaczenia stosowane przez producentów na opakowaniu.
 • Do sufitu najbardziej odpowiedni będzie wałek niekapiący, dzięki czemu unikniesz ścierania plam z podłogi. 

Nasza wskazówka: Pamiętaj także o tym, że jeśli planujesz malowanie sufitu, wałek malarski powinien być taki sam, jak do malowania ścian. Im grubszy wałek wybierzesz, tym szybciej skończysz pracę.

Oprócz doboru odpowiednich narzędzi musisz wziąć pod uwagę także warunki atmosferyczne. Producenci farb zalecają stosowanie ich w temperaturach od 5 do 25 ⁰C. Istotne jest, żeby powietrze nie było zbyt suche. Im zimniej, tym większa wilgotność powietrza. Na malowanie zatem najlepsza jest wiosna i jesień. 

Przygotowania do malowania ściany 

Wnętrze pomieszczenia pomalowane na pudrowy różowy oraz pufem, kwiatami oraz metalową dekoracją ścienną

Jeżeli ściana nie zostanie odpowiednio przygotowana, to farba będzie się na niej łuszczyć co zdecydowanie nie będzie wyglądało estetycznie. Jak więc przygotować ściany do malowania? Proces ten możesz podzielić na dwa rodzaje: ścianę nową, świeżo powstałą lub tę którą chcesz odświeżyć. 

Przygotowanie nowej ściany pod malowanie 

Tutaj podstawową kwestią jest rodzaj tynku. Jeśli to obrobienia ściany, użyto tradycyjnych tynków, możesz ją malować i gruntować dopiero po trzech tygodniach od ułożenia. Jeśli jednak zastosowano tzw. suche tynki (płyty gipsowo-kartonowe), możesz zabrać się do pracy już po kliku dniach, gdy masa szpachlowa wyschnie wypełniająca łączenia między nimi wyschnie. 

Przygotowanie starej ściany pod malowanie

Przygotowanie pod malowanie starej ściany wymaga nieco więcej pracy. Przed rozpoczęciem prac, musisz sprawdzić, czy na ścianie nie ma pęknięć i odkruszonych kawałku tynku. Jeśli tak, przytoguj się na skucie te fragmenty, które po uderzeniu młotkiem wydają głuchy odgłos, a następnie w miejscach ubytków położyć nowy tynk. Pęknięcia wypełnia się elastyczną zaprawą albo masą uszczelniającą, którą znajdziesz w każdym sklepie budowlanym. Podobnie potraktuj zabrudzenia i złuszczone fragmenty starej farby. 

Pytanie: Co w przypadku, gdy na ścianie jest położona tapeta? Wiesz, że niektóre rodzaje tapet można malować? Jest to dobre rozwiązanie, w momencie, gdy są one równo ułożone i nie odspajają się od ściany. Jeżeli jest inaczej, tapetę będziesz musiał zerwać. Możesz to zrobić, używając specjalnego preparatu rozpuszczającego klej mocujący ją do ściany. 

Jak malować ściany? Przewodnik krok po kroku 

Gdy masz już przed sobą czystą i zagruntowaną ścianę, czas zabrać się do pracy. Aby ułatwić Ci malowanie ściany w domu, przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik krok po kroku, o czym należy pamiętać! 

 1. Zabezpiecz pomieszczenia przed rozpoczęciem malowania ścian

  Przed przystąpieniem do malowania najlepiej wynieść meble z pokoju, a podłogi zabezpieczyć folią malarską.
 2. Otwórz puszkę farby i dokładnie wymieszaj jej zawartość

  W przeciwnym razie będą widoczne różnice kolorystyczne na ścianie. Przed nałożeniem pierwszej warstwy na ścianę, możesz delikatnie rozcieńczyć emulsję wodą. Jest to szczególnie wskazane, w momencie, gdy malujesz pędzlem.
 3. Nakładanie farby zacznij od sufitu i prowadź wałek zgodnie z kierunkiem padania światła

  Dzięki temu żadne smugi nie będą widoczne. Przy malowaniu ścian, pamiętaj o tym, żeby w pierwszej kolejności pokryć naroża.
 4. Maluj za jednym zamachem całą ścianę, nie porzucając pracy w połowie

  Przerwy rób dopiero wtedy, kiedy całą powierzchnię pokryjesz warstwą farby.
 5. Nakładając farbę, staraj się, aby kolejne fragmenty pociągnięte wałkiem nachodziły na poprzednie

  W ten sposób uzyskasz jednolitą powierzchnię bez śladów wałka

Jak malować sufit?

Remont mieszkania często rozpoczynamy od zmiany koloru ścian. Warto wówczas odświeżyć także sufit. Od czego zacząć? Najpierw należy małym wałkiem lub pędzlem pokryć powierzchnię łączenia sufitu ze ścianą, a dopiero później przejść do malowania samego sufitu. Ruchy wałkiem należy prowadzić od ściany z oknem do środka sufitu. Należy robić to równolegle, tak aby poszczególne pasy farby zachodziły na siebie. Po wyschnięciu pierwszej warstwy można nałożyć drugą, jednak tym razem w przeciwnym kierunku, co pozwoli wyeliminować smugi. Należy pamiętać o odcięciu sufitu i ścian taśmą malarską, jeśli powierzchnie te mają być pokryte farbami o różnych kolorach.

Jak malować ściany na styku z sufitem? 

Pamiętaj, że malowanie zawsze zaczyna się od sufitu. Gdy już to wykonasz, pędzlem maluj narożniki i wszystkie te miejsca, które wymagają precyzji i do których nie dotrze szerszy wałek. Jeśli chcesz sufit pozostawić biały a ściany pomalować innym kolorem konieczna będzie precyzja!

Aby odciąć sufit od ściany najprostszym sposobem będzie zastosowanie tradycyjnej taśmy malarskiej oraz specjalnego wałka z wmontowanym ogranicznikiem. Odmierz na ścianie określoną odległość, jaką chcesz aby miało odcięcie. Wzdłuż zaznaczonej linii, naklej taśmę malarską, która pomoże Ci w precyzyjnym malowaniu. Pomaluj ściany, kierując się zaleceniami dotyczącymi czasem schnięcia czy liczby warstw. Farbę nakładaj tak, aby delikatnie zachodziła na taśmę. Tuż po nałożeniu ostatniej warstwy odklej pewnym ruchem taśmy malarskie i gotowe! Idealnie pomalowane ściany i sufit. 

Malowanie ścian w poszczególnych pomieszczeniach domu 

Jak malować ściany w kuchni? 

Mała kuchnia na poddaszu

W odświeżonej kuchni aż chce się gotować! Jak się za to zabrać? To naprawdę proste. Zanim rozpoczniesz malowanie, koniecznie pamiętaj o dokładnym przygotowaniu ścian. Dlatego sprawdź powyższe podpunkty, w których dokładnie opisaliśmy jak to zrobić. Kuchnia to miejsce, gdzie może osadzać się wiele kurzu i tłuszczu. Warto więc przetrzeć ścianę mokrą ściereczką, usuwając zabrudzenia. Dodatkowo przed malowaniem, zabezpiecz wszystkie sprzęty kuchenne i AGD, aby nie zostały przypadkowo ochlapane farbą. Na samym końcu wybierz rodzaj farb i oczywiście Twój ulubiony kolor. Podczas remontu kuchni najlepiej zainwestować w farby o większej odporności na wodę i hamującymi rozwój pleśni i grzybów. 

Jak malować ściany w łazience? 

Luksusowa łazienka z wolnostojącą wanną i kolorowymi kafelkami

Długie kąpiele i rytuały rodem z najlepszych zakładów SPA!  Kto o tym nie marzy? Zorganizuj swój relaks w odnowionej łazience. Kolor ścian i dodatków naprawdę może zdziałać cuda w ogólnym odbiorze pomieszczenia. Ale spójrzmy chwilę na kwestie techniczne. Łazienka jest pomieszczeniem o dużej wilgotności. Para wodna osadza się na ścianach i meblach. Dlatego, jeśli decydujesz się na remont łazienki, w miejscach, gdzie planujesz umieścić prysznic czy umywalkę, najlepszym rozwiązaniem będą płytki. 

A co należy wykonać przed malowaniem ścian, które są mniej zagrożone zachlapaniem? Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń – wyczyścić ściany, wyrównać i w razie czego, zagruntować. Do łazienki, w szczególności zaleca się farby odporne na działanie wilgoci, czyszczenie detergentami oraz te zabezpieczające ścianę przed rozwojem i działaniem bakterii oraz grzybów. 

Jak malować ściany w przedpokoju? 

Niebieski przedpokój z półką z szufladami i szafą w kolorze czarnym.

Tak jak elewacja jest wizytówką domu, tak hol odpowiada za pierwsze wrażenia dotyczące jego wnętrz. Warto więc zadbać nie tylko o dodatki ale także o fundament, którym są ściany. To właśnie w przedpokoju zostawiamy zabłocone buty, mokre parasole, wieszamy płaszcze i kurtki. Wszystko to powoduje niestety, że niektóre fragmenty ścian szybciej się brudzą. Jeśli nie chcesz ich odmalowywać co kilka miesięcy, warto poświęcić trochę uwagi, by wybrać odpowiednią farbę. Kupując farbę, zwróc uwagę na zalecenia producenta. Można tam znaleźć m.in. informacje o klasie odporności na szorowanie (zmywanie). W przedpokoju, możesz skorzystać z farby ceramicznej, która cechuje się bardzo dużą odpornością na zarysowania. Można ją bez obaw szorować i czyścić. Alternatywnie możesz sprawdzić także farby lateksowe lub akrylowe. 

Praktyczne porady: jak wybrać najlepszy kolor ścian 

Kolory ścian mają wręcz magiczne właściwości. Mogą powiększyć lub pomniejszyć każde pomieszczenia. Odpowiednie kolory w pomieszczeniu potrafią poprawiać samopoczucie i są pomocne w wydzielaniu stref w mieszkaniu. A zatem bardzo ważny jest ich odpowiedni dobór. 

Wskazówki dotyczące doboru koloru ścian: 

 • Pomniejszanie i powiększanie wnętrza 

 Ciepłe, jasne kolory optyczne powiększają pomieszczenie, a ciemne je pomniejszają. To odwieczna zasada. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby wyrównać proporcje długiego i wąskiego pomieszczenia, na przykład przedpokoju, to pomaluj krótszą ścianę na ciemniejszy kolor dzięki czemu lekko zatuszujesz dysproporcję. 

 • Zmiana intensywności koloru 
Kolorowy korytarz z żółtą ścianą, kolrowym obrazem i pstrokatymi talerzami na ścianie

Zbyt intensywny kolor? Nie martw się, nie każdy urodził się z wiedzą o tym jak malować ściany. Wystarczy, że pokryjesz pomalowaną już ścianę farbą podkładową. 

 • Harmonia kolorystyczna 

Cenisz sobie harmonię i spokój w pomieszczeniach? Połącz ze sobą różne odcienie tej samej farby. Jedna ściana może być o to jaśniejsza od drugiej. Natomiast gdy łączysz ze sobą różne kolory, to zadbaj o to, żeby miały w sobie takie samo nasycenie. 

 • Barwa przewodnia 

Gdy komponujesz kolorystykę wnętrza, warto jest wyznaczyć jedną barwę przewodnią. Pamiętaj, żeby w pomieszczeniu nie stosować więcej niż czterech kolorów. Wprowadza to chaos i poczucie bałaganu. 

 • Trójwymiar w pomieszczeniu 

Aby go uzyskać, wystarczy pobawić się połączeniem połysku i matu. Nie ma tutaj potrzeby łączenia ze sobą różnych odcieni. Jeżeli chcesz wypróbować odcień farby, to wystarczy, że kupisz w sklepie z farbami próbkę i pomalujesz fragment ściany, w jakimś mało widocznym miejscu. 

Jak namalować łuk na ścianie?

Najnowszym hitem w trendach są obecnie kolorowe łuki na ścianach, najczęściej za dopasowanym do niego regałem lub łóżkiem. Jeśli chcesz go namalować, mamy dla Ciebie instrukcje poniżej. Materiały do jego wykonania to:

 • Ołówek lub kreda (jeśli Twoja ściana ma ciemny kolor)
 • Stara karta kredytowa lub podarunkowa
 • Osłona na wałek
 • Sznurek
 • Korytko malarskie
 • Farba (na tło)
 • Farba (na łuk)
 • Poziomica
 • Taśma malarska
 • Pędzel kątowy
 • Wałek

Wiesz już jak malować ściany? Zmieniasz kolory i dekoracje w swoim domu? Zarejestruj się na Westwing, dzięki czemu nie przegapisz naszych bieżących porad, najlepszych ofert oraz kampanii, które sprawią, że będzie on jeszcze piękniejszy.