Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Dostęp do najlepszych marek do 70% taniej

Białe drewniane krzesło z poduszkami

Masz sentyment do Twoich starych mebli, a jednocześnie wiesz, że ich kondycja jest fatalna. Może czas to zmienić? Pierwszym krokiem do tego jest przeczytanie tego artykułu, ponieważ znajdziesz w nim bardzo wiele porad dotyczących renowacji mebli. Jeżeli interesuje Cię, jak odnowić stare meble, to zachęcamy do dalszej lektury!

Narzędzia potrzebne do domowej renowacji

Nie masz żadnych narzędzi do renowacji i zastanawiasz się, co będzie Ci niezbędne? Poniżej znajdziesz listę must- have (plus jest taki, że większość z nich pewnie masz już w domu).

 • Śrubokręt – dzięki niemu szybko usuniesz wszystkie wkręty,
 • Młotek – niezbędny przy wybijaniu elementów ze złącz (patrz nogi od krzesła),
 • Obcęgi lub wyciągacz do gwoździ – przydadzą się przy renowacji wszystkich drewnianych mebli,
 • Kombinerki – bez nich nie może obejść się żadna naprawa,
 • Papier ścierny w duecie z drewnianym klockiem – bez niego nie pozbędziesz się żadnej farby z mebla, ani go nie wygładzisz,
 • Druciak stalowy – służy do ścierania i wyrównywania,
 • Piła ręczna – przetniesz nią prawie wszystko,
 • Pędzel – nie tylko do nakładania nowej farby, ale również politury, czy kleju. W Twoim zestawie powinieneś mieć oczywiście więcej niż jeden pędzel. 
 • Dłuto – pomocne w podważaniu, zdzieraniu grubszej warstwy farby oraz w formowaniu,
 • Pilnik – przyda się do zdzierania powłok, kształtowania form oraz innych działań renowacyjnych,
 • Kątownik – nie możesz się bez niego obyć, jeżeli jesteś osobą początkującą. Przyda Ci się do docięcia pasującego fleka lub innego elementu.

To lista najważniejszych narzędzi do renowacji. Musisz pamiętać, że nie jest ona zamknięta i zawsze możesz coś do niej dodać. 

Odnawianie mebli z drewna

W jaki sposób odnowić stare meble z drewna? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Może zależy Ci na tym, żeby wyeksponować zarys słojów oraz naturalny odcień drewna albo żeby pokryć powierzchnię bardzo kryjącą farbą i nadać meblowi zupełnie inny kolor. W pierwszym przypadku musisz sięgnąć po oleje, lakiery i lakierobejce. Natomiast w drugim po farby. Możesz też wybrać wariant pośredni, który polega na tym, że malujesz drewno na nietypowy kolor, a jednocześnie nie maskujesz słojów. Wtedy sięgnij po lakierobejcę, na przykład w kolorze pudrowego różu lub miętowej zieleni. 

Pierwszym etapem, jeżeli chodzi o odnawianie mebli z drewna jest przygotowanie do pracy. Kolejny to przygotowanie powierzchni. Trzeci to odpylenie powierzchni. Musisz jeszcze usunąć szkodniki, uzupełnić ubytki drewna, a następnie je zakonserwować i przemalować. Renowacja mebli wymaga bardzo dużo czasu i zaangażowania, ale za to może być relaksująca i satysfakcjonująca. 

Jak pomalować meble?

Pokażemy Ci to na przykładzie starego krzesła. Co będzie Ci potrzebne do jego pomalowania?

Przygotuj sobie następujące narzędzia: 

 • Papier ścierny (grubo- i drobnoziarnisty)
 • Bloczki ścierne
 • Folię malarską lub arkusze tektury
 • Szpachelkę
 • Masę szpachlową do drewna
 • Mały i większy pędzel
 • Wiaderko
 • Szmatkę
 • Delikatny detergent
 • Farbę lakier lub lakierobejcę

Krok I:

 1. Najpierw oceń kondycję krzesła. Sprawdź, w jakim stanie są jego łączenia i dokonaj ewentualnych napraw. 
 2. W dalszej kolejności oceń stan powłoki malarskiej lub lakierniczej, która pokrywa drewno. Gdy stara warstwa farby łuszczy się lub odchodzi od powierzchni, to konieczne będzie jej usunięcie. 

Krok II:

 1. Następnie oczyść powierzchnię krzesła przy pomocy gruboziarnistego papieru ściernego. 
 2. Wyrównaj wszystkie ryski i uszkodzenia.
 3. Dodaj matu powierzchni papierem drobnoziarnistym. 

Krok III:

 1. Odpyl powierzchnię krzesła i dokładnie je umyj.
 2. Gdy krzesło już dokładnie wyschnie, to możesz przystąpić do wypełnienia ubytków. Użyj do tego specjalnej masy szpachlowej do drewna. Jej kolor dobierz do odcienia drewna albo zastosuj produkt bezbarwny. 
 3. Ponownie odpyl powierzchnię krzesła.

Krok IV:

 1. Zanim zaczniesz malować krzesło, to musisz sobie odpowiedzieć na parę pytań. Jeżeli zależy Ci na naturalnym efekcie i chcesz tylko pogłębić kolor drewna, to wybierz farbę transparentną. Natomiast jeżeli chcesz pomalować krzesło na zupełnie inny kolor, to wybierz mocno kryjącą farbę. 
 2. Szczegółowe zasady malowania krzesła znajdziesz na wybranym przez siebie produkcie. Są one tak różne, że radzimy trzymać się zaleceń producenta.
 3. Malowanie krzesła zacznij od trudno dostępnych miejsc. Najlepiej na początku pomaluj tylko niewielki fragment i zobacz, czy taki efekt Ci odpowiada. 

Co zrobić ze starą farbą na meblach?

Jeżeli drewno jest w dobrym stanie, to nie ma potrzeby usuwania starej farby przed malowaniem. Wtedy wystarczy tylko zmatowić powierzchnię oraz wykonać malowanie próbne. 

Natomiast jeżeli farba się łuszczy i odspaja, to możesz wybrać jeden z poniższych sposobów usuwania farby:

 • metoda mechaniczna, czyli zeszlifowanie starych powłok
 • metoda chemiczna, czyli wykorzystanie specjalnych preparatów do usuwania farby z drewna.

Jak odnowić stare meble poprzez ich oklejanie?

Oklejanie mebli to prosty sposób na ich tanią renowację. Od czego zacząć? Najpierw rozkręć meble na części pierwsze. Pozbądź się wszystkich uchwytów i gałek. Dzięki temu łatwiej Ci będzie okleić fronty. Następnie dokładnie umyj i odtłuść meble. 

Jeżeli chodzi natomiast już o samo oklejanie, to najpierw wymierz dokładnie powierzchnię, a później przytnij folię albo okleinę na konkretną wielkość. Pamiętaj o tym, żeby meble oklejać bardzo wolno i starannie. Dzięki temu pod okleiną nie będą się tworzyły pęcherzyki powietrza. 

Jak odnowić meble laminowane?

Tutaj wszystko zależy od tego w jakim stanie jest laminat. Jeżeli są na nim tylko drobne rysy, to możesz użyć flamastra, kredki albo markera do mebli. Natomiast głębsze rysy możesz uzupełnić szpachlówką epoksydową, żywicą epoksydową lub woskiem. Możesz też podkleić laminat. W tym celu odegnij odstający fragment, wyszlifuj powierzchnię i przetrzyj wilgotną ścierką. Następnie posmaruj ten fragment klejem i dociśnij odklejony element ściskami stolarskimi albo taśmą. Pozostaw do wyschnięcia.

Jak odnowić meble poprzez zmianę tapicerki?

Wygodne kanapy ze zniszczoną tapicerką można uratować przez wymianę tkaniny. Szeroki wybór materiałów znajdziesz praktycznie we wszystkich marketach budowlanych. Pierwszym etapem przy odnawianiu kanapy jest jej wymierzenie. Każda sofa ma trochę inny kształt, więc najbezpieczniejszym rozwiązaniem, będzie poproszenie o pomoc tapicera, który podpowie Ci, ile dokładnie tkaniny powinieneś kupić. Drugim krokiem jest stworzenie pokrowca za pomocą zszywacza tapicerskiego. Ostatnim etapem jest pomalowanie drewnianych elementów, na przykład nóżek, jeżeli Twoja kanapa takie posiada.