AŻ DO -50%: WYPRZEDAŻ W WESTWING SHOP

Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!
Mała biała jadalnia w salonie przy oknie obok dużej starej szafy

Planujesz zmiany w swoim mieszkaniu? Masz sentyment do Twoich starych mebli, ale niestety przestały zachwycać jak dawniej? Może czas to zmienić? Odnawianie mebli jest zaskakująco łatwe, a przy tym pozwala na zindywidualizowanie wnętrza i odświeżenie aranżacji. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak odnowić stare meble i nie wiesz, jak sie do tego zabrać. Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny poradnik, zktórego dowiesz się, jakich narzędzie będziesz potrzebowwać oraz jak odświerzyć drewniane i laminowane meble. A na samym końcu, dowiesz się, jak zmienić tapicerkę sofy lub fotela. Zainspiruj się z Westwing!

Jak odnowić stare meble: wszystko, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Dziś, kiedy niemal wszystko można kupić od ręki za stosunkowo niewielkie pieniądze. Często zapominamy, że zepsute rzeczy można naprawić, a te, które nam się znudziły – po prostu przerobić. Jeśli masz chociaż minimalne zdolności plastyczne i odrobinę kreatywności, podpowiemy Ci jak odnowić stare meble. Podstawową kwestią jest oczywiście projekt. Musisz przecież wiedzieć co chcesz osiągnąć swoją pracą. Następnie czeka Cię zebranie odpowiednich narzędzi. Zanim rozpoczniesz renowację, określ z jakiego materiału zostały wykonane: drewno czy laminat., Ułatwi Ci to dobór odpowiednich narzędzi i sprzętu. Do tego będzie Ci także potrzebna farba i elementy dekoracyjne, którymi udekorujesz odświeżone już meble DIY.

Które narzędzia mogą się przydać?

  • Śrubokręt – dzięki niemu szybko usuniesz wszystkie wkręty,
  • Młotek – niezbędny przy wybijaniu elementów ze złącz (patrz nogi od krzesła),
  • Obcęgi lub wyciągacz do gwoździ – przydadzą się przy renowacji wszystkich drewnianych mebli,
  • Kombinerki – bez nich nie może obejść się żadna naprawa,
  • Papier ścierny w duecie z drewnianym klockiem – bez niego nie pozbędziesz się żadnej farby z mebla, ani go nie wygładzisz,
  • Druciak stalowy – służy do ścierania i wyrównywania,
  • Piła ręczna – przetniesz nią prawie wszystko,
  • Pędzel – nie tylko do nakładania nowej farby, ale również politury, czy kleju. W Twoim zestawie powinieneś mieć oczywiście więcej niż jeden pędzel. 
  • Dłuto – pomocne w podważaniu, zdzieraniu grubszej warstwy farby oraz w formowaniu,
  • Pilnik – przyda się do zdzierania powłok, kształtowania form oraz innych działań renowacyjnych,
  • Kątownik – nie możesz się bez niego obyć, jeżeli jesteś osobą początkującą. Przyda Ci się do docięcia pasującego fleka lub innego elementu.

Jak ozdobić meble techniką decoupage?

Decoupage, czyli technika serwetkowa to jeden z najpopularniejszych pomysłów na ozdobienie starych mebli. To metoda, która przypadnie do gustu zwłaszcza wielbicielom romantycznych lub rustykalnych aranżacji w stylu prowansalskim, lub shabby chic. W ten sposób z pozornie nudnego mebla możesz wyczarować urocze krzesło lub szafkę. Technika polega na umieszczeniu cienkiej warstwy papieru z ładnym motywem na powierzchni przedmiotu i utrwalenie warstwy za pomocą specjalnego kleju oraz lakieru. By osiągnąć pożądany efekt, pamiętaj, by dobrze oczyścić i wyrównać powierzchnię mebla. Papier przytnij wokół motywów, które chcesz wykorzystać, a następnie ostrożnie umieść kształty na przedmiocie za pomocą pęsety, tworząc atrakcyjną kompozycję. Kawałki papieru mogą też na siebie nachodzić. Wszystko trzeba przykleić specjalnym klejem, odczekać do kilku dni, a następnie polakierować.

Jak przerobić stare meble? Trend upcycling

Przy odnawianiu starych mebli, warto pamiętać też, że nie muszą one sprawować tej samej funkcji po metamorfozie. Trend upcycling pokazuje właśnie, jak przeróżne przedmioty w Twoim domu można przerobić w mebel, często w zaskakujący, humorystyczny sposób. Stara szafa może być zredukowana do wieszaka w przedpokoju lub parawanu w sypialni; ławka z kolei przemieniona w krzesło, a stare krzesło w kwietnik. Niska komoda może stać się kuchnią błotną dla Twojej pociechy, a staroświecki zabudowany telewizor lub szafka nocna mogą przeistoczyć się w domek dla psa. A co powiesz na dekoracje ze skrzynek? Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia i trochę pracy!

Jak pomalować stare meble? 

Procedura przygotowania mebli do malowania zależy m.in. od rodzaju mebla, a przede wszystkim od materiału, z jakiego został wykonany. Inaczej potraktujesz drewno, inaczej okleinę lub szafki z MDF. Poniżej przedstawiamy 4 kroki do prawidłowego przygotowania i rozpoczęcia malowania mebli. 

  1. Krok

    Niezależnie od specyfiki materiału prace rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia powierzchni z zatłuszczeń, zabrudzeń i plam oraz starych, łuszczących się powłok malarskich. Użyj do tego zwilżonej ściereczki a do ścierania papieru lub małego dłuta. 
  2. Krok

    Następnie zdemontuj wszelkie uchwyty, klamki i elementy dekoracyjne. Jeśli zauważysz drobne ryski i spękania, wystarczy, że przeszlifować je gruboziarnistym papierem ściernym.
  3. Krok

    Nakładanie farby rozpocznij od trudno dostępnych kątów i zakamarków. Możesz użyć do tego małego pędzelka. Dalej, rozpocznij malowanie większych części mebla używając do tego większego wałka.
  4. Krok

    Aby osiągnąć zadowalający efekt, będziesz musiał pokryć mebel kilkoma warstwami farby. Pamiętaj, że kolejną warstwę możesz nałożyć dopiero po ówczesnym wyschnięciu poprzedniej.
  5. Krok

    Warto też wspomnieć tu o odwrotnym procesie do odnawiania mebli: postarzaniu drewna. Ten efekt przypadnie do gustu zwłaszcza wielbicielom stylu rustykalnego. Postarzanie powierzchni mebla można osiągnąć za pomocą farby, np. dzięki bieleniu farbami kredowymi.

Jak pomalować krzesło w stylu ombre? Krok po kroku

Stare krzesło nie wygląda zbyt dobrze? Odrobina farby zamieni je w największą ozdobę jadalni!

Przygotuj:

  • białe krzesło
  • białą farbę
  • różową farbę
  • dwa pędzle
  1. Wymieszaj różową i białą farbę. Pomaluj nogi krzesła.
  2. Dodaj odrobinę więcej białej farby. Pomaluj siedzisko.
  3. Dodaj jeszcze więcej białej farby, aż uzyskasz pasteloworóżowy odcień. Pomaluj szczebelki do wysokości 1/3.
  4. Weź suchy pędzel i przejedź nim kilka razy po pomalowanej części, rozprowadzając farbę.

Przeprowadzasz remont mieszkania? Odkryj nasze pomysły na:

Jak odnowić stare meble poprzez ich oklejenie? 

Jeśli zastanawiasz się, jak odnowić stare meble, podpowiadamy, że oklejanie mebli to prosty sposób na ich tanią renowację. Od czego więc zacząć? Podobnie jak prz tradycyjnym malowaniu mebli, najpierw musisz rozłożyć meble na części. Pozbądź się wszystkich uchwytów i gałek, które mogą przeszkadzać. Dzięki temu łatwiej Ci będzie okleić fronty. Następnie dokładnie umyj i odtłuść meble, w przeciwnym razie okleina nie będzie się trzymać. Z pewnością masz już wybrany cudowny wzór okleiny, czas więc ją zamontować! Wymierz dokładnie powierzchnię, a później przytnij folię albo okleinę na konkretną wielkość.

Pamiętaj o tym, żeby meble oklejać bardzo wolno i starannie. Dzięki temu pod okleiną nie będą się tworzyły pęcherzyki powietrza. Jeśli jednak się pojawią, posuwistymi ruchami, dociskając mocno dłonią do blatu, postaraj się zsunąć pęcherzyk powietrza ku końcowi okleiny. I gotowe. Przed Tobą stoi piękna nowa komoda idealnie pasująca do Twojej sypialni w stylu boho.

Jak okleić szufladę: krok po kroku

Będziesz potrzebować:

  • kawałek tapety z ładnym wzorem
  • papier do pakowania
  • taśmę dwustronnie klejącą
  • linijkę
  • długopis
  • nożyczki
  • nóż do papieru

Przygotuj:

  1. Włóż papier pakowy do szuflady.
  2. Przytnij arkusz, tak żeby pasował do szuflady.
  3. Wykorzystaj papier jako szablon i odrysuj go na arkuszu tapety.
  4. Wytnij odrysowany kształt z tapety.
  5. Utnij 3-4 paski taśmy dwustronnie klejącej i przyklej do szuflady.
  6. Wycięty kawałek tapety umieść w szufladzie i mocno przyklej.
  7. Wygładź.

Odświeżenie mebli laminowanych: jak to zrobić?

W przypadku mebli laminowanych, wszystko zależy od tego w jakim stanie jest laminat. Jeżeli są na nim tylko drobne rysy, możesz użyć flamastra, kredki albo markera do mebli, który je wypełni i sprawi, że staną się niewidoczne. Natomiast głębsze rysy możesz uzupełnić szpachlówką epoksydową, żywicą epoksydową lub woskiem. Te materiały znajdziesz w każdym sklepie budowlanym.

Możesz także podkleić laminat. W tym celu odegnij odstający fragment, wyszlifuj powierzchnię i przetrzyj wilgotną ścierką. Następnie posmaruj ten fragment klejem i dociśnij odklejony element ściskami stolarskimi albo taśmą. Pozostaw do wyschnięcia i gotowe, możesz nakładać nowy kolor. Jak malować? Długo, powoli i bardzo cienkimi warstwami. Najlepiej wałkiem, aby dobrze rozcierać farbę. Pozostawiać do wyschnięcia na tyle czasu, ile przewiduje producent farby i dopiero wtedy nałożyć kolejną cienką warstwę. Na sam koniec, możesz pokrył mebel jedną lub dwoma warstwami bezbarwnego lakieru akrylowego.

Zmiana tapicerki w starych meblach

Tapicerka na Twoim ulubionym fotelu jest pełna zadrapań i plam? Z pewnością nie wygląda to dobrze. Wygodne kanapy ze zniszczoną tapicerką meblową można uratować w bardzo prosty sposób – przez wymianę tkaniny. Szeroki wybór materiałów znajdziesz praktycznie we wszystkich marketach budowlanych. Pierwszym etapem przy odnawianiu np. krzesła jest jego dokładne wymierzenie. Każde krzesło ma trochę inny kształt, więc najbezpieczniejszym rozwiązaniem, będzie poproszenie o pomoc tapicera, który podpowie Ci, ile dokładnie tkaniny powinieneś kupić. Drugim krokiem jest stworzenie pokrowca za pomocą zszywacza tapicerskiego. Ostatnim etapem jest pomalowanie drewnianych elementów, na przykład nóżek i pozostawienie do wyschnięcia.

Jak zrobić futrzany stołek: krok po kroku

Moda na futrzane dodatki nie przemija! Jeśli marzy Ci się designerski futrzany stołek do kuchni lub salonu, spróbuj samodzielnie zaprojektować coś w domu! Wystarczy kawałek skóry z długim włosem (sztucznej lub naturalnej) i zwykły stary mebel z prostym siedziskiem. Kto wie, może na jednym taborecie się nie skończy i zrobisz też futrzane ławy, hokery i krzesła… Dowiedz się też jak zrobić stół, łóżko z palet i meble ze skrzynek.

Co będziesz potrzebować?

  • drewniany stołek
  • kawałek futrzanej skóry
  • piankę
  • pisak do tkanin
  • ołówek
  • linijkę
  • nożyczki
  • zszywacz
  • złotą farbę w spreju
  • taśmę malarska
  1. Ołówkiem zaznacz punkt na każdej z nóg taboretu.
  2. Spryskaj dolną część nóg złotą farbą w spreju.
  3. Odrysuj siedzisko na piance.
  4. Ułóż skórę, piankę i taboret. Skóra i pianka powinny wystawać 10 cm poza brzeg siedziska.
  5. Naciągnij piankę i skórę (możesz zabezpieczyć je taśmą).
  6. Przymocuj skórę i piankę zszywaczem.

Masz już kilka pomysłów na to, jak odnowić stare meble? A teraz planujesz dalsze zmiany w wystroju swojego domu? Zarejestruj się na Westwing, dzięki czemu nie przegapisz naszych bieżących porad, najlepszych ofert oraz kampanii, które sprawią, że Twój dom będzie piękniejszy.